Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

marcelkad
25. kvě 2009

na MMB nabídka objednávky bambusového flauše a jiných věcí - včera se na to ptala Listicka
http://www.mimibazar.cz/foto.php?id=23548498&tab=0

ijo
25. kvě 2009

pěkné, já mám objednanou velurku béžovo žlutou a myslím že zítra nebo středu přijde, už se těším.

betelgeuzz
25. kvě 2009

Někdo se tu ptal na bambusový flauš, tak tady se teď dělá objednávka: http://www.rodina.cz/scripts/diskuse/prisp.asp?...

lusinta
25. kvě 2009

ct-jsou dražší,protože minule poslali bez cla..ted už clo napařili:-/
cdb- vypadá to až na září,ale ještě je to v řešení

vyhrabala sjem dnes v práci poslední kusy bummis barvených velikost 1-respektive byly v origoš balení,kde měly být dvojky,ale když jsem to rozdělala a chtěla dát do balíku,byla to velikost 1.tak sjem je nedávala do prodeje a kdybyste některá měla zájem,napište objednávku mailem

marcelka-pokud je opravdu chceš,tak si raději předobjednej,napiš do poznámky,že zaplatíš až budou i bbh. vypadá to,že budou opět brzo fuč..
už te dnení barva psí puntík..

jé,já bych si tak ušila plínku!!ale nestihám...

ijo
25. kvě 2009

Tak to já bych nepřišila ani knoflík....jsem tele..a taky nestíhám

marcelkad
25. kvě 2009

Lus, díky za informaci. Ani jsem nevěděla, že je to možné. Večer předobjednám 😉

schnek
25. kvě 2009

uvažuju, že bych prodala 3x BE na SZ po Ondřejovi, modrou, vínovou a zelenou L/XL, používaný přes rok na noc, nic jim není, jsou běžně použitý.

blka
25. kvě 2009

Lus, to si děláš srandu 😅 . Já jsem je objednávala a od vás mi napsaly, že jsou jenom dvojky. Ty jsem nechtěla a dneska byla moje objednávka předaná PPL. No tak jsem ušetřila no 😅

micinka22
25. kvě 2009

Ahoj holky,
uvažuju přejit(sice pozdě ale přece) na látkovky, problém je velké dítko..má 16 kg,90cm...dost pije.ale venku na zahradě běhá na volno, potřebuji nějaké plenky mezi lidi,na doma,a na noc 😀 😀 😀 na doma bych chtěla čtvercovky...co byste mi poradily..ve střední cenové relaci a nějaký základ který se časem třeba pro další mimčo rozšíří..díky moc🙂

katwind
25. kvě 2009

tak objednáno, kurna, to je zase penez😀 Ale dneska mám blbej den, musela jsem si udělat radost. Kromě CT s raketkama jsme tam hodila separačky v krabičce popo, pastelku, přebalovací podložku...no a už to lítá🙂

titida
25. kvě 2009

schnek, za kolik je chceš prodat?

evicka7
25. kvě 2009

mici, mezi lidi nejspíš IB
http://branakdetem.cz/_1105.htm

matilko
25. kvě 2009

Ahojik! Nemáte niektorá pytlík na plienky od Popo za 90Kč? Kód na bráne 1095. Potrebovala by som rozmery, alebo aspoň napíšte, koľko plienok sa tam vlezie (kalhotkových). Díky

micinka22
25. kvě 2009

Evi díky vypadá dobře ..nemáte někdo změřený obvod přes pupíka?? nebo bude držet i pod pupíkem? máme ho velkej ..bojim aby nám to L stačilo

evicka7
25. kvě 2009

oni jsou bokový, o pár stránek dál jsme o tom měly debatu a jedna dobrá duše zkoušela na větší dítko, tak si to tam přečti

evicka7
25. kvě 2009

na straně 66

zdenkaradek
25. kvě 2009

Šmankote zase lákadlo na peníze, ale ne tentokrát musím odolat, vzala jsem na MMB dvě CDB a počkám si na bambusky BBH. I když důvod, proč koupit novou plenku se vždycky najde 😉

marcelkad
25. kvě 2009

Zdeni, díky za odkaz na MMB na CDB - zbyla na mě ta žlutá 😉 a další z MMB mám již na cestě - takže v naší sbírce přibyde 2x CDB, asi 2CT a ještě čekám na BBH. Já prostě nedokážu odolat 😀 😀 😀

Chci se zeptat, zda se AIO mohou sušit na slunci nebo raději ne (jako PULky - někde se tu psalo, že na přímé slunce ne) A co IB a slunce?

kotaska
26. kvě 2009

Lus, pokud by to bylo mozne, objednala bych si ty jednickove barevné TB, mail je mail na Branu? Je to jedno cele baleni o 5 nebo je muzu objednat jednotlive?

Jeste jsem se chtela zeptat ostatnich, hlavne tech, co maji v latkovkach deti dve - skladovali jste a prali plinky od zacatku spolu nebo az po sestinedeli? Mame jeden barel, skladuju nasucho, teda pokadene odeprane a pocurane tak jak jsou a zatim sama nevim, jestli dokupovat druhy barel, coz se mi dost nechce nebo to nechat byt. Chystam se ze zacatku pouzivat hlavne cc a vv a zehlit je, ale nevim, jak dlouho mi to vydrzi 😉

osma
26. kvě 2009

Jdu si pro radu. Jake svrchnacky, aby delaly co nejmensi zadecek? Mam Swaddlebees, ted jsem koupila Thirties, ktere mi prisly takove tenoucke, ale vysledek neni dobry.
Nelibi se mi, ze kdyz uz jsem poridila par kalhotkovek co nejtencich, tak na to pak lupnu svrchnaky a objem se neumerne zvetsi. Mam kalhotkovky swaddlebees a cuddlebuns. Ktere svrchnaky tolik nezvetsuji objem?

marcelkad: ja AIO obcas na slunci susim, davam je na susak vnitrni stranou nahoru ke slunci a doufam, ze to PUL neposkodi, kdyz je to schovane vespodu a primo na to slunce nejde. Kalhotky od IB SIO, se snazim davat jen do stinu, to stejne uschne rychle samo.
A s odolavanim mam take veeelike problemy. 😀

dubakm
26. kvě 2009

Osma- a co nějaké vlňáky, třeba Cuddlebuns nebo Loveybums Jersey? Ty by mohli dělat malou prdelku. Ja teda používam svrchňáčky Bummis a ten objem se taky navyšuje 😒 Mám objednávku právě na ty LB Jersey a až dorazí do ČR tak i na CB 😉

marketazam
26. kvě 2009

Ahoj- jdu pro praktickou radu. Barví v pračce barevné bambusové plenky (čč) od Kikko?Můžu je vyprat normálně s čč nebo raději zvlášť s barevným prádlem? Nerada bych měla všechny pleny v odstínu zářivě zelené...

marcelkad
26. kvě 2009

poprvé jsem je vyprala s ostatním prádlem na 40 a pak už peru normálně s plenama na 60 a v pohodě.

lusinta
26. kvě 2009

kikko nebarví

kotaska-můžeš jednotlivě.mail na bránu🙂a mám dvě děti a peru najednou,v pohodě.

osma- a nemáš zbytečně moc velké ty svrchnáky? já bych taky volila vlnáky..a pokud chceš mini zadeček,tak vem AIO (IB např)

ijo-jaký ty CDV josu nejlepší? musím poslat obejdnávku, tak čím se předzásobit?🙂

blka-holky za to nemůžou,ony fakt byly v obalu od dvojek,tak to nikdo netušil..a i ty dvojky už jsou poslední...

ijo
26. kvě 2009

čau, jsem chvíli v práci na netu, neb můj manžal překopl před domem kabel od telefonu a internetu 😀
CBWool - suprové svrchňáky tenké jako tričko a fungují výborně. Jsou nejtenší z těch co mám(Stacinator a BI shorties)
Lus - CDV?? Myslíš velurky nebo vkládačky, jsem trochu pomalejší....

kubinkov
26. kvě 2009

Holky po měsíci používání prodávám PUL Tots Wrap velikost 2, zelené hvězdy. Prostě malému nesedí. ☹ Novější typ s dokulata zastřiženými sucháči. Prosím IP. ( Za 200,- i s poštou)

olbramka
26. kvě 2009

ahoj holky, jojo, kikko jsou v pohodě. co mi obarvilo vše do odstínu zelené nebo modré (nerozeznám) jsou ty barevný vv TB, ale zas co, jsou to "jen" plínky 🙂

dubakm
26. kvě 2009

Lus- jestli můžu přidat i já své skušenosti s Cuddlebuns. dobré jsou všechny, ale zdá se mi, že originalky nasajou nejvíc, AIO se musí pár krát vyprat aby získali tu správnou savost, no a jejich vkládačky nemají podle mně konkurenci 😎 A jako bonus ty nádherné barvičky, vzory, spracování ... Jen kdyby nebyli tak šíleně drahé 😖

schnek
26. kvě 2009

mám v albu matouš šoupnutou tu vv se snapkou 😉

vy, co máte cuddlefold, jaký je rozdíl v tom menším a větším? jenom ve velikosti? ajak jsou teda velký? a jak je savej? můžete porovnat prefoldem?

olbramka
26. kvě 2009

jé, schneku, ten je sladkej 😵 tu vv máš vel. 1 nebo 2?