Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

salinka87
29. črc 2010

Holky děkuju a obdivuju Vás, jak se v tom vyznáte, jste prostě zkušené látkařky 🙂 já když prvně koukla na stránky a témata o látkování, tak jsem byla nadšená, že je budu používat a že je na to spoustu času .. teď mě čas už trošku honí a straší mě s dřívějším porodem, tak už od pondělí nedělám nic jiného než že studuju stránky s látkovkama, témata tady na koníku a jen se děsím, kolik toho všeho je 😅 je super, že je toho tolik na výběr, ale vyznat se v tom .. to asi plně nedokážu ....

ale jsem ráda, že od začátku by to šlo s kalhotkovými ..čč určitě vyzkouším 🙂 a kolik myslíte těch kalhotkových novorozeneckých, a máte nějaký typ konkrétně jakých? a jaké zapínání těch kalhotkových? sucháč, patentky nebo snappy sponka? svrchní kalhotky asi PUL, pak případně vlňáčky ....pak bych asi pořídila pár AIO na cesty, k doktorovi a pro hlídače .. a ty kapsové, do nich bambúsovou vložku z bambusu nebo konopí? Četla jsme, že jsou nejvíc sajou ..vím, že takové plínky budou schnout déle, ale zase moc mě to netrápí, protože případně mám sušičku - vím, že se více v sušičce opotřebovávají, ale když by nebylo zbytí tak je sušit v sušičce můžu, že jo ?

omlouvám se, že vás tady zahlcuju otázkama ..a děkuju moc za jakékoliv rady .. 🙂

dagmarkaaa
29. črc 2010

@salinka87 ahoj, ja jeste pred porodem jsem se v latkovkach vubec nevyznala, tech moc moznosti me odradilo pac jsem v tom mela zmatek.... tak jsi dobra ze uz mas tolik informaci. 🙂
Jinak na novorozenatko bych ti doporucila zkusit zavazovaci plinky, treba Disany, vycpes to jednou cc nebo nejakou vkladackou. Ja zacala latkovat az asi ve 3m male, ale tyhle jsem si oblibila, na nejake skladani ctvercovek moc nejsem ale ty zavazovacky jsou celkem jednoduche, pruzne tak nikde netlaci, a super jsou hlavne kdyz ti mimi jeste neodbiha od prebalovani, ale obcas pouziju i ted. Na pristi mimi do zacatku poridim vic techto. Jj, bambus saje nejvic, susicka je na nej supr, taky obcas pouziju, navic jsou z ni pliny hezky nadychane a nehrubnou a neplstnati oproti schnuti na vzduchu.

helulela
29. črc 2010

@salinka87 já bych ten počet teď asi moc neřešila, koupila bych od víc druhů třeba po dvou, pak uvidíš, jak moc budeš používat ty čč, které kalhotovky budou vyhovovat, kolik jich tak spotřebuješ a kdyžtak dokoupíš
konkrétní typ - já měla novorozenecké IV a barevné bambusové TB vel. 1 - IV biofroté byly fajn, bioflanel málo sajou, takže znova už ne, IV nemají vlastní zapínání a snapka na nich moc nedrží, ale u malého mimi mi to ani tak nevadilo a TB mi vyhovovaly, vyřazuju je až teď, protože už nejsou velikostně - to jsou moje osobní zkušenosti a teď trochu spekulací 😉 na druhé mimi bych si nechala IV biofroté a TB bambusky a pořídila pár BL bambus XS/S a novorozenecké Anavy na parádu
svrchňáky jsem měla jen PUL, na druhé mimi bych chtěla zkusit i flís, vlňáky zatím šetřím, protože V. je dost kakoš a pořád bych je prala
zapínání - nejjednodušší je sucháč, ale větší děti ho rozdělávají, je to spíš na tobě, co ti bude nejvíc vyhovovat
s kapsovkama ani sušičkou ti bohužel moc neporadím, ale plenky se tam určitě sušit dají

helulela
29. črc 2010

@salinka87 jinak souhlasím s dagmarkou, že informovaná jsi vážně dobře 🙂

izabelkak
29. črc 2010

@dagmarkaaa tak s tým by som aj súhlasila, mám pocit že tie BBH bambus mi pretekajú skrz to že dlhodobo periem v orechoch a či slize, BBH magic mi tiež dosť nechutne raz pretiekla a IB mi posledné 3 razy čo som prala v sypanom prášku tiež nepretiekli.... blbé je že tie eko sú strašne drahé a radšej by som používala sypaný ako tekutý... a druhá vec čo urobím s 1 kg orechov 😀 čo som naškrečkovala....

ijo
29. črc 2010

@salinka87 my už jsme po dvou letech odplenkovaly, ale musím přiznat, že jsem si sušičku pořídila hlavně kvůli látkovkám. Jely jsme od začátku kalhotkovky, ale asi by čč by také v pohodě, jenže já látkovala třetí dítě, tak v tom byla i lenost. My jsme si zamilovaly Cuddle Buns, vydržely v pohodě ty dva roky a pořád vypadají velmi dobře. Svrchní kalhotky jsme měli vlňáky BI, čudly vlňáky a IV. Všechny byly v pohodě. Jedny POPOliny Ultrafit - na malý mimi nic moc, takové neforemné. Loni jsme dokoupily Blueberry a taky dobrý. Měly jsme i FuzziBuns, cca po roce začaly protékat.

maly_prcek
29. črc 2010

@salinka87 Ahojky, taky ještě studuju, takže přebaloval i taťka a moje máma a dycky jsem to dělala tak, že jsem novosklad (jeli jsme čč do 3m výhradně) naskládala dopředu na komínek, takže dycky to jen vzali, zabalili, dali svrchňáky a ok. Kalhotkovky by určitě na malé mimi taky šly (z těch, co znám třeba Anavy krásně). Moje mamka ale třeba s tím má doteď potíž, dávat tam svrchňáčky, jak to je zvrchu barevné... Čč jí šly nejlíp, to znala 🙂
Nebo dávat ty AIO pro návštěvy... Ale já bych u toho měla s tou vaječinou trochu obavy... 😒

maly_prcek
29. črc 2010

@veveruska0504 Já bych si vzala určo i Anavy jednovelikostní, na mimi kolem 3 kg půjdou krásně...
Z kama jsi?

Osobně jsem dvojvelikostním a novo-velikostem nějak nepřišla na chuť, kor na novoška... Davídek měl jednu velikost třeba 2 týdny a představa, že za 2 měsíce budu muset dát pryč tu kráááásnou plínku za 300kč - tak to by mně asi trefilo 🙂
Ale to je jen můj názor... 😉

Já jsem na začátek měla 20 čč (to jsem ale teda exot 🙂 , holky většinou mají i dvojnásobek...) a prala jsem co 3 dny, měli jsme +- 6 plínek na den + 3 svrchňáčky... Na noc jednorázovku do 3-4m.

Jako spoustu holek tady mně čč nakonec docela chytly, hlavně tď u tuhého bobka a jak už i zkoušíme nočníkovat...

maly_prcek
29. črc 2010

Jo a kalhotkovky mí teda v zimně schly i 3 dny... Proto jsem se zbavila všech, co měly všité jádro...

maly_prcek
29. črc 2010

@izabelkak Fakt myslíš že je to z ořechů... Chjo... 😒 Šak v ořechách můžeš prát normoš dětské oblečení, jen plínky v něčem jiném...

veveruska0504
29. črc 2010

@maly_prcek Jsem z Břeclavi 🙂, ale bydlím kousek od BV v Moravské.

mehlo
29. črc 2010

@ivuska.h čauky tak tady jsou naše fotky

mehlo
29. črc 2010

ještě jsem nenapsala kila- 10,5 kg přesně nevím, ale do 11 kg stoprocentně vydrží možná i dýl

ivuska.h
29. črc 2010

@mehlo Krása, díky!

andelka
29. črc 2010

@salinka87 já jedu pořád v čč, akorát časem budu muset koupit 80x80, teď mám 70x70 a myslím, že mu to bude brzo malé 😅 točím čtvery svrchňáčky, mám dvoje newborn a dvoje Ska a až mu budou ty newborn malé, mám nachystané stejné ale o číslo větší, takže zase budu mít čtvery. Ten můj bambula dost kadí, občas mi vaječina proteče na svrchňáky, tak to přeperu v ruce a příležitostně to pak proženu pračkou. Schnou rychle, během noci je to suché.
jinak si většinou když mám čas nachystám, naskládám tak na 2 dny čč na novosklad, dám tam separačku a schovám pod přebalovák a pak už jen vytahuju, jako jednorázovky. Plínky pak aplikuju tak, že si bokem dám na svrchňáky naskládanou čtvercovku a šupnu mu to pod zadek celé, takže kromě zamotání na snapku je to stejné jako jednorázovky.

vafle
29. črc 2010

Ahojky...na své první miminko teprve čekám ale už si pomalu chystám výbavu a s látkováním počítám.... Potřebovala bych poradit A) co dáváte do kyblíku na použité pleny (mám v úmyslu skladovat je na mokro)
B) jaké separační pleny jsou nejlepší (vím že každému může vyhovovat něco jiného a je třeba odzkoušet ale s něčím začít musím ne 🙂 )
C) jestli používát žlučové mýdlo tak jaké protože jsem jich objevila několik a liší se cenou v rozmezí desítek až stovek korun a taky složením tak jestli je cena = výkon a nebo si můžu koupit to nejobyčejnější a vyjde to nastejno.

zmuzle
29. črc 2010

@vafle Tak doufam, ze se latkovani osvedci.
Ja skladuji na sucho, asi jako vetsina. Pokakane plinky preperu zlucakem a pouzivam obycejne z DM drogerie za par kacek a pripadne se nekdy rozsoupnu a vezmu to s tim apliaktorem, ale taky to jejich. Separacky mam radsi Popoliny. Prvne jsem koupila IV (Imse Vimse) a prisly mi divny a s porovnanim s popolinama uz nikdy vice.

@andelka taky mam na doma jen cc a doted motam 70x70, ale na draka asi od 3 mes. a furt mu jsou. A to uz ma k 10kg a asi neco kolem 80cm.

vafle
29. črc 2010

a to skladování na sucho je lepší? mám to nějak zažité ještě od maminky 🙂 namočit a pak až do pračky.... Měla jsem představu že to namočím s tím žlučovým mýdlem...mno budu to muset odzkoušet. Bych sde do toho pustila nejraději hned 😀 ale ještě není co prát. To tekuté DM mě nezaujalo a koupila jsem si shleckler mega drahé.... :( v dm jsem nenašla až ho spotřebuju zkusím to dm. Dík

kackaj
29. črc 2010

@vafle ahoj, já jsem ze začátku skladovala na mokro a sice to je trošku humus se v tom přehrabovat, ale rukavice to řeší a nikdy mi nezůstalo nic flekaté od vaječiny. Jak jsme přešli na příkrmy, tak už se kakalo míň, tak jsem se na mokro vykašlala a nechala v kýblu sucho a mám dooost flekatých příkrmových plínek. I když jsem nažlučákovala, tak nikdy to nebylo stopro pryč. Ale zas na druhou stranu, o co jde...že? 😉
@mehlo moooc pěknej model🙂
@ivuska.h já už chcuuu ten prefold, tak už netestujte a sem s nima🙂

terezita
29. črc 2010

@vafle je to rozhodne jednodussi.. 😀 😀 😀 ja nevim, mne se nejak ekluje dat je do vody a pak to lovit, kdyz chci plinuse prehodit do pracky.. 😀 zlucakem predres jen ty plinky spinave od vajeciny, jinak nemusis.

zmuzle
29. črc 2010

@vafle Tak u nas to bylo obracene. Jako maly kakal do nocniku a az ted do plin. Nevim, kdo siri famy, ze prikrmove hovinka jsou tuhe, nase bylo jen chvili 😕 😅 Ale i tak nam na to staci to obyc zlucove mydlo z DM, namocim v umyvadle, pretru, vyzdimu a hodim do kyble a je to.

vafle
29. črc 2010

ok zkusím teda ty separačky popolini a jinak zase přijdu pro radu až to začneme nějak zkoušet 🙂

mehlo
29. črc 2010

@kackaj děkuji taky říkám, že je rozená modelína

betelgeuzz
29. črc 2010

Já mám doma prcka, před pár dny měla malá průjem, tak jsem znovu dávala novosklad a ze 70x 70 byl OK 🙂
@vafle já neskladuji plenky v koupelně kvůli místu a neumím si představit, jak tahám pořád tu skladovací bednu s vodou.

@salinka87 @veveruska0504 já bych vám ještě poradila sledovat bazary a nakoupit plenky na novorozence tam. Z těch novorozeneckých děti rychle vyrostou a nejsou moc opotřebované. Já takhle nakoupila od jedné látkařky velký balík plenek a tak po 5. měsíci jsem ty malé zase poslala dál.

ivuska.h
29. črc 2010

@kackaj Chudák švadlena bude ještě dva dny odpočívat v Chorvatsku a pak asi zhyne pod hromadou plen, vlňáků, zavinovaček a prefoldů 😀

ivuska.h
29. črc 2010

@betelgeuzz K těm novorozeneckým plínkám -- ty moje například jsou celkem malé, vydrží tak do 6 kg, takže jich nedoporučuju mít moc, spíš jen tak na parádu, pokud je očekáván normálně velký novorozenec. Super by ale byly na nedonošence, dvojčátka nebo prostě malá miminka, tam by se vyplatily, protože na takových prťátkách by normální plínky vel. S (o jednovel. nemluvě) byly mega.

kackaj
29. črc 2010

@ivuska.h jéžiš, už o tom ví, že ji čeká jistá smrt🙂 Nepodpálila tam náhodou ve stresu ten les na Hvaru? 😉 😀 🤐 🤐

andelka
29. črc 2010

@zmuzle na draka jsem se už koukala, snad ho zvládnu 🙂
@vafle já skladuju ve vodě v kýblu a pokakané předtím přejedu žluč. mýdlem z Dmka- vyjde mi tak jedno na měsíc. Separačky mám Popolini celulozové a jen počurané peru s plínkama. 🙂 Ty mi vyšly jedna role na cca 2 měsíce, už musím koupit nové.

peko
29. črc 2010

tak já jsem si dneska v rámci volné chvíle předskládala pár novoskladů z čč, dovnitř jsem dala separačky (mám myslím celulózové od Disany) a přemýšlím, jestli bude ze začátku potřeba ten novosklad ještě něčím vycpávat, případně čím??? 😨

jasekd
29. črc 2010

@vafle Ja mam flisove HD separacky a hodne tady holky strihaj tu deku Irma z IKEA, jednorazove neporadim, nemam. Mydlo to levne tuhe z DM, kostka cca 12 Kc.
@andelka Ja kdyz davam cc, tak porad novosklad, nejak se mi do toho draka nechce 😖 Jsem se ho jeste neucila motat. Ale ja davam cc jen v tech velkych vedrech na doma a kdyz necham malyho vycurat, pak nakrmim a hned rozbalim a on se vetsinou zas vycura mimo plinu, tak taky nekdy jistim novoskladem.

Chci se zeptat, mam HD pastelky jeste ty puvodni nebio a super strih, ale hodne hrubnou, stezuje si na to tady hodne lidi a nekdo tu myslim psal o kyseline citronove, dat do horke vody a ze to zmekne? Slo by, ze bych pliny nalozila jeste pred pranim do toho a pak vyprala, nebo musi byt vyprane? Se mi je nechce znova machat a susit. A musi bejt ta voda horka? Jinak bych je proste skladovala namokro s tou kyselinou... A kde se da koupit (pamatuju si jeste za komara takove ty pruhledne krabicky s cervenym vickem 😀, asi to bylo na zavarovani nebo do stavy, nevim, mela to babi. Nebo by pomohl ocet misto avivaze? To savost asi neohrozi, ne... Diky.

Jak jsem se tady pred nejakou dobou ptala na ty AIO k doktorum a psala, ze se na to asi vykaslu, tak uz mam a rovnou obe 😀 (IV a Pop in bamboo, oboje mel zatim jednou na doma a vypada to slusne, hlavne ta IV je na manipulaci jednoducha a to jsem potrebovala). A uz skutecne koncim s nakupama, mam vybavu z pastelek a uplne staci, nesmim koukat na ty stranky a fotky, co tu hazite, to jsou krasne kousky nektere...