Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

betelgeuzz
18. únor 2011

@baca a přebaluješ před, nebo po kojení? Myslím, že jsi psala, že se chystáš na BKM, tak co ho zkusit dávát? vím, že se píše, že dítě kadí po kojení. Já jsem přebalovala před kojením, protože jsem cvičila vojtovku a to se dělá před kojením a přitom jsem ji dala na nočník ,ona se často vykadila a pak už po kojení nekadila. Moje teorie je, že když se ty střeva vyprázdní před kojením, tak už se pak nevykadí, u nás to tak aspoň fungovalo.

@luccii a jaké mýdlo jsi používala? Já jsem dlouho používala mýdlo ze schleckra, je to balíček 5 mýdel asi za 20 kč a nejsou parfémovaná. Akorát jsme zjistila, že teď obsahují EDTA, což dřív myslím neobsahovaly. a v některých hypermarketech koupíš mýdlo palma, nebo to obyčejné s jelenem.

reruna
18. únor 2011

@baca no Luki mi kadil vždy běhěm kojení nebo chviličku po, takže přebalovat před kojením jsem ani nezkoušela, nemělo to smysl, prostě jsem kojila, přebalila, chvilku byl vzhůru a usnul, on mi při kojení neusínal, já bych ho asi pokaděného nenechala, když je opruzený.... určitě pak zase usne. Ale zase Míšu jsem po kojení přebalovat nemohla, ten byl blinkací, takže toho jsem přebalovala před kojením a kadil jak kdy....ale v pokaděné jsem ho někdy kvůli tomu blinkání chvilku nechala, to jo, ale jen když nebyl orpuzený

luccii
18. únor 2011

@betelgeuzz asi to s tim jelenem, jestli se nepletu, ale ne to bily, to zluty... kouknout se v hypermarketu me nenapadlo

hojda
18. únor 2011

@reruna Tak k tomuto tématu se taky přidám, v porodnici říkal přebalit před kojením, ale to mi přišlo naprosto nesmyslné, když se při každém kojení mimi pokadilo.

jasekd
18. únor 2011

@baca Mi povidej, ja na ty zacatky nerada vzpominam, uz ted se bojim, a zavidim tem, co pisou, jak si to s miminkem uzivaji 😅 My meli problem s GER a nepribiranim, navic malo mlika, takze jsem bojovala o kazdou kapku, co vypil, pak jsme hodinu treb cekali, nez si krkne, a pak se stejne zeblil. U nas se prebalovat po nakojeni nedalo, poblinkal by se vic, nez vypil. Takze nekdy jsem ho nechala, ale on v noci zas tak nekakal, ale kdyby mel opruz., tak ho prebalim a kdyztak zkusim uspat novym kojenim, i kdyz to u vas zatim moc nejde 😅 Kazda rada draha, vid?

hojda
18. únor 2011

Holky já bych potřebovala poradit s tréninkovýma kalhotkama. Rozhoduju se mezi Imse Vimse a Bambino Mio, poradíte jaký je mezi nimi rozdíl? A jakou vybrat velikost? Měříme 93 cm a vážíme 14 kg. Nevím jestli můžu věřit doporučené velikosti podle kg, protože Popolinky Rainbow jsou nám už malé.

silente
18. únor 2011

Taky jsem vždy přebalovala až po kojo, před to nemělo smysl ... párkrát jsem to zkusila a během kojo se vždy jen ozval známý zvuk a happy výraz ve tváři Aninky 😀

reruna
18. únor 2011

@hojda bambino mio tréninkovky neznám, ale Imse vimse jsme měli a super, akorát to dlouho schne, tak určitě aspoń dvoje, radši troje, nebo se dá jako tréninkovka použít jakákoli kapsovka, co jde ryhle sundat a nasadit, popřípadě i třeba vršek od IB SIO, pro případ menší nehody. Velikost jsme měli těch IV S při výšce asi 95 cm a 12 kg, mám je schovaný pro dalšího adepta, kterej bud mít určitě více kg, ale myslím, že je taky obleče... a ještě čekám na anavy tréninkovky, až budou

sussanah
18. únor 2011

@hojda ja mam 2 bambino a 2 site podle strihu imse. Ty BM mam velikost 11-13kg, maly je nosi od roku, ted ma cca 12,5kg a jsou mu teda porad vetsi. Kazdopadne jsou uplne tenke, udrzi tak maximalne male ucurnuti typu kolecka na slipech. Ja jsem si nastrihla tu tenuckou saci vrstvu (pokud se tomu da tak vubec rikat) a mezi tim a pulem tam mam kapsu, takze to trosku dovycpavam, at to vydrzi alespon neco malo. Ty site na zakazku podle vzoru imse mi strihove maximalne vyhovuji, ale savost asi neporovnam, protoze ty site maji 2 vrstvy bmb frote mezi nozkama, takze to i neco malo nasaje, davam taky malou anavy vlozku dovnitr, kdyz jedeme treba na dlouhou cestu autem. Anavy jsem mela na vyzkouseni, zdaleka nasaji nejvic, ale zas trochu hur schnou a na leto mi prijdou az hodne hrube. Na venek bych tak 2-3treninkovky mela (ale vzdycky s sebou nahradni obleceni, vetsinou to jde i bokem, kdyz je to davka), na doma mi osobne to prijde zbytecne, lepsi je normalne kalhotky/slipy a nejakou malou vkladacku dovnitr, at nemas po dome louzicky a pak prvlikat a prevlikat 😉

tygrous
18. únor 2011

Holky, moje otazka jaksi zapadla, taks e zeptam jeste jednou😉 Muzu BBH bambus.kalhotovku a prefoldy vyprat na 90? Kvuli tomu smradku, co jste tu nedavno taky resily? Diky😉

@sussanah Vy jste delali bezplenkovku, ze malej tak brzo zvlada takhle krasne bez plenek? Sikulka😉 Ja o o BKM z pocatku uvazovala, ale pak jsem to nejak nezvladla...mozna s druhym mimi, kdyz uz budu zbehla v ostatnich vecech okolo😉 No a ted teda semtam zkousime nocnik... Driv docela zvladal kadit mimo plinu chvili po rozbaleni rano, ale to ma ted nejak rozhozene a ja uz "rostu" z toho, jak mame co druhy den pokadene certsve nalanolinovane vlnacky 😠
A protoze se u prebalovani v posledni dobe desne vzpouzi, tak se vylozene tesim na leto a na to, ze se na ten nocnik nauci poradne a zbavime se plen aspon pres den...

slunicko76
18. únor 2011

@zfidorka tak to nevim, zda ta pracka ma vsechny tyhle programy!🙂 ale vyzkousim!Diky!
@hojda to proto, ze po kojeni se pak zvedaj miminku nozicky pri prebalovani a nektere deti pak blindej!
je, koukam, ze uz to jasekd vysvetlila!🙂
@tygrous ja ji sice nemam, ale asi ano! Ja ted na 95 vyparla vsechny Anavy!

hojda
18. únor 2011

Holky moc díky za rady a postřehy, tak snad se s tím nějak popereme🙂, už aby bylo teplo 🙂

sussanah
18. únor 2011

@tygrous jj delali jsme bkm a malemu to nejak extra sedlo, takze to tak nejak proslo v pohode 🙂

hamma
18. únor 2011

@baca Já dávám kluka už úplně od malička vykakat před kojením (podržím ho v klubíčku nad umyvadlem) a pak mi po kojení už nekaká.

meleri
18. únor 2011

ahoj holky, chtěla jsem se zeptat zda někdo z vás používá sušičku na prádlo a jestli jo jak jste s ní spokojeni? slyšela jsem že plíny by se snad v sušičce neměly sušit? Jedna známá mě do toho pořád přesvědčuje že s dvěma dětma to využiju až až...tak nevím..odrazuje mě že máme dost smůlu na spotřebiče a všechno se nám časem dřív nebo později pose...e.

sussanah
18. únor 2011

@meleri taky prave premyslime, ze na druhou zimu s mimcem taky poridime susicku. Sice mi nedela moc dobre ta spotreba, ale asi to se to s dvema detma fakt docela hodi, hlavne pres tu zimu

meleri
18. únor 2011

@sussanah já fakt nevím jestli mi vystačí plíny, ted bude to blbé období že už se nebude topit ale bude to blbě schnout....nevím zda do toho jít....popravdě finančně na to nemáme ale ta známá si to tak pochvaluje, že prý nevím jakou práci si přidávám s tím věšením atd....problém je že je to drahé no...

sussanah
18. únor 2011

@meleri jj ted je to dost naprd obdobi, ale asi bych to nehrotila, nechas kdyz tak maleho v jednorazovkach prvni mesic, pak uz bude hezky a da se veset venku (pokud ate tu moznost) a i ten vzduch uz nebude tak priserny. Ja zase vaham kvuli tomu, ze jsem zazila susicku jen v jedne domacnosti v UK a tam to teda byla katastrofa, stejne jsem vetsinu veci musela dorozvesovat a strasne to zmolkovatelo obleceni. A manzel zase zna susicky jen ze Svycarska z velke pradelny, kam si chodil prat kdyz tam bydel a tam zas meli susicky ty velke prumyslove, takze uplne jina liga. V okoli to prave nikdo nema, takze nevime jak to vypada v beznem provozu. No a cena jednorazova je jedna vec, ale cena, co se ti potom vyhoupne za elektrinu 😒 To v nasem pasivnim dome bude jako pest na oko 😀

meleri
18. únor 2011

@sussanah právě že teď to ještě jde, já peru vždycky večer, pověsím to na topení a ráno je to suché ne li dřív, jenže pak jak se už nebude topit.....jo já uvidím vůbec jak mi to půjde po porodu s dvěma dětma jestli vůbec zvládnu dávat plínky oběma ale asi jo doufám teda! 🙂
😀 tak to je sranda! já taky, žila jsem chvíli ve Walesu tam měli taky u rodiny, a ta paní tady je shodou okolností taky angličanka, takže proto to má tak ráda ....no asi to necháme tak ..
jen jsem chtěla vědět co je na tom pravdy že to ničí prádlo???

tygrous
18. únor 2011

@meleri @sussanah Kamaradka si susicku poridila a je teda maximalne nadsena. Ma 4-mes.mimi a pry ji to ohromne pomohlo, jak ji to usetrilo cas...a na zniceni pradla si nestezuje...zatim😅, pouziva ji asi tak 4 mesice... Ale teda nepouziva latkovky...

sussanah
18. únor 2011

@tygrous tak si pockame jeste par mesicu a pak se ji zeptej, jestli nema znicene obleceni a ja se potom rozhodnu 😀 Prave ze ja u te rodiny v UK tu susicku na svoje veci vubec nepouzivala, proste mi vadilo, jak je to potom strasne zmolkovate, ale mozna jen meli starou susicku 😒

tygrous
18. únor 2011

@sussanah zeptam se ji za par mesicu...😀 Ale obavam se, ze u nich se to obleceni nestihne znicit, patri mezi ty majetnejsi a hodne casto obmenuji satnik😀

sussanah
18. únor 2011

@tygrous tak to ale potom neni reprezentativni vzorek 😀 No snad se vyjadri tady i ostatni holky, myslim, ze povic jich tu susicku ma 😉

mooncaa
18. únor 2011

Koukala jsem, že se tu nedávno řešil smrad. Taky nás to postihlo, tak jsem zkusila plínky před praním projet máchacím cyklem v pračce s octem (jen teda nevím kolik je v tom máchání - jestli jen jedno nebo víc) a pak teprve přihodit další prádlo a spusti normální prací program.
A od té doby žádný smrad. Ale jestli to opravdu pomáhá, netuším, přeci jen zatím malou pouze kojím.

A plínky opravdu nebrzdí pohybový vývoj dítěte. Malá se začala otáčet v necelých 4 měsících a už se otočí i s plínou.

silente
18. únor 2011

@tygrous - já BBH prala max. na 60, takže nevím .... 😕
@meleri - mám sušičku a jsem max. spokojená. Dětské prádlo tam vždy hodím na program dětské a vyndávám suché, plíny házím na program mandl (zůstanou vlhké) a pak je jen lehce pohodím na sušák/radiátor a ony doschnou.

sussanah
18. únor 2011

@silente a pradlo ti nezmolkovati? A susis tam pres zimu vsechno nebo jen ty veci, co schnou na snure blbe?

lucinecka
19. únor 2011

Ahoj holky, koukám že řešíte sušičku, tak můžu taky přispět s troškou do mlýna. Mám ji pár měsíců a jsem nadšená! Prádlo je z ní krásně nádýchaný, heboučký, už neznám co jsou to hrubý plíny. Takže za sebe doporučuju 😵

Chtěla jsem se zeptat, kdo máte anavy AIO, jak jste spokojený se savostí? Já nevím jestli mám doma takovýho učuránka, ale ona je schopná je třeba po hodině a půl pročurat durch ☹ Vždycky mi protečou kolem nožiček. Tak nevím, vycpáváte je ještě něčím navíc?

A díky za radu ohledně kapsovek, od tý doby co tam dávám další bambusovou vkladku neprotíkaj 🙂

slunicko76
19. únor 2011

@sussanah taky znam jen prumyslove susiscky a to je fakt super, zadny dosusovani, nic.
Mam kamaradku a ta ma susicku, samostatnou, ne s prackou a tu si taky pochvaluje. Kdyz to pry meli 2v1,to pry nebylo ono.
@lucinecka nam tedy neprotekaji,ale je pravda, ze noramalni Anavy saji asi vic!ja ale pouzivam AnavyEasy jen na ven, tak v nich nei tak dlouho, jako treba v noci Iva tuhle radila, ze je mozne misto te male tam pripnout jeste jednu tu dlouho z tech obyc! Pry se dokonce chystaji, ze by je prodavaly i zvlast,ale to nevim, v jakem je stadiu.

lucinecka
19. únor 2011

@slunicko76 Jj, mám i jednu jednovelikostní anavy a to je super, mega savá 😵 Právě mě ty AIO trochu zklamaly, že to moc neudrží. Ale je to dobrý nápad tam nacvaknout tu větší vkládačku 😉

meleri
19. únor 2011

@silente tak to je supr. mě jen odrazuje ten prostor. kam to dát...a potřebuje to tu hadici na odvod vody jako pračka?
já kdybych do toho šla tak hlavně i kvůli plín abych je měla k dispozici..