Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

mmmk
16. srp 2010

@betelgeuzz My meli s manzelem predporodni rychlokurz doma s dulou a byl o tom, co nas zajimalo. Ja kaslala na nejaky dychani, protoze se znam a ve vypjate situaci bych to stejne nedelala, spis me zajimaly detaily porodu do vody a pak to kojeni. O cisari jsem ani nechtela nic vedet, protoze jsem byla rozhodnuta rodit normalne 😀

Mimochodem, kamosce, co porodila v Brne par dni po mne, naridily sestry ledovat prsa, jak se nalivaly. Ona dojela dom nachlazena jako blazen a do dvou dnu byla bez mlika ☹

ivuska.h
16. srp 2010

@kvakulka No právě... Ony právě ty velké statistiky porovnávající porod doma a v porodnici (a jedna dokonce ještě rozlišuje porod v porodnici vedený PA a dokotorem) ukazují, že u nízkorizikové rodičky v porodnici jsou na škodu rutinní zákroky a netrpělivost (skupina vedená doktorem měla úplně nejhorší výsledky)...

@suik Však já jsem poprvé taky rodila v porodnici 😉

@mmmk Já jsem ledovala po obou porodech, třetí den mám vždycky hrozně silný nástup mlíka, totální překrvení a otok, takže dítě sice něco vytáhne, ale ne moc a jediné, co pomáhá, je právě studený obklad. Doufala jsem, že podruhé to bude mírnější, ale nebylo... Ale jasně, že všeho z mírou, zima mi u toho určitě nebyla, to by se mi asi nelíbilo 😀

A ten nácvik dýchání je podle mě úplně nahouby, stejně člověk předem neví, co mu bude pomáhat a pak při tlačení si to tělo stejně dýchá jak potřebuje, když mu do toho teda nikdo nekafrá (aneb "zadržte dech, bradu na prsa a tlačtéééé").

chaarleene
16. srp 2010

holky, když vás tady čtu, tak si říkám, že jsem měla teda s porodem sakra štěstí 😀 na šestinedělí se párkrát denně stavila sestra, zeptala se, jestli je všechno v pořádku, jinak jsem je viděla, jen když jsem si pro ně došla 😅 pomáhaly mi s kojením třeba ve 3 v noci 😵

jasekd
16. srp 2010

No holky vyjste se rozjely... Takze bych tady nedesila ty, co se chystaji rodit. Vy z tech porodnic delate fakt ustavy hruzy. Nam nikdo nerikal, jak casto, nikdo neomezoval, jak dlouho mame dite kojit, spis nas naopak nutili co nejcasteji prikladat, coz byl pro me problem, jak uz tu nekdo psal, dite mi spalo prave skrz tu zloutenku a nechtelo jist. Psaly jsme, kdy se kojilo, ale nikdo na to nekoukal, jen kdyby byl problem. Sestricky ochotne radily a spolubydlici mela dite v posteli furt. Ja ne, bala jsem se ze ho zalehnu a v postylce byl monitor 😉 Navic neumim kojit v leze.
@ivuska.h Moje psychika by naopak trpela doma vic, si myslim, protoze v porodnici mas jen to dite a jinak servis a doma uz ti nikdo nepomuze, jsi na to sama. K domacimu porodu se nebudu vyjadrovat, podle me je to zbytecne riziko a ne vse se da poresit jen domaci pohodou a pratelskym prostredim 😉 Jo a nekde jsem slysela, ze riziko zloutenky zvysuje napr. ono slavne dotepani pupecniku. Jinak jsi to holkam popsala dobre, jak to vznika, ja se priste budu snazit zbavit dite smolky co nejdriv , treba i za pomoci teplomeru, ne kazdemu se hned rozjede mliko, i s timhle jsme meli problem, a zase pomohla sestricka 😉
@terezita presne takove dite ja mela, spokojene, spave, doma pak spokojene a vysmate a mlika malo, nepribejval a pritom vubec neplakal. Pak se v nich vyznej 😅
Jak vas tak ctu, asi jsem mela stesti na porodnici, tak to jsem rada.

andelka
16. srp 2010

Já jsem teda měla super porod a na šestinedělí jsem si taky nemohla stěžovat - jen jsem tam nudou lezla po zdi, bo mě dali na pokoj k prvomamině po císaři, se kterou jsem si neměla moc co říct, i když byla moc hodná, prostě na pokec a sdílení to nebylo. ☹ Super holku mi dali až ráno ten den, co už jsem šla domů - to mě mrzelo.
Jinak sestřičky byly fajn, ukázaly oblíkání, přebalování, ošetřování, koupání, noční mívaly fajn sestřičky. Ale moc tam necamraly, jen chodily kontrolovat děcka, nás, jestli je vše OK, a říkaly nám, kam máme jít s dětma na různé vyšetření. Nejlepší byl telefon druhý den po porodu:" Paní magistro, přijďte si na odběry." 😀 Všude mi psali titul.
Co jsem byla v porodce, tak mlíčko ještě nebylo, ale přikládala jsem často, mělo se to psát, ale jsem na to dlabala, bo jsem ho měla u prsa třeba co 30 minut, tak jsem to tak nějak průměrovala na solidní intervaly a fakt na to nikdo moc nekoukal. Ale já potíže neměla. Spolubydlící pomáhaly hodně, kojila po CŘ s kloboučkama, a pak ještě dokrmovala. Danymu dali 2x UM stříkačkou, aby dýl spinkal a my se trochu vyspaly. Ale jinak záleželo na mě. Krmila jsem vleže a brala jsem si ho do postele i mimo krmení. Do toho co děláme s prckama nám nikdo nekecal. Ani nás tam moc nezdržovali, i když jsem ještě neměla mlíčko (až večer po příchodu domů), ráno ho naočkovali TBC a dopoledne jsme frčeli. 🙂 Fakticky byli všichni fajn, i PA, doktorka co mě rodila, příště jdu zas tam.
Na kurz jsem chodila, dýchání mi docela pomohlo, to co jsme se učili fungovalo i v reálu. Já musím zkusit všechno co jde, ale někdy jsem si připadala jak třetí PA tam, z MK jsem měla tolik info, že PA i spolutěhulky koukaly 😅

ivuska.h
16. srp 2010

@jasekd Já jsem byla právě sama v porodnici... Doma se mnou byl manžel, ten mi pomohl, když bylo potřeba s čímkoliv... Obecně nemám ráda pobyty v cizím prostředí a nejsem zvyklá být bez manžela (a při druhém porodu i bez starší dcery) a emocionálně to fakt špatně snáším.

Ad vyjadřování k domácímu porodu -- četla jsi na to téma nějakou statistiku? 😉 Ne, nechci tady toto téma plevelit obhajobou domácích porodů, ale nemám ráda takovéto soudy, protože to "zbytečné riziko" je srovnatelné, jako v porodnici.

Jinak se mi ten příspěvek zdá zbytečně jízlivý, takže nebudu pokračovat v reakci...

betelgeuzz
16. srp 2010

@jasekd TAdy nejde o žádné strašení. Nikdo dělat z porodnic ústavy hrůzy nemusí, oni to očividně zvládají sami 🙂 Já si myslím, že je lepší napsat i špatné zkušenosti, aby někdo věděl, že to všude nemusí být jen růžové. Pak si těhule dají práci s výběrem porodnice, nebo se teoreticky připraví.

jasekd
16. srp 2010

@ivuska.h ja te nechtela kritizovat, jen jsem napsala svuj nazor, proste si myslim, ze nektere komplikace se lepe resi rovnou ve spitale s doktorama a pripadne salem v zadech, nez doma a s privolanou zachrankou, kde slouzi napr. chirurg nebo ARO, ale ne porodnik 😉 Tot vse. A pripravit se co nejlepe, ano, ale pak muze byt clovek i neprijemne prekvapenej, kdyz mu jeho plany nevychazi 😅 Ja nebudu cist statistiky, ja nejsem statistika, mne jde jen o me a moje dite,sama vim, jake komplikace jsem pri porodu mela a nechtela bych je zazit doma 😒 Odpurci a zastanci domacich porodu se asi nikdy neshodnou, tak to nebudem resit. Nic to nemeni na faktu, ze mas muj obdiv za odvahu, zes do toho sla, anemyslim to ironicky, ale ja bych do toho nikdy dobrovolne nesla.
@andelka ja teda nudou po zdi nelezla, nejak bylo furt co delat, ja mela pocit, ze furt kojim 😅

ladida.l
16. srp 2010

ahoj vespolek, pro odlehčení vkládám video 🙂

https://www.youtube.com/watch?v=7ffLuJJ0iUQ

k porodům - já mám tedy na svém bezproblémovém porodu pár okamžiků, které mi pak vrtaly v hlavě a štvali mně - třeba těsně po porodu, když mě doktor šil, mi vynadal, že se moc klepu a on nemůže v klidu dokončit šití a ať se trochu ovládám...
...dětská doktorka se mi smála, že pořád kojím
...sestra mi první noc odnesla dítě na odsání hlenů z nosu a přinesla ho za 3 hodiny
...daly Markovi cizí mateřské mléko, aniž by se mne zeptali
Vím, že to jsou maličkosti... Ale jsou to věci, které mě zpětně mrzely.
Já teda docela chápu, proč se někdo rozhodne pro domácí porod. Před tím, než jsem sama rodila, jsem ho spíš odsuzovala.
Co mě ale dokáže teď zvednout ze židle, jsou články JXD v Reflexu o domácích porodech - ten chlap si vážně myslí, že je odborník na všechno.

ladida.l
16. srp 2010

pardon za hrubky...

jasekd
16. srp 2010

@ladida.l No moje anglictina uz dost zapomnela a nestiha vsechno, ale je to pekne 😉
Tvoje zkusenosti nejsou uplne dobre, presto pro me je vedomi, ze o me a dite bude postarano v pripade komplikaci, prednejsi nez tyto "malickosti". Ja naopak tim, ze uz jsem rodila, o to vic chci druhe rodit v porodnici. Jinak divnej doktor, podle me se mu tam takhle klepou vsechny, ta silena zimnice nesla vubec zastavit. A musis chapat, ze i JXD ma pravo na svuj nazor, boze, jak mne lezl na nervy, vzdycky maval pred sebou tou tetovanou pazourou, kral vsech hulicu, i to totiz umi jedine on a my ostatni jsme jen detatka, ktera by se k huleni nemela ani priblizit 😀 Podle me uz zije v permanentnim rausi a je mimo realitu, ja ho teda nevidela posledni dobou nikde ani necetla dlouho Reflex, ale byl mimo uz kdysi a pochybuju, ze pravidelny prisun THC by mu rozsvitil 😀 😀 😀

jasekd
16. srp 2010

@ladida.l neni ten jeho vyplod, co te tak rozcilil, na netu? Ze bych si pocetla jako za starych casu... My se spolubydlici na medine meli pred statnicema nekolik relax. veci: cigaro na chodbe, bulvarni casopis Spy (uz davno ho nectu), a posmivani se JXD, Jana ho super parodovala, takze diky za nej, byl to nas sasek v tezkych chvilich 😀

ladida.l
16. srp 2010

@jasekd To, že píšu, že chápu, že se někdo rozhodne pro porod doma, neznamená, že bych se pro něj teď rozhodla. Jen ai už víc rozumím těm, kteří tuhle cestu volí.
JXD má teď domácí porody jako jedno z hlavních témat, v poslední době jsem od něj četla myslím tak tři dost obsáhlé články.

permonik7
16. srp 2010

@ladida.l super videjko🙂)

s těmi porody je to těžké. Pokud bych porodila stejně bez problémů a hladce jak bylo celé mé těhotenství, tak bych se domácímu porodu asi nebránila a asi by mě to i hodně lákalo. Ale bohužel porod dopadl jak dopadl - akutní císař při nefunkční placentě, takže bych se doma teď už bála. U mě je to psychický blok po prvním porodu. Kdo ví, jak na to budu koukat a jak to budu vnímat třeba za 3 roky😉 Nemocniční prostředí na mě teda dojem moc neudělalo, i když byli většinou moc milí..asi bych si to představovala jinak.

ladida.l
16. srp 2010

@jasekd ty články jsou v placené zóně, takže jsem k nim jen našla diskuze a ohlasy...
http://www.reflex.cz/clanek/zivot-a-styl/38201/...
http://www.reflex.cz/clanek/zivot-a-styl/37861/...

ivuska.h
16. srp 2010

@jasekd No jo, jenže v porodnici zas vznikne spousta situací, co by doma nevznikly a jsou zaviněny různými zdánlivě nevinnými praktikami jako je třeba dirupce, kristellerova exprese, řízené tlačení obecně atd. No nic, to asi nemá smysl tady řešit...

@ladida.l JXD už raději bez komentáře, už jsem se kvůli němu naštvala dostatečněkrát 🙂) Jinak dobrá reakce na jeho poslední článek je tady -- http://prirodzenyporod.wikidot.com/re:nerodte-doma.

ivuska.h
16. srp 2010

@jasekd Jenže ono právě vůbec nejde o maličkosti, nejde o žádné kachličky vs. krásné domácí prostředí. Jde čistě o fakta, čili míra poškození dítěte a matky a samozřejmě úmrtnost. Přečti si třeba tento abstrakt http://ecmaj.com/cgi/content/abstract/181/6-7/377.

jasekd
16. srp 2010

@ladida.l Uz jsem neco z toho nasla a precetla,prave ze bohuzel to neni cele... Mrknu jeste na tve odkazy. JXD je velmi agresivni, pani PA pro me nepresvedciva, asi ji prerval a prehadal... Otisknout to bez jejiho souhlasu se mi zda hloupe a neeticke a prekvapuje me, ze to v Reflexu proslo. Nektere zazitky z tech diskusi jsou hodne drsne a proto i ja chapu, ze se tak nekdo rozhodne. Ja bych tuto zkusenost napodruhe resila tak, ze si, pokud to pujde, vyberu jinou porodnici, ja nastesti nemusim 😉 a verim, ze tech negativnich zkusenosti bude ubyvat. Ze si JXD nasel nove tema, no legalizace marihuany a extremismus uz asi netahnou...
@permonik7 presne pro takove komplikace bych se bala. Ja tolik casu (3 roky) asi mit nebudu, proto brzo hura do porodnice 😀

silente
16. srp 2010

Zdravíme! Jsme zpět z dovolené. Byla to paráda a navíc ve vedlejším apartmánku byla taky látkařka. Co víc si přát 😵
Teď jen vybrat správnou foto do soutěže o plínku 😀 Mini ochutnávečka:

silente
16. srp 2010

Jen jsem prolétla, co se tu řeší. Každopádně já jsem na porod doma zbabělá, takže mám jasno 😀

jasekd
16. srp 2010

@ivuska.h Tak uz jsem se tim prokousala 😉 Ano, tohle hovori pro tvuj nazor. Co tu statistiku podle me ovlivni, je, ze pro porod doma se rozhodne zena, ktera je zdravotne v poradku, dite taky a necekaji se tedy zadne komplikace (bylo to tam myslim celkem vysoke cislo), naproti tomu do porodnice jde zena, kde se problemy daji uz dopredu ocekavat) Pamatuju si jeste ze skoly nejaky vyzkum, kde byly nemocnice serazene dle procenta SC a ty, co ho mely vysoke, byly jakoby horsi... Treba Apolinar vysel vylozene spatne, a je to i tim, ze tam skutecne lifruji prusvihy z cele republiky, ktere tajke casteji skonci sekci. Tak nevim, jestli tohle melo na tu statistiku nebo nemelo vliv? A pokud jde o srovnani nemocnicni porod s PA a s lekarem, tam uz si myslim, ze je to ono, jde li do tuheho, vola se lekar, je u komplikovanych porodu atd.

jasekd
16. srp 2010

@silente ta ma ale dlouhy nohy, kocka... A kde ze jste to byly, u more? A jak slo latkovani? v apartmanu byla pracka nebo jsi prala ruco? Ale tahle holka uz urcite chodi i na nocnik, ze... Prat pliny po mimi ruco si neumim predstavit, no asi premachat, ususit a vyprat doma, kdyz budou pokadene, i kdyz my vetsinu taky chytame mimo. Tuhle fotku klidne muzes poslat, ale ukaz, co mas dalsiho 😉

mmmk
16. srp 2010

@ivuska.h V DE probehla v 90. letech docela prudka revoluce v porodnictvi a to se PA (= duly) zasadily o to, aby jejich praci hradila zdravotni pojistovna, aby se legalizovaly porody doma a aby byly porody jako takove prenechany vyhradne PA a doktori z toho nedelali operacni zakrok, kdyz je to prirozena vec. Proto od te doby do porodu minimalne zasahuji, neslysela jsem, ze by nekomu skakali na bricho a napriklad preventivni nastrihy se tu nedelaji vubec. Doktori zasahuji, az kdyz je problem. Takto je to podle me v poradku. Ja treba podepsala papir, ze kdyz po 12 hodinach nedojde k porodu nebo bude dite bezprostredne ohrozeno, souhlasim s cisarem, ale jsou zenske, co s tim nesouhlasi.

reruna
17. srp 2010

@silente krásná fotka, já ještě odfocené nemám a s tím počasím tady.... na tvoje fotky nemáme, tak to asi nebudu ani zkoušet 🙂
jste se dostaly od látkování k domácím porodům 🙂 já bych doma prvního syna bohužel neporodila, ačkoli jsem měla naprosto bezproblémové těhu, v posledním týdnu se malý otočil hlavou dolů, zaklínil si do porodních cest nožičku a kdybych náhodou nejela na kontrolu, tak to asi dopadlo velmi špatně, hrozil lvýhřez pupeční šňůry, ale já o porodu doma ani neuvažovala...no a druhý syn byl přesně po 2 letech a kvůli stavu jizvy byl taky císařem, i když to možná bylo i z opatrnosti primářky, nevím, nejsem odborníka anechtělo se mi za každou cenu prosazovat vaginální porod, když tomu nerozumím...
na šestinedělí poprvé to nebylo nic moc, po císaři se špatně kojilo, syn nechtěl - něco asi jako u Kvalkulky... a s druhým to byla taková pohoda, ty samé sestřičky mi připadaly, že mají úplně jiný přístup. Kojit jsem mohla v obou případech kdy jsem chtěla a jak dlouho jsem chtěla... ale podruhé mi přišlo, že mě berou jako zkušenou matku 😅 😅 a s tím kojením vleže, právě že tam učili kojit v leže na boku - a to já po císaři nemohla, takže jsem kojila v sedě, to mě míň bolelo. První syn se vleže kojit nechtěl, druhý bez problémů, ale až doma, až břicho tak nebolelo..
A ta žloutenka - druhý syn ji měl taky kvůli rozdílným Rh faktorům, ale naštěstí malou, nemusel ani pod modré světlo...

helulela
17. srp 2010

taky koukám, jak se to tu včera rozjelo 😉 zastánci a odpůrci domácích porodů jsou dvě nesmiřitelné skupiny. Podle mě je u nás porod doma takový "z nouze", když se chce člověk vyhnout rutinním postupům v porodnici, kde mají většinou na všechny jeden metr a jeden postup. Mojí povaze i zaměření je porod v porodnici bližší, setkala jsem se s přístupem, který mi vyhovoval a vzpomínky mám krásné 😵 takže jsem pro další reformu českého porodnictví, i když si někteří myslí, že už se udělalo až dost

andelka
17. srp 2010

Já si myslím, že porodit bez problému doma musí být super pocit. Já jsem odloučení od manžela a pobyt v cizím prostředí snášela dost blbě, navíc jsem si fakt neměla s kým pokecat, takže člověk jen krmil, přebaloval, odpočíval a chodil na vyšetření. U porodu jsem doktorku potřebovala jen na šití. Ale ony se žádné problémy nečekaly, mrně bylo hodně dole, dobře otočené, pánev prostorná, rodilo se v termínu...akorát kvůli mému RH faktoru bych si porod doma nelajzla. A taky jsem měla pozitivitu na GBS, takže bych o domporodu stejně neuvažovala.
Ale kdoví jak to dopadne příště, prý druhý porod je rychlejší a já už u prvního, kdybych se v noci nevzbudila a nejeli jsme prebentivně do porodky, tak asi porodím doma, v sanitce nebo na chodbě porodnice. 😅

helulela
17. srp 2010

@silente parádní fotka, dali jste si záležet 😎

betelgeuzz
17. srp 2010

@silente krásná fotka. A nepraly jste se s kolegyní látkařkou o šňůry? 🙂

jasekd
17. srp 2010

@andelka Porodit konecne a vedet, ze to dobre dopadlo, byl taky krasny pocit 😉 Cetla jsem tvuj prubeh a to je krasne, tak by to chtel kazdy, skoda ze to nejde. Mne se taky styskalo, doma je doma, ted se mi bude styskat po Martinkovi, ale jsou horsi veci a prave brzy nas mozna cekaji kvuli M ledvince horsi veci, takze tohle beru jako normalni vec, je to par dnu. Co me ted mrzi velmi, ze nejspis kvuli svemu stavu nebudu moct s malym do spitalu na vysetreni, protoze je to rtg s kontrastem, bude muset manzel 😒 Tim nerikam, ze to nezvladne, ale zatm jsem s malym vse absolvovala ja...
@silente
@reruna holky, co je to za soutez, ze bysme se taky blejskli?

andelka
17. srp 2010

@jasekd jo jo, to určitě. Já jsem si v porodce připadala jistější, chodila jsem tam i na kurz, byla na prohlídce i s manželem, protože jinak cizí prostředí kde jsem sama blbě snáším. Doma bych se cítila asi hodně dobře. A porod vedený PA kterou znám už od těhotenství a která ví, jak jsem se na porod připravovala a jaké mám přání a tak, to by byl ideál. Nejsem úplně pro porody doma (i když někdy se to tak semele, že se nestihne dojet), spíš, aby byly porody v nemocnici co nejintimnější a co nejvíc domácké. Já jsem se nestihla na porodním pokoji ani rozkoukat, s PA ani pořádně seznámit (i když byly fakt fajn), naštěstí se nestihla ani předporodní příprava, ale ani bych s nima nemohla probrat porodní plán, kdybych nějaký teda měla. Jen jsem jim stihla sdělit, že si nepřeju urychlování, že chci nechat prcka v pohodě vylézt a nechat to přírodě a že bych byla ráda, kdyby mě nešmikali preventivně. Bylo to všechno velký fofr, píchli mi oxy na odloučení placenty, ani se nezeptali, prostě rutina, no. Ale jinak vzpomínky pěkné.
Martínek má problémy? To mě mrzí, ale není to nic vážného, že ne? Určitě to zvládnete. Já jsem byla s malým 2 dny v nemocnici na pozorování, tak to bylo horší co do psychiky jak měsíc předtím porod. Ale sestřičky, doktorky byly super, dokonce i uklízečky, což na porodním byly na zabití (jediné velké mínus FN 😀 ) Manžel to snášel blbě, že nemohl být s náma.