Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

ivuska.h
7. lis 2012

@lenka5731 Jojo, je to návykové 😀

martinka.pida
7. lis 2012

@luciesofi Před chvilkou jsem se tady muchlala s novýma Ananvkama a bylo mi je líto hodit do pračky, jak jsou krásně heboučký 🙂. Chjo, si to už u těch starých (dva měsíce 😀) ani nepamatuju 😀.
@janinek Jé, tak na zrovna na Lodgera jsem se těšila. Sice ne tolik jako na plínky, ale o to víc jsem z něj nadšená teď 🙂. Dát do toho Kubu v bodýčku a v rukavičkách, tak mu bude teplo 🙂. Do Emitexu jsem Verče musela dávat na nohy ještě deku, aby je měla trochu teplý.

pethula
7. lis 2012

Ahojky maminy ..rozhodla sem se že druhé dítko chchi mít v látkovkách a nějaké už nakoupené mam ..jen sem se chtěla zeptat jaké používáte vkládací plenky ? v tomhle tom trošku tak ještě tápu...( nečetla sem vás poctivě a je možné že už ste to tu psali ale třeba mi některá poradíte 🙂 předem děkuji 🙂

martinka.pida
7. lis 2012

@pethula Gratuluju ke skvělému rozhodnutí 😀.
Já zatím samotné vkládačky nepořizovala. Mám jen dva balíky ikea žínek, ty dávám do novoskladu. A jinak mám jenom vkládačky z kalhotovek. Ze začátku si myslím, že jich ani tolik nepotřebuješ a pak můžeš dokoupit postupně podle potřeby.

janistr
7. lis 2012

@lenka5731 My teda taky moc místa nemáme (do koupelny se sušička 100% nevejde a do kuchyně nejspíš taky ne), ale s tou předsíní jsi mi nasadila brouka do hlavy... 🙂

lenka5731
7. lis 2012

@martinka.pida to koukám, že se ti zdá(l) emitex málo teplý, dcera v něm spala v mrazu hodiny a po rozbalení byla horká. A to jsem ji nijak nenabalovala. 😕 máme teda ten celoroční, nevím, jestli se od zimního nějak liší.

@janistr ta předsíň není ideální, hlučné je to dost, ale raději si párkrát v týdnu dopoledne poslechnu "koncert" než ji nemít vůbec 🙂 a už jsem vyprala (a usušila) povlečení, župany, plíny, plyšáky... paráda 😅 Na starou pračku do koupelny ji dát nemůžem a kupovat novou pračku jen proto, abych na ni dala sušičku se mi fakt nechce 😒 Uvidíme časem.

lenka5731
7. lis 2012

@janistr ale já jsem zastánce toho, že když něco opravdu chceš, tak se ti to do bytu vejde vždycky... 😀 Taky jsem si dlouho říkala, že v kuchyni "není místo", ale pak se tam vešla ještě myčka vedle linky a teď už tam asi 4 měsíce máme i cestovní postýlku 😎 😀

martinka.pida
7. lis 2012

@lenka5731 Nebude ten celoroční ještě míň teplejší 🙂? Já měla zimní combi. Verča je zmrzlina, ruce a nohy má věčně jak led. Mně ten fusak celkově nevyhovoval. Klouzal mi v kočárku, blbě se nosil, když jsem Verču potřebovala z kočárku přenést atd atd. Dobrý bylo, že měl odepínací tu spodní odepínací část omyvatelnou. To vidim jako jedinou výhodu oproti Lodgerovi.
Vidim, že teď pereš/susíš s láskou, viď 😀?

ivuska.h
7. lis 2012

@martinka.pida Taky mám Lodger fusak moc ráda.

bamboolik
7. lis 2012

@pethula je fajn to mít trochu nakombinované, u menšího mimi stačí jako vkládačka třeba ta ikea žínka, ale u většího mimi už je lepší mít nějaké bambusové. Ale jako nutnou výbavu do začátku bych to nenazvala. Záleží na tom, co už máš a taky jak budeš mít učůrané miminko. Někdo řeší první pořádné vkládačky až třeba v půl roce 🙂
Klidně tady hoď seznam toho, co máš a my ti tady rády poradíme, jeslti ještě má cenu něco dokupovat, případně co.

aemmi
7. lis 2012

Víte, že HD má PULky v novém berevném provedení ? Jedno jsou zase sloníci a druhé puntíky na oranžovém podkladu 🙂 jsem pro druhé dítko chtěla objednat nejmenší velikost z bazaru, ale ted teda nevím, nevím 😅

ivuska.h
7. lis 2012

@aemmi Ještě jsem viděla na FB kytky, jak bylo Beco Carnival, tak takové.

aemmi
7. lis 2012

@ivuska.h tak ty už jsem nikde nenašla

lenka5731
7. lis 2012

@martinka.pida míň teplejší asi ne, spočívá to v tom, že na jaře/podzim máš jako fusak podšívku s tím nepromokavým a na zimu si do toho suchýma zipama připneš flís, takže jsme ten fusak v kočáře měli od října do května (to ještě neseděla, takže se sunutím dolů nemám zkušenost) 🙂 Já jsem jí ve fusaku nikam nepřenášela, a další zimu jsme už spíš než kočár používali sáňky, bydlíme v horách, takže ani omyvatelnost fusaku jsme nevyužili 😉 Ale všimla jsem si, že verze 2012 má popruhy na zádech vyřešené líp než měla 2008, tak uvidím, jak budeme spokojení teď s tou "vylepšenou" verzí. Lodger fusak neznám. Měla jsem od nich jen zavinovačku a ta stála za prd.

madlisek
7. lis 2012

@ivuska.h to je asi ten PUL od Michaela Millera.

ivuska.h
7. lis 2012

@madlisek Jj, jen by mě zajímalo, jak se jí ho podařilo sehnat, protože oficiálně to MM odmítal výrobcům plen prodávat, protože na to měl výhradní smlouvu s Blueberry-Swaddlebees. Tak měla asi štěstí 😀

ivuska.h
7. lis 2012

@lenka5731 Já jsem měla na Klárku a na Ondru Emitex kombinovaný, tam se právě připínal ten flísový vnitřek zipama ke "slupce". Nikdy jim v tom zima nebyla, ale ten Lodger je takový měkký a mazlivý 😀 No rozhodně jsem neměla čistě racionální důvody pro jeho koupi 😎

janinek
7. lis 2012

@martinka.pida
@aemmi Tak kdyz ne Manduca, tak apson Lodger teda mi tu je schvalen 🙂

helulela
7. lis 2012

@pethula ahoj🙂 Jak psala bamboolik - záleží, co za výbavičku máš doma. Vkládačky potřebuješ na začátek akorát do novoskladu. Jestli chceš používat hlavně ten, nějaké extra by to chtělo. Jestli máš převážně dobře vybavené kalhotovky, můžeš vkládačky z nich používat do čč.

martinka.pida
7. lis 2012

@lenka5731 Vylepšenou verzi už vůbec neznám, ale jinak jsem Emitexu věrná (taška na kočárek, taška do kočárku, zavinovačka, rukávník...) 😀.
@ivuska.h Racionální důvody jsou právě ty, že je tak krásně mazlivý a měkkoučký 😀. A i kdyby se mi narodila Adélka a ne Kubíček, tak mě čistě racionální důvody vedly k tomu, abych si připlatila pár stovek a nutně bych potřebovala ten fialovej s kytičkama 😀.

Moje radost z dnešní várky plínek pořád ještě nevyprchala. Byla jsem je pověsit a znovu jsem se kochala tou krásou 😀.

martinka.pida
7. lis 2012

@janinek Ještě něco potřebuješ schválit 😀?

lenka5731
7. lis 2012

Holky, mimo téma, můžete doporučit nějaké ručníky (ne na přebalování)? Ideálně takové tlusté, huňaté, měkoučké jako mívají v hotelích a wellness 😀 Nemáte tip? Ráda bych zrušila sbírku "co kdo dal a co se kde našlo za posledních 15 let" a chtěla bych pořídit aspoň 10 nějakých úžasných.

luciesofi
7. lis 2012

@lenka5731 Tak to si počkám na odpověď, taky bych je potřebovala obnovit 😉

janinek
7. lis 2012

@martinka.pida Ja s necim zase prijdu. A plinky si uzij. Lodger stale neprisel, snad zitra.

dandelion
7. lis 2012

@luciesofi @janinek tak malá je zase luxusně opruzelá... Proč já jí ty jednorázovky dávala?????? Prala jsem svrchňáčky, páč se jaksi pokakali.. a já nestíhala naplnit pračku.. malá má celý červený zadeček.. Z BabyLove Natur!!! Zbytek asi prodám...

luciesofi
7. lis 2012

@dandelion Eli, u nás taky děs a hrůza...dneska jsem zjistila, že to má Magdi i na pipce.. 😒 Zítra ráno volám doktorce... Mně se zase z jednorázovek neopruzuje (konkrétně z Babylove Natur), ale dneska došly, tak jsem jí dala látkovky (i když většinu času byla bez plínky) a má to zase červenější ☹

dandelion
7. lis 2012

@luciesofi a jak často jí přebaluješ? já jakmile jí v látce přebaluju po každém počůrání (jde to praktikovat jen doma) tak to má hned lepší... Ale slyšela jsem že se vůbec tyhle eko BL špatně snáší a jakoby popálí kůži...

luciesofi
7. lis 2012

@dandelion Co nejčastěji....prakticky pořád - spíš se jedná o dobu, kdy spí...to má potom hned červené... 😒

dandelion
7. lis 2012

@luciesofi no vidíš.. mě štěpka nikdy nečůrá když spí..

luciesofi
7. lis 2012

@dandelion hm, mně právě Magdi jo ☹