Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

kikina987
9. lis 2009

stekajici ryba: Ahojky, mozna ten Ikea rucnik uplne idealni. Maly se mi jednu dobu taky zacal v noci procurovat a vyresily to az dve silne vkladacky z mikrovlakna od Nature Babies do kapsove pleny. Co jsem zacali pouzivat na noc kapsovku a do toho vkladacky, tak je pohoda. Taky bych urcite vymenila tu Lovelu, je drazdiva, i nase pediatricka pred ni varuje dle zkusenosti maminek... My frcime v Missive a supr, provorozenemu chlapecku se pri prechodu na ni zlepsil i ekzem🙂. K.

raady
9. lis 2009

Flísové vkládačky z deky peru taky na 60 st. Jsou žmolkaté, ale mě to neva.

erinka83
9. lis 2009

Ale ten leece se asi nehodí pro novoška, kterej hodně kaká, ne? By se mi nechtělo vypírat ty hovínka, stačí když se pokaká na přebalováku 🙂

raady
9. lis 2009

Na novoška jsem používala celulózové separačky, které jsem spláchla do záchodu.

erinka83
9. lis 2009

jj, ty mám právě taky, jsem s nima spokojená... Jenom si říkám, když ty počůraný peru, a pračka jim nic neudělá, že snad neucpu trubky🙂

maly_prcek
9. lis 2009

Já peru v ořechách, jednou jsem dala Lovelu a malý měl víc vyrážku... Tak v tom peru jen naše věci... 🙂

Na přebalování mám Popolinkovou prací podložku + čč na chytání čůrání... Je fajná 🙂

AIO mám od Cuddle... Jsou sice darhé, ale jednovelikostní a i s tou malou vkladkou mám toho pobraly fakt hodně a kolem nožiček chytily i pěknou vaječinovou nálož, takže taky můžu doporučit...

A celulózky taky peru a zatím dobré, nic se neucpalo... Myslím, že některé i víckrát, protože to nějak nezkoumám, která je už praná a která ne... Dokud se to nerozpadne... 😀

erinka83
9. lis 2009

maly_prcek, já to myslela tak, že v pračce se jim i po několikerým vyprání nic nestalo, že vypadají nezničitelně, tak že snad v tom WC potrubí se někde neseknou a neudělají paseku 🙂 Toaleťák se snadno protrhne, ale tohle nee...

ijo
9. lis 2009

stekajiciryba - já taky myslím že Lovela může být ten opruz. Zkus prát na 60 a extra máchat. Prechodne zkus jen orechy nebo mydlove vlocky Vladenka. Pouzivala jsem je hlavne kdyz byla mala fungl nova.
K AIO - ja si do nich koupila konopny vkladacky SWB, staly neco kolem stovky, ale jsou tedy fakt hodne tlusty. Hazim je na stridacku do CuddleAIO, takže ty repre kalhotky mame půl dne v pohodě.
Nevim jestli bych doporučila flísovou separajdu, dost prťat má na to alergii

marcelkad
9. lis 2009

Lovelu jsem taky vyměnila za Batole. A jsem spokojená.

Včera jsem byla v lékárně a prodali mi celý kelímek lanolínu - 250g (za 160Kč), tak tam aspoň nebudu muset pořád chodit pro 50g 😀 teď mám velkou spotřebu, protože rostou zoubky a nějak pořád kadíme do plenky 😖

Máte někdo tyhle čč -http://tulenik.cz/index.php?main_page=product_i...
já bych ještě nějaké mušelínové chtěla, mám IV mušelín s obrázky a ty jsou super, ale už je nikde nemají. A jen bílé jsou nudné 🙂

makoush
10. lis 2009

vy co mate Loviky, můzete mi prosim napsat vase dojmy? Uz jsme vyrostly z S velikosti svrchnaku,tak okukuju nejaky vetsi fajnovy. A braly byste Jersey nebo Crepe? A pak jeste, mala ma ted 6,5kg staci Mko a nebo uz radsi Lko? dikyky predem za radu😉

stekajici_ryba
10. lis 2009

tak jsem na noc zkusila vv a bylo to lepší, než ty ručníky. jen se mi ráno totál zes..la až na prostěradlo.
dneska razim do drogerky pro mýdlo a sodu na sliz, tak uvidíme, jaké budou výsledky.
když peru na 60, tak se oprudí i když máchám dvakrát, tak to asi fakt bude práškem. anebo je tak citlivá, že prostě praní na 60 jí nestačí. ale zkusím sliz a třeba se dočkám změny k lepšímu.

erinka83
10. lis 2009

Já jsem sliz nejprve dělala z normálního jelena, pak mi někdo poradil koupit ve Schleckeru jejich mýdlo, je to 500g, 5 kusů mýdel, je bílé a ta "vůně" tak nějak neutrálnější, obyč jelen mi jaksi nejel a byl nažloutlý, mám pocit, že mi to na něčem udělalo fleky...Který pak teda šly vyprat.

blka
10. lis 2009

Ahojte, jak jste tu nedávno řešily tvrdé plenky, tak mě napadlo, jestli by nepomohlo přidat do praní sodu? Možná je to blbost...

erinka83
10. lis 2009

no soda je na změkčení, tak co by ne... Třeba sliz si každý musí vyzkoušet, jak mu vyhovuje, já bych možná taky mohla trochu sody přidat, i když vodu máme celkem měkkou, ale po vyžehlení jsou plínky fajné...

zmuzle
10. lis 2009

Makoush, loviky jsou super. Jersey jsou trosicku jemnejsi a crepe silnejsi. Ale fakt nepatrne, mela jsem oboji a skoro nepozanala rozdil. Ja stale davam M a ma tam velkou rezervu, maji skvele vyreseny zapinani. Kuba ma 7600g. L mam uz taky kouepny, ale jeste jsem je nezkousela, tak je rozbalim a zkusim a dam vedet.

blka
10. lis 2009

Erinko, já právě nežehlím a plíny jsou dost hrubý. Tak ju asi koupím a vyzkouším. Ale kolik by se jí tak mělo dávkovat na 1 praní? Asi moc ne...

erinka83
10. lis 2009

a ty chceš jen přidat sodu? jako že nebudeš dělat sliz? na obalu možná bude něco napsaný....

zmuzle
10. lis 2009

Makoush, tak nam sedi M i L, ale preci jen Kubik ma asi o 1kg vice nez ty. Treba Terezy Emma by byla lepsi modelka.

blka
10. lis 2009

Sliz dělat nechci, myslela jsem přidat sodu normálně k prášku na praní. Proto jsem psala, jestli to není blbost 😅 . Zkusím mrknout na obal.

erinka83
10. lis 2009

Blko, tak jsem se ti mrkla na obal, co mám doma práškovou sodu: 2,5g změkčí 10 l středně tvrdé vody, má se to rozpustit v teplé vodě a pak přidat do ostatní vody, tak nevím, jestli bys to jako rozpustila před praním nalila do bubnu jako já liju sliz? asi jo 🙂

erinka83
10. lis 2009

MArcelka, ty mušelínové plíny jsi používala třeba i na novosklad? Sajou víc než obyč Kikko? Nebo je to kvůli materiálu? Ještě jsem mušelínky na živo neviděla...

joohana
10. lis 2009

Ad Lovíky: jsou skvělé !!! S jersey nemám zkušenosti, ale máme dvoje Crepe a jedny O-Wool (bio merino vlna) a sympatičtější jsou Crepe. Mka zapnu na všechny patentky i naší 9kg holčičce, Lka musím křížit. Ale na noční plínu nám sednou spíš L, na den na plínku narovno M.

ijo
10. lis 2009

Nejlepší jsou cuddlewoolky, ty sedí od narození a myslím že i do pěti let. tenší kalhotky jsem neviděla a super drží i na noc

baca
10. lis 2009

Mně třeba na těch cuddlewool štvou ty patentky, že jsou strašně v kraji, mám strach, že to vyrvu. Ale jsou bezkonkurenčně nejtenší, to jo.

Ad lovíky, my máme 5,9 kg (dnes 😀 ), používáme S na plinu narovno, M to taky udrží, a L máme taky, dávám na noc, ale ty jsou ještě zbytečně velké, ale na tu noc to nevadí. Takže myslím, že M taky unosíte.

mayla
10. lis 2009

Holky ty cuddlewool a nebo Lovíky jsou vhodné i pro novorozeně? Nebo si vystačím s PULkama?

blka
10. lis 2009

Erinko, taky jsem si četla obal v obchodě a nekoupila jsem ji.

evicka7
10. lis 2009

lovíky jersey Mka jsme přestaly křížit v 10kg a teď v jedenácti zapínáme na nejmenší velikost bez křížení, tak je máme až do důchodu 😀

angetha
10. lis 2009

Já přidávám sodu na praní přímo do bubnu, nasypu jí tam tak větší hrst a je znát, že to vodu změkčí 🙂 navíc jí mám i ve slizu 🙂

makoush
10. lis 2009

a jeste, co rikate na thirsties pulky? dobry? jdou nainstalovat i na čč narovno? jinkak diky vsem za recenzi a doporuceni loviku🙂 🙂 ted mi uz jen zbyva prekecat muzskyho aby mi je koupil,kdyz ted leti za more.. 😉

blka
10. lis 2009

Angetho, fakt. Tak já ji teda asi koupím 😀

Makoush, thirsties pulky mám a jsem s nimi spokojená. Ale plenu narovno nedávám, tak s tím neporadím.