Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

helulela
26. lis 2012

@zaneta2 to mate hodně. Já se ještě pamatuju na svoje začátky, kdy jsem si pořád pletla pojmy "kalhotková plenka" a "(svrchní) kalhotky" 🤐

helulela
26. lis 2012

@filipatereza dík 😀 😎

jasekd
26. lis 2012

@zaneta2 ja jsem holt skrt 😀 Ja bych si novorozenecky holt nekoupila, kor na dvojcata, kdy se kupuje skoro vsechno 2x a kdy by pro me dvojcata byly asi posledni dite, kdezto kdyz je ma clovek za sebou, tak jedny plinky vyuzije dvakrat (i kdyz ja jak jsme si pospisili, jsem taky musela neco dokoupit). Ze zacatku staci 1cc (novosklad se sklada z jedne plenky a kdyz to chces savejsi, tak das dovnitr jeste neco navic, nejaky rucnicek, vkladaci plenku, jinou cc slozenou narovno..., ale zakladem novoskladu je jedna plinka a neni to slozite, navod najdes na netu,parkrat si to slozis a pak uz je to automaticky), stejne vetsina deti je dost casto pokakana a prebaluje se casto. Ja sama zacinala u prvniho decka asi po 14 dnech, u druheho hned po navratu z porodnice, a to rovnou kalhotkovou plenkou, ale deti byly vetsi (3,5 kg) nez byvaji dvojcata, ale jak jsem psala, kamoska najela na jednovelikostni uz u deti lehce pod 3 kg 🙂 Takze mozna pujde zacit hned nebo velmi brzy.
Svrchnaky a AIO uz hezky vysvetlily holky 🙂
JInak ja snapkovala vzdy, prijde mi to jednodussi a pevnejsi.

filipatereza
26. lis 2012

Taky jsem snapkovala vždy. Novoskladu jsem se bála, ale to člověk rychle dostane do ruky. Neříkám nakoupit z těch novorozeneckých celou sadu, ale pár bych si jich pořídila - když ne pro nic jiného, tak pro radost🙂
Separačku jsem dávala vždy na vrch té plínky - zachytila tužší část té stolice (ikdyž té zezačátku moc nebylo) a mimčo mělo trochu větší pocit sucha...Doporučuju celulozové Popolini v roli...

zaneta2
26. lis 2012

@helulela jo, tak jsem si to myslela. když bych to chtěla mít pohodlnější a jednodušší tak místo čč pak stačí pořídit jednovelikostí kalhotovky a přes to dám svrchní kalhotky které bych měla už pořízené a protože jsou na patentky, tak jsou vlastně univerzální co se týče velikosti, ty už se nijak řešit nemusí. vždycky ty svrchní se perou dle potřeby, buď jsou znečištěné nebo po nějaké době. separačka se vždycky vyhazuje? je jednorázová? a vkládačka se pere spolu s čč nebo s kalhotovkama.

helulela
26. lis 2012

@zaneta2 když budeš mít jednovelikostní svrchňáčky, můžeš je pak používat přes jednovelikostní kalhotovky. Svrchní se perou přesně jak píšeš. U separaček se většina dá prát taky, já pokakané vyhazuju, počůrané peru s plínama. Vkládačky se taky perou s plínama. Vlastně nic z látkování nemusíš třídit na praní extra, krom vlňáků.

zaneta2
26. lis 2012

@jasekd
@filipatereza holky tak už to chápu 🙂 určitě budu muset zpočátku pomalu co se týče nákupu. právě že mám hodně čč, ještě po sobě, tak bych je chtěla využít. bohužel výbava pro dvojčata nás vyjde cca na 60tis ☹ s těma kalhotovkama ještě uvidím, případně koupím ale něco málo a možná už i jednovelikostní, ono zase děti celkem rychle rostou, tak abych je pak využila delší dobu. ještě co se týče těch separaček, vždycky se perou nebo vždycky vyhazují? podle mě je lepší to hovínko zrovna vyhodit nebo teda spláchnout.

filipatereza
26. lis 2012

@zaneta2 S hovínkama vyhazuju, počůrané peru...

filipatereza
26. lis 2012

@zaneta2 Jestli budeš kupovat plenky, kup ještě tento rok, po Novém roce se zdražuje DPH a plenky jdou ze 14 na 21...

cholitto
27. lis 2012

Ahoj holky, diky za odpovedi, takze zatim nic pro nas. A jeste se zeptam jake mate zkusenoksti se znackou Aitu, nasla jsem na MK na obchudku - napr. Aitu velur-pul svrchni kalhotky, vypadaji moc dobre a jsou i za peknou cenu...

lukaslumbersky
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
zaneta2
27. lis 2012

@helulela takže je určitě lepší koupit kalhotky a svrchňáčky od jednoho výrobce aby na sebe vždycky seděly. kdybych chtěla koupit novorozenecké třeba tyto http://ekopleny.cz/moderni-latkove-plenky/1607-... tak na ně ještě taky dojdou svrchňáčky? včera jsem nad tím nemohla spát, pořád se mi to honilo v hlavě 😀

helulela
27. lis 2012

@zaneta2 jj, na ty přijdou svrchní kalhotky (jen pro jistotu - pod odkazem se mi zobrazují novorozenecké Anavy, i když odkaz je psaný jako sada Pop in). Svrchňáky a plíny od jedné značky nejsou podmínka. Obecně se střihy svrchňáků dají rozdělit na ty vhodné na kalhotkové plíny, na plíny narovno nebo na ty, co sedí na oboje.

zaneta2
27. lis 2012

@helulela tak přemýšlím že bych koupila do začátku asi svrchňáčky a dávala pod ně novorozenecký sklad ( nebo jsem četla že se dají do anavy dát i narovno) a pak přemýšlím právě o těch novorozeneckých plenkách nebo už dát korunu navíc a koupit přímo aio jednovelikostní které pak určitě použiji ( do nich ale zase musím koupit vkládací pleny že? abych mohla použitou vyprat, tak musím mít nějaké v zásobě. to samé by bylo i u kalhotek novorozeneckých. spíš by šlo jenom o zkoušku, abych věděla jak fungují. prostě nejlevněji mě to vyjde když pořídím svrchňáky a pod ně čč, které mám doma.
co by jsi mi doporučila za značku? anavy? díky

helulela
27. lis 2012

@zaneta2 koupit jen svrchňáčky je dobrá volba. Nemusíš mít všechny od jedné značky, lepší je koupit aspoň troje různé značky a ozkoušet si je, jak budou dětem sedět. Na dvojčata bych počítala jako minimum čtvery, radši víc. Jednovelikostní Anavy můžeš vzít, holky si je chválí. Pak jsou oblíbené i vícevelikostní Imse Vimse, Thirsties, Haipa Daipa, Swaddlebees Capri, z levnějších ujdou Baby Lucy... Vyber si, jaké se ti zamlouvají a nakombinuj to. Do AIO vkládačky kupovat nemusíš, pro malé děti stopro stačí nedovycpaná tak, jak se prodává. Kdybys k tomu chtěla na ozkoušení kalhotkové plenky, kup si třeba 4 kusy a uvidíš. Když najdeš na bazaru pěkné po jednom dítěti, prodáš je pak dál za téměř stejnou cenu.

zaneta2
27. lis 2012

@helulela zkusím teda mrknout na net a ještě přesně nechápu ty AIO, je tam savá vložka, kterou musím prát zvlášť nebo je peru vždycky celé i s "obalem", jde mi o to kolik bych jich musela mít, jestli mi rozumíš. a co říkáš na tohle : http://www.slevomat.cz/sleva/49779-latkove-plen...

aemmi
27. lis 2012

@zaneta2 AIO jsou různé systémy - bud opravdická 😀 AIO, což je fakt vše v jednom, savé jádro je přišité/všité a musíš prát pokaždé vše, pak jsou tzv. SIO systémy, kde si ten vnitřek připneš patentkama ke svrchnákům, ale pokud nemají svrchnáčky zevnitř pul vrstvu (to stejné co navrchu) a je tam látka, bud bavlna, flees..., tak to stejně většinou navlhne a opět pereš vše. Dále existují kapsovky, svrchní kalhotky mají kapsu, do které nacpeš savý vnitřek, ale zase - miminko tím pádem počůrá i svrchnáčky a opět pereš. Jinak SIO a kapsovky mají hlavně tu výhodu, že to rychleji schne, než AIO a kapsovku si navíc můžeš v nouzi vycpat čímkoliv, třeba čtvercovkou, apod. Já bych na tom výbavičku nestavěla, ty svrchní kalhotky když se moc často perou, tak pak tolik nevydrží, což je škoda, protože je to dost drahá záležitost.

helulela
27. lis 2012

@zaneta2 pravé AIO musíš prát celé, savý vnitřek je přišitý ke kalhotkám. Když je to kapsovka, dá se savý vnitřek vyndat a prát zvlášť. Když vnitřek nestrkáš do kapsy, ale dáváš navrch a kapsa je z nenasákavého materiálu, můžeš "obal" použít víckrát. Pak jsou ještě SIO, u nich se savé vnitřky nacvakávají do kalhotek na patentky a tam pereš jen ty vnitřky, "obal" můžeš několikrát otočit obdobně jako PUL kalhotky. Když koukneš ke mě do alba https://www.modrykonik.cz/fotoblog/helulela/alb... - mám tam nafocené AIO třeba Bum Genius (světle zelené) a Bum Genius kapsovky (oranžová), můžeš si to porovnat, aby se ti to lépe představovalo. Komplet SIO systém tam nemám žádný, jen svrchní kalhotky od Best Bottom (černé se zelenými žirafami) a GroVia (světle modré se sovami), do nich se pak nacvakávají vnitřky, uvnitř jsou vidět ty patentky. SIO systém je třeba už zmiňovaný Bamboolik.

helulela
27. lis 2012

@aemmi jsi rychlejší 😀

helulela
27. lis 2012

@zaneta2 na ty Rotexim plíny už se tu někdo ptal. Ty se mi moc nepozdávají. Není tam žádný systém na zkrácení sedu a popis materiálů je taky dost zvláštní.

aemmi
27. lis 2012

@zaneta2 ty plenky z odkazu jsou třeba kapsovky, je to asi nějaká novina, nikdy jsem o nich neslyšela, ani nevím, že by je na nějakém plenkovém shopu měli...

baraz
27. lis 2012

ahoj holky 🙂 od včera mám doma výbavičku anavy 🙂 jen ted na ty plenky koumám a přemýšlím, proč mají tolik cvočků 🙂 můžete mi prosím říct, jak se to zapíná? nebo není na netu nějaký návod? moc nerozumím zejména těm, jak jsou jakoby pod tím zapínáním ...

aemmi
27. lis 2012

@helulela vidíš, to mě ani nedošlo, že u těch Rotexim není zkrácení sedu 😅 pak to asi jako jednovelikostní plena fungovat nebude

helulela
27. lis 2012

@aemmi já kdybych dělala výbavičku úplně znova, tak bych možná do nějakého pravého SIO systému šla (Bamboolika že 😉 ). Ne úplně od začátku, to asi dost protéká, ale třeba na začátek novosklad do SIO kalhotek a na později SIO vnitřky.

helulela
27. lis 2012

@baraz pod zapínáním z vnější strany? Nemyslíš patentky na zkrácení sedu?

aemmi
27. lis 2012

@helulela já už jsem Bamboolika koupila, potřebovala jsem nějaký funkční pleny na ven a takhle na starší dítko je to fak fajn 🙂

helulela
27. lis 2012

@aemmi věřím 🙂

baraz
27. lis 2012

@helulela ty jo podle toho obrázku tomu moc nerozumím ..tady jsem to naznačila 🙂

janinek
27. lis 2012

@baraz To je kvuli nozickam, abys to kolem nich mela utazene.

Tohle jsou jine plinky, al emozna ti ten nakres prijde jasny http://www.blueberrydiapers.com/Products_3/Pock...