Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

aemmi
5. dub 2011

@andelka Já jen jestli mi něco neušlo, zavazovačky mi nejsou sympatický a nočník není aktuální 😀
mmch, ten Daneček s babičkou je tak sladkej 😵

andelka
5. dub 2011

@aemmi já mám zavazovačku jednu, na zkoušku, dám jí šanci ještě u dalšího mimča.
Jsou zlatí oba dva, Dany ji miluje. Teď právě jsou venku, já jdu dělat věci do školy. 🙂

aemmi
5. dub 2011

@andelka Jo, mamka mi tu chybí a hlavně bude chybět 😖 taky dělám do školy, teda tím stylem, že zevluju na koníkovi 😀

andelka
5. dub 2011

@aemmi já nevím co bych si bez ní počala, nejdýl byla mimo 3 týdny když měl malý 2měsíce. Jo jo, taky zevluju, ale už se na to vrhám, tak pa. 🙂

helulela
5. dub 2011

@aemmi bez vlněného obdélníku určitě přežiješ, je to spíš taková vychytávka, jak psala andělka, třeba v létě to pěkně větrá

helulela
5. dub 2011

@andelka @aemmi tak já teď dohlídnu, jestli tady zas něco nepíšete 😉

aemmi
5. dub 2011

@andelka tak do toho, at to jde 😉

aemmi
5. dub 2011

@helulela to víš, já každou chvíli přijdu na něco, co ještě neznám, no tak to samozřejmě nutně potřebuju hned zjistit 😀 co kdyby to bylo něco zásadního 😀 😀

maly_prcek
5. dub 2011

@xmarg04 Já ty vkládačky moc neřeším, jak skládám prádlo, tak to tam nastrkám a pak jedu... Leda podle patentek a visaček u těch, co to mají... Ono stejně časem zjistíš, jak která saje a sedí materiálem a pak se budeš rozhodovat podle toho kam a na jak dlouho jdeš a co podle toho potřebuješ dovnitř...

@joohana Odplenkování - stejná zkušenost, když má plínu, čůrá tam a nic mu nepřijde divné, když nemá, dává si bacha...
My se teď nějak zasekli... Doma jsem bez plen, ale nadýl na ven a na noc teda nehrozí... Ale rostou mu zuby (máme třetí den 40 horečky, 38 st.i s Nurofenem 😒 ), tak má asi jiné starosti...

maly_prcek
5. dub 2011

@luthien.k Gratuluju k dalšímu přírustku! Záleží jak moc v noci kadí... Velikostně bych řekla, že BG kapsovky nebo Anavy Easy (využiješ i později...) by šly zmenšit dobře, ale osobně bych teda, pokud kadí, šla radši do kalhotkovek (Anavy) a svrchňáčků... Ale ty chceš něco, abys zapínala jenom jednou, co?
Jinak taky jsem motala na noc novosklad a pak teda jela kalhotkovky od cca 3m... To už jsme v noci nepřebalovali...

baca
5. dub 2011

@luthien.k já teda dávám na noc jednorázovky a přebaluju. Jednak stále jaksi uprdává, kadí už teda míň, a druhak z kraje trpěl naprdy, tak jsem mu chtěla na večer a noc dopřát trochu víc svobody. Ale kdybych dávala, tak bych dala anavy kalhotovky nebo i ta Easy není špatná.

Jinak AIO na novoška - já mám MMt po Báře a blbě se mi změnšují, ten sucháč při ohnutí nějak nedrží. To Anavy Easy se změnšují dobře a nejsou ani obří.

baca
5. dub 2011

HOlky jaké m poradíte tréninkovky? Zvažuju, že nějaké koupím. Doma Bára ať si čurá do gatí, ale u tchýně se válí vesměs po posteli, pod sebou ovčí peřiny, takže není žádoucí, aby jí to tam pustila.

sussanah
5. dub 2011

@baca no pokud chces treninovky tak, aby fakt vetsinu udrzely, tak snad jedine nechat usit 😅 IV, BM jsou vcelku tenke, popolini mi prisly vetsi, ale ruku do ohne bych za ne nedala. Ja mam BM, do kterych davam vkladku z tenkeho bmb flisu, to mi vydrzelo zdaleka nejvic, ale kdyz hodil celou davku, tak ty teplaky stejne byly mokre. Pak mam usite dle strihu IV, 2vrstvy bmb oboustranneho frote a kdyz chci, aby neco vydrzely, tak davam do nich malou vkladacku z anavy, to je dobra kombinace a udrzi dost, ale opet je to na prevlikani. Co udrzelo zdaleka nejvic, byly ty treninkovky Anavy, ale nevim jak je na tom Iva s vyrobou.

reruna
5. dub 2011

@baca tréninkovky mám IV, menší učůrnutí na tepláky nepropustí, s nějakou vkládačkou by vydržely i více, ale plnou dávku ne, když pustil plnou dávku, tak ale zase byla výhoda, že to nebylo na zemi, bylo mokrý jen oblečení. Popolini jsou střihem jiné, takové neforemné, dost malé kolem stehýnek, nepoddajnější materiál, vydržely asi stejně jako IV. BM neznám. Na Anavy jsem se ptala Ivušky na fb, tak prý nejdříve budou v prodeji za 2-3 měsíce.

betelgeuzz
5. dub 2011

@baca jsou tu i holky, které tréninkovky šijou. Asi by i na přání upravily savost. Jsem je viděla ušité a vypadaly pěkně, tak mám na ně zálusk.

luthien.k
5. dub 2011

@maly_prcek, ahoj a díky za gratulaci (taky koukám čekáte další 🙂) i tipy, on zatím kadí tak po troškách, je ještě fakt malej, takže těžko říct, jak se to bude vyvíjet dál. První prcek kadil při každém kojení a celkem dost, ale náš junior 😀 se teprve v tomto směru vybarví 🙂 Jinak přesně - jde mi o to dělat v noci co nejméně úkonů, jak kvůli sobě, tak kvůli prckovi 😉 Ty Anavy easy vypadají moc krásně, horší je to s těmi cenami 😖

@baca, ahoj, pořád si pamatuju, že jsi měla náš spacák 🙂 a koukám, že už máte taky druhé, pěkně se rozrůstáme... 🙂

ivuska.h
5. dub 2011

Jo mimochodem, někdo má ještě pořád ty dvoje testovací tréningovky, nějak jsem ztratila přehled, kdo je měl naposled...

sussanah
5. dub 2011

@luthien.k ted koukam, ze uz je vas zase o jednoho vic, tak gratulace 🙂

luthien.k
5. dub 2011

@sussanah, díky 😉 Koukám koukám, které všechny "známé tváře" do látkovech chodí 🙂

jasekd
5. dub 2011

@sussanah
@luthien.k Ahoj 😀

luthien.k
5. dub 2011

@jasekd, Ty jsi taky všude 😀

sussanah
5. dub 2011

@jasekd ty uz by si hlavne mela byt v porodnici 😉 😀

jasekd
5. dub 2011

@luthien.k
@sussanah Vy jste vtipny 😀 Jeste par dni, mam prece ten kasel a rymicku 😀

sussanah
5. dub 2011

@jasekd ok, takze teda v tu nedeli, jo? 😀

jasekd
5. dub 2011

@sussanah Ja bych nebyla proti 😉

lusinta
5. dub 2011

Anketa o plenu roku 2011 již byla spuštěna. Děkujeme za hlasování🙂🙂
http://plenaroku.cz/index.php?option=com_conten...

baca
5. dub 2011

@luthien.k jojo, váč spacák je již připraven na druhého nocležníka. Oproti Báře ho ale musím vázat, ale už to dělám jen na noc. 😀

rozarka65
6. dub 2011

Ahojky...napadly mě další hloupé dotazy...🙂 Vejde se mimi s látkovou plínkou do overálku 56 nebo rovnou 62? A jak to děláte,když někam jedete s dítkem na celý den...já si to látkování nějak neumím představit...jako na procházku to ano,ale kdybych vyrazila na dýl mimo domov...A jaké máte zkušenosti s polodupačkami, já u malé používala převážně overálky a dupačky...

sussanah
6. dub 2011

@rozarka65 s velikosti obleceni to zalezi na tom, jak velke bude ditko 😉 Maly mel teda 56 jen na presun z porodnice a to mel jeste papirovku, jinak to bylo snad do tydne male (mel 3,65kg pri porodu). Bodycka jsem mela potom hnedka 62. Mel taky prevazne overaly a body+dupacky, polodupacky jsem objevila az pozdeji nekdy kolem 5-6m maleho a maximalni spokojenost, vesel se s plinou uplne v pohode. Ale to ani u dupacek nebyl problem, vetsina je jich delana vcelku normalne rozmerove. Spis kdyz jsem mu chtela obliknout nejake rifle, at je frajer, tak to bylo hooodne natesno. Doporucuju ale extendor na body (bud koupit nebo usit), u latkovek je to fakt super vychytavka.

rozarka65
6. dub 2011

@sussanah Díky...🙂 To je pravda,že záleží na tom, jak bude mimi velké....malá měla lehce přes tři kila a musela jsem honem obvolávat kamarádky,protože jsem neměla do čeho dítko oblékat....měla jsem vel. 62-68 nejmenší...🙂 Ptám se,jestli mám dokoupit nebo jen půjčit jako poprvé....🙂 Na ten extrador už jsem koukala...stojí kolem 150Kč, teda ještě jsem ho někde objevila,kde byl myslím o polovinu levnější...a ještě jsem koukala na tu druhou věcičku podobnou extradoru na přichycení triček...A mám koupit víc jak jeden?