Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

briuska
21. říj 2012

@filipatereza díky za tip, ta baby lucky je hodně levná 🙂, a můžete mi holky @betysek doporučit ty vkládací plenky, jaké mám koupit? a čč máte ty kiko lux, nebo nějaké obyč noname? díky 🙂

ivuska.h
21. říj 2012

@geena77 Nene, sajrajtem jsem myslela ten amoniak a ten se v hnuskách netvoří, protože je v nich nějaká antibakteriální přísada. Amoniak skutečně kůži dráždí a může i poleptat. Flísová separačka zadek v suchu opravdu neudrží, to můžeš zjistit jednoduchým experimentem -- dej na vodou namočenou plínu separačku, na to třeba papírový kapesník a otoč to vzhůru nohama (plína nahoře, kapesník dole, mezi tím separačka). Dej na to pár kg závaží a po cca hodině prozkoumej kapesník 😉 Suchý opravdu nebude.

Jinak souvislost s nemocí jsem nikdy nevypozorovala, spíš s tím, jak moc dítě pije -- když pije míň, je moč řidší a míň to smrdí.

Nechápejte mě špatně, já se nezastávám jednorázovek v obecnosti na úkor látky. Já pouze tvrdím, že jsou situace, kde mají své místo a po 3 dětech už opravdu nejsem tak ortodoxní, jak jsem bývala, už to vidím krapet reálněji 😉

ivuska.h
21. říj 2012

@bamboolik Ta chemie, to je tak super zaklínadlo 😀 Mě by zajímalo, co přesně v těch hnuskách je, krom toho superabsorbentu. Pokud teda mluvíme o těch neparfemovaných, bez aloe vera proužku a podobných nesmyslů. Ony ty hnusky totiž musí splňovat úplně ty samé zákonné normy, jako látkové plíny, takže fakticky vzato v nich žádná skutečně nebezpečná "chemie" být nesmí... To bych se teda osobně víc bála nějakých neatestovaných látkovek z Číny nebo hader z tržnice, než prověřených hnusek, které jsou x let na oficiálním trhu.

ivuska.h
21. říj 2012

@geena77 Mě kalíšek taky vyhovuje, akorát ho nemůžu mít 1. den, protože mi zhoršuje bolesti (i tampón), nějak mě tam prostě tlačí a mám pak ty křeče silnější. Divné. Určitě se ho neboj, jen je potřeba trochu cvik při zandávání a vyndávání.

geena77
21. říj 2012

@ivuska.h Však já to taky nemyslela špatně, a já teda ortodoxní nejsem asi v ničem. Nepropaguju ani látkovky ani jednorázovky. Vcelku si říkám, že každého věc 🙂 Kolem sebe mám jen jednu látkující známou a ostatním to teda vůbec nevnucuju. Upřímně je to ani nezajímá 🙂 Pokus dělat nemusím, podle popisu si dovedu představit, jak dopadne 😀 Ale ráno má zadek prostě suchý a bez vyrážky, tak to bude asi docela odolnej chlap 😉

ivuska.h
21. říj 2012

Teď po sobě čtu "když pije míň, je moč řidší a míň to smrdí" a myslela jsem to samozřejmě naopak 🙂)

geena77
21. říj 2012

@ivuska.h Taky mi to bylo divné 🙂 Ale na nás to asi platí. Synek pije jak duha a smrdí jak tchoř 😀

ivuska.h
21. říj 2012

@geena77 Jojo, spíš je to věc kůže daného dítěte... První dcera jednoráz. nesnesla, dalším dvěma je to úplně jedno a třeba zas děcka od jedné kamarádky nesnesou látku. Takže holt ne vždy je zdravý zadek zásluhou nějakého konkrétního typu plen... Úžasné to bylo včera na Aktivním rodičovství, tam jsem snad ani jednu jedinou maminku neviděla přebalovat do jednorázovky 🙂) Ale teda překvapilo mě, že velká většina maminek měla jen čtverce narovno, málokdy jsem viděla nějakou nóbl AIO nebo kalhotkovku. Taky bylo hodně bezplínkáčů.

bamboolik
21. říj 2012

@ivuska.h látka a jednorázovka nesplňují tytéž normy. Dle mých info - látka plenky má normy pro "použití pro děti do 3 let", jednorázovka je v kategorii hygienická pomůcka (tam už podkategorie pro děti není.
Ad superabsorbent je na mě chemie až moc a ano, taky když už vybírám tak ty bez super extra zvlhčovadel a proužku a voňavek a nevím čeho, ale kolik takových maminek asi tak je? Obávám se, že drtivá většina maminek používá ty "vonící" plenky. A já teda ani tak nemluvím o nebezpečné laboratorní chemii jako spíš o chemii typu řadová dětská kosmetika. To je dost často hnus a prodává se to vesele v množství více než malém.

mahafi
21. říj 2012

Dala jsem do bazárku pár plenek 🙂.

ivuska.h
21. říj 2012

@bamboolik No jo, ta kosmetika, to je děs, hezky Johnsonem hned po narozeníl, aby miminko krásně vonělo 😀 Ještě mi teda jako dsot velká pohroma přijdou vlhčené ubrousky.

janinek
21. říj 2012

@ivuska.h @bamboolik No jo, ale ten Johnson je fakt tak zazity jako detska nej kosmetika.A nevim jak u vas, ale u nas je to v kazdem tom bounty balicku. Ja tim teda v porodce myla sebe. A ty jejich vlhcene ubrousky, co jsme dvoje dostala tu susim na domacnost. Jak tu nekdo psal, ze tim cisti digestor, tak tu nemam, ale ... 🙂

S kosmetikou je to celkove tezke, jeste vse nastudovat. Ja se snazila co nejmene vseho - koupat ve vode, perlan s vodou na zadecek, ten nemazat nebo jen prirodnimi kremiky. No a jak jsem dopadla, ted jsem ji na noc mazala prvni davku canestanu s hydrokortizonem :(

bamboolik
21. říj 2012

@janinek všechno ovlivnit nejde, s tím nic nenaděláš. Ber to tak, že se ti taky malá mohla osypat hnedka po narození 😉
Já beru kosmetiku podle sebe, už jsem si tak zvykla na bambucké máslo, že když si namažu ruce nějakou niveou, avonem nebo něčím podobným, tak mám do 10min ruce rudé a svědí to jako čert. Takže jako k sobě se chovám ke klukům a co neprojde přes mou pokožku, tak k nim prostě nedám. Ale fakt je, že se na mě občas lidi dívají divně, třeba když jsme byli v nemocnici a já malého omývala pevným přírodním mýdlem a nechtěla používat jejich tekutý nafasovaný mycí gel "zelené jablko" nebo co to bylo 😀

Ad čistící ubrousky, taky je používám na domácnost a je fakt, že nic nevyčistí zažranou špínu jako vlhčený dětský ubrousek 😝

janinek
21. říj 2012

@bamboolik Ja mam ted ten kokosovy olej, tak ji tim mazu zahyby na kotnikach zrovna. mazala jsem ji tim i zadecek, jenze se ji to tou dobou zrovna nejak vic rozjelo, coz si myslim, ze tim kokosem nebylo, ale proste od te doby jsme ji to na zadecek nedala 🙂 Bambucke maslo mam take v planu poridit do me kremoteky 🙂

briuska
21. říj 2012

a jakou používáte kosmetiku Pro děti? vsechno eko?

bamboolik
21. říj 2012

@briuska no nemusí být všechno eko, aby to bylo ok 🙂 Já třeba pro kluky požívám obecně málo kosmetiky, Jako mimča jsem mazala jen čistým mandlovým olejem a myla vodou. Později jsem začala používat olivové nebo jiné přírodní mýdlo. Teď mažu buď pořád mandlákem nebo bambuckým máslem. Šampón máme z DM dětský, zdá se mi fajn. A jednorázové vlhčené ubrousky mám jen na cesty a taky z DM, doma jen voda. Nejdrsnější chemie co mám doma na kluky, je snad jen ten Sudocrem 😀

briuska
21. říj 2012

@bamboolik a co je spatneho na johnson kosmetice?.já pouzivam na mazani excipial lipolotio z lekarny.syna jsem myla jako miminko v nela batole.vždy v pohodě, občas jsme používali i ten johnson a nikdy nebyl problém.nevím, co budu ted pouzivat na druhe ditko,ale myslela jsem zase to batole.

betysek
22. říj 2012

@briuska Já mám vkládačky ještě po první dceři (jsou jí 4 roky), tak že mám samé froté a flanelové. Na 4 měsíční mimčo stačí, později musíš víc vycpávat. Tenkrát snad ani bambus nebyl, nebo hodně málo. 😀 Teď bych ti určitě doporučila bambusové. Pokud trochu šiješ, nebo máš někoho známého, tak vyjde asi nejlevněji koupit metráž na sijemedetem.cz, nastříhat a obentlovat. Mám je a super. Našila jsem obdélníky, do plenky je přehnu na půlku a pak se líp suší. Jinak používám do čč na rovno malé vkládačky z kalhotkových Anavek, zatím nám stačí i na noc kalhotovky jen s velkou vkládačkou, tak že malé dávám do čč.
add. kosmetika - Na koupání mám Weledu - Měsíčková kojenecká koupel, měla jsem ji pro první dceru a mám ji i teď a v pohodě. Stačilo mi jedno balení skoro rok, dávám fakt málo. Já teda koupu jen 2x týdně, pokud není nějak moc zpocená. Zadeček opláchnu vodou při každém přebalování. Od roku jsem používala dětská mýdla. Na natírání tělíčka mám Meruňkový olej od Tilia Nobilis a taky spokojenost. Na mazání zadečku mám různé - zkoušela jsem Sudocrem (doporučovali ho v porodnici), ale moc mě nenadchnul. Většinou mažu Bepanthenem a když se objeví nějaké pupínky, tak to spraví Měsíčkový kojenecký krém od Weledy. Ale snažím se mazat, co nejméně, Zjistila jsem, že zatím musím mazat po každém přebalení, jinak se mi osype, ale později jsem u starší mazala stále méně často a od roka myslím vůbec. Chce to vyzkoušet.....

bamboolik
22. říj 2012

@briuska excipil je super, taky moje oblíbené, když už máme problém. Johnson je podle mě dost přeparfémovaný a dost dětí na něho reaguje.
@janinek kokosák jsem měla taky, ale nedělal mi moc dobře, dost mi tu kůži vysušoval. Takže jsem přesedlala na mandlový a s tím jsem spokojená. Kamarádka ale zase používala jen kokos a taky dobrý. Asi jsem prostě citlivka no.

ivuska.h
22. říj 2012

@briuska Já mám teď ráda Nobilis -- http://nobilis.cz/.
@briuska Excipial mě osobně do podrážděné kůže hodně štípal, asi nesnesu tu močovinu... Jsem atopik a jen tak něco mi nesedne. Na Johnsonu je špatné asi všechno 🙂) Silná parfemace, obsah ropných derivátů, agresivních mycích přísad...

terezka312
22. říj 2012

@briuska nám johnson nedoporučovali ani v porodnici 😀

katyxq
22. říj 2012

@bamboolik My taky jedem v přírodní kosmetice - neprošel u nás ani Sudocrem (holt minerální oleje a vazelína k nám nesmí), už roky používám Oroginal ATOK, takže na malou ho mám taky 🙂. Jinak pro sebe mám ještě sprcháč a šampón Ecover a místo Sudocremu zinkový zásyp Leontýna od Nobilisu. Kokosový olej malé nedělal dobře, ale vyhovuje jí mandlový olej a bambucké máslo.A na praní prádla i plínek mám Sodasan color sensitive, na mýdlový sliz se necítím a navíc mi přijde, že je tu dost tvrdá voda, to na mýdlo není ideální.
A Johnson je umělina nejvyššsího kalibru, si pamatuju, jak jsem po ném měla před pár lety brutál ekzém. Takže už do porodnice jsem pro malou brala naśi kosmetiku.

dandelion
22. říj 2012

Johnson jsme dostali.. docela hodně.. :/ tak se tím mažu já :D 🙂 mě to snad tolik neublíží :D

bamboolik
22. říj 2012

@ivuska.h tyjo, to je fakt tak individuální, u mě je zase Excipial jeden z mála krému, po kterém se neuškrábu a nepálí mě potom ruce 😕

bamboolik
22. říj 2012

@katyxq od Atoku na zadeček malé nemáš nic? Já mám od Atoku taky pár věcí, ale na zadek jsem tam nic nenašla. A ten zinkový zasyp teda taky pomáhá na zapařeniny, jo?
Já jsem docela zkoušela u mladeho (bepanthen, rybilka, pytiol, DM, Babydream a já nevím co ještě) když byl mimi a nejlépe mu sedl Sudocrem a u malého jsem už nezkoumala a rovnou vzala ten. A za poslední rok jsme použili asi 1/4 malého kelímku na oba kluky, takže zas tak velká spotřeba to nebude. Ale ráda se nechám inspirovat něčím jiným, lepším a fungujícím 🙂

katyxq
22. říj 2012

@bamboolik Na zapařeniny (ale malá je má fakt výjimečně, ale osvědčilo se mi to i na pupínky, vlhkou fázi ekzému) kombinuju Leontýnu s levandulovým Baby krémem od Atoku, když je to suché, tak pak střídám ten krém a bambucké máslo (šípkový balzám od Atoku). Jinak na mytí - jako sprchovací nebo koupelový olej - používáme Baby Intimku (dá se naředit stejně jako Medvídek od Eoné), příště bych ale koupila neutrální mycí olej. Někdy koupeme nebo sprchujeme jen v čisté vodě, to pak na vlhkou kůži mažeme Baby olejem nebo mandlovým olejem.

ivuska.h
22. říj 2012

@bamboolik Nj, mě na zdravou kůži nevadí, ale jak je to uř trošku oschlé nebo červené, tak je zle. Klárce to dělá taky. Já jsem používala Lipobasi, v době, kdy jsem nevěděla nic o přírodních produktech. Teď mám na suchou kůži ráda bambucké a pak tento krém od Nobilisu -- http://www.nobilis.cz/zbozi/krem-na-ruce-s-myrh.... Nebo mandlový olej. Ale zas lidi s potenciální reakcí na ořechy často nesnesou tyhle věci. Takže tam pak zas ta ropa přijde vhod 😀

bamboolik
22. říj 2012

@ivuska.h já používám jen bambucké, ale občas, když ho nemžu najít nebo jsem u rodiču, tak zvládnu i Excipial. Navíc Excipial krásně zabral i malému na ekzém, co měl z nemocnice a to jsem ho promazávala snad vším možným. Je to fakt indivindi.
@katyxq ten levandulový od Atoku mi taky moc nesedí a přitom kolegyně má taky AE a ta ho přímo zbožňuje. Ale na tu Leontýn od Nobilisu kouknu, dík.

ivuska.h
22. říj 2012

@bamboolik Zkoušela jsi někdy Halicar? Ten Klárce celkem dobře zabírá na alergickou vyrážku.

bamboolik
22. říj 2012

@ivuska.h to je co, to neznám 😕