Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

jasekd
13. led 2011

@ciko86 Ja mam jen ty Imse Vimse, ty jsou v kuse sit, ale krasne schnou, protze se to da rozprostrit. Na obsluhu jsou super jednoduche, k doktorovi za me akorat. Pak mam jednu Pop in bamboo a tam se patentkama nacvaknou vkladacky, cili se da vic menit savost, ale na takhle velke dite uz tam davam obe dve vkladacky (pak se k tomu snad da prikoupit jeste jedna navic). Vyhoda, ze muzu pouzit svrchni cast tehle pliny jako kalhotky pres klasickou plinu narovno. Ale hur se s ni manipuluje a meli jsme i vic nehod, takze tu moc nedoporucuju. Kapsovky nemam, ani jsem zadnou nevidela, ale selskym rozumem, kdybych chtela AIO pouzivat na delsi dobu, treba dlouhou prochazku s krmenim, koupim asi kapsovku, protoze si to predstavuju tak, ze si tu kapsu doma predem dovycpu a pak uz venku jen jednoduse nasadim bez dlouheho stelovani. Ale to ti poradej holky, co je pouzivaji.

jasekd
13. led 2011

@ciko86 " v kuse site" jsem chtela napsat...

andelka
13. led 2011

@ciko86 ahoj, koukám, že máme podobně staré prcky, i s Deni 🙂 Docela mě navnadila na tu PopnGro. zatím odolávám statečně 😅
Myslíš rozdíl mezi kapsovkama a čím? AIO? Já mám AIO vlastně jen dvě (nebo tři, jedna Tots Bots je něco mezi AIO a kapsovkou), používám je na ven. Kapsovky mám tři a ty mám ráda hrozně moc, těch bych možná uživila i víc, zvlášť když se bude Dany čím dál víc hýbat, už teď je doma kumšt ho namotat do čtvercovky a na to dát svrchní. Taky z jarem a létem budeme víc a dýl venku, tak ty AIO nebo kapsovky se budou hodit. Mi přijde kapsovka super, že doma si ji vycpu podle potřeby a taky je to jen jeden kus plíny, jako AIO, ale mnohem lépe schne. Vršek přeperu v ruce, sací vložku normálně až s plínama, takže ten vršek můžu třeba hned druhý den použít znova a nemusím čekat, až se vypere celá AIO. Já peru jen 2x týdně.
Nadoma dávám různě do svrchňáků čtvercovku Kikko lux narovno, když chci ať to vydrží dýl tak bambusový prefold, teď má ručník s Ikey, s Kikko 80x80 ještě umotám novosklad a do něj vkládačku...prostě různé možnosti jsou. Papírovky mě nebavily, to je furt stejné 😀

andelka
13. led 2011

@jasekd přesně tak používám kapsovky - doma vycpu podle toho jak dlouho chci aby to vydrželo a pak jen sbalím potřebný počet kapsovek do tašky 🙂
AIO mě tolik neoslovily. Ale fakt je dobré mít od každého něco, je to flexibilní 🙂

andelka
13. led 2011

@deniskakubicek prosím tě, jakou velikost jsi vzala těch PnG? Já nad nima pořád uvažuju, asi jestli budou příští měsíc, tak je vezmu. Vzala bych tu S2, 9-16kg, ta první by už byla malá. Sice tahle bude asi ještě velká, ale časem snad dobrá a vydrží pak nadlouho. co?

andelka
13. led 2011

Holky, narazila jsem na tyhle plínky, co myslíte? Jak to bude sát? Znáte to někdo? Líbí se mi vzory 😅 a cena 😅 😅
http://www.mimibazar.cz/foto.php?id=39101754&tab=4

ciko86
13. led 2011

@andelka ahojky, koukala jsem na stáří prcků. my už máme 2 zoubky 🙂 ten odkaz co jsi dala, to právě chci já koupit.. 😀 tak si počkám na reakce. jinak tedy jak jsi popsala kapsovky, tak do nich půjdu, to je opravdu praktické! 😉 jinak teda, jak říkám, zatím tomu vůbec nerozumím, takže budu tápat ze začátku 🙂 Papírky používáme, ale většinu mi pročůrá... ☹ vyhovujou mi jen activ baby, ale zase ta cena...... 😠

duzame
13. led 2011

@andelka S touhle flanelkou zkušenosti nemám, ale měla jsem IV flanelku a ta byla durch, snad po deseti minutách i na novoškovi, takže bych asi váhlala......

helulela
13. led 2011

@andelka moc nesajou, na Danyho už je neber

ciko86
13. led 2011

když ne tedy ty\hle fleecový, tak jaké aby vydržely??

helulela
13. led 2011

@ciko86 kdybych dělala výbavičku na velkýho kluka, koupila bych pár čtvercovek na takovéto přebalení půl hodiny před koupáním, pak bambusové prefoldy narovno do svrchňáků na doma a AIO nebo kapsovky, čím víc ti bude utíkat, tím budeš radši, že je máš 😉 Když dobře vybereš a nebudeš muset zkoušet, prodávat a znova kupovat, ani to nebude moc drahé.

andelka
13. led 2011

@duzame
@helulela dík, tak nic 😅 Připlatím si na tu PnG 🙂

@ciko86 nám asi druhý leze 😖 vzhledem k včerejší noci ☹ Kpasovku určitě nějakou zkus a uvidíš. Já mám Bum genius a tots bots a oboje super. A vyzkouším ještě tu PnG. Jenže já vlastně ty kapsovky co mám nekupovala nové, takže zas nebyly tak drahé, proto i s tou novou váhám, je to na mě dost peněz. Ale asi zkusim 🙂 Jinak v albu mám Danečka v látkovkách i souspis plenkové výbavy co mám, tak se můžeš inspirovat nebo mrknout jak vypadají plenky na větším prckovi. Já taky holkám šmějdím po albech a okukuju 🙂

deniskakubicek
13. led 2011

@andelka ja vzala S2 a je supracka...sedne jak ulita, ale my uz mame 9 kg 😕 a chci zkusit taky BG, kapsovky jsou neeej 😀

ivuska.h
13. led 2011

@andelka Myslíš, že kvalitní savá plenka (= bambusová) by byla za takovou cenu? 😀

sussanah
13. led 2011

@andelka taky jsem nad nima v tehu uvazovala, ale nenarazila jsem na dobre reference, ze pry savost je tak akorat na kratke prebaleni, ale ze nic moc treba na venek nebo podobne.

andelka
13. led 2011

@ivuska.h no právě 😅 Ale on má Dany za dvě hoďky durch i tvoje kalhotovky s oběma vkládačkama 😅 Ale máme je rádi 😵

@sussanah no, tak to je fakt blbý. Na doma používám na krátké přebalení čč a na ven zas něco jiného, tak to fakt není k ničemu potom 😅

@deniskakubicek však zkus, já mám ráda pestrost, tak i když nám BG vyhovují a mám jen dvě, tak ráda vyzkouším i další 🙂 No my jdem na kontrolu v pondělí a tuším že 9 kilo bude atakovat taky 😀

ciko86
13. led 2011

@andelka tak jsem koukala na fotečky, krása! 🙂 no, já doufám, že se do toho dostaneme, tak jako vy! už se na ně těším! 🙂

sussanah
13. led 2011

@andelka no pokud ti maly za 2h totalne procura anavy, tak nad tema ani neuvazuj 😀 Ja jsem tenkrat prochazela diskuze v Sk, nechala jsem si to vyhledat pres zoznam a tam jsem uz nejake inf nasla.

maly_prcek
13. led 2011

@blka @terezita Tak my BBH vycpávaly už někdy v těch 5m, než šly z domu... Místo malé vkládačky musela být velká nebo BI vkládačky navíc. Byly tvrdé a odíraly malému nožky a v pase i přes to, že je fakt udělaný (hlavně v pase 🙂 ) mu plandaly...

Já mám kapsovky (BG) třeba jen 4 a bohatě mi to stačí, stačily by i 2 🙂 Ale dávám tu vkládačku teda navrch, ne do kapsy, takže točím jenom vnitřky. Jen když potřebuju nandat ve stoje, hodím to dovnitř...

Na starší děti bych si Gro Baby nebrala, bude vám to hned malé, nenasaje to nic (je to balvna!) a nedovycpete to...

Jinak celkově určitě plíny s odepínacím vnitřkem, aby to rychle uschlo, dobrá je dlouhá vkládačka, kor když máte kluky, naskládáte dopředu 3x tolik co dozadu a vydrží to dlouho.

Čím dál víc miluju Anavy patentkové, přizpůsobujem je opravdu hodně - v létě bez svrchňáků na doma, teď když zkoušíme nočník, tak vyhodím vnitřky a má to jako takové savější slipy, co jsou hned dole (a na rozdíl od obyč slipů si nepočůrá capáčky Liliputi, jejichž kůže barví 🙂 ), s extra vkladkou jsou i na noc, vkládačky z nic cpu do všeho...

blka
13. led 2011

@terezita Mně se právě srazila 1 bílá, 3 jsou v pohodě a 1 barevná je taky OK. Tak to nechápu.

A když chodíte k dr. v repre plínách, tak to tam jdete v 1 a tu druhou potom oblečete? To mi je právě líto dávat 1 plínu na max. půl hodiny (cesta k dr.), tak to radši dám papír 😅 , toho mi líto není 😝

andelka
13. led 2011

@sussanah už neuvažuju 😀
@ciko86 děkujem 🙂 Já jsem začínala ke konci 6nedělí, pomalu, nejdřív jen na doma, pak občas na ven, pak na krátké návštěvy a teď už papírkuju jen na noc. 🙂 Začínala jsem skromně a přikupovala podle potřeby. Nové a z druhé ruky tak napůl asi. Ty kapsovky jsou fajn, že rychle schnou a můžeš je zas brzy použít. Já jsem včera použila všechny tři a dopoledne už byly suché a můžu je použít zas 🙂

@maly_prcek vidíš, nedávat to dovnitř ale nahoru mě nenapadlo. Ale zas od toho jsou to kapsovky, že je to pohodlné na přebalování mimo domov, já je používám hlavně tak. 🙂

andelka
13. led 2011

@blka já dávám na cestu něco obyčejnějšího, klidně jen plínu narovno a svrchňáky, cesta nám taky trvá 30 minut. A než jdu k Dr, tak dávám novou a ta vydrží i na cestu zpátky, často po cestě usne, tak ji má dýl jak 30 minut 🙂

maly_prcek
13. led 2011

@andelka jo, to si můžeš koupit PULky 😀 Ale mně to tak vyhovuje... 🙂

ciko86
13. led 2011

tak já chci látkovat celkově pořád, jen doufám, že to přežije noc... papírky maji co dělat....

andelka
13. led 2011

@ciko86 no u nás to nepřežije, zkoušela jsem všechno možné a když nechci v noci přebalovat, tak bohužel musíme mít papírovky. 😒 A taky mu nechci dávat velký balík na noc. Žádná kombinace z toho co mám doma neprošla.

ciko86
13. led 2011

@andelka no to já si myslím taky, že na noc to neklapne, spí kolem 11 hodin a ráno je papírovka po okraje. a to v noci nepije

jasekd
13. led 2011

@andelka
@ciko86 Nam naopak na noc vyhovuje latka v PULkach, co jsem se naucila radne vycpavat, neprotece vubec, zato papirovka casto (davala jsem kvuli odrenym nozickam na odlehceni), ale mam Alany a to je asi horsi kvalita v papirovkach, proste to nepobrala. Mel ji cca 10 hodin pres noc (bez krmeni v noci). Jinak ty odrene nozicky jsou rano celkem pekne, i kdyz je plina uplne mokra, ale on si je pres den skrabe, previt, a zas to ma hnusny. Kdyz lezi rozbalenej, kolikrat uz mu dam i ponozky na ruce, ale zrucne si je sundava a skrabe dal.

betelgeuzz
13. led 2011

@blka jasně, jednu plenku tam a pokud je mokrá, tak druhou zpátky. Jednorázovku bych taky počůranou nedala zpátky a dala novou. A líto mi jich není. To by mi bylo líto té jednorázovky, že jsem vyhodila nějaké 3 - 4 kč.

blka
13. led 2011

@andelka @betelgeuzz Díky. Možná to příště prubnu. Mě ale odrazuje i to, tu plínu schovávat do tašky. Jednorázovku tam vyhodím 😔

jasekd
13. led 2011

@blka Na pouzity pliny jsou ty ruzny pytliky a tasticky s PULem, ja mam tasticky HD male i jednu velkou a fakt pohoda i v tasce i kdyz nejdem hned domu, nic neprotece, nesmrdi... Igelitak by mi treba vadil vic. A latkovky mi lito neni, vypere se a jede znova, papir to jsou prachy i odpad...