Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

neu.sona
13. črc 2012

Ahoj holky, jdu si k Vám pro radu 🙂.
Včera jsem zkusila po vyprané první várce dát staršímu synovi na noc flexitotku a flísáčky od Anavy. Na to, že jsem mu 3 roky mu fakt bylo dobře bych řekla, ale stejně nějak v noci protekli. Holt pořád v noci nemůžeme odbourat plínky ☹.
Nevíte, čím to může být, že protekla? Flexitotka byla vypraná jednou, byla tam slabá vkládačka a flísáčky jsem bohužel nevyprala, může to být tím?
To bylo něco pro manžela. Prý si myslel, že budou určitě protíkat i na prcka. Vrrr 😖

pampeliska1
13. črc 2012

@herminka já mám právě různé body ve stylu "každý pes jiná ves" a jak jsem se tak dívala, tak nemám snad 2 se stejným systémem cvoků 😅 Říkáš, že od cca 3 měsíců to už sedí, jo? Já jsem myslela, že to bude potřeba prodlužovat pořád...

aemmi
13. črc 2012

@neu.sona já teda nevím, co je to flexikotka, ale flísáčky na noc taky dát nemůžu, ani na delší spánek přes den, to není nic neobvyklýho, že provlhají, na víc tříleťák už asi načůrá pořádnou dávku...

jasekd
13. črc 2012

@pampeliska1 to uz je lepsi cena a hezky to vypada, moje jsou osklive, ale to je fuk, hlavne ze slouzily... Ten MM stal myslim 150 Kc jeden, koupila jsem ho v zacatecnickem nadseni 😀

aemmi
13. črc 2012

@pampeliska1 já teda extendor musím používat pořád,máme jeden a je fakt, že na všechny body nesedí, to že jsou patentky různě daleko od sebe, nebo že na některém bodyčku jsou jen dva, mi nijak nevadí, to normálně používám. jinak taky záleží na tom, jak moc má zrovna na sobě vycpanou plínu, na tenčí balení extendor kolikrát nedávám a na vycpanou kalhotkovku jo, ale ted jsem přeskočila asi dvě velikosti a koupila jsem větší bodyčka, která zapnu bez extendoru (každou chvíli jsme ho někde založila a hledala)

neu.sona
13. črc 2012

@aemmi flexitotka je od Tots Bots Flexitot. Já přemýšlela zda mu dát pulky od Anavy, co mám, ale nakonec jsem si říkala, že budou lepší a prodyšnější ty flísáčky. No nic, budu asi zkoušet.
A když mu provhly flísáčky, tak asi vlňáčky moc pořizovat nemám, že?

aemmi
13. črc 2012

@neu.sona aha, tak tu plenku neznám...no s vlnáčkama já moc zkušenost nemám, teda máme jedny a půjdou pryč, nějak jsem jim nepřišla na chut a stejně provlhají, za mě jedině pulky, možná bych tu plenku zkusila ještě dovycpat něčím super savým...

mmiirrkkaa
13. črc 2012

@neu.sona Já mám teda mladšího kluka (8měsíců), ale na noc mu flexitotku vycpávám vv anavkou ve velikosti S a přes to anavy flísáčky a dobrý. Tak ji zkus přivycpat. Ona ta vkládačka, co je u TB moc nenasaje...

lenka5731
13. črc 2012

@pampeliska1 mám ten extendor Mam, či jak se to jmenuje, dostala jsem ho, ale zatím jsme ho nepoužili. Když nejde bodýčko zapnout, tak ho prostě nechám rozepnuté... 🙂 to jen jako tip. Na ležící dítě v pohodě.

mmiirrkkaa
13. črc 2012

@pampeliska1 Když dávám body tak vždy s extendorem. Mám obyč.body z tesca na ta funguje 100% 🙂

neu.sona
13. črc 2012

@mmiirrkkaa No, zkusím. Ale víte co, on je zvyklej na hnusku a tohle byl docela balík a už jí moc nechtěl, když jí ještě dovycpu, tak nevím nevím 🙂. Už si jí kdyžtak sundá sám. Sakryš, nejlepší by bylo, kdyby už nečůral v noci, ale co se dá dělat. Spí jak dřevo. Polední spánek zvládá v pohodě, ale tohle zatím ne a ne ☹

mmiirrkkaa
13. črc 2012

@neu.sona Tak uvidíš. Pokud je zvyklý a zlobí ho to, tak bych to asi nelámala přs koleno. Všechno má svůj čas, takže noční pomočování jednou skončí, neboj 🙂

herminka
13. črc 2012

@pampeliska1 Jo aha ☹
To se bohužel vůbec nedá obecně říct, jak dlouho bude dítě potřebovat extendor, každé má jiné proporce. Máme s kamarádkou kluky podobné výškově i váhově (i věkově), ale její musí na stejných Tesco bodyčkách extendor vždy mít, můj ne. Má asi delší nohy a kratší tělo - když se dívám na nás s mužem, ani se není čemu divit 🙂

janakkk
13. črc 2012

@pampeliska1 já mam http://obleceni.mimishop.cz/detail.php?zbozi=40... a http://www.branakdetem.cz/manymonths-extendor-k... ( s tim manymonth moc spokojena nejsem, patentky jsou nějak divně našité a ze 6 fungují jen 2 a to ještě nejsou ani v jedné řadě), viděla jsem za dobrou cenu i na fleru....vzdálenost patentku ani to jestli jsu 2 nebo 3 nemá prakticky žádnej vliv, dulezita je velikost patentku , tyhle co mam ja tak mi nesedí na některý CA, na Lindex, Fixoni a na Cater´s , jinak OK 🙂
Používám je skoro pořád.

janakkk
13. črc 2012

@neu.sona malýmu flísáčky taky nevydží dlouho, flís hlavně protíká v místě, kde je stlačenej, takže jestli spal na břiše, tak to pak prosákne hned

neu.sona
13. črc 2012

@janakkk spal na bříšku to jo 😀

janakkk
13. črc 2012

@neu.sona vlňáčky budou určitě lepší, já na noc dávám Disany natahovací a fakt to celou noc vydrží bez poblémů

lenka5731
13. črc 2012

holky, a kdy se ty flísáčky vlastně mají dávat, když při tlaku provlhnou? 😕 taky jedny máme 😒

janakkk
13. črc 2012

@neu.sona pokud by ses pro ty vlňáky rozhodla, tak bych doporučila koupit jeté z bazarku, mě se osvědčily víc, jak už to prošlo tím lanolinem víckrát, tak drží líp než nové...ty flísáčky na novorozence budou ok, čura malé dávky a jen leží, jen mu to bude asi obrovský 🙂

neu.sona
13. črc 2012

@janakkk tak se po nějakých na bazárku podívám a uvidím. Děkuji 🙂

janakkk
13. črc 2012

@lenka5731 já je dávám na den, když si hraje doma....nebo na kratší procházky do kočáru nebo i na denní spaní...

lenka5731
13. črc 2012

Holky, balíček Little Lamb je tu! Jdu to naládovat do pračky, jen škoda, že je ošklivo, bůh ví kdy to uschne. Aspon teda poznám rozdíl v době schnutí bavlny, mikrovlákna a bambusu. Ty jedničky máme bambusky 7x, bavlnu 6x (za 108,- Kč za bavlněnou neberte to) a mikrovlákno 1x. Dvojky bambusky 2x. 🙂

pampeliska1
13. črc 2012

@janakkk mě teď právě překvapily body z H M, které mají ty cvoky fakt velké..Na většině ostatních bodyček jsou ty malé.. No zkusím asi objednat ten z MMB a uvidíme..
Jinak díky moc všem za odpovědi!

Vkládám jednu fotečku v Anavy kalhotovkách 😉

aemmi
13. črc 2012

@lenka5731 s těma flísákama je to prostě divný, někdo je dává i na noc a vydrží, jestli si dobře pamatuju, tak je to třeba @helulela...

boudova
13. črc 2012

@pampeliska1 nádhera! to sou shady? hele vy už máte naušky nebo blbě koukám?

helulela
13. črc 2012

@aemmi řešíte flísáčky? Taky přidám svoje zkušenosti - staršímu dávám flísáčky na noc, když se zrovna lanolinují Disany. Spí všelijak, i na břiše a mokrý ještě nebyl. Mladšímu dávám i přes den, zvlášť teď když byly vedra. "Běhá" v nich doma, jen na sezení do kočárku si je dát netroufám. @neu.sona zkusila bych víc vycpat plínu. Vlňáky obecně jsou spolehlivější než flísáky, na noc na tříleťáka nejlíp natahovací Disany.
@lenka5731

@pampeliska1 Víťa tu obdivuje fotku Dorotky a ptá se, kde má maminku, tak jsem mu musela ukázat ještě tvoji profilovku 🙂

helulela
13. črc 2012

@aemmi a teď koukám, že jsi těhotná! Krásný 😵 😵 😵

aemmi
13. črc 2012

@helulela jo, jo, zase ty flísáčky 😀 já je dávám jen přes den, když si doma hraje a často přebaluju, jinak prostě my jsme z těch, kterým provlhají 😒

helulela
13. črc 2012

@aemmi jj, je to záhada. Fungují, ale super spolehlivé prostě nejsou.

pampeliska1
13. črc 2012

@helulela no jo, vychovaný chlapec, chce poznat i rodiče 😀 🙂 🙂

@boudova jojo, máme - nechali jsme je píchnout už v porodnici 😉