Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

sussanah
13. črc 2010

@kvakulka tak to je teda fakt kvalitni ucuranek, takovych kvalit nedosahujeme.
Prave u nas probehla rodina rada a mam povoleni na dve nove nocni pliny, tj. anavy 😵 3x hura 😀

erinka83
13. črc 2010

@sussanah Tak to je velký důvod k oslavě 😀

janula28
13. črc 2010

@kiki2 pokud chceš něco na novorozence od IV, tak doporučuji, biofroté, měli jsme ji od narození a byla super, výborně savá, ta bioflanel opravdu nic nevydržela

sussanah
13. črc 2010

@erinka83 to si pis, ted jen aby uz byly brzo, nechci davat papirovky 😅

ivuska.h
13. črc 2010

@sussanah Už jsou! Dneska švadlena dovezla našité, teď jdou na patentkování a pak hned do obchodu.

sussanah
13. črc 2010

@ivuska.h a snapkove? mam zalusk prave na ne, jsou prece jen na noc 😉 Mam koukat k tobe na obchod nebo na branu?

kvakulka
13. črc 2010

@ivuska.h 😀 😀
Holky, ještě dotaz (ptala jsem se, ale nějak to zapadlo)- oranžový bambusky BL- dá se očekávat, že budou na 60 stupňů pouštět?
A vlastně ještě jeden dotaz: vy, které perete ve slizu- plíny, které mají flísový povrch, tak perete zvlášť v něčem jiným? Třeba i BE? Ta jejich vkladka je taky flísová, že? Mám asi 5 plen s flísem a nezvládám je prát zvlášť- zbytek oblečení peru na 40, a zase třeba ručníky nebo povlečení není každý druhý den..

suik
13. črc 2010

já mám dotaz ohledně kyseliny citrónové, pamatuju si že to tu bylo zmíněno, ale už nevím v jaké souvislosti.

Objevila jsem aviváž, kde je obsažená a uvažuju o ní.

ivuska.h
13. črc 2010

@sussanah Snapkové tu mám 4 zatím, ty byly až druhé v pořadí, co se musí našít.

kackaj
13. črc 2010

@kvakulka já teda neperu ve slizu vůbec, ale flísový plínky mám taky a teda přiznám se, že je peru i s naším oblečením. U nás se vždycky najde jedna pračka něčeho klidně i každý den. Já teda furt peru všechno v dětským prášku nebo ořeších a když tam teda hodím ty plíny, tak nedávám aviváž.

kackaj
13. črc 2010

Tím jsem teda chtěla říct, že peru někdy jen na 40st 🙂

sussanah
13. črc 2010

@ivuska.h a ty 4 pujdou na branu nebo k tobe na eshop nebo pockas, az se dodela zbytek a pak to pujde najednou? Ja jen ze bych si hnedka 2 objednala, jak by to slo 😉

sussanah
13. črc 2010

Manza akorat rikal, ze jsetli uz mam vybrane ty nocni pliny, ktere malemu koupime, ze se mu ty papirovky vubec nelibi ani na noc 😀 😀

ivuska.h
13. črc 2010

@sussanah To už je po vyřízení Brány, ty 4 jsou teď aktuálně volné a půjdou na eshop. Ty dvě ti můžu dát bokem, napiš mi prosím ještě IP, ať nezapomenu.

sussanah
13. črc 2010

@ivuska.h uz jsem ti to pisla, diky moc 😵 jak to budes mit na e-shopu, hned udelam objednavku 🙂

mehlo
13. črc 2010

@kvakulka čauky já teda flísový peru normálně ve slizu. Vím, že by se to nemělo, ale nepřipadá mi, že by se ta savost ničila. Mám i flísový separačky od haipa- daipa a taky jsem spokojená, po počůrání jsou malinko navlhlé, ale jinak dobrý. Tak nevím

mehlo
13. črc 2010

@suik čau aviváž na plenky v žádném případě ne!!! Kyselina citronová je na decalcifikaci- snad to píšu dobře. Zrovna dneska jsem ji dělala poprvé a froté a biofroté popolini krásně změklo.

suik
13. črc 2010

@mehlo o klasický vím, tohle je právě z většiny ta kyselina plus zbytek ostatní případy.....je to konkrétně od sodasanu.

suik
13. črc 2010

nebo to je buřt a aviváž fakt zákaz?

kdyžtak budu lejt ten ocet.

mehlo
14. črc 2010

@suik čau tak to neznám. Ale pokud je tam ta kyselina citronová tak tu nemůžeš použít na bambusový vlákno- prej to rozežírá. Na klasický biobavlněný by to asi šlo, ale já bych to neriskovala. Radši dávej ocet, já nevím proč, ale mě ty plínky po octu nádherně voní

misha_
14. črc 2010

Ahoj, mam doma jedny plinky, u kterych uz suchac nesucha a chtela chych ho vymenit. Muzu tam dat normalni nebo mam sehnat nejaky specialni na pliny? A puvedne tam byla jenom ta cast s hacky. Nebylo by lepsi, kdyz bych tam pridelala i tu druhou?

evlyn
14. črc 2010

Ahoj, můžu vám skočit do diskuze?
Kubík už má měsíc a já mám konečně morál začít zkoušet svou výbavu látkovek, ale mám pár dotazů...

Mám koupené separačky Popoliny - skládáte je nějak do kalhotovek nebo je necháváte přečnívat ven z plínky?
A vkládačky do kalhotovek - používáte je vždycky všechny tak jak jsou od výrobce, nebo jejich počet měníte různě podle potřeby? Jsem teď zvyklá na malé balení, které dělají jednorázovky, takže mi kalhotovky s vkládačkou přijdou jako strašný balík.
A jak často přebalujete aspoň přibližně? S jednorázovkami přebaluju tak každé tři hodiny přibližně....

suik
14. črc 2010

@mehlo jo tak to je kvůli bambusu, už si vzpomínám....no nebudu to na pleny riskovat.

@evlyn: to s těma popolinkama mě taky zajímá, jsou dost velký, když jsem to zkusmo chtěla složit, tak z toho nevylezl žádný přijatelný tvar....

neznáme se náhodou? 😉

evlyn
14. črc 2010

@suik rozhodně 🙂 dodatečně gratuluju 🙂 - narazila jsem tu už před nějakou dobou na tvoje album, ale v diskuzi jsem tě ještě nepotkala...

suik
14. črc 2010

@evlyn já taky! 😵 já chodím jen do září, jinak se nikde moc neukazuju, občas tady.

helulela
14. črc 2010

@evlyn separačky neskládám, co mi pak přečuhuje ven, to do plíny normálně zastrkám, většinou po stranách, na délku mi vychází akorát
Vkládačky dávám jak potřebuju, třeba v anavách na den poskládám tu dlouhou a krátkou používám do jiných plínek. Proti jednorázovce ti bude látkovka připadat jako balík vždycky, i když jsou balíky větší a menší 😉 jde spíš o zvyk, mně se třeba v látkovce V. tak nějak líp drží 🙂 Ty vkládačky časem vychytáš. Já třeba ze začátku dávala všechny, pak jsem zjistila, že to je zbytečný, teď už to mám takový ustálený, do který plíny kterou a na jak dlouho, většinou to vyjde.
Přebaluju asi co 2 hodiny, když se pokaká, tak hned. Když dám nějakou savější plínu třeba na vycházku, tak i po třech, výjimečně čtyřech, ale to už se stydím 😔

helulela
14. črc 2010

@blka určitě, udělám pak na deku recenzi 😉 teď ji mám nachystanou do prání, nastříhám ji pak, tak snad do týdne testnu

mehlo
14. črc 2010

@misha_ čauky sežen na plínky. Měla jsem taky nakoupený obyčejný sucháč na plínky a zničil mi všechny plínky co jsem šila a hlavně jsem taky šila PULky s tím obyčejným a jsou úplně k nepoužití

helulela
14. črc 2010

@kiki2 z těch plínek z nám IV, těch mám nejvíc - biofroté jsou fajn, ale mně vyhovují i bioflanel. Novorozenecké teda ne, ty vydržely tak jedno počůrání, ale ty jednovelikostní dávám s vkládačkou BL bambus, přehýbám chlopeň dopředu a na 2 hodiny dobrý 🙂 V. asi nebude v čůrání tak výkonný jako ostatní experti tady 😉 U IV mi teda teď v těch vedrech chybí vlastní zapínání, snapka na nich moc nedrží, takže bez svrchňáků se to nedá. Pak jsem měla ještě od TB Bamboozles barevné na sucháč, ty super i střihově. Na BL bambus se chystám, holky je tu celkem chválily a ta cena se mi líbí..
Po čtení téhle diskuze jsem rozšířila výbavičku o pár dalších kousků, většinou po jednom, výbavu jsem popisovala v tématu Naše konkrétní látková výbava, bude to tak max. měsíc zpátky, kdybys to nemohla najít, zkopíruju ti to.
Omlouvám se všem za román 🙂

blka
14. črc 2010

@kvakulka Já jsem měla BL bambusku oranžovou a nepouštěla. Ale byly to plínky ještě před mimískem, takže si neuvědomuju, jestli jsem tu první várku prala na 40 nebo na 60. Ale tak ji hoď na chvilku do umyvadla a uvidíš, co to udělá.

@helulela 😉