Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

angetha
31. kvě 2009

Nebo na to mají lidi Olbramko a nás mají za chudáky co nemají na papírový plínky 😎
Nebo jsou neinformované no 😒

angetha
31. kvě 2009

A je nějaký rozdíl mezi natahovacími vlňáčky Disana a Popoliny, kromě toho, že jedny mají o něco kratší nohavičky?

evicka7
31. kvě 2009

mě přijde, že ty Popo trochu koušou, Disany skoro všichni chválí

angetha
31. kvě 2009

Dobře, a když bych pod ně chtěla stále používat čč ( ale nevím to jistě 😎 ) tak asi vzít i zavazovačku že?
A Kikko čč obyčejné jsou lepší než LTZ?

evicka7
31. kvě 2009

zavazovačka je podle mě dobrý nápad, ale někomu to nesedí, musíš si to vyzkoušet a nevzdat se při prvním vázání, další varianta je čč na novosklad chycená snapkou, protože si myslím, že bez snapky by se to v natahovacích asi rozpadlo (ale třeba mi to někdo vyvrátí), a u většího dítěte na draka

jinak holky už mám hlavu přeplněnou k prasknutí a chybí mi přečíst 9 otázek z geometrie, zítřek si chci nechat na opakování pedagogiky, na každopádně, kdybych sem přestala chodit, tak to není, že bych na vás zanevřela, ale že jsem v blázinci 😀

angetha
31. kvě 2009

Evi to zvládneš 😉
Snapku stejně pořídím, tak to určo půjde 🙂

hanka128
31. kvě 2009

holky tak to su ráda,že ty fekální bakterie nenadzvedly jenom mě 😔 já to tam napsala hodně zostra,ale když si přečtu takovou blbost 😔 ........

a já tam jenom reagovala,na tu senju,že látkové plínečky jsou dobré jen pro kluky.....a tohle se z toh stalo 😅

marcelkad
31. kvě 2009

Hani, mně to také nadzvedává, ale někoho prostě nemá cenu o ničem přesvědčovat. Možná, že si časem na to přijdou sami. Já jsem v klidu, pro dítě jsem udělala to nejlepší.

Evi, držím palce.

sonulah
31. kvě 2009

až se evička zblázní, bude zase volná ta moje nabídka medvídkového setu za solidní cenu 😀 😀

lusinta
31. kvě 2009

budu dělat opět vítr ve skříni látkovek🙂 a samozřejmě pořizovat nový na testování🙂🙂
tak nabízím:

baby lucy bambuska červená XS/S 180,-
IB SIO M modrá 300,-
thirsties plena růžová S 180,-
engel 74/80 150,-
bamboo extra L/XL patentky - přírodní oranž.lemování, červená 2ks, světle zelená 200,- kus
aio tots bots bambusová one size (PC 495,-) -téměř nová.. 350,-
tots bots bambusky velikost 2 modrá,oranžová,žlutá 240,- kus

svrchní:
thirsties růžové M-1prané- 240,-
babyidea vlněné na suchý zip-starý typ,ale josu používané málo a zachovalé. nejosu flekaté, sucháče suchají... 150,- velikost M
imse vimse organic zoo velikost L 190,-

poštovné 70,-

všechny plenky jsou v dobrém,některé naprosto skvělém, stavu

zájemci pište do IP🙂

evicka7
31. kvě 2009

sonu to prosím ne, i přes pobyt v blázinci bych byla raději, kdyby dítěti myli zadek medvědem a pamprsem 😀

lamia
31. kvě 2009

Sonu nebyla jsem tu,neb drobet nestíhám 😀 😀 Ale jinak rovněž zdravím 🙂 Jojo,naše duo citlivých zadků je opravdu lahůdka.....

Hlásím naše opruzo zabralo opravdu na kortikoid,včera už jsem večer nervově nevydržela a namazala ho tam a ráno poprvé lepší....tak uvidíme co bude až to vysadíme,snad budeme mít štěstí....

Jinak s tím náhledem řady lidí na látkařky jako na socky co nemají na papírové plínky - taky se mě nějaká mamina na hřišti ptala,jestli jako nemáme na papírovky 😀 (já už totiž v obsesi z toho opruzení přebaluju malou snad každých 30 minut naprosto všude,tak mě nepřehlédli ani na hřišti 😀 ) no uznávám že ty moje pestrobarevné čč a vv a báječně plstnaté VO působí doooost houmlesácky 😀 A taky se mě papírářky pořád ptají jestli se při dnešních cenách vody a el.energie a pracích prášků látkovky jako opravdu fin.vyplatí,když jsou teď na papírovky furt nějaké "akce" 😀 😀 Když zmíním sliz tak na mě koukají jak na totální prase (což nechápu...)

samicka
31. kvě 2009

Lamia 😀 musis pusobit fakt jak exot
hehe právě mi festovne zaprdela postýlka 🙂 🙂

hanka128
1. čer 2009

lamia tak to slyším od kamarádů pořád-hlavně ta spotřeba vody pozor 😀 -po srovnání s rodiči kolik platí za vodu a mimi doma nemají-fakt jako jsme natom líp 😀
no a pro značnou část rodiny jsme socky 😀 a vysvětlovat to pořád dokola se mi nechce....jim je totiž dále divné, že nechceme na příkrmy kupovat skleničky max. na cesty....no a největší pozdvižení-že jsme si v dnešní době nenechali říct co čekáme-no z toho byli všichni na větvi 😀 😀 😀

helulicek
1. čer 2009

Čau holky, no vidím, že okolí se na látkování netváří moc přívětivě....jsem zvědavá jak to bude u nás...ví to jen mí a manžovi rodiče, vlastně ještě kámoška a jedna švagrová. Ty to přijaly pozitivně, jen manžovi rodiče se k tomu moc netváří, ale zas úplně nezavrhují....tak uvidím, co ukáže čas...

hele holky, určitě to tu proběhlo, ale diskuse je hrozně obsáhlá, takže se mi to moc nechce pročítat....
když budu mimískovi skládat novosklad, kam dáváte ty přesahující cípy plenek, aby to mimíska nějak netlačilo...
a jak perete vlňáky? Mám BI patentky, ještě jsem je neprala. Musím je lanolínovat hned nebo stačí až po např. měsící užívání??Perete to normálně v rukách? nebo je dáváte do pračky s ostatníma?
díky moc

dagina
1. čer 2009

Ahojky, prosím, mám zas dotázek 🙂 . Perete pokaždý (po prvním použití) PUL gaťky když jsou trochu provlhlý??? Používám Kikko, mají u vnitř bavlnu, vždy je lehce provlhlá... 😒

angetha
1. čer 2009

Holky ale někdo má v dnešní době vodu stále zadarmo.. 😉 z vlastní studny tedy... 😎

hanka128
1. čer 2009

dagino když máš pul kalhotky tak je po každém použití musíš nechat vyvětrat 🙂 oni zase uschnou,ale když se ti na ně dostane mimi stolice tak se musí vyprat-v ruce nebo pračce záleží na tobě. a i tak sem tam ty kalhotky přeprat ne jen až bude zbečištěné stolicí. když používáš jakékoliv kalhotky-pul,vlněné,fleece-tak vždy mít 3 ať můžeš při každém přebalení nechat větrat jedny,další použít a jedny jako záloha.

helulicku já ty cípy neměla zase tak moc přesahující-já samotný novosklad nedávala-dělala jsem jakoby široké balení takže jsem ještě přidávala další plenku čtvercovou nebo vv nebo vkládačku. a většina holek tady samotný novosklad nedělá. a ty cípy budou vždycky na boku takže netlačí 🙂 spíš se dávej pak pozor když by jsi dávala ještě jednu čvtercovou do novoskladu-tak je dobré dávat tu plenku na osminu konci na zádíčka a ty konce poposunout proti sobě ať netlačí na záda. a vv si taky zkontrolovat esli se někde nekrabatí a netlačí na záda.
a vlňáky já je poprvé jen tak přemáchla ve vodě,takže se musím sama zeptat v čem to perete když jsou špinavé??? 😅
a naimpregnuj je hned-tak mi to dopuručovali i na bráně. a na odstředění to tady holky dávají do pračky-rychlei to pak schne,ale to nevím esli k tomu najdu odvahu 😅 🙂

marci
1. čer 2009

Heli, ty cípy zastrčíš za ty gumičky svrchních kalhotek, neměli by vyčuhovat, mohlo by ti skrz ně pak navlhnout oblečení. Vlňáky před prvním použitím rozhodně naimpregnovat, pak impregnuji cca co 4-6 týdnů.

schnek
1. čer 2009

já teda PUL nevětrám, buď je uvnitř ta "igelitová" vrstva, ta nenamokne, nebo musely být fakt mokré (IV organic), větrám vlnu, když je vlhká, jinak taky ne 😉

při novoskladu uvidíš, ono to prostě nějak omotáš 😉 vlňáky se vždycky po praní musí lanolinovat, peru v Disaně nebo Imse šamponu, kůru si dělám vlastní 😉

dagina
1. čer 2009

Hanka, jj, větrat určitě, střídám je, ale spíš mě šlo o to, zda nevadí, že jsou od moči, byť jen suché 😅 .
Díky

evicka7
1. čer 2009

dagi, já teda takhle mám jen kalhotky od IB sio, co mají mezi prdkou a pulem ještě nějakou látku a ty teda peru vždycky, když navlhnou, jinak u těch, co je hned pul to neřeším, ty prostě nechám uschnout a doufám, že ty bakterie se zachytily cestou v plíně, je to sice naivní,ale trochu mě to uklidňuje

helu, vlňáky peru v ruce

helulicek
1. čer 2009

Holky moc díky za rady 😉
Ještě takovej dotaz, když jste nedělaly novosklad, tak jak jste mimísky balily do toho širokého balení??
Někde jsem tu zhlídla, že lanolin v lékárně koupit? Na bránu se mi kvůli tomu jet nechce...

katwind
1. čer 2009

helu, jj, dá s ekoupit v lékárně, je na ní i návod, jak kúru připravit 😉

hanka128
1. čer 2009

helulicku já měla svoje upravené široké balení 😅 😀
novosklad+ další plenka na osminu-správně na šestinu 😀 nebo vv-schválené staniční sestrou na dětském🙂
tradiční široké balení-dvě plenky na šestiny-konce zase poposunot proti sobě ať to mimi netlačí do zad a třetí plenku rozložíš na trojúhelník do kterého dáš ty dvě plenky a zamotáš
nebo ty 2-3plenky na šestiny a svrchní kalhotky-ale hrozí-nebo je teda spíš permanentně nebezpečí úniku kakošů a nutnost prát svrchní kalhotky 😅

hanka128
1. čer 2009

teda i tam kde dáš ty 2 plenky do té třetí co je na trojúhelník tak zase dát svrchní kalhotky 🙂

helulicek
1. čer 2009

ty jo, to je věda 😀 no jen to dostat do ruk a pak to snad půjde samo 😕

Hani díky moc za rady 😀 Člověk si chvíli myslí, že v tom má jakžtakž jasno a ono zas nic 😅

hanka128
1. čer 2009

heli klid ono to vypadá složitě,ale jak se zajedeš tak ti půjde jedna báseň 😵
naše mamči měli jen jednu možnost a jak jim to šlo 😀

ale popravdě jak jsem přišla z porodnice a pokusila se dát poprvé novosklad-no hrůůza 😅 sem si připadala totálně neschopná, že mi to nedrží...tak honem honem objednávat snapku...no sem se z toho vyspinkala a pak už to šlo normálně-snapka nepoužitá 😅 😅 -leží pěkně na poličce 😀 prostě pak přijdeš na to jak to pěkně umotat,aby nikde nic netlačilo, neodstávalo...neboj hlavně klid a začít pomalu 😉 po porodu mysli hlavně na to jak se pořádně vyspat,nabrat sílu, naučit se kojit a sem tam se stihnout i najíst 😀 🙂

katwind
1. čer 2009

Tyjo holky, ty sklady mi taky nahánějí hrůzu, taky mám pocit, že budu zcela neschopná a mimínek bude řvát jakou má neschopnou matku😀 Holt, v tomhle je ta výhoda papírovek, to asi umí každá že😀

evicka7
1. čer 2009

katwind, v klidu, když ti nepůjde sklad, tak tam dáš prostě obdélníček, mimis si fakt nevšimne, jestli kadí do novoskladu nebo obdélníku 😀