Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

maly_prcek
15. kvě 2011

@sussanah Hmm, to mě přišlo, že některé pulky, co jsem měla z druhé ruky, už další dítě zvládnou jen tak tak a kdo ví jestli... A to to byly malé velikosti, co nosíš pár měsíců... Možná zdání klame 🙂 A taky asi jak se o ty plíny staráš, v čem pereš, sušíš atd.

reruna
16. kvě 2011

@florentina pozor na splachování papírových separaček do WC, nemá se to dělat, ucpává to odpady, takže bobek do WC, ale separačku vyhodit do koše. Na většině těch celulozových separaček je to i napsané, některé jsou i kompostovatelné. Stejně tak nesplachovat do WC vlhčené ubrousky.
@maly_prcek plíny na rovno moc nepoužívám, mám většinou kalhotovky, v nouzi použiju vv nebo čč bambusky kikko na rovno, ale moc ráda to nemám. No a s tím, že některé pulky už na druhé mimi ne, tak souhlasím teda u těch IV větší velikosti, které teda po 1,5 roce používání už jsou jen jako záložní, s tím že provlhávají, sucháče už moc nesuchají a odírají bříško. Ale třeba ty jednovelikostní BB zas za stejnou dobu požívání jsou pořád naprosto super. A peru je stejně, suším stejně, takže určitě je rozdíl v materiálu a kvalitě sucháčů.

reruna
16. kvě 2011

@maly_prcek no a ty AIO taky záleží asi jak které, peru všechno na 60, plenky AIO mám BBH magic, BB kapsovky, pop-in, IB, všechny používané asi tenn 1,5 roku a puly drží- nejhorší jsou asi ty IB, které občas protečou, a pop-in mají žmolíky a nic moc sucháče, ale ostatní ještě určitě dlouho budou sloužit

helulela
16. kvě 2011

Tak jsme se včera vrátili z týdenní dovolené v Krkonoších. Zbaběle jsem s sebou vzala jednorázovky. Už jen spočítat, kolik jich asi budeme potřebovat, byl pro mě velký výkon... Teď už zas jedeme vesele v látce, další velkou jednorázovkovou akci plánuju až po porodu, kdyby mě to nějak moc sebralo.

sarkast
16. kvě 2011

@sussanah ahoj, četla jsem tvuj příspěvek, a dívala se na ty stránky ebay s plinkama, a přijde mi, že je to moc levne, jak jsi tam nakupovala, není tam nějaky haček? 🙂) poslali ti to do česka? Ja se totiž koukám na některe americke str, a tam třeba doručení ČR není... díky 🙂

andelka
16. kvě 2011

@reruna a sakra, odjakživa to splachuju 😅 ono z toho to kakání sundat nejde a vyhodit to jen do koše se mi ekluje, to bych pokaždé ho musela hned vynýst. 😒

sussanah
16. kvě 2011

@sarkast no ta plinka stoji ten cca 1$ a postovne do cr 4$. Doslo to asi do mesice, bez problemu. Ted bude doba doruceni asi delsi, protoze se balicky kontroluji na clo, ale do 22eur se clo neplati, takze v poho, ale muze to proste trvat o treba 2 tydny dele. Ale fakt v tom hacek neni. Ono totiz ty veci obecne drahe nejsou, drahe je znacka, certifikace atd..Brala jsem ze zacatku 2 typy plinek, jeden byl fakt leda tak na vyhozeni, proste kvalita nic moc, ale ten druhy je v pohode, rekla bych srovnatelne s fuzzi bunz, co jsem mela doma. Fakt jsem rozdil nenasla, coz je asi smutne 😒 Jakoze jde videt, ze ta kvalita siti neni tak vymakana jako ma treba anavy, mam ted asi 7 kapsovek a kazda ma o fous jinou velikost, nektere nemaji treba podrazene patentky apod. Ale celkove pomer cena/vykon naprosta spokojenost 🙂

sussanah
16. kvě 2011

@sarkast Vsak nejlepe objednat 1 ks a uvidis. Das za to 100Kc a s tim se da zit, kdyby ti to nesedlo 😉

florentina
16. kvě 2011

@reruna @andelka ono opravdu záleží co na daném výrobku píšou. Když jsem separačky kupovala, psali u nich právě, že jdou splachovat do WC. A určo záleží na odpadu. My bydlíme v rodiném domku a probrala jsem to před tím s manžou a ten říkal, že to není problém, že máme odpad dobrý. Třeba u babí s dědou na návštěvě to nejde, těm ucpává odpad i větší bobek 😅 ...to je teda zase téma o hov..😀 ...jinak vlhčené ubrousky bych do záchoud určo neházela, u těch si totiž vůbec nejsem jistá tou rozložitelností. Ale tak já je ani moc nepoužívám.

andelka
16. kvě 2011

@florentina obrousky taky moc nepoužívám, ale jo, právě na to horší utírání 😅 musím se polepšit. Ty celulozové separačky jsem právě myslela že se chovají jako toal. papír 😕

florentina
16. kvě 2011

Jinak by mě holky zajímalo, myslíte si, že plenky stárnou i uskladněné? Životnost při používání jsme tu už řešily, ale tak mě teď napadlo, že nám třeba jedny PULky už jsou malé a další mimi určitě nebudeme mít dřív jak za 2 a půl roku /aspoň tak se tváří doktorka, že otěhu smím až za 2 roky/ a tak si říkám, zda uskladněné ve skříni taky nezestárnou, jestli bych je neměla raději prodat a pak koupit jiné. Jakože, třeba to nějak spuchří. Teda bojím se hlavně o ten PUL zátěr, jinak doufám, že kalhotovky apod. vydrží a do té doby nespuchří či tak něco.

florentina
16. kvě 2011

@andelka no já myslím, že pokud to splachuješ již delší dobu a nic se neděje, tak by to mohlo být v pohodě. Jako chápu, že když se to má ucpat, tak to není hned, ale po nějaké době by se to projevilo.

zuzkkkaaa
16. kvě 2011

holky to jste mě teda dostali s těma separačkama, že se nesměj splachovat, vždyť jsou takový lehoučky. Já teda splachuju i vlhčený ubrousky od hovínek, no měla bych se polepšit. Ale tak vzhledem k tomu, že jsem za měsíc takového chování odpad neucpala, tak snad to bude v poho, ale teda aspoň ty vlhčený budu vyhazovat do koše. 😝

florentina
16. kvě 2011

@andelka a jinak vlhčené ubrousky já používám jen na cesty, nebo když si já nemůžu umít před a po přebalení ruce, takže to většinou vyhazuji mimo domov.

zuzkkkaaa
16. kvě 2011

@andelka já myslím, že ty separačky nejsou tak hrozný, jsou tak tenoučký, lehoučký, teda aspoň ty co mám já...nějaké šunty asi, ale ty bych s klidem do záchodku spláchla. Ty vlhčený ubrousky, který já někdy používám místo separaček, jsou teda už horší. Já bych taky nevěděla co se separačkou s hovnem, to bude smrdět děsne. 😝

andelka
16. kvě 2011

@florentina splachuju to rok 😅
No, to je fakt, já většinou taky tak. Nadoma mám látkové. A teď už ani zas tak velká nadílka nebývá, abych se toho "štítila" 🙂

andelka
16. kvě 2011

@zuzkkkaaa no, používala jsem hodně ubrousky zkraje, ale to jsme ještě balila malého do papírovek, takže sjem ten ubrousek zabalila to plíny a vyhodila. Smrdělo to ale často se vynášel. Teď látkujem, takže to není kam "schovat" 😅

sarkast
16. kvě 2011

@sussanah děkuji, kouknu na to s chlapem, umí anglicky daleko lepe než ja, tak uvidime... 🙂) ještě jednou díky moc

ivca_doubek
16. kvě 2011

Ahojky holky,
a ještě mám jednu otázku: nechají se AIO používat i jako půlkalhotky? Jako že bych plínku nešoupla do té kapsy, ale jenom na ní? Jinak je to to samé, kromě kapsy, nebo néé??

zuzkkkaaa
16. kvě 2011

@ivca_doubek Ivi já to tak dělám, když mám např. všechny svrchňáky v pračce a nic jiného co bych na ni navlíkla už není..... a v pohodě. 😝

zuzkkkaaa
16. kvě 2011

holky a co teda používáte místo těch vlhčených ubrousků. Jako já nad tím už taky přemýšlela, že bych ji brala pod vodu, ale tím, že jsem teď těhotná, tak se mi ji nehce furt tahat pod kohoutek. Ale na to je asi nějakej fígl ne? Ta voda ve spreji nebo tak něco, že?

florentina
16. kvě 2011

@zuzkkkaaa já mám u přebalováku misku s čistou vodou a do ní namáčím nastříhaný perlan. to je netkaná textilie, velká role, prodává se ve zdravotních potřebách.jednu roli máme už 4 měsíce a myslím, že ještě 2 vydrží. použité vyhazuji, ale tuším, že tu někdo psaL, že se to dá prát s plínama.takže taková verze vlhčených ubrousků bez chemie a rozhodně levnější. vodu měním tak 2x denně.

majdula
16. kvě 2011

@zuzkkkaaa Ja jsem coby tehule mela figl ten, ze jsem mu nemyla prcku pod kohoutkem (i kdyz to se docela dlouho dalo, nez zacal zavazet pupek), ale stavela do vany a sprchovala 😀

A mam taky dotaz - nekdo tu kdysi psal (nebo jinde? 😕 ), ze "recykluje" vlhceny ubrousky Babylove, prej se daji vyprat 😅 (jako tim se fakt neusetri, jsou desne levny, ale prej jsou to drzaky a vydrzi dlouho...)

zuzkkkaaa
16. kvě 2011

@florentina jee super, tak mrknu na perlan a kolik tak cca stojí? a ten se dá splachovat do vecka?? 😝

@majdula jooo já je peru, protože je používám jako sepračky, je fakt že po vyprání jsou pořád stejný a mnohem lepší než klasický celulozový separačky, nám tedy aspoň více vyhovují

majdula
16. kvě 2011

@zuzkkkaaa Tak super 😎 Kolik vyprani tak zhruba vydrzi? Aby mi to pak neudelalo v pracce paseku jako kdyz se primota do pradla papirovej kapesnicek 😠 😀

zuzkkkaaa
16. kvě 2011

@majdula jeee tak to je pro mě snad ještě horší, pořád ju tahat do koupelny, ale to asi myslíš, jen po tom co se vykaká že? Naše malá totiž produkuje furt něco, takže si celkem teď na nočníku posedí, tak co třičvrtě hodiny ju dávám, a už jenom to, zvednout ju na přebalovák, pak zas dolů na nočník a pak zas nahoru, mi dává zabrat. 😅

No mě se to zatím ještě nerozpadlo, myslím, že se to ani nemá šanci rozpadnout, ale já je furt obnovuju, protože do některých udělá hovínko a to teda vyhazuju, peru jen ty počůraný, no mám jich v koloběhu asi 30. Ale 10 praní vydrží určitě, já kdybych viděla, že tam jsou díry nebo tak něco, že už jsou na odpis tak je vyhodím. Ale zatím se tak nestalo.

jasekd
16. kvě 2011

@zuzkkkaaa
@florentina
@majdula Jsem psala ja 🙂 A myslim, ze nekdo jeste prede mnou, ze jsem se inspirovala, nebo mozna omylem jeden vyprala, uz nevim. Usetri se tim nahodou dost, ani ne tak penize, ale odpad a taky kdo to ma furt tahat z kramu 😝 My mame DM kousek, ale do kopce 😀 Na vetsi dite uz toho moc potreba neni, to pouzivam treba ubrousky HD nebo starou plinu apod, ale na toho novorozence, zvlast kdyz se s prominutim posira 10 a vicekrat za den jako ta moje hvezda, to ty ubrousky litaj. Navic to mam bez chemie 🙂 Drzi fest, vyhazuju jen fakt derave nebo total spinave. Kdyz jsem mela jen M., tak jsem je rozhazela po vyprani na susak, ted nedelam ani to, jen je srovnam na hromadku a oni jednak i tak uschnou, jednak se ta hromada stejne brzo spotrebuje. Pracku to nezanasi, opravdu to drzi, ne jako papir. kapesnik, co je pak vsude 😠 Tohle vubec cucky nedela.

zuzkkkaaa
16. kvě 2011

@jasekd joo přesně už to ani na sušák nedávám, je to hned suchý.
Jo a do pračky je dávám v tom děrovaným pytlu na prádlo spolu s dalšíma pidivěcna, už se mi totiž stalo, že mi jedna ponožka vlezla do odpadu, ucpala to tam a já pak měla dvě hodiny co vytírat 😠 No a s řvoucím novorozencem, si to asi dovedete představit 😀

reruna
16. kvě 2011

@florentina asi teda záleží, co na těch separačkách je napsané, pokud jsou rozložitelné a můžou se do WC, tak to je jiná, já měla na těch od canpol babies napsaný, že do WC nesmí.

joohana
16. kvě 2011

@zuzkkkaaa Já teda dvouletku myla pod kohotkem až do porodu, ale jinak mám ubrousky z nastříhané plíny a peru s plínama, taky jsem dostala textilní ubrousky od Anavy 🙂. A na cesty Medvídek s vodou.