Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

sussanah
10. bře 2011

@florentina tak to je super manzel, takove je treba pozlatit 😉 jak budes dokupovat vybavicku, uz i mysli na to, ze tak po par mesicich budete potrebovat i nejake savejsi kousky, takze bych doporucila poridit i nejake prefoldy apod.

florentina
10. bře 2011

@sussanah no snažím se trochu víc se zorientovat, abych to koupila nějak smysluplně, ale zatím my stále není vše jasné. Co jsou to prefoldy?
Já mám základ kalhotkové pleny a svrchňáčky Haipa Daipa, pak nějaké bambusové vkladačky Baby BeeHinds a pár AIO Popoliny a Itty Bitty. Já vše koupila do začátku v kamené prodejně Brána k dětem, zajela jsem tam, abych okoukla jak to vše vypadá....na netu mi to přišlo všechno stejné, tak abych měla představu. Už v obchodě jsem z výběru měla hlavu zamotanou. Bohužel od všeho se na zkoušku koupit nedá / teda pokud člověk chce i látkováním trochu šetřit/.

sussanah
10. bře 2011

@florentina prefold je v podstave vicevrstva plinka, ktera se da naskaldat dle potreby. Neco jako BBH co mas 🙂 Urcite bych se zamerila spis na ty bmb veci, protoze jak se ditko rozcura, tak to vetsinou nic jineho nez bmb nepobere, pokud teda nebudes prebalovat po kazdem pocurani. Vyborne bmb vv jsou Anavy nebo BabyIdea vkladacky. Zalezi i na tom, jak budete dal fungovat, protoze u nas byly treba hitovka obycejne frote rucniky za 5kc z ikey, protoze jsme delali BKm, takze jsem prebalovala po kazdem curani, jen na noc a delsi cesty mel nejakou kvalitni savou plinku. Z svrchnich kalhotek za sebe doporucuju Thirsties duowrap vel 2, jde tak od 6m (zalezi na proporcich) a vydzi fakt az do 2 let urcite. Nas ma skoro 13kg a jeste porad maji rezervu.

innes
10. bře 2011

@meleri mně to přišlo složitý - podle návodu, ale je to fakt hned a vydrží dlouho 😉

slunicko76
11. bře 2011

@meleri ja teda nevim, co mam BG, tak je neperu v nicem jinem nez ve slizu a drzej. Protekly jen jednou,ale to napoprve, kdyz jsem je spatne nainstalovala! to ale nevypada jako flis, to je ze spodu takove umele a navrchu,no ja nevim. ted jsem to teda zase soupla k ostatnim plinam.

baronek
11. bře 2011

holky, máte některá zkušenosti s AIO Sketch od Medley???? Na aukru se nabízí strašně levně, tak nevím, zda neobjednat alespoň jedny na zkoušku ..... 😀

duzame
11. bře 2011

@baronek Sketch jsem nikdy neměla, ale obecně se tu moc nedoporučujou.....

sussanah
11. bře 2011

@baronek jedna mamina tady se do nich koukala, tusim,z e to byly primo aio a pak psala, ze uvnitr byla takova zvlastni latkova drt, no do klasickych plinek ze to pry melo docela daleko. Pokud chces ale vyzkosuet, tak urcite fakt jen jednu, at nejsi potom zklamana. I na MMB jsem videla, ze se docela prodavaji.

maly_prcek
11. bře 2011

@florentina Tak to jsem jsem ráda, že je malá ok. Ještě jsem zapomněla napsat, že jak normálně prakticky nepiju, tak jak mi Davi spadl, tak jsem si dala panáka slivovice 🤐 Ale pomohl 🙂

Jinak já látkovky považuju za určitou formu psychoterapie, mě to fak uklidňuje 😀

andelka
11. bře 2011

@baronek nedávno sjem četla zas zkušenost se Sketch, že to někdo koupil, hodně levně, ale dá se to použít prý maximálně na půl hodiny před koupáním - prostě k normálním látkovkám co my s nim amáme dobré zkušenosti to má daleko. Já ybch za to peníze nedala.vím, že někdo to používal jako hadr, na to to bylo akorát dobré. 😅

maly_prcek
11. bře 2011

@sussanah Jo jo, jak píše Sussanah, chce to nějaké savé věci, po těch 6m a pak je druhý nápor kolem roku... a do těch HD to fakt něco bude chtít, mimimálně nějaké hodně savé vkládačky. Vidiš, já bych zas Thirties duowrapky 2 vůbec nedoporučila, leda na kalhotkovky, na plínky narovno vůbec. A celkově po 6m jak už jsou pevné hovínka, tak mám daleko radši vlňáčky a flísáčky.

@baronek Hlavně na ty Sketch nejsou schopní doložit, že to má atesty pro malé děti... Myslím, že už jen to, kolik a za jaké prachy jich na tom mmb je, o něčem svědčí.

ivuska.h
11. bře 2011

Já mám teď jednu Sketch plenu a je naprosto fascinující 😀 Kdyby měl někdo zájem, mohu tento skvost zapůjčit.

ivuska.h
11. bře 2011

@maly_prcek Po panáku slivovice bych asi spadla taky 🙂) Mě Ondra před cca 14 dny vyskočil z postýlky a spadl rovnou na hlavu. To už teda trochu znervóznilo i mě 😀 Tak manžel volal pediatrovi a ten si nechal dost podrobně tu havárii popsat (charakter pádu, materiál na dopadové ploše, případné bezvědomí atd.) a došel k závěru, že nic nehrozí, jen teda že máme sledovat zorničky atd.

ladida.l
11. bře 2011

k těm plenkám Sketch - tuhle jsem se bavila s jednou moji příbuznou, která tak látkuje a má plno plín různých značek a měla v albu na FB nafocené i Sketch, tak jsem se jí hned ptala jak je spokojená a říkala mi,že ano, že to nejsou špatný plíny...měla tam nafocený takový ty asi bavlněný s nějakou krávou růžovou.

erinka83
11. bře 2011

@ivuska.h a ten Sketch máš doma ze studijních důvodů?? 😀
Nám Dr. v Rodince říkala, že po pádu nemáme dítě dávat aspoň 2 hodiny spát a sledovat, jestli se nechová divně, ty zorničky jak píše Ivuska....
Mně Baru spadla z postele a už jsem s ní několikrát o něco praštila 😅

ivuska.h
11. bře 2011

@erinka83 Jojo, intenzivně studuju 😀 Suché zipy jsou po cca 4 praních a sušeních téměř nefunkční a absorbce téměř nulová. Dokonce jsem to i rozkuchala, abych zjistila, z jakého materiálu je ta vkládačka (jakási podivná syntetika).

ladida.l
11. bře 2011

byly to tyhle plíny
http://medley.mimishop.cz/detail.php?zbozi=1336272...
Snad mi ten odkaz nesmažou....

erinka83
11. bře 2011

haha, super cena, super kvalita 😀

erinka83
11. bře 2011

@ivuska.h a ty máš doma jakou?

ladida.l
11. bře 2011

@erinka83 minimálně cena je teda bezkonkureční,až je to podezřelý...

ivuska.h
11. bře 2011

@erinka83 Tu klasickou velurovou na sucháč.

sussanah
11. bře 2011

@ivuska.h takze to uz i rucnik ikea ma n=mnohem lepsi savost, jo? 😉

ivuska.h
11. bře 2011

@sussanah Ano, tak by se to dalo říct 🙂)

sussanah
11. bře 2011

holky, pouzivaly jste nekdo plenkove ubrousky na takove to bezne utirani pri prebalovani treba pred umytim nebo na utreni toho nejhorsiho atd? My jsme u maleho pouzivali papirove kapesniky v krabicce, ale docela sly rychle, tak bych si tentokrat oentlovala nejake ubrousky, jen vlastne vubec nemam predstavu kolik 😅

nika
11. bře 2011

@sussanah já teda z počátku používala Perlan - někde se tomu říká pervin, používá se to ve zdavotnictví, je to podobné separačkám, dá se to prát, mmt je to výborný hadr na mytí oken 😀 později jsem začala používat ubrousky od kika co jsem v těhu koupila je jich tam 15 asi si myslím, stačí nám tak od půlroku ale Beri často končí přes den pod sprchou

ivuska.h
11. bře 2011

@sussanah Ano, nic jiného nepoužívám, šplíchám Medvídkem. Počítej na jedno přebalení čůrací 1 kus, kadící 2 kusy. Z toho už si to pak odvodíš.

sussanah
11. bře 2011

@nika no my taky preferovali vodu, ale pouzivali jsme je na to, ze kdyz se vyndal z pliny, tak abychom ho vubec pod tu vodu donesli a nebylo vsechno kolem pos.. 😀

dik, vidim to na nejakych 50kousku, jsem megaloman 🙂

florentina
11. bře 2011

@sussanah děkuji za typ, při svém dnešním internetovém nákupu jsem vzala na zkoušku jak kalhotky, tak vkladačky. Jinak jsem dokoupila plíny, abych nemusela prát každý den, tak snad nebudu litovat....ono totiž podle textu u těch plín, je vždy vše tak vychváleno, že se těžko posuzuje, jaká bude realita. I podle toho textu, když jsem koukla na odkaz, u zde diskutovaných Sketch, nevypadají tak hrozně, ale je fakt, že cena je zarážející a taky mě v textu upoutala věta, že plíny jsou vyrávběny právě pro nás v ČR...když píšete jak jsou nekvalitní, tak nevím jak si takové tvrzení vyložit.

florentina
11. bře 2011

maly_prcek... s tím panákem to naprosto chápu, já jsem odjakživa téměř abstinent, ale když jsem s Johanou upadla, taky jsem měla hroznou chuť si dát frťana na zklidnění...jenže kojím, tak jsem si dala celou čokoládu. 😉

florentina
11. bře 2011

@ sussanah my také používám Perlan, koupila jsem v lékárně celou roli a stříhám z toho ubrousky dle potřeby. Používali to i v porodnici, tam jsem to okoukala. Je to netkaná textilie.