Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

silente
21. srp 2012

Ahojte ženy!
Tak jsem se po hrozně dlouhé době semka zase dostala a koukám spousta nových tváří 🙂
A hlavně koukám, že je tu jedna stará tvář a mám hroznou radost. Ahojky @ivuska.h 😉

My látkujeme v pohodě, na doma teď jedeme jen čč, bez svrchňáků, přebaluju snad každých 30 minut 😀 Ale v tom parnu ho nechci nijak dusit pod svrchňáky, když to není nutné.

katyxq
21. srp 2012

@brambora20 My dáváme narovno jen jednu čtvercovku, jedem v bezplenkovce, tak nic moc savého nepotřebujem, jen na noc dávám pro jistotu kalhotkovky Anavy (bez vkládaček).

madlisek
21. srp 2012

Máte někdo zkušenosti s novorozeneckou AIO Tots Bots teeny fit? Mám pocit, že se to tu nedávno řešilo, ale nemůžu to najít.

petkula
21. srp 2012

škoda, že se nedělají látkové plenkové kalhotky pro větší děti na noční spánek ☹
Musím dávat staršímu (tříletému) synovi na noc stále papírovou plenku, i když většinou ji má suchou a pak ji stejně vyhodím. Ale jednou-dvakárt do týdne je nehoda a tréninkové kalhotky to nepoberou. Musím pak v noci převlíkat velkou postel, protože spí s námi.
@ivuska.h nechystá se výroba nějakých větších plenek Anavy Easy nebo nepropustné tréninkové kalhotky pro 20 kilové cvalíky? Mohli bychom být testeři 🙂 Ta anavovské tréninkové kalhotky na patentky mi přijdou super, jen ještě kdyby byly tak o 3 velikosti větší a nepropustné.

ivuska.h
21. srp 2012

@madlisek Jsou krásné, ale fakt maličké.

ivuska.h
21. srp 2012

@petkula Odpovídám do IP, tady nesmím 😝

betysek
21. srp 2012

@petkula Dělají např. Little Lamb (i bambusové) nad 16 kg, nemám je vyzkoušené, ale jestli bude druhá dcera taky velká jako první, tak je koupím. Taky jsme bojovali s převlíkáním postýlky. Měla sice plínky na noc jen asi do 2let a 3 měs., ale ve 2 letech měla 18kg.

ivuska.h
21. srp 2012

@petkula Jo jen teda odpovím to, co můžu veřejně -- velká plena je tato http://www.mamaja.cz/prebalovani-deti/bum-hugge... v té verzi XL, sama o sobě teda nic moc nenasaje, ale dá se slušně vycpat. Je teda otázka, zda by ten flís dost rychle vsakoval u tak velkého dítěte, takže možná lépe volit toto http://www.mamaja.cz/prebalovani-deti/bum-slend.... Největší AIO je asi BabyBeeHinds Magic, ale ta se teď u nás už zřejmě neprodává. Jinak cokoliv jednovelikostního už asi bude malé, snad tak Bum Genius, ty jsou asi nejvetší, ale podle mě stále nedostatečné pro tuto váhovou kategorii.

petkula
21. srp 2012

@betysek měla jsem Little Lamb u mladšího syna ve vel. 2 (7-15 kg) a dala jsem mu je, když měl 12 kg a byly mu malé, takže bych měla strach, že ty větší by na 20 kg asi nestačily ☹ ale dík.

petkula
21. srp 2012

@ivuska.h díky ale právě že dvě plenky (kalhotovka+svrchní ) mi u tak velkého dítěte nevyhovují - nebo spíš jemu ne ☹ Navíc, když chce v noci čůrat, tak je ta manipulace se dvěmi plenkami horší.
Schází mi právě něco jako "vše v jednom" ale tak XXL 😀

lenka5731
21. srp 2012

@petkula my máme celkem bohatou výbavu a to větší zkoušela i dcera 22 kg a nevešla by se do toho ani omylem 🙂 AIO BBH magic máme (vel. L, nevím, jestli existuje i větší velikost) a taky je jí to malé, a o hodně.

petkula
21. srp 2012

@lenka5731 takže na obříky se asi fakt nic nevyrábí ☹

lenka5731
21. srp 2012

@petkula nebo si nechat od někoho ušít..

luciesofi
21. srp 2012

@madlisek Na zkušenost s novorozeneckou AIO Tots Bots teeny fit by mohla odpovědět @janinek 🙂

janinek
21. srp 2012

@madlisek Ja mam jednu. Je super, ale vydrzi ti fakt kratce. Nase je mala, ted tak 4 kila a uz ji ji davam jen na hodku a pul tak. Te dmam Bum Genius Newborn a sotva to zapnu kolem pasu. Vcera asi mel ana sobe naposledy jahudky, tam je to take katastrofa. Zatim nejlepsi z tech NB je Swaddlebees Simplex, ta je nejvetsi a vejde s emi tam bambusova vkladacka i fleecova separacka a tri hodky da. Nevim zda vic, poslendi dobou to vychazi spis na dve tri s touhle. Vsechny ty plinky mam v albu a pisu tam k nim komentare, obcas.

Radila bych ty novorozenecke, hlavne ty, co mam ja, kupovat pouzite, protoze jsou fakt na chvili. Ja jich mam pet a k tomu Little Lamb Size 1 a Blueberry mini svrchnaky. TB Easyfit je proad moc siroka v pase, ale uz to musi kazdym dnes prijit, ted o vikendu jsem porad kojila, to se nekde musi projevit.

lenka5731
21. srp 2012

Jojo, tu swaddlebees simplex newborn můžu doporučit, vydrží fakt 3 hodiny bez problému a velikostně má naše 4,5 kg a určitě vydrží do cca 5,5. Je fakt výborná.

lenka5731
21. srp 2012

jo a ničím ji nedovycpávám. Budu ji prodávat, ale je už zamluvená 🙂

janinek
21. srp 2012

@lenka5731 Tak ja nevim, jestli blbe peru, ale Leus ji ma nasaklou celou i s vkladackou. Ale neprotece a asi je nej z tech vsech NB, co mame.

Ted jsem zvedava na Bum Genius, ma ji s vkladackou a myslela jsem, ze to bude na dve hodky, ale spinka a uz to jsou tri, jenze po probdele noci ....

cervena_vila
21. srp 2012

@petkula Já tímhle způsobem používám vykuchané AIO od medley - ty mají totiž tak pitomý střih, že celé plenkové období protékaly. Udělala jsem z nich kapsovky a vycpávám bambusovou čtvercovkou, malé je 2,5roku, 15kg a má je na volno na poslední patentku.

ivuska.h
21. srp 2012

Holky, toto vám musím ukázat, náš mazlíček konečně pochopil nočník, ale bere to nějak moc vážně 😀

janistr
21. srp 2012

@ivuska.h To je úžasný 🙂.

mahafi
21. srp 2012

@ivuska.h dokonalý 🙂

dandelion
21. srp 2012

@ivuska.h to jsem netušila že to vůbec jde :D

ivuska.h
21. srp 2012

@dandelion Já taky ne 😀

janinek
21. srp 2012

@ivuska.h Jee, jak to udelal? Jezis, to je vtipny.

ivuska.h
21. srp 2012

@janinek No on byl už zřejmě hodně unavený, šel si sednout na nočník, u toho si žmoulal ty kartičky s pandama a najednou koukám, že je předkloněný dopředu a opřený rukama o zem... tak jsem rychle začla lovit foťák, že to natočím, jak se klátí a on se mezitím ještě takto sesunul a už se ani nehnul.

helulela
21. srp 2012

@brambora20 Thirsties jsou fajn, univerzální. U GroVia záleží, jaké máš plíny, přes kalhotovky je fakt nenarveš, na plíny narovno sedí moc hezky. Se SM nemám zkušenosti. Separačky z lékárny jsou Canpol, ale nejspíš už je neseženeš, leda by měli zbytky ve skladu, přestaly se prý vyrábět.

madlisek
21. srp 2012

@ivuska.h @janinek Holky, moc děkuju za reference, dnes jsem na ně koukala v obchodě a také mi přišly hrozně maličké, ale taaaak roztomilé, ach 🙂 Ještě bych jednu nebo dvě novorozenecké aio uživila, tak asi spíš kouknu po těch swaddlebees (a nebo počkám, jestli třeba nebude nějaká novinka v tomto duchu od Anavy 🙂 )

helulela
21. srp 2012

@lindab123 BI jsou jednoznačně líp zpracované (ploché švy), mají vyšší pas, takže líp kryjí kalhotovky, a dlouho vydrží hezké. Merinostar tak pěkné nejsou, ale drží dobře a taky stojí o dost míň. V albu mám nafocené detaily. Jestli nemáš možnost si je osahat, třeba ti to pomůže v rozhodování.

ivuska.h
21. srp 2012

@helulela Já bych ještě dodala, že Merinostar dost žmolkují (ale ne tak moc jak Disany 😀 ), kdežto BI skoro vůbec.