Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

zlatelevizeedna
8. čer 2012

@lemuritto Já už toho mám, myslím, taky do začátku víc než dost, ale vždycky si alibisticky řeknu: "Co když to bude pomalu schnout? Asi bude lepší mít toho víc" 😀. Maminka mi teda taky říkala, že si na sebe s látkovkama pletu bič, ale prostě jsem si ji vzala, sedly jsme si k počítači, já jsem jí ukázala, co je to moderní látková plínka (a pak i v reále, když mi přišly poštou) a sama uznala, že to prostě šlo dost dopředu. I když na začátek mám nachystané PUL svrchňáky a klasické čtverce.

helulela
8. čer 2012

@aemmi já mám barevné Kikko hodně ošklivé - obdélníkovaté, krepaté, se žmolky. Příště bych je proto koupila jen na utírání a pod hlavičku, ne na zadek. Ty nové vzory s tyrkysovou a růžovou jsou parádní 😵
@janistr to mě taky moc zajímá, jakou máš značku? Určitě pak napiš.

Pro mě jsou látkovky jedničky, ale nemám nic proti holkám, co používají výhradně jednorázovky. Taky mi hodně vadí neinformovanost, protože jinak by bylo látkařek mnohem víc. Vyloženě mě vytáčí ta hláška, že látkovky musíš vyvářet a žehlit, věnovat jim spoustu času, který ubíráš dítěti 😠

zlilly
8. čer 2012

sakra. zapomnela sem to do te ankety napsat, že latkovky daleko míň protíkaji. kdykoliv mi vyteklo hovínko na oblečení, tak to bylo z papírovek.

helulela
8. čer 2012

@zlilly nevadí, ta anketa stejně vypadá, že jsme ji pojaly jako nábor 😉

mmiirrkkaa
8. čer 2012

@helulela Někdo tady už psal, že látkovky jsou lepší v tom, že nemusí lítat po ochodech jako exot a honit akce na hnusky. Prostě ten ušetřený čas tráví s dítětem. A to se mi moc líbí 🙂

helulela
8. čer 2012

@mmiirrkkaa to mi taky nepřipadá úplně pravda, jen ten čas, co jsem strávila na internetu vybíráním těch nejvhodnějších kousků 😉

mmiirrkkaa
8. čer 2012

@helulela Nojoo, jenže to už je tím, že se člověk stane závislák 😎 Já jsem si sice nákup dalších plenek na čas zakázala, ale pořád koukám na různé stránky a kochám se... Ale jen když prcek spí, to se snad může, ne 😉

helulela
8. čer 2012

@mmiirrkkaa jasně, já to mám taky jako hobby, i když už dlouho nic nenakupuju 🙂 Je pravda, že ten čas strávený chozením pro jednorázovky si neumím moc představit. My vezmeme jednou za měsíc až dva balík plín při nákupu v dm a to se nedá srovnávat.

janistr
8. čer 2012

@helulela Jsou to Kikko, píšou, že po odstranění lepítek by se měly úplně rozložit.

mahafi
8. čer 2012

@zlatelevizeedna a mamkou a ostatníma pochybovačema jsem to udělala zrovna tak.. 😉 a u těch, co nepomohlo ani to, jsem pak přinesla na ukázku anavky (jsou lepší jak plyšák 😀) a všichni padli do kolen.. 😉

janinek
8. čer 2012

@helulela Jo, presne, to vyvareni a cas diteti. Ale nastesti pak maji dost casu psat o tom litanie na konika 🙂

@lemuritto Ono s tim shanenim plin bude urcite prave rozdil pro nekoho ve meste a pak mamky jako ty, kdy pojedete autem na vetsi nakup treba jednou za tydne dva. Mne by podle me papirovky fakt cas nezabraly. Protoze jednu samosku mam pesky a autem mame kousek u sebe dve a drogerku vlekou, takze proste clovek by koupil v akci. A jeste v nakupaci take dve drogerie a samoska, takze si myslim, ze by to v mem pripade zadne velke shaneni proste nebylo. Auto mame sice jedno, ale mam ho vlastne k dispozici ja, manzel jezdi MHD do rpace.

@mmiirrkkaa No, obavam se, ze cas sice behnaim po bchodech za plinami travit nebudu, ale bojim se toho casu koukani po netu, uz ted, co jsem na tom stravila hodin ( o penezich mlcim), to je hruuuuza! Ted jsem si dala stopstav, teda dneska jsem koupila sponky na ctvercovky a poslala tu plinu na smenu, ale ze dalsi koupim az na kupon od mesta a pak jedien po porodu fakt. A i tak oblezam me stranky a koukam, jestli tam neni akce nejaka vyhodna prece jen.

@zlatelevizeedna Cos objevila za znacku, co musis mit?

reruna
8. čer 2012

@aemmi kikko barevné bambusky se zdrcávají a nedrží tvar

herminka
8. čer 2012

@aemmi Taky nemám ráda bambusky Kikko, bílé i barevné (ty původní) vypadaly cca po půlroce používání děsně, sražené, tvrdé, divné, že se nedají použít ani na vycpání plenky. Tak jsou teď v krabici a zvažuji, že z nich udělám hadry na podlahu nebo tak něco. Trochu drahé hadry 😖 Při praní na 40 °C se prý nesrážejí (info z diskuse).

janistr
8. čer 2012

@herminka Tak je pravda, že já je používám jen na podkládání hlavičky, utření pusiny a jako osušky, takže je peru na 40 a ty bílé, co se mi srazily jsem prala s plínama na 60, tak na tom asi něco bude 🙂.

zlatelevizeedna
8. čer 2012

@janinek Objevila jsem plenečky Aitu, paní k ním nabízí i moc pěkné chlupaté svrchňáky, tak jsem si napsala o dva kousky bambusových kalhotkovek a jedny ty svrchňáky.

helulela
8. čer 2012

Holky, ta anketa vypadá, jako kdyby 3 ze 4 miminek byla v látce 😀

herminka
8. čer 2012

@janistr Už po 2 měsících se Ti srazily? Mně vždy tak po půlroce (do té doby jsem nechápala, o jakém srážení holky píšou).

@zlatelevizeedna Ivuska.h psala na jinou diskusi, že se jí materiál na ty chlupaté svrchňáky moc nezdá (prý je to něco, z čeho se šijí huňaté župany - nevím, v županech se nevyznám), tak uvidíš, jakou s nimi uděláš zkušenost.

janistr
8. čer 2012

@herminka Ty bílé hned po dvou vypráních, ale jen maličko, spíš zobdelníkovatěly. Tak uvidím, jak dopadne zbytek.

silente
8. čer 2012

@zlatelevizeedna - mrkni radši na atest těch plenek 😉 To platí všeobecně... u všech na to vždy hledět 🙂

neu.sona
8. čer 2012

@silente A ten atest se řídí podle čeho, nebo kde ho najdu? Právě se mi taky líbí, ale nevím, zda mám jednu zkusit a investovat, nebo raděj koupit další Anavku či Tots Botsku 🙂

silente
8. čer 2012

@neu.sona - měl by být minimálně na domovských stránkách té plenky. Řečeno jednoduše - každý výrobce se atestem vlastně chlubí, takže je na hodně viditelném místě 😕

silente
8. čer 2012

@neu.sona - ani to nebylo těžké najít: Svrchní kalhtoky Aitu Cover jsou vyráběny v ČR z materiálů, vyrobených v EU, certifikovaných pro děti ve věku 0-3 roky. ... přímo v popisu zboží 😉 Bohužel to neznamená, že jsou kvalitní. Je potřeba to vyzkoušet a hlavně pak dát vědět ostatním 😀

katyxq
8. čer 2012

@helulela Ale tak to je dobře, třeba ta "agitace" přiláká k látce další maminky 😉.

tlapicka
8. čer 2012

pouzivate nekdo kikko bambusove ctverce? vyrobce uvadi prani na 40. Zamyslim se tedy, jak vypadaji po prani na 60? Je nejaka lepsi volba na novoska na noc? Uz se neorientuju, co je na trhu ☹ diky!

dandelion
8. čer 2012

ehm ehm za všechno může rebeka :D @rebelie

rebelie
8. čer 2012

@dandelion Já nic, já muzikant 😎 Ale z toho pohledu na první fotce usuzuji, že se sama sobě v novém sestřihu líbíš, což je důležité.
@tlapicka My na novoška na noc dávali novosklad vycpaný další čč, nebo kalhotovku Anavy. Ty Kikko bambusky se dost srážejí a krepatí... Já je mám hlavně na blinkání apod., teď jsem koupila jedny staré a to jsou fakt obdelníky (jakože fakt hodně - třeba 40x70 místo 70x70), takže na novosklad nepoužitelné, ale fakt dobře sají, ne že ne.

dandelion
8. čer 2012

@rebelie je to bájový 🙂))

dandelion
8. čer 2012

@rebelie a přebalovalas v noci, když měl báš novosklad + čč?

rebelie
8. čer 2012

@dandelion Víš co, já už si to úplně nepamatuju, ale úplně na začátku furt kadil, takže jsem určitě přebalovala i v noci, když už pak jen čůral, tak jsem přebalovala třeba ob jedno kojení, až jsme se dobrali k nočnímu nepřebalování... mezitím ještě byly nějaké pokusy o noční BKM, ale hladový řval jak tur (a na to nemám nervy) a nakojený usínal (a spánek je mi svatější než suchá plínka).