Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

helulela
3. kvě 2011

@baca když už cíťa, tak aspoň že takhle nočníkově talentovanej 😉
já byla dneska nucená oprášit novosklad, brouček má průjem a zvrací ☹

baca
3. kvě 2011

@helulela z čeho to motáš? Mně přijde, že už je to na Marka malý, mám kikko lux 70x70

erinka83
3. kvě 2011

@kackaj hm, tak nám to pití celkem pomohlo, ale i tak to někdy dost smrdí, bambus máme taky vě většině... no už aby byly děcka bez plínek 😀 Což mně se asi do porodi nesplní, tak se "těším" na látkování 2 děcek 🙂

lucy222
3. kvě 2011

@helulela koukam,ze se mi nezobrazuje info o ditku... 😕 asi nekde v nastaveni 😅 mame 3-mesicni holcicku 😵
ja se v latkovani nevyznam vuuuubec,ale docela mne to laka...hlavne neco co se nemusi zehlit a at je to opravdu jednoduche...a idealne i at je 1 velikost,ale to uz bych asi chtela moc 😅
dekuji za radu 😉

betelgeuzz
3. kvě 2011

@baca já vážu novosklad i teď ze 70x70 😀 Ale Ali je prcek.

kackaj
3. kvě 2011

@reruna @ladida.l jé holky, to jste zlatý, tož to já jdu na ně a @ivuska.h odvolávám co jsem odvolal a odobjednávám, co jsem objednal, páč teda jdu na ty BB, to bude jednodušší pro všechny😉
Leni, "až v srpnu"? Pro mě je to teda UŽ v srpnu🙂 Moc gratuluju🙂 Teď si vzpomínám, že jsme si o tom psaly, ale má hlava děravá už to vypustila🙂
Jinač právě jsem nechala odtáhnout svý auti...stala jsem se účastníkem autonehody, takže jsem momentálně nepojízdná. A to jsme si s kamoškama říkaly, jak je super, že když prší, tak můžeme jít s děckama do bazénu. Tak teď už dlouho nepůjdem🙂 Naštěstí se nic nikomu nestalo, jen ty plechy jsou malinko na odpis...

katka37
3. kvě 2011

@betelgeuzz děkuji 😉

luthien.k
3. kvě 2011

Děvčata, co máte Alva Baby kapsovky, perete je fakt jen na těch 35st., co se na nich píše???

luthien.k
3. kvě 2011

Jo a co praní ve slizu?

silente
3. kvě 2011

Holčinky, tak co, nemáte někdo přebytečné PULky v XL velikosti? HD, TB mají přednost 😀
A nějaké kalhotovky v této velikosti?

ivuska.h
3. kvě 2011

@luthien.k Jestli mají vevnitř flís, tak bych ve slizu neprala.

erinka83
3. kvě 2011

@luthien.k Tak ty teda vůbec neznám, musím vygooglit 🙂

luthien.k
4. kvě 2011

@ivuska.h, díky, mají vevnitř flís... To je docela problém, nevím, jak je budu prát zvlášť, když vše ostatní peru pouze ve slizu... 😒
@erinka83, jsou z Číny 😀 Dopourčily mi je holky tady jako dobrou variantu kapsovek na noc, objednávala jsem je na eBay přímo z toho Hongkongu...

helulela
4. kvě 2011

@baca z 80*80, mám jich pár, ani nevím značku

helulela
4. kvě 2011

@lucy222 jednoduché, bez žehlení a jednovelikostní vůbec nejsou nesplnitelný požadavky 😉 jestli trváš jen na AIO, tak počítej s kratší životností plenek, ten nepropustný PUL zátěr nevydrží věčně, když je budeš prát často. Ale plenka a svrchňáčky zvlášť nejsou o moc složitější, jen prostě zapínáš dvakrát. Základní info máš třeba na www.latkovepleny.cz. Taky záleží, kolik chceš do plínek zainvestovat.

kackabk
4. kvě 2011

Tak se pomalu dívám, co používat na praní pro děti - s Lovelou nejsou zkušenosti moc pozitivní, zkoušeli jste někdo prášek Sensa pro děti? Třeba i na plíny? Jaký je? Nebo co tak doporučujete?

duzame
4. kvě 2011

@kackabk Holky mi tu poradily Batole, a od té doby už nevařím sliz 🙂 . Objednávám si ho přímo u výrobce na qalt.cz. Nad 1000kč doprava zdarma, ale i tak jsou ceny lidové a mě se osvědčil víc než persil. Mají taky dobrej jar na nádobí, a ještě si tam kupuju prášek proti vodnímu kameni. Zkoušela jsem i aviváže, ale ty mě teda nenadchly.

jasekd
4. kvě 2011

@duzame Jak pere Batole? Mas srovnani s Qualtem excel? Ten na vajecinu slusnej, pokud teda predeperu 😝 Ale na ovoce nic moc, ikdyz predeperu 😝
Jinak my uz nemuzem mit k Dr. AIO, jak Pop in, tak IV mi protecou, malej je castecne BKM, zadrzuje a pak pusti plnou davku a uz podruhy, jak jsem ho mela na kline, tak jsem byla taky mokra 😠 Cili je mam tak na doma, kdy to lip pohlidam a k Dr asi papir, dalsi pliny uz nekupuju! Kdyz to vycpu, ztrati to ten efekt jednoduchosti, pro kterej jsem tto k Dr. mela, Haipu a PULky tam motat nechci, neni na to cas.
Jinak mame za sebou poradnu s Vendy, krasne nabira a vse OK. Pomohla mi snima sestricka z prace, ona mela M. a ja V. jinak bych to nedala, kdyz M. ani nechodi a nesedi 😝 Jeste ze ji mama a delaji na stejnym baraku jako je pediatrie 🙂

duzame
4. kvě 2011

@jasekd bohužel, Qualt jsem ještě nekupovala, proste peru i naše věci v Batoleti....ovoce mi nevypere nic, teda jak které, jablka a banány nic, jen když to potřu ještě mokré žlučákem, tak to funguje.

luthien.k
4. kvě 2011

Tak asi zkusím objednat to Batole na ty flísový plínky, když je to ekologicky šetrný výrobek, zkusím to. @jasekd, jdeš taky do něj? Že bys to zkusila první a dala mi vědět 😀

erinka83
4. kvě 2011

@jasekd a z čeho jsou ty vkládačky v AIO? Já na nějakou dobu zanevřela na kapsovky BG, ty maj uvnitř mikrovlákno, holky tu pak radily, dát tam i něco jiného, tam cpu k jedné té vkládačce normální vv a dobrý....
@luthien.k Já peru v Batoleti, mám ho kvůli tomu flísu, dřív jsem prala ve slizu... Přijde mi, že pere dobře, ale já např. Ariel neměla nikdy 😀 Ale je fakt, že na bryndákách pár skvrn máme, ale já to prostě neřeším 😅

luthien.k
4. kvě 2011

@erinka83, díky, já to taky až tak neřeším, jen aby to nebylo jooo blbý...

maly_prcek
4. kvě 2011

@aemmi A nešiješ? Ono dost dobře vyjde koupit bamb. látky na šijemdetem.cézet a to jsou super vkládačky za pěkný peníz. Já na novoška používal ještě i ty dětské ručníčky, jak je pack po 10ks jak jsou bryndáčky... Jsou menší.

@lucy222 Taky bych byla spíš pro kapsovky kvůli schnutí a pelšímu dovycpání a tak... Jinak si neodpustím jednu takovou poznámečku - taky jsme to chtěly mít na začátku co nejjednodušší, ale kapsovky a AIO stabilně furt nejedem asi žádná... 😉
Třeba na doma mi přijde jako drahá věc - AIO i kapsovka se pročůrá celá, musíš prát hned celu plínu, čímž ta plína hodně rychle zestárne a začne provlhat...Úplně stejnou službu při prakticky stejném komfortu ti udělá i čč, nebo třeba bambusová vv do svrchňáčků... 🙂

maly_prcek
4. kvě 2011

@kackaj Jako hoky myslely, aby Ondra nebyl do té doby bez plen 😉 😀 😀

jasekd
4. kvě 2011

@erinka83 Pop in je bambus, IV je bavlna, frote. Do pop in se tio nacvakava a je kt omu nejaka nocni vkladka navic, tu nemam, a IV je sita vcelku, jedna cast je frote a jedna ma flis. povrch. Prave u toho doktora to vycpavat nechci, protoze to muzu rovnou chodit s Haipou a PULkama 😝 Potrebuju neco jednoduchyho a rychlyho.
@luthien.k Ja mam ted prasku dost, takze ne, budes muset zkouset prvni 😀 Jde to normalne koupit v krame? To objednavani me nebavi... Ten Qualt jsem mela pres znamou...

aemmi
4. kvě 2011

@maly_prcek ne, bohužel nešiju 😅 ale myslím, že to pořeším nějakýma těma ručníčkama a žínkama, koupím nějaký BL ubrousky, pak budu mít ještě nějaký bambusový vkládačky šitý a že to bude v pohodě 🙂

maly_prcek
4. kvě 2011

@jasekd Mě to takto stékalo po flísových a umělých materiálech... I do BG kapsovek jsem si našila svoje vkládačky a dávalo to navrch a né do kapsy. Bambusové froté třeba to pobere hezky i když je toho hodně naráz...

@aemmi Tak do toho půl roku ty ručníčky byly fajn, pak už bych těch ručníčků musela dávat víc a to mi přišlo jako balík na zadku, tak jsem přešla na ty bambusové materiály... Jinak hodně dávám i vkládačky z kalhotkovek (Anavy) - třeba ty malé, do cca roku nám Anavy stačila jen s tou velkou a malé jsem mohla dávat do dalších věcí... 🙂 🙂 A dobré vkládačky jsou krom Anavy i BI, ale to už je jiná cenová... 😒

aemmi
4. kvě 2011

@maly_prcek jo jo, já myslela do tech začátků hlavně do novoskladu - ty ručníčky nebo žínky a časem pořídím ještě nějaký jiný, mám 2 ks prefoldů, ale ty by stejně na začátek byly veliký a zbytečný...jo, ony se vlastně nashromáždí i ty vkládačky z kalhotovek, tak to budou další, no a pak se uvidí, co přiobjednám, nebo objednám ten bambus a poprosím mamku, at to spíchne 🙂

kackaj
4. kvě 2011

@maly_prcek no tak to si nemyslím 😀 ...vyslíkání jsem zatím vzdala, bylo furt všude mokro a efekt žádný, jen Ondra z toho byl psychicky na dně🙂 a já taky🙂 Tak to nechám až bude víc teplo a nebude třeba nosit možná ani kalhoty, jakože bude nahuláč. Já si říkám, že ono to asi přijde (snad) tak nějak přirozeně. Protože Ondra nepotřebuje učit, co a jak se dělá na nočníku, on to moc dobře ví a chodíval na něj pravidelně. Teď to prostě nesnáší, ale jak přijde trošku k rozumu a zjistí, že být nahatej je lepší než být zabalenej do mokrých hader, tak myslím, že to vyřeší možná i sám (třeba s mým malým popostrčením, ale prostě na to asi musí dozrát). Je to ještě malé jojo🙂

lucy222
4. kvě 2011

@maly_prcek
@helulela tak pro mne je asi ta kombinace vkladacka+svrchnacku asi maximum. Casu moc neni. Priznam se,ze puvodne jsem o latkovani neuvazovala-'nakopla' mne az kamoska,ktera si prave bude kupovat celou vybavu tech plenek co jsem davala odkaz... Duvod je ten,ze udelam dobre male,jiny ne. Tak pokud budete hodne a date nejaky konkretni tipy na pleky,budu rada. Finance neresim. Ted jedeme na Pampers premium care-spokojenost velka,mala nemela ani jednu opruzeninku ci podobny problem...jediny co mne na latkovani laka je opravdu to,ze budu vedet co ji jde na kuzi.
Diky