Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

dandelion
25. črc 2012

@leeena_4 no mám v album úzkej výběr vzorů :D :D :D nejhorší na tom je, že je chci všecky :D 🙂 AIO mi postačí 2.. ale taky se mi líbí 🙂
@janistr :D :D :D ale obstál!!!
@martinka.pida tak s další objednávkou počkej.. 🙂 stejně jsou podle mě na úplného novoška veliké.. 🙂 vzory jsou úžasný!!! 🙂 poznáš :D mám dvě použitý.. a ty jsou hrubý a divný :D 🙂)

martinka.pida
25. črc 2012

@dandelion No ale kdo to má vydržet 😀. Já je chtěla zkusit i na starší. Pořád tak nějak tajně doufám, že by si na látku ještě zvykla. Zkoušela jsem jí jen čč + pulky a po tom se mi hrozně opruzovala, tak jsem pak už dál nic neobjednávala. Třeba by se jí kalhotovky zalíbily, když jsou tak krásný a neopruzovala by se 😀.

lenka5731
25. črc 2012

@janistr lepší dvojitý jištění než když můj manžel v noci dal jen anavy kalhotkovku... ráno mi to zdůvodnil tak, že na jednorázovku se taky nic nedává 😕 ale 3 hodiny to vydrželo, ani bodýčko se nemuselo měnit.

No ale mně se to taky párkrát povedlo, dát jen plínu bez svrchňáků 😝 Hlavně u Little Lamb, tam zapnu sucháč a myslím si, že hotovo 😀

janakkk
25. črc 2012

@janistr dobrý balení 😀 když přebalovala tchýně, tak měl malej papírovku a přes to PULky 😀

aemmi
25. črc 2012

@janistr moje mamka taky malý dala kapsovku a na to ještě pulky, mně se opačně ze začátku stávalo, že jsem dala kalhotkovku a začala ji oblíkat pyžámko 🙂

@dandelion počkej po pár praní, to ty nový Anavy budou na omak jak ty starý 😀 nechci ti teda kazit radost, jen já si tohle opakuju, když se mi chce objednávat další a další 😀

petkula
25. črc 2012

holky, nevíte jestli se dá sehnat vícevrstvá plenka z bambusového flauše (flísu)? Mám teď z bambusového froté, jsou celkem dobré ale slyšela jsem, že nejvíc sají z toho bamb. flísu.

dandelion
25. črc 2012

@aemmi nech toho :D :D :D 🙂)

janistr
25. črc 2012

@aemmi@lenka5731 Tak mě se nedávno stalo, že jsem H. po koupání oblékla rovnou pyžamko úplně bez plínky, ale hned mi to došlo 🙂.

helulela
25. črc 2012

@lenka5731 to je jak u nás, na látkovky doktor ani sestra nikdy neřekli vůbec nic, jako kdyby tam v nich chodili všichni 😀

helulela
25. črc 2012

@dandelion podle mě už to pro vás nemá moc cenu. Kdybys teprve čekala miminko, zauvažovala bych nad těmi "novorozeneckými" plenkami a Babyidea vlňáčky, ale takhle už ne.
@petkula z bmb flauše znám akorát Babyidea prefold http://www.branakdetem.cz/bamboo-prefold-2ks.htm není to ale úplně pravá vv. Je sice prošitá na třetiny, ale vrstev má všude stejně.

helulela
25. črc 2012

A já si udělala radost - k Adíkovým prvním narozeninám jsem si za odměnu pořídila jednu Blueberry Minky 😵 😵 😵

luciesofi
25. črc 2012

@cervena_vila ještě jednou díky za tip na paní na Fleru (katyv) - plenky včera přišly a dneska už testujeme a super! 🙂

dandelion
25. črc 2012

@helulela to objevila švagrová a chce znát můj názor co má cenu z toho pořídit ;)

madlisek
25. črc 2012

@helulela to je hezká radost 🙂 já jsem si šla dnes udělat radost do Brány, chtěla jsem nějakou anavku pěknou, ale v obchodě byl mizerný výběr, asi musím udělat klasicky objednávku 🙂

dandelion
25. črc 2012

Holky jak řešíte praní Anavek? Mám je prát společně s čč? budou pak mít od nich chloupek, že? :/

andelka
25. črc 2012

@dandelion já už si ani nepamatuju jaké byly Anavky původně, vím že měkkoučké, no teď ani omylem, ale furt dobrý 🙂 peru všechno se vším.

dandelion
25. črc 2012

@andelka a mají na sobě bílý chloupek? já mám červený Merinostar a ty teda jsou dost chlupatý od čč.. no nějak to přežiju 🙂))

andelka
25. črc 2012

@dandelion myslíš kalhotovky? Já mám samé bílé a jedny autíčkové světlé, na těch není nic vidět 😀 moje čtvercovky už nemají co chlupatět 😅

dandelion
25. črc 2012

@andelka já právě musím mít nutně ty sytý vzory.. 😅

madlisek
25. črc 2012

@dandelion mám sytý vzor s bílým chloupkem 😒 peru všechno se vším, tolik toho není, abych mohla vybírat, co budu prát s čím.

mahafi
25. črc 2012

@dandelion taky peru všechno se vším, a ochlupatěly se snad jenom zelený shady, modrý shady malinko a zbytek je v pohodě (a mám i sytý vzory), ale pravda, ty peru až s opranýma čtvercema, takže nevím, co by to udělalo zezačátku. Abys mi pak nenadávala 😀

dandelion
25. črc 2012

@mahafi to nebudu.. nějak to přežiju.. 🙂 jen jí musím vyfotit než ochlupatí :D :D :D :D 🙂))
@madlisek je mi to jasný..

janakkk
25. črc 2012

@dandelion peru všechno dohromady, moje čč pouští chlupy i po 9 měsících, nejvíc to zalíza těm kalhotovkám do gumiček, je dobrý to čas od času ručně vybrat, jinak jsou ty gumičky tvrdý 🙂

dandelion
25. črc 2012

@janakkk dík za tip 🙂 no uvidíme.. 🙂

helulela
25. črc 2012

@dandelion jo takhle, špatně jsem to pochopila 😉

petkula
26. črc 2012

@helulela díky, prý moc nevydrží, četla jsem, že po 4 měsících používání se plenka prodřela ☹ Ještě jsem objevila Merinostar ale mají ji jen v S, potřebovala bych větší.

helulela
26. črc 2012

@petkula my je používáme už přes dva roky a jsou v pořádku... Ještě jsem našla Baby Lucy, dělají víc velikostí a jsou za dobrou cenu, tak koukni http://www.branakdetem.cz/vkladaci-plenka-panda...

helulela
26. črc 2012

@petkula na babako.cz případně levněji 😉

svanhild
26. črc 2012

@dandelion já je peru společně

petkula
26. črc 2012

@helulela fakt? tak já je taky zkusím 🙂 Díky, mrknu se i na ty Baby Lucy.