Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

pikitko
5. čer 2009

Maki, díky. Já PULky právě mám IV Organic a Soft a myslela jsem na nějaké ty vlňáčky nebo fleesky.

schnek
5. čer 2009

M. sice ze začátku kakal pořád a jeli jsme vlnu, ale taky BKM 😉

makinka.1
5. čer 2009

Flisaky mam jedny,ale skoro je nepouzivam.Ale zrovna dneska se sikly.Max ma prujem a uz sprasil dvoje Loviky,jeste jedny mam cisty,uplne se bojim mu je dat. 😀 Prodala jsem vsechny PUL a ted nemam nic jinyho na vymenu,kdyz se prihodi takova srajda.Ach jo,ja snad budu muset koupit jeste jedny foxky nebo organiky.Kdybyste nektera prodavala nahodou XL,tak mi pisnete. 😉

lusinta
5. čer 2009

limitky ib smaozřejmě budou🙂

kyri a ty nic neprozrazuj🙂hezky at si počkají na nový web🙂 už o víkendu bude spuštěn 😉

pikitko- podobný lovíkům jsou ještě swaddlebees. Popo wollwrap 100%nebrat! imse už jsou na tom líp,ale na chodících dětech padají a josu neforemný a tlustý.spíš na noc (a to podle mě jsou zase lepší natahovací,protože nikde mimčo neotláčí)

matilko
5. čer 2009

pikitko, ja mám HD fleesáky, používam ich na noc a prevlhli mi len raz, inak držia od siedmej večera do šiestej rána 🙂 a mám v nich BE s bamboo hour.
Lovíky mám inak najradšej, to je fakt parádïčka!!!! Budem potrebovat ale ešte jedny, no možno pojdem do tých swb, neviete, ktoré sú lepšie?

ijo
5. čer 2009

mějte se hezky, jedu na dovču, orevoár

novako
autor
5. čer 2009

Lus: Jdi do háje s novinkami. 😀 Kdo na to má vydělávat? Radši se na novou bránu ani nepodívám, protože, co oko nevidí, to srdce nebolí.

Pikitko: Lidu byla první tři měsíce hodně kadící mimčo (po každém kojení) a vlňáčky bych pořád jen prala, sušila a lanolinovala.

evicka7
5. čer 2009

matilko, podle toho na co je chceš, swb jsou dost úzké mezi nožičkama, takže na kalhotkovky s nimi bude problém, ale zas mi na omak přijdou příjemnější než lovíky 😉

pikitko
5. čer 2009

Holky, díky všem za rady, mám nakoupené IV bioflanel 12ks a 8 ks biofroté a vkládačky IV 5ks, tak si myslím, že by se na noc daly popř. i s vkládačkou použít i s vlňáčkama (disana natahovací) nebo jak psala matilko fleesáčkama, které jsem spíše chtěla na den. Plánuju dokoupit ještě nějaké Kikko lux Eco a bílé - nevím kolik a bambusové kikko.

katwind
5. čer 2009

novako, souhlas... taky brouzdám po bráně a to abych byla milionář 😝
Ale já v tomto případě nepláču, pač mě ta limitovaná edice IB nikterak neoslovila, CT mi přijdou hezčejší 😀

hankka
5. čer 2009

Ahojky, jdu si vylít žluč, už fakt prdím na impregnaci od Ulricha, impregnuju s ní rok, nebyl problém, až poslední dvě balení jsem vytočená. Lanolinu dávám dvakrát takové množství, než doporučuje na kelímku výrobce (což se pak samozřejmě i prodraží) a vlňáky vypadají, jako bych je ani nelanolinovala. Teď jsem prohmátla na sušáku várku schnoucí ze včera a cítím normálně látku, ani trochu mastnoty. Jsem si mohla ušetřit energii, a hlavně čas, kterého teď není. Definitivně přecházím na lanolin z lékárny.

hankka
5. čer 2009

Napadlo mě reklamovat to u výrobce, jakože prodává šunt. Neběží mi o blbé dvě stovky, ale o princip. Huh, takhle jsem se dlouho nerozčílila🙂

makinka.1
5. čer 2009

Koukam,ze mame podobny zkusenosti,s tim Ulrichem.Ja jeste v tehotenstvi,kdyz jsem kupovala plinkovou vybavu od pani dostala asi 3/4 lahvicky k velky objednavce a vydrzel mi az doted.Pak jsem koupila novou flasku a ta fakt moc nefunguje a to taky davam tuplovane... 😠

lusinta
5. čer 2009

ok,zkusím se na toho ulricha zeptat dodavatele...

lucinecka
5. čer 2009

Hani, pár stránek zpátky jsem taky nadávala. Přesně jde tu o princip a o čas. Já se s tím piplám a pak je to k ničemu, až lanolín z lékárny mi vlňáčky krásně promastil 😵 Na Ulricha prdím 😝

nika
5. čer 2009

ahojki holky, prosím radu.

klasické ba čtvercovky, lepší Kikko nebo Hypler? nebo jinný výrobce?

látkování mne nadchlo ale zatím řeším jen výbavu tuto, ještě je čas. díky

marcelkad
5. čer 2009

Kikko Eco lux - super. Hybler nebrat ani na blinkání.

angetha
5. čer 2009

A stačily by Kikko Lux? 😔 a dělají se i 80x80? Nebo jen blbě hledám..

nika
5. čer 2009

dostala sem nějáké kikko bambusovky ty barevné? co ty? ptám se že se mi zdálo že Hybler jsou větší gramáži, kikko mi přišly moooc průhledné. díky

lucinecka
5. čer 2009

Kikko lux asi stačí, ale to eco má vyšší gramáž pokud se nepletu, takže jsou lepší 😉 A jsou nebělené, takže fakt eco 🙂 Kikko bambusky taky dobrý, ale časem se vytahají, takže to není čtverec ale obdélník, což je dost nepraktický pro skládáná novoskladu. Ale jsou krásně barevný, to jo 🙂 Savost bych řekla průměr, k. lux eco je lepší 😉 Oboje dělaj myslím jen 70x70cm.

marcelkad
5. čer 2009

Kikko je také více druhů POZOR. Ty obyčejné mají menší gramáž, ty LUX potom větší. Eco jsou jen nebělené (oproti Kikko Lux - ty jsou bělené). Hyblera jsem v počáteční nevědomosti koupila 10Ks - hrozně se srazily, jsou hrubé, už je skoro nepoužívám. Vyhozené peníze. Kdybych těď měla dělat výbavu, koupím převážně Kikko Eco lux. Bambusové jsou taky dobré (dobře sají), ale praním se vytahají na obdélník a né čtverec.Mně to tedy nevadí a myslím, že na novorozenecký sklad to je výhoda.

80x80 Kikko existuje - je to plena s potiskem.

angetha
5. čer 2009

Marcelko děkuji, z diskuze už jsem vyčetla, že Hyblera nekupovat..
Ty Kikko 80x80 jsem myslela bez potisku, takže asi fakt nejsou..
A cokoliv neběleného saje víc ne?

meleri
5. čer 2009

ahojte holky

muzete nekdo poradit prosim...proc mi protekaji vlnacky od Disany? po prvni lanolinove kure to bylo ok ale tedkom po druhe protekaji..pritom mam jeste jine z obycejne vlny a ty neprotekaji..na obe dve pouzivam kuru Ulrich..mysela jsem ze je to tou kurou ale asi ne; mate s ni nekdo dobre zkusenosti

nelinkav
5. čer 2009

Lus, je pátek večer, fakt ještě není víkend? Já jen že kdyby už byl zprovozněn novej web brány, tak bych měla hezčí večer 😀
Jinak mě se ta limit.edice IB moc nelíbí, jen ty bílo-černý asi budu muset objednat. Jen nevím, jak se mi to podaří doručit poštou tak, aby to mm neviděl, páč už teď jsem nakoupila zhruba za 12tis, plen mám až moc a...

lucinecka
5. čer 2009

Meleri a není to fakt tou impregnací? poslední dobou na Ulrich všechny nadáváme (viz výše) 😠 Zkus lanolín z lékárny (bezvodý lanolín - adeps lanae 😉 )

Neli, když jde manža třeba do hospody nebo si nedávno koupil permanentku na hokej, tak vždycky říkám, že já nikam nechodím a že si asi budem muset koupit novou plínu 😀 Tak mu to zkus taky tak nějak politicky vysvětlit 😎

makinka.1
5. čer 2009

Meleri,zravna tu na Ulricha hromadne nadavame.Ale je divny,ze jedny jsou O.K.a druhy ne,to neporadim.Me teda i ten blbej Ulrich drzi na Disanach lip,nez na Lovikach,asi jak je to takova bytelna pletenina,tak to drzi docela dobre.

meleri
5. čer 2009

ahojte holky,

taky to nechapu....ta disana jsou nejake super kalhotky z ciste vlny...a ty druhe jsou obycejne kalhotky z normalni vlny co jsem koupila na netu...ale jestli to neni tim ze jsou nove...teda impregnovala jsem je poprve...;kdezto ta disana uz je asi potreti..
Jinak dik; Schnek mi poslala navod na ten lanolin z lekarny...zatim jsem novacek co se tyce vlnenych....

mate nekdo dobre zkusenosti s tema fleecovyma svrchnima kalhotkama? je to lepsi nez PUL a zrejme horsi nez vlna? ale zas se to asi nemusi impregnovat co?

jinak zacinam fakt byt spokojena s latkovkama a to to zezacatku fakt moc nesedelo....

lucinecka
5. čer 2009

Meleri, flísáky prý nejsou vhodný pro sedící dítě, můžou provlhnout. Já je měla v pidi velikosti a nějak mě neuchvátily, šly z domu.

angetha
5. čer 2009

Já flísáčky taky ani nebudu pořizovat, jsou asi lepší jak PUL, ale vlna je asi lepší - co mám vyčteno 😉