Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

janistr
27. črc 2012

@rebelie S džínama to mám stejně, ať jsem kupovala jakkoli drahé, vždycky jsem je během pár měsíců prošoupla pod zadkem 🙂.

dandelion
27. črc 2012

@rebelie já udělala kauf století.. koupila si svoje vysněné sandále :D 🙂 Birkenstock Yara 🙂 jsou naprosto úžasný! perfektně pohodlný 🙂 no na to, že jsem šla vyloženě naslepo přes net, tak bombastický https://www.modrykonik.cz/fotoblog/dandelion/al...
No právě že jsem se do něj moc nehrnula.. :D a na podzim a v zimě stejně budem vázat KSK ;)
Mě málo které kalhoty sedí.. většinu si musím nechat upravovat :/ tak je to takový pitomý :/ triška už mám dostupnější.. to mám 46, ale kalhoty 48 a to pomalu nic solidního neseženu.. tak chodím v sukních :D

rebelie
27. črc 2012

@dandelion A kde sháníš sukně? Já mám problém, že mám děsně široké boky, takže kalhoty běžně sundám bez rozepnutí, protože v pase zas tak široká nejsem (i když po těhotenství taky žádná sláva)... A nám prostě přestal KSK vyhovovat - B. si věčně shrnoval ten vodorovný lem a mě to rozčilovalo... Botky vypadaj skvěle...
@janistr To jsem ráda, že v tom nejsem sama...
A abychom nebyly pořád OT - zákon schválnosti funguje opravdu dokonale - včera jsem Báškovi dala na noc čertsvě nalanolinované vlňáky a ač normálně nikdy večer nekadí, tak se samozřejmně pokadil... Jinak se mi podařilo sehnat z MMB vlňáky Loveybums Interlock, tak jsem na ně dost zvědavá... a asi by se nám hodily ještě jedny PULky (teď v podstatě používáme místo svrchňáků kapsocky BG), ale nějak se nemůžu rozhodout, zda suchý zip nebo patentky. Potřebovala bych něco, co sedí na čč na rovno, co moc nezasmrádá (takže asi čistý PUL bez nějakých sítěk apod.) a co se snadno nandavá a sundavá... a neškárbe (takže IV jsou vyloučeny). Nějaké tipy?

cervena_vila
27. črc 2012

@rebelie Kalhoty prodřené na kolenou bylo jedno z mnoha překvapení, co mi přineslo mateřství 😀

dandelion
27. črc 2012

@rebelie hele a co flees? 🙂 mě konečně dorazily ty Anavy fleesáče, tak se těším až je malý dám 🙂 ;) jinak čč na rovno sedí skvěle v BabyLucy, ale já je nesnáším :D 🙂 takže dávám narovno i do HD ;) sukně.. :D mám dvě lněné z FF, dvě ze sekáče, takže taky nic moc.. :/ u mě je to náhoda.. ale fakt náhoda, protože já nákupy fakt nesnáším :D :D :D

aemmi
27. črc 2012

@rebelie Ty Anavy PULky nám sedí pěkně na plenku narovno, na kalhotkovku mi to přijde horší

dandelion
27. črc 2012

Uááááá to jako ty růžový Anavy PULky nebudou??? :D Já tady na ně čekám :D :D :D

rebelie
27. črc 2012

@aemmi No, o těch hodně uvažuju... a máš je na sucháč, nebo na patentky? A taky by se mi teda líbily nějaké z hezčího PULu (miluju sloníky 😉), ale to už jsem moc vybíravá...
@dandelion Fllísáky Anavy maj stejný zapínání jako kalhotovky, že? To už mi nějak leze krkem (3 patentky mrskajícímu se dítěti fakt nezapnu).

rebelie
27. črc 2012

@dandelion Jo a HD nám už jsou malé a nové pořizovat nebudu, protože na plenku na rovno mi teda nesedly vůbec...

aemmi
27. črc 2012

@rebelie no mám na patentky, malá si sucháč rozepíná, navíc třeba od Thirsties mám zkušenost, že jí s plínou narovno odíral bříško, ale s patentkama je větší práce, to je fakt...

@dandelion asi už jsou zase vyprodaný? teda černý nebo bílý by mě taky nenadchly...

dandelion
27. črc 2012

@rebelie jojo ale dělají i na sucháč... tak leda ty..zrovna jí testujem a dobrý 🙂)

dandelion
27. črc 2012

@aemmi vždyť to odrána přenačítám :D to je divný!! hold asi budu muset koupit na SZ na babaku.. nooo

dandelion
27. črc 2012

@rebelie na čč narovno nesedí vůbec.. natož když se pak dítě hejbe.. malá je pohyblivá minimálně, takže se to tolik neschrnuje.. 🙂 ale zase mi vyhovuje jak sedí na kalotovku, takže já jedny HD v Mku koupím 🙂 ty bombónkový :D 🙂 a pak asi Anavy dvoje na plenku narovno 🙂 ale nejdřív chci ty jedny růžový :D :D :D na zkoušku :D 🙂))

rebelie
27. črc 2012

@dandelion No, mně flísáky nějak neberou, tak asi zůstaneme u vlňáku i s tím rizikem, že je občas pokadí... A ty Anavy PULky uvidím... Kalhotovky už defakto nepoužíváme (výjimečně na noc, a na to mám Anavy vlňáky), takže fakt potřebuju něco na plenku na rovno...

dandelion
27. črc 2012

@rebelie a ty vlňáky Anavy dobrý? já sem kalhotovkám přišla na chuť 🙂 ale doma jedem čč narovno, na noc kalhotovku, ale je skoro vždy suchá, ale jistota je jistota.. páč malá mi jednou nevstává vůbec a jindy i třikrát a já jsem v noci nepoužitelná :D 🙂 a když někam razíme na dýl, tak taky radši kalhotkovku.. 🙂 heh.. včera jsem se vykrafovávala se švagrovou po telefonu při kojení... řešily jsme jak jinak než látkovky.. :D milion otázek od švagra a malá se najednou pustila a "pustila" luxusní nálož :D 🙂 čč krásně "nabatikovaná" :D a PULky BabyLucy jsou najednou žlutý :D :D :D 🙂)

rebelie
27. črc 2012

@dandelion Vlňáky jsou fajn, ale spíš na kalhotovku, nebo jejich vv... a maj bohužel zas to zapínání na 3 patentky v řadě, a to mi teď moc nesedí (ale na noc se to přežije - pokud teda člověk nechce i v noci praktikovat BKM, to by mě naopak kleplo). Anavy vlňáky jsou z takové té pružné, "tahací" látky, já mám raději pevnou (sukno?), jak mají třeba IV (jenže ty zas maj úplně debilní, škrábající sucháče, takže na den nepoužitelné).

zuzu_elen_richard
27. črc 2012

@helulela 😀

ivuska.h
27. črc 2012

@rebelie Můžeš zapínat klidně jen ty dva krajní patentky, nejsou potřeba všechny. Ty 3. jsou tam hlavně kvůli chodícím dětem, protože hubenější chodící dítě se 2 patentkama má pak za chvíli předek plíny podivně vylezlý pod ty zapínací chlopně, asi jako tady např. -- http://i152.photobucket.com/albums/s174/hudfamf.... Ale u ležícího se to nijak neprojeví.

helulela
27. črc 2012

@ivuska.h já právě ten třetí patentek snad v životě nepoužila

betysek
27. črc 2012

@rebelie A já si pořád říkala, že moje děti asi mají nějaké divné proporce, když si všichni chválí HD a našim nesedí. 😉 A teď čtu, že nesedí nikomu na plenky na rovno. Tak když dám jen plenky na rovno, tak se nemůžu divit. 😀 Kalhotovky jsem u první dávala taky jen na ven a na noc.

betysek
27. črc 2012

Máte někdo zkušenosti s Bum Hugger od Ella ´s House?.Teď je mají na mamaja.cz ve 2.jakosti ve slevě za 208 Kč.

dandelion
27. črc 2012

@betysek aha :D 🙂 no sedí dobře na novosklad a kalhotovky 🙂 na čč narovno ne-e 🙂 to se hodně krabatí 🙂))

betysek
27. črc 2012

@dandelion No právě. Plína na rovno byla vždycky srolovaná úplně dole. 😀 Myslím, že jsem měla HD u první dcery až když byla větší a měla pleny jen na noc. To jsem dávala jen kalhotovku a hlavně HD má velikost i pro obří děti. 😉

madlisek
27. črc 2012

@rebelie na čtvercovku na rovno dávám IV, happy heinys a nebo thirsties, ale ty mám na patentky a dávám je spíš, jen když dítě spolupracuje a nechá se položit, jinak mě to zacvakávání nebaví. Všechny jsou jen PUL, bez ničeho. Ad vlňáky, teď jsem sehnala dvoje IV, jak jsi doporučovala, dneska je budu lanolinovat, jsem zvědavá. Dítě leze nebo chodí, tak doufám, že v těchto polohách moc škrábat nebudou 😒

@betysek s bum hugger mám zkušenost negativní, ale jinak si je tu myslím holky chválí, takže asi kus od kusu, dítě od dítěte 🙂

mahafi
27. črc 2012

@betysek @madlisek já jim taky nepřišla na chuť.. sajou dobře, ale po počůrání mi smrdí (asi jsem divná, nebo madlí moč nějak reaguje s tím konopím.. u bambusek dobrý, ale konopek se snažím zbavit.. ale jen z tohole důvodu, jinak na nich nevidím nic špatnýho 🙂, dokonce i střih sedí.. ).

mahafi
27. črc 2012

@rebelie s anavy vlňákama to samý 🙂, taky mám radši ten pevnější matroš..

dandelion
27. črc 2012

.. v Anavy doplněno zboží a já si nic nevybrala.. :/

dandelion
27. črc 2012

holky co máte PULky Anavy na SZ... dobrý??? chtěla jsem patentkovou verzi, ale jak nad tím pořád přemýšlím, tak na čč narovno a BKM bude lepší sucháč, že?

betysek
27. črc 2012

@dandelion Máme Anavy PUL na patentky i SZ. Máme je asi 3 týdny a zatím maximální spokojenost na čč na rovno. Je fakt, že na BKM budou jepší na SZ. 😉