Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

llenicka1
22. dub 2010

holky koukam ted na SWB 2v1 ale nevim jakou mam vzit velikost, nemate je nektera? Jsou ty M fakt az od 6,5kg? Mam strach ze vezmu S a budou nam brzo maly 😒

helulela
22. dub 2010

Ahoj holky, poradíte? S látkovkama začínám, mám kalhotkové plenky IV bioflanel a biofroté a dvě barevné bambusky TB, s obojíma jsem spokojená. Teď bych potřebovala rozšířit výbavičku a ráda bych zkusila něco nového. Co byste doporučily?

angetha
22. dub 2010

Leničko, myslím, že bude lepší vzít rovnou M, SWB jsou takové menší..
Helulelo, co poradit...jasně Anavy 🙂

maly_prcek
22. dub 2010

helulela : A chceš na den, na noc, kalhotkovky nebo něco levného na doma, reprezentativní na ven 🙂

Za nás Anavy na snappku jako denní (a Anavy celkově milujem, máme z nich většinu výbavičky), na doma teď u nás frčí zavazovačka Disana (a my jsme už větší, takže i BI) s vlněným obdelníkem a čč (na léto to bude geniální) a reprezentativní AIO - teď máme novou kapsovku Bum Genius a rádi máme i Gro Baby.

Lenička: SWB jsou obecně menší, vzala bych taky Mko rovnou.

helulela
22. dub 2010

angetha + maly_prcek: koukala jsem na ty Anavy, díky, vypadají dobře. Budou mi na ně pasovat PULky IV?

angetha
22. dub 2010

Helulelo pasovat budou, akorát nevydrží do odplenkování, ale jsou krásné a savé 🙂
Na ven třeba BBH, Itti Bitti, hodně holek má Gro Baby, dobrá je i ta Bum Genius kapsovka, supr rychle schne

kvakulka
22. dub 2010

Chtěla jsem se zeptat na Anavy- nový střih by snad měl mít vyšší sed, je to tak? Kupovala jsem jedny někdy v zimě a ty jsou dost nízký. Ne že by se do nich nevešel, ale mám radši plíny s vyšším sedem (proto mi konec konců vyhovují zavazovačky, že si tyhle parametry určuju sama 😉 ).

angetha
22. dub 2010

Kvakulko zde nová Anavy - skoro 8 měsíců, 7,5 kg, obě vkládačky, větší opravdu je
?body=http://www.facebook.com/album.php?aid=9366&id=1...

baca
22. dub 2010

Tak já jsme si včera chtěla obejdnat něco z Anavy, ale nepřijímají teď objednávky, tak mám smůlu.
Potřebovala bych nějaké natahovací vlňáčky na ven. Mám Bundle of joy, ale jsou dost nízké. Sice je používám když už je mám, ale nadšená z nich nejsem. Chtěla bych něco méně objemné, menší. Poraďte, doporučte.

kvakulka
22. dub 2010

Baca- BabyIdea longísky i shorties- velikost M má Jáchym skoro do podpaží, jsou vynikající (sice docela drahý, ale vydrží podle mě velikostně strašně dlouho)- máme dvoje a na ven skoro nic jinýho nenosí než tyhle vlňáky
Ageth- jojo, tak to je fajn, pořídíme 😉

nika
22. dub 2010

baca a kde jsi chtěla objednávat 🙂 ? já čekám na ten nový shop, chci longiesky od Ivushky 🙂

baca
22. dub 2010

Nestihla jsem to dopsat, protože jsem šla uspávat. Takže BI shorties máme a dáváme na noc, stejně jako disany. Ale jsou fakt megy dlouhé, mám euž L. Takže jsem chtěla si objednat kalhotky vlnáčky Anavy, což je bez nohavic. Tak teď nevím,co třeb anatahovací Engel, nebo ty natahovací loveybums?...A co storchenkinder?

kackaj
22. dub 2010

Baca, já mám storchenkinder, vřele doporučuju, akorát - už jsem to tu psala - čekala jsem na ně přes jeden a půl měsíce☹ Což mě odrazuje od další objednávky, ale jinak jsou super štíhlé, držáky,pěkné... Ale loveybums nebo swb by taky nemusely být špatné🙂

nika
22. dub 2010

já příště jdu do swb ty patentky na bocích semi líbí mám jednu seb aio a paráda 🙂
kackaj ty máš ty srorchenkinder ty natahovací proužkované 🙂 cena asi tak 450? je to z www..naturebaby.cz??? zatím nesháním až vyroteme z toho co máme.

ladida.l
22. dub 2010

angetha:
mě nejdou otevřít ty tvoje odkazy nikdy ☹ Asi něco dělám blbě.
Jednou se mi to podařilo, když jsi sem dávala odkaz na celé facebook album - můžu Tě o něj poprosit, abych se pokochyla plínkama?

baca
22. dub 2010

Já si tu čekačku právě pamatuju 😖 a já jsem zrovna typ, oc che mít všechno hned. Njelépe ještě dneska 😀 . Vznesla jsem na Bránu dotaz ohledně rozměrů a síly těch natahovacíhc loveybums, tak jsem zvědavá.
Všimla jsme is, že mají na Bráně pulky BBH. Chhtěla bych jedny jako záložní koupit. Sice už je notně dlouho nepoužívám, ale radši bych je měla. Mám doma jen dvoje S Imse vimse, tak nevím, jestli vzít ty BBH M nebo rovnou L, které kspu od 10kg. Bára má teď 8,5 kg.

baca
22. dub 2010

ladido, já si v tom odkazu vždycky odmažu ten začátek po "facebook" a pak mi to už jde

helulela
22. dub 2010

Angetha: a co na noc? Zatím malýho přebaluju před každým kojením, tak bych potřebovala něco na tu první šestihodinovou pauzu, co většinou spí v kuse, zatím dávám jednorázovku. A co se pak pozdějc dá dát na celou noc?
Taky jsem koukla na tvoje album na facebooku - vy jste teda látkovací přeborníci🙂

angetha
22. dub 2010

Na noc dávám Haipa Daipa Pastelka s Prefoldem a ještě bambusovou vkládačkou, bambusku BBH s vkládačkou Anavy, nebo Bamboo Extra s Prefoldem..a má jí tak 12 hodin

a znovu odkaz na album, snad to půjde
http://www.facebook.com/album.php?aid=9366&id=1...

helulela
22. dub 2010

Angetha: dík moc, jdu se v tom trochu zorientovat, co je co🙂

mataharyy
22. dub 2010

Tak jsem zkoukla celé album a tedy klobouk dolů 😵 Jen tiše závidím některé kousky 😵

noone
22. dub 2010

angetha, super album 😵 . priznej se kolik mas plinek? 😀

mataharyy
22. dub 2010

dle toho co se lze dočíst pod albem tak prý kolem 40 kusů, jsem v tomto ohledu se svou velmi skromnou sbírkou naprostej břídil 😀
Jé já se chtěla zeptat, když kupujete lanolín v lékárně kolik ho je a jaká je orientační cena, já kupovala ulricha, jenže se mi namnožili vlňáky a ta flaštička mizí jak běsná a že by byla nějak levná, s ohledem na spotřebu 😖 A to se s tím pak zachází stejně jako s tím ulrichem?? 😕

maly_prcek
22. dub 2010

Anavy: já myslím, že ty nové nám budou dlouho... Prostě jsou to bokovky. Ivuška to ve svém albu fotila a porovnávala a jsou stejně velké jako ostatní jednovelikostní, asi jen o 1cm kratší než kapsovka BG...

Baca: Lovíky natahovací mi připadají střihem hóódně podobné Anavy vlňákům.

Na noc jsme měli BBH bambus, teď máme doma šité... Ale cokoliv docpané prefoldem poslouží...

maly_prcek
22. dub 2010

mataharyy: naváží ti toho lanolínu, kolik si řekneš... Vzala bych 50g nebo 100g (ale já posledně brala 250 g 😀), hlavně řekni BEZVODNÝ, oni tam furt cpou tu vodu...

Cena je cca 30-40kč za těch 50g (už jsem dlouho nekupovala, jak píšu, vzala jsem si zrovna čtvrt kila... 😀)

Dáš do hrnečku 1 lžičku lanolínu, kápneš jedno zmáčknutí dětského šamponu a zaliješ horkou vodou z konvice. Mícháš, až se vše rozpustí (bude to mléčně zabarvená tekutina), naliješ do kýble, naředíš studenou vodou a necháš v tom vlňáčky přes noc.

mataharyy
22. dub 2010

Díky moc, tak to zítra prubnu v lékárně, snad pochodím 🙂 a s tím šamponem, to je jedno jakej? Já mám ještě něco spešl na vlnu, dar od tychýně, tak to kombinuju s tím ulrichem, ale když poslouží i šampon 😵 a předtím to nějak pereš, nebo to máš zároveň s tím lanolínováním 😕

blka
23. dub 2010

Angetho, teda, vy máte plínek. To v tom musíš mít teda peněz 😅

reruna
23. dub 2010

angetho tak se pozná látkovej maniak 😀 ale jinak super album
matahary vlňáčky by se měly nejdřív oprat v prostředku na vlnu, nechat uschnout a pak naložit do lanolinu, ale já jsem je dala do lanolinu hned po oprání a taky dobrý.

ladida.l
23. dub 2010

angetha :
moc Ti děkuji za odkaz, krásný album 😵 To jsem se pokochala 😵
Strašně se mi líbí BG bambuska,kde jí mají?

noone
23. dub 2010

holky mam tu 2 nove plinky Haipa Daipa Klasika BIO, prosly jednou prackou (kocka prilitla zvenku a rovnou do krabice s plinama), dala bych je za 215/ks, nechcete nekdo?