Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

ivuska.h
4. zář 2012

@pajinka85 Na ně je super akce furt. Už to o něčem svědčí 😀

bamboolik
4. zář 2012

@pajinka85 jsou v akci v podstate porad,tak se neboj,ze bys prosvihla nejakou supr prilezitost ;)
Vic jak jednu na vyzkouseni bych rozhodne nekupoval

rozarka65
4. zář 2012

@dandelion jsou to opravdu ty botky z odkazu od @janistr,jen na té fotce není vidět ta stahovací gumička...na zimu super,malá je dostala k vánocům.... 😉

madlisek
4. zář 2012

@dandelion já měla jedno merino a jeden outlast. Na nohy jsem dávala buď outlast kamaše a přes to merino návleky nebo bavlněný punčocháče a přes to merino návleky. Když byly hodně velký mrazy, přidala jsem ještě tepláky. Nosila jsem teda pod bundou, takže pokud budeš nosit pod kapsou, tak ve velký zimě možná budeš muset vrstvu přidat, ale to bez problémů vychytáš, taky každý dítě je jiný a je mu jinak zima nebo vedro 🙂 Na chodidla jsem dávala froté ponožky a merino capáky. Merino body mám Engel (dárek) vel 74-80, nosí ho od 4m a pořád jí je.

@pajinka85 Sketch AIO nemají dobré reference 🙂

@aemmi Kamarádka má několik Sketch froté plen a prý je dává nejraději, tak je to asi opravdu individuální 😕 Každopádně na ty AIO jsem taky nic dobrého zatím neslyšela.

janistr
4. zář 2012

@dandelion Hm, teď jsem ho prozkoumala a asi jo 🙂.

zlilly
4. zář 2012

@dandelion nechci vypadat jakože rozumuju 😀 ale ze srdce doporučuju nosící bundu. JE to hodně peněz naráz, to jo, ale stojí to za to. kromě toho, kdybys chtěla nosit na zádech, tak to jinak nejde. vepředu se dá improvizovat, ale bunda je bunda.

aideen
4. zář 2012

Zdravím holky, jdu pro radu.
Dneska začínáme s látkovkama. Tak jsem si to hezky nachystala, chtěla jsem udělat kalhotkový sklad z vv anavy vel. S. Malý má měsíc. Do kdy jste dávali vel S? Já do toho malého chtěla dát a je mu to malé 😨 Má 5 kg. Ani z toho L. mi to moc udělat nešlo. Tak jsem to dala narovno s vkládačkou a separačkou do Pul kalhotek. No docela mě to mrzí, sem myslela, že mi do toho ještě vleze 😢 A ještě jsem se chtěla zeptat. Když dáváte čč narovno do svrchňáčků, kolik jich dáváte? Dvě čč nebo jednu čč a třeba vkládačku? Mě ty dvě čč přijdou, že toho asi moc nenasajou. Díky za rady, vím, mám blbé dotazy, ale jsem začátečník 🙂

helulela
4. zář 2012

@aideen neboj, první potíže brzo překonáš 😉 Já Sko neměla, ale do kalhotkového skladu by se ti snad ještě vejít mohl, do Lka stroprocentně, to mu musí být veliké. Neboj se ty cípy pořádně natáhnout a napnout. Nebo můžeš to balení vyfotit a vložit sem, koukneme, kde je problém. K čč - já dávala radši 1 čč a bmb vkládačku, i dvě poskládané čč chvíli vydrží, vyzkoušíš a uvidíš.

aideen
4. zář 2012

@helulela Oki, tak při dalším přebalení vyfotím. Má plenečku teprva půl hoďky tak ho v tom ještě nechám 🙂 No já doufám, že to půjde. S plenkama narovno nemám problém, jsem zvědavá, jestli to udrží i větší nálož 🙂

helulela
4. zář 2012

@aideen neudrží, v lepším případě se to zastaví o svrchňáky 😉

dandelion
4. zář 2012

@aideen přes den dávám jenom čč na rovno.. a dávám jen jednu čč a občas do ní šupnu žínku nebo vkládačku..

lenka5731
4. zář 2012

@helulela "v lepším případě" 😀 😀 my tedy plínu narovno dáváme často a ven ze svrchňáků jsme to ještě nikdy neměli 🙂 Ale asi záleží na kvalitě a padnutí svrchňáků.

aideen
4. zář 2012

teď hledím, že jsem se upsala. Místo velikosti L jsem měla na mysli vel. M 🙂 Holt to je tak, když mi tu jedno dítě řve a druhé mám na rukou když píšu 😀

aideen
4. zář 2012

@lenka5731 já mám PUL Anavy na sucháče, tak snad to bude dobré 🙂 Kolem nožiček mu to teda těsní krásně. Narozdíl od debilních jednorázovek. Včera jsem ho třikrát převlíkala 😖 Vždycky to vyteklo. 😠

aideen
4. zář 2012

Tak se mi ten kalhotkový sklad nakonec povedl. Ale pro jistotu dávám foto pro posouzení. A ještě jsem se chtěla zeptat, ty svrchňáčky mám ještě zmenšit? Nebo je mám nechat tak? Trošku nám čouhají nahoru viz foto.
No a samozřejmě sem mladého musela převlékat. Sem netušila, že tak moc čůrá. Možná to je ale jenom jak kdy, protože papírovka byla skoro vždycky malinko nacucaná, tak jsem měla za to, že moc nečůrá. Člověk se pořád učí 😀

bamboolik
4. zář 2012

@aideen na fotce to vypada dobre zapnute,to by melo byt ok. Za jak dlouho ti pretekl,kdyz jsi ho musela prevlekat? Jinak ja se ctvercovkama moc dobre zkusenosti nemam,poradne to nic nenasaje a 2 cc ba rovno uz je docela hodne na 5kg mimco.

ivuska.h
4. zář 2012

@aideen Přijde mi to dobře zapnuté a i PULky sedí hezky, při kratším sedu už by asi byly moc těsné kolem nožiček. Kdyby byly moc volné, tak to poznáš podle nadbytečné látky mezi nohama nebo "bubliny" pod lemem na zádech.

ivuska.h
4. zář 2012

@bamboolik S těma čtvercema souhlasím, na moje děcka to bylo vždycky málo... Leda dát čč narovno a do toho třeba bambusovou krátkou vkládačku, to je pak pořád celkem ekonomické a ne tak objemné.

aideen
4. zář 2012

@bamboolik byly to tak cca dvě hodinky. Ale asi to fakt byla vyjímečná situace, protože teď měl mokrou jenom vkládačku a vv byla vlastně jenom lehounce navlhlá. A hovínka mi to taky udrželo ukázkově - teda už jsem nedávala narovno, ale kalhotkový sklad. Asi tomu holky přicházím na kloub 😀 A začíná mě to bavit 😀
Jinak teď má na sobě kalhotovku, zkouším všechno, co jsem nakoupila 🙂
@ivuska.h narovno s vv a vkládačkou byly zmenšené víc než tady na kalhotkový sklad. Ale je super, že si to člověk může podle potřeby přizpůsobit.

Jak má teď kalhotovku, tak jsem ji musela dát na největší zvětšení 😕 Docela hledím, snad nám ty plenečky vydrží až do konce plenkování 🙂

ivuska.h
4. zář 2012

@aideen Jojo, to bych i čekala, protože tu VV narovno to musí udržet blízko u těla, takže je potřeba mít svrchňáku obtaženější... Na kalhotkovku teď PULky Jůle zmenšuju o jeden patentek, však s tím zkus trochu experimentovat, když je sed moc dlouhý, zbytečně to je pak na zadku moc vysoké a kůže se pod tím zapařuje. Opravdu stačí, aby svrchňáky překryvaly plenku jen vpodstatě tím lemem.

aideen
4. zář 2012

@ivuska.h a ještě jsem se chtěla zeptat u té kalhotovky ... kde má konec plenky sahat? K pupíku, nad pupík, nebo to může být i níž? Já se dívala ke klaire jak v tom má oblečenou malou a ta má kalhotovky pod pupíkem. Stačí to tak? Aby to neměl malý zbytečně vysoko ...

ivuska.h
4. zář 2012

@aideen Podle mě optimální po pupík nebo těsně pod. Tady je to vidět, Julča ve 4 týdnech -- http://www.anavy.cz/fotky7480/fotov/_f_27P10207....

janistr
4. zář 2012

@zlilly Já se právě pořád rozmýšlím, jestli jen kapsu, nebo nosící bundu. No, budu mít narozeniny, tak to asi uhraju na tu bundu 🙂. Můžu se zeptat jakou máš? Na Fleru jsem našla krásné...

ivuska.h
4. zář 2012

@janistr Já mám nosící vestu od Angel Wings a je to takový dobrý kompromis, není to tak drahé jak bunda a i v zimě v kombinaci s tenčí volnější bundou to dítě hezky zakryje. Zkoušela jsem i jejich mikiny a jsou super.

aideen
4. zář 2012

@ivuska.h já právě taky uvažuju, co na nošení v zimě a když bude na podzim chladno ... na tohle určo mrknu.

bamboolik
4. zář 2012

@aideen jj angelwings mají dobré vychytávky

ivuska.h
4. zář 2012

@bamboolik A taky je to česká výroba, prostě samá pozitiva 😀

helulela
4. zář 2012

@aideen koukla jsem na fotku a chtěla jsem ti napsat, že to vypadá moc dobře. Pak jsem si až přečetla koment, že už jsi na to přišla 😉 To máš tu S?

bamboolik
4. zář 2012

@ivuska.h jj prostě jde vidět, že někdo u toho používal hlavu a zkušenosti 🙂

zlilly
4. zář 2012

@janistr mám tuhle http://www.vonzi.cz/produkty/vonzibunda/ teda já mám o dost starší model, koupila sem z druhé ruky tu přešívanou verzi. chtela jsem novou celošitou, jenže paní tehdy nějak onemocněla a na chvilku přestala s šitím, možná už je zase ok, nevím. každopádně spokojenost. Angelwings sem zkoušela, ale připadaly mě dost velké.