Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

rebelie
27. kvě 2012

@petraprostejov Suché skladování neznamená, že skladuješ plenky suché, ale že Ti neleží ponořené ve vodě. Takže i když předpíráš, můžeš kladovat "na sucho". Moje zkušenost je, že pokud nepředpereš (což je ve skutečnosti osprchování plenky od hovínek a přemáznutí žlučákem), tak fleky zůstanou... ale jsi v Řecku, takže by neměla být nouze o sluníčko, které Tě fleků zbaví. Jako separačky fakt stačí ta nastřihaní Irma - ty se pak neperou, ale osprchnou a s plínkami vyperou. Jo a my dávali vyhozovací separačky do odpadkového koše, což dozajista jde i v Řecku. Plínky jsem prala za začátku na 60, teď už většinou na 40 a jen jednou za čas na 60. A se Sketchkami tu jsou opravdu špatné zkušenosti, ale pokud jsi už nakoupila, nic s tím neuděláš a musíš doufat, že to nějak půjde (a pokud ne, nezavrhnovat látkování jako takové, ale holt připustit, že jsi koupila kšunt).

baronek
28. kvě 2012

@petraprostejov obávám se, že ještě budeš muset dokoupit svrchní kalhotky a přes sketch aio je dávat 😝 😀 jinak mě žlužové mýdlo na fleky nepomáhalo, alen a začátku jsem používala obyč čtvercové pleny a na základě povídání tady holek jsem fleky přestala řešit a žijeme s malým oba 🙂

terezka312
28. kvě 2012

@petraprostejov Já když jsem byla na školení v Bráně k dětem, tak paní řikala, že vůbec žlučovým mýdlem nezapírá a v pohodě 🙂

ivuska.h
28. kvě 2012

@argo1 Vydrží cca do 5-6 kg, dle konstituce dítěte. Sed teď bohužel nenapíšu, mám je dole ve skladu a mých několik je ve skříni v pokojíku, kde teď spí Ondra. Tak odpoledne to změřím.

ivuska.h
28. kvě 2012

@ptjj Vkládačky můžeš klidně žehlit, když se vyhneš patentkům, kalhotky raději nežehli, kvůli gumičkám.

ptjj
28. kvě 2012

@ivuska.h ok, díky moc 🙂

boudova
28. kvě 2012

@ivuska.h jé ted jsem si vzpomněla, neptala jsi se tchýně na ten jahelníček s těma postavičkama? já ho porád nemůžu nikde sehnat a ty jsi jediná naděje 😅 že se ještě dovím odkud je....

ivuska.h
28. kvě 2012

@boudova Jejda, promiň, úplně jsem zapomněla, ale příští víkend tam jedeme, tak se zeptám. Budu zkoušet její COL, tak ho tam uvidím a určitě si vzpomenu 😀

boudova
28. kvě 2012

@ivuska.h děkuju moc!!!!!

petraprostejov
28. kvě 2012

@terezka312 No a nevíš, v čem teda ta paní v té Bráně k dětem prala, když to v žlučáku nepředmydlovala...?

@rebelie Použité separačky do koše...? Jako jen tak nebo v pytlíku...? Bez pytlíku by to muselo smrdět, ne...???
Jinak jo, sluníčko tu je, ale přiznávám, že tu máme dost vítr, tak nechávám sušák uvnitř. No, třeba někam natáhnem šňůru a budem věšet venku 🙂 Jinak letos tu nebylo počasí na nic, od konce září do knce dubna často lilo, prý to tu není zvykem...

Takže nějaký konkrétní typ na praní bez předmydlení...?

rebelie
28. kvě 2012

@petraprostejov Házeli jsme je do koše bez pytlíku a kupodivu do šlo (ale bylo to ze začátku, teď už asi Bášek smrdí trochu víc, ale to chytáme do nočníku, separačky už nepoužíváme). Tak lidi běžně házej do odpadkáče pokaděné jednorázovky, tak pro by se tam nemohly házet separačky, že... S tím praním - tak se na to předmydlení prostě vykašli a uvidíš... třeba to půjde, osprchovala bych hovínka a šoupla to do koše, z něj do pračky, a pak bys viděla. A neřešit fleky je taky dobrý doporučení.

tymothy
28. kvě 2012

@petraprostejov Dle mých zkušeností záleží na tom, v čem a na kolik stupňů je pereš. A taky na skladování. Když je budeš skladovat na mokro, pračku nastavíš na 60° a výš a nasypeš tam kvanta persilu, fleků se zbavíš i bez žlučáku. Pokud ale skladuješ na sucho a pereš v mýdle (nebo něčem trochu ekologičtějším), pak se bez žlučáku těch fleků nezbavíš...ale mimi to přežije i s nimi. 😉
Jinak ty plenky bych rozhodně neprala na méně stupňů než je těch 60 (kvůli hygieně), pokud je tedy nechceš pokaždé žehlit.
A ještě k těm separačkám - používala jsem je asi měsíc a pak jsem zjistila, že je to zbytečné...

janakkk
29. kvě 2012

@petraprostejov já jsem skladovala na mokro pokaděné, líp z toho jdou ty fleky pryč a při praní na 90 jdou hovínka taky celkem dobře vyprat.....ale to taky každá plínka nesnese....

novi
29. kvě 2012

Ahoj Holky už jste některá vyzkoušela ty nové plenky AITU NAPPY? zkušenosti?

terezka312
29. kvě 2012

@petraprostejov V pracích ořeších a k tomu ocet a sůl na skvrny 🙂 A prý v pohodě, taky jsem se divila, ale potěšila mě 🙂

petraprostejov
29. kvě 2012

@terezka312 No i když na prací ořechy tu čtu i chválu (tak 50:50), četla jsem na ně 2 testy,kde vyšly vpodstatě stejně jako voda, takže do těch na 100% nejdu...
@janakkk Jo, sketch AIO mají psáno 40° s tím, že by to i těch 60° mělo teoreticky snést. Ale víc asi ne...

S praním zatím váhám, četla jsem, že to jde i jen v soli na skvrny i jen v žlučáku, případně "instantní sliz" - mýdlové vločky a soda (sliz jako takový dělat nebudu). Nejradši bych to pokombinovala všechno, ale to je asi zbytečné, tak uvidím... Asi to pozkouším postupně 😉

ivuska.h
29. kvě 2012
ivuska.h
29. kvě 2012

@petraprostejov Jen v soli těžko, ta ti nezabere na mastné skvrny a cokoliv "živočišného"...

petraprostejov
29. kvě 2012

@ivuska.h No, je to sůl na skvrny, tudíž "soda s kyslíkem". Vpodstatě je to bělidlo na bázi kyslíku... Když k tomu přidám mýdlo - mělo by to být lepší...? 😉

zlilly
30. kvě 2012

@petraprostejov já peru ve slizu, a je to OK. není to pochopitelně tak běloučké, jako by to bylo z prášku, ale to dělají optické rozjasňovače atd. Ať reklama tvrdí co chce, ale čistá není nutně sněhově bílá. od tohohle je potřeba se oprostit a pak to pujde 🙂

janakkk
30. kvě 2012

@katyxq @rebelie holky, co se to včera dělo na te BKM diskuzi???? 😲 😲 jeden večer tam nejsem a nestačím se divit, vždyť je tam pulka příspěvků smazaná.....

katyxq
30. kvě 2012

@janakkk Ále, dvě, hlavně teda jedna - ahojkyy, ženštiny (jiné slušné slovo mě nenapadá) tam začly vypruzovat a snažily se nás "přesvědčit", že BKM nefunguje a prostě fungovat ani nemůže. Já se snažila nereagovat, ale neudržela jsem se, veřejně te sebe pablba fakt dělat nenechám a podobně to asi cítily i ostatní bezplenkovačky 😉. Ani po upozornění od ikakulky si ta jedna nedaka pokoj, tak se to zvrhlo úplně a proto to ikarkulka zamknula a prokousává se tím a maže, což jí teda nezávidím 😒.
Takžes o nic nepřišla, neboj, je by ses akorát zbytečně rozčílila.

janakkk
30. kvě 2012

@katyxq já to potichu sledovala už asi 2 dny,ale že to nabere takový grády jsem nečekala..... 😲 škoda, že už si to nepřečtu, docela by me to zajímalo.... 🙂 čím se snažili argumentovat....takže,až to pročistí, tak se téma zaese otevře?

katyxq
30. kvě 2012

@janakkk Odpověď máš v IP, ať tu neplevelíme diskuzi mimo téma 😉. Dikuze o BKM by prý měla být po nějaké době zas otevřena.

Tak jsem si užila dneska žlučák, ráno mi poněkud trvalo se probudit a malá se vzbudila s úsměvem a bez řevu, asi už se vrtěla vzhůru pár minut, plínka byla totiž totál nacucnutá a hlavně pokaděná až hrůza 😅.

ivuska.h
30. kvě 2012

@petraprostejov Jojo, s mýdlem už ano. Akorát té sody po reakci perkarbonátu zbyde celkem málo, takže bych ji asi ještě přidávala samostatně.

ivuska.h
30. kvě 2012

@katyxq Týjo 😀

ivuska.h
30. kvě 2012

@katyxq Ale taky by mě zajímalo, čím dotyčná argumentovala, protože ono to prostě funguje, o tom přece není sporu 😀 😀

katyxq
30. kvě 2012

@ivuska.h Jak může proti argumentovat někdo, kdo BKM ani nezkusil? No, standartní antiBKM nesmysly (dítě svěrače neovládá, potřebu vyměšovat si neuvědomuje a najevo to nedává trápíme ho vytrhováním ze hry apod.) a my si ty výsledky jen představujem 😀 nebo je to náhoda.
Moje malá nevyčůraná neusne, ale podle nich je to jen její rituál, haha, moje bezrežimové dítě, to určitě. Na fotce (první čůrání a kakání v lese) se nesoustředí a neuvědomuje si, co dělá, já na to odpověděla, že na WC taky konám a soustředit se na to nepotřebuju. A předtím prý nefrfňala, že chce čůrat, ale bylo to cokoliv jiného.

ivuska.h
30. kvě 2012

@katyxq No já jsem to zažila na vlastní kůži až u 3. dítěte, i když už ji to taky přešlo, k mé spokojenosti, protože dávat ji co 20 min na hrnec, na to fakt nemám 😀 I naše máti musela uznat, že Jůlino čůrání na umyvadle nebo na výletě na trávník fakt nebyla náhoda 😀

katyxq
30. kvě 2012

@ivuska.h Nojo, ale takys předtím nechodila do diskuze o BKM praktikujícím maminkám tvrdit, že je to blbost 😉.

My máme tak poloviční úspěšnost na čůrání (mimo domov víc, doma moc dobře ví, že ji hned přebalím, tak to pouští po menším množství a častěji i bez varování) a 90-95% u kakání (a ten zbytek je obvykle jen třeba při průjmu), takže plínky to jistí 🙂. Na den to jistí nevycpaný novosklad (srabácky nedávám narovno) a v noci kalhotkovka Anavy, navrch obvykle flísáčky. Jen teda novosklad začíná být obtížnější motat, asi zkusím skládat na draka.