Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

tynkat
19. lis 2012

@elana @janistr Děkuji za komentáře.. Jednu teda zkusím a pak uvidím, jak se osvědčí.. 🙂
@bamboolik Ahoj! Tak vnitřní pleny už mám vyprané a je pravda, že teď už sedí do svrchních lépe.. Mám ale ještě pár dotazů, jestli můžu.. 🙂
Když vepnu krátkou vkládací do zmenšených svrchních, tak mi vyčnívá mimo kalhotky.. To musím ještě přeložit?
Na zadní straně je u svrchních kalhotek taková kapsa, pod kterou je patentek na připnutí vnitřní pleny.. Ta plena má být tedy jakoby schovaná pod tou kapsou? Funkčně bych řekla, že bude lepší mít ji "venku", aby se kalhotky zbytečně nezašpinily.. Ale pak zase nechápu, proč tam ten "kapsový" lem je.. Poradíš prosím?
A ještě mě napadá - netlačí ten patentek miminko na zádech? Myslím ten, na který se připíná vnitřní plena..
Předem moc děkuji za tvůj čas a rady!

betysek
19. lis 2012

@bamboolik To by mě taky zajímalo, jestli ten patentek v Bamboolikových svrchňácích nemůže mimčo tlačit, když bych dávala jen čč narovno. Kolikrát když vím, že budu brzy přebalovat, dávám jen jednu čč, nebo jednu čč s malou Anavy vlkádačkou.

hanule04
19. lis 2012

@betysek taky už jsme to zkoumala jestli to nemůže ležící miminko tlačit

andelka
19. lis 2012

@betysek já používám bamboolik na všechny plínky co mám, i narovno. Skládám do nich ručník Ikea. Patentek myslím netlačí, však je přes něj vždycky plínka. Vnitřky bamboolik nemám, už mám výbavu dost velkou. Trochu mi chybí protisucháč na gaťkách, ale řeším to zapnutím nahoru, při praní. A ještě dávám separačky a svrchňáky zvlášť do síťky, když peru.

aemmi
19. lis 2012

@tynkat SWB a Blueberry budou určitě fajn, ty zatím neznám, chtěla jsem jedny koupit, ale nepotřebujeme je až zase tak moc, abych za ně dala tolik peněz, tak uvidím, jestli po nich jednou hodně zatoužím a neodolám 😅 já mám dobrou zkušenost s BG kapsovkama, hlavně je fajn, že je můžeš vycpat čímkoliv, když už ty origoš vkládačky nestíhají, pak mám i BG freetime, tam jsou vkládačky připnutý, nejdříve mě nadchly, ale postupně jsem zjistila, že kapsovky jsou lepší. No pak jse měla Itti Bitti, ty mi nepřijdou moc spolehlivý, ikdyž jsou fakt krásný, škoda. Neoslovily mě Tots bots, ty šly hnedka z domu, poslední hit je u nás Bamboolik, na větší děti to shledávám jako nejspolehlivější SIO systém, minulý týden ji malá měla na sobě neplánovaně 4 hodiny, jen vnitřní plenu a na tom tu batolecí a v pohodě to vydrželo.

dandelion
19. lis 2012

Prosím, jak se používá buretové hedvábí? Co všechno by to mělo léčit?

briuska
19. lis 2012

ahoj holčiny, můžete mi prosím poradit, jaké látkové plenky si mám objednat? Kikko 70*70 ? chtěla bych částečně látkovat, a dočetla jsem se, že jsou dobré pleny Libštátské a Kikko, ale jaký rozměr? a bude stačit 40 ks? moc děkuji.

dandelion
19. lis 2012

@briuska Kikko Eco Lux 70x70 ;) Jedeme hlavně na nich ;)

briuska
19. lis 2012

@dandelion děkuji za radu ! 😉 ..to Lux je že mají větší gramáž?

dandelion
19. lis 2012

@briuska za málo.. vážně se mi osvědčily.. 🙂 dokoupila jsem další..

briuska
19. lis 2012

@dandelion a používáš Tetra pleny? nevím přesně, co to je...myslela jsem že osuška, ale jsou i stejných rozměrů jako ty ecolux, taky od Kikko. dík

dandelion
19. lis 2012

@briuska abych byla upřímná tak netuším v čem jsou jiné :D nemám s nima vůbec zkušenost..

briuska
19. lis 2012

@dandelion ok, i tak moc díky 🙂

ivuska.h
19. lis 2012

@briuska Já teda doporučuju spíš Libštát, jsou zaprvé české a jsou měkčí, Kikka mi hodně ztvrdla, ta vazba je hustší a tužší.

bamboolik
19. lis 2012

@tynkat ano, vnitřní plínka se překládá vpředu tak, aby sedla do plínky. S tou kaspou vzadu, to je takové trochu multifunkční 🙂 U malého mimča, kde je tekutá stolice je lepší, když je plenka na té kapse, přesně jak píšeš, aby se kalhotky nezašppinily. ALe později je naopak zase lepší, když je plínka uvnitř, protože to lépe drží při navlékání na vrtící a utíkající mimčo (což už tou dobou většinou tekutou stolici zase nemá). Navíc to zakrytí více umožňuje použití jako univerzální svrchní kalhotky. Tož tak je to 🙂
Patentek na zádech, otlaky jsem zatím nepozorovala ani já ani si nestěžovala žádná zákaznice a to je používají fakt už u malých miminek.

bamboolik
19. lis 2012

@aemmi u nás je rekord neplánovaně asi 6h a udrželo 🙂 Ale teda to už bylo fakt těsně 😅

janinek
19. lis 2012

@bamboolik Ja uz aspon pouzivam ty vkladacky do blueberrek ted, zitra ci dnes k ranu zkusim mysky konecne snad uz.

bamboolik
19. lis 2012

@janinek hele a je v tom nějaký rozdíl, když má látku nebo papír? Budu držet palce 🙂

janinek
19. lis 2012

@bamboolik No jak kdy, jednu dobu to v latce bylo horsi, ted bych rekla, ze neni. Ale i tak se ji to meni, zrovna vcera to mela krasnoucke a dneska zase pupinky kolem nozicek. Papir davam na noc, zeji mazu imazolem, a jendou dopo, kdyz mazu. A plinky ma na sobe ruzne dlouho, protoze nekdy prebaluji porad vecer a i v prubehu noci, takze si rikam, ze v latce by asi nebyla tak dlouho. Tak chci ty nocni plinky zkouse prave k ranu, to by je mela 3-4h. No je to veda 🙂

briuska
19. lis 2012

@ivuska.h aha, Libštát říkáš? tak díky, já se v těch plenkách vůbec nevyznám a nevím pořád co koupit, z čeho udělat výbavičku 😒

bamboolik
19. lis 2012

@janinek tojo koukám, na to aby měla normálně diář 🙂

pajenka
19. lis 2012

Máte některá zkušenost s AIO od firmy T-Tomi? 🙂 http://www.t-tomi.cz/index.php?route=product/ca...

janinek
19. lis 2012

@briuska Ja mam tetra pleny ty velke, pouzivam jako osusku ci na zavinuti, v lete do kocarku. Ty 70x70 ctverce mam libstat obycejne, takze mezi temi rozdil fakt je, ty obyc jsou takove tenke dost. Ale nevim, ejstli ty lepsi 70x70 jsou stejne jako ty tetra osusky.

@bamboolik Na diar jsem lina, ale asi bych se mela donutit. Ony ji jeste rostou zuby asi, takze take nevim, zda to neni tim.

janinek
19. lis 2012

@pajenka Neznam.

aemmi
20. lis 2012

@janinek já teda souvislost mezi růstem zubů a opruzením fakt pozoruju, v září opruzená-lezly hoření stoličky, cca za měsíc opruzená-spodní stoličky, pak asi 14 dní klid a zase opruzená-lezou špičáky 😒

filipatereza
20. lis 2012

@pajenka Taky nemám zkušenost, ale sahala bych radší po jistotě a já osobně ještě po českém výrobku, takže plenou volby je určitě Anavy nebo Bamboolik...🙂

tynkat
20. lis 2012

@bamboolik Děkuji za info! Už se těším, až je vyzkouším v praxi.. 🙂 Zatím na ně všude čtu jen samou chválu..

helulela
20. lis 2012

@pajenka taky neznám. Vypadají jako ty číny, co jsou všude, ale mají hezké potisky a bmb vkládačky. Možná bych i nějakou zkusila, i když cena už je téměř na úrovni osvědčených značek.

briuska
20. lis 2012

@janinek moc díky, koupím tedy osvědčený Libštát, bude stačit 40 ks? a prosím ještě o radu, mám kupovat nějaké bambusové pleny? v těch se zatím nevyznám .... vkládačky už jsem vykoukala u vás, že jsou dobré Anavy ...u těch by stačilo 2x S a 3x M ??

moje výbava na částečné látkování bude:
40x libštát 70x70
5x PUL Imse Vimse
5x Popolini Organic One size
upletu 3x vlňáčky
2x S vkládačky Anavy
3x M vkládačky Anavy
Popolini seperační plenky
bambusové pleny??

MOC DĚKUJI ZA VAŠE RADY 🙂

hanule04
20. lis 2012

@briuska ty vkládačky S a M myslíš vícevrstvý bambusový pleny? Pokud jo, tak v pohodě.Možná bych vzala ty S 3x, použiješ na mimi na kalhotkový sklad a pak i jako vkládačky. Svrchnáků 5 mi přijde zbatečně moc, A s popolini organic nemám zkušenos.