Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

filipatereza
26. lis 2012

@vendisek23 Taky bych zkusíla čtverce narovno do nějakých měkkých kalhotek třeba vlnáky na patentky...

kikimaruska
26. lis 2012

Maminky používáte některá plenky Sketch? Konkrétně flísové (prý se na ně jž nemusí dávat svrchňáčky, pokud mimi tolik nečůrá) a dále francouzskou plenku sketch plus svrchní kalhotky.???

ivuska.h
26. lis 2012

@kikimaruska Myslím, že tuhle značku ti tady nikdo nedoporučí, je dost nechvalně známá.

kikimaruska
26. lis 2012

Opravdu? 😕 Hmmm, tak proto se právě ptám, na zkušennosti. A čím je špatná? Kalhotky protékají nebo tolik nesají?

filipatereza
26. lis 2012

@kikimaruska taky určitě nedoporučuji. já bych doporučovala české anavy - ty mám ozkoušené a jsou výborné. hodně se ještě doporučuje český bamboolik, dále tots bots, imse vimse, haipa daipa.
Tyto plenky jsou dražší než Sketch, ale jsou osvědčené a je na ně spoleh.
Skect většinou nesedí, protéká a zbytečně by tě od látkování odradil.
Napsala jsem takový článek - zkus mrknout https://www.modrykonik.cz/fotoblog/filipatereza...

kikimaruska
26. lis 2012

@filipatereza děkuji, pročtu si to. 😉

janinek
26. lis 2012

@kikimaruska Take jsem tu o nich necetla nic pekneho.

kikimaruska
26. lis 2012

Já právě chci začít novoskladem se svrchníma kalhotkama-prý novosklad je pro začátek nejlepší pro malinká miminka??,(myslím hmotnost do 3-4 kg, jelikož počítám opět s maličkým mimi a co jsem tak četla, tak některé nejmenší plenky jsou až od 4 kg a ty by byly moc velké). A pak zkusit právě něco tvarem jako ty sketch, hlavně aby nebyly moc objemné. Měla sem před lety n chvilku sadu Haipa Daipa pastelka jednovelikostní, ale moje minimimi a ty plenky byly strašně moc objemné a veliké, malý se mi nevešel do kalhotek atp...proto bych raději plenku odstupňovanou na kg...? Nebo máte názor, že jsou lepší spíše jednovelikostní plenky, než ty S,M,L,xl...?

pajenka
26. lis 2012

Prosím o radu, kolikrát vyprat vv a vkládačky před prvním použitím?

filipatereza
26. lis 2012

@kikimaruska Já jsem taky dávala novorozenecký sklad se snappi sponkou a svrchní kalhotky (doporučuji imse Vimse NB, Popolini, Haipa Daipa fleece) a v tom jsem pokračovala až do půl roka. Od tří měsíců jsem nakoupila ještě jednovelikostní kalhotkové Anavy, které krásně sedly a dlouho vydržely. Dávala jsem hlavně na cesty a na noc.
Od půl roku dávám čtverce narovno do svrchních kalhotek a občas ty Anavy - nemám jich bohužel moc:(
Mně ty Anavy sedly, takže za mě je doporučuju - aspon není nutné jich kupovat tolik, protože jsou jednovelikostní a většině dětem sedí až do odplenkování. Změnšují se pomocí patentek...

filipatereza
26. lis 2012

@pajenka Já je vyprala jednou a pak jen počítala s tím, že chvíli ta savost nebude ideální. Ale fungovaly dobře už od začátku...

pajenka
26. lis 2012

@filipatereza Tak to jsi mě potěšila, že nemusím víckrát 🙂

janinek
26. lis 2012

@pajenka Ja predpeiram jednou s praskem a pak to tam jeste necham na dva cykly. A potom proste pocitam s tim, ze budu muset casteji prebalovat, savost to ziska nejak po deseti vypranich, Ale ted mivam novou plinku jednu dve, tak ty peru jednou 🙂

pajenka
26. lis 2012

@janinek Asi uvidím podle situace, když to bude blbě sát, tak to pak zas nepoužité vyperu podle potřeby

veronila
26. lis 2012

Holky, muzete mi prosim poradit, kolik potrebuju do zacatku svrchnich kalhotek? Chtela bych latkovat hned od narozeni a planuju pouzivat kalhotkove plenky a ctvercovky... Diky moc!

filipatereza
26. lis 2012

@veronila Já měla troje PUL(Imse Vimse NB, Popolini, Anavy) a 2 fleece (Haipa Daipa S, Anavy) a stačilo to bohatě...

bamboolik
26. lis 2012

@kikimaruska novosklad je fajn, zvlášť když čekáš menší mimi a nechceš mít výbavu speciálně pro minimimi a pak jednovelistní. Čtvercovkama se snapkou překonáš to mini období a pak už většina jednovelikostních kalhotek sedne dobře. Vícevelikostní kalhotky vždycky sendou lépe, ale je to i vyšší finanční investice, podle mě je lépe jít do těch jednovelikostních. Variant je dost, je dneska už i dost AIO, které jsou spolehlivé úzké, HD pastelky fakt patří mezi ty objemnější.

bamboolik
26. lis 2012

@veronila na minimimčo bych vzala tak 4ks, vaječina je fakt prevít.. U nás seděly dobře i Baby Lucy fix XS, poměr cena/kvalita je docela fajn. Vem si raději od různých značek, není dobrý nápad vzít všechno od jedné značky, nemusí to mimču sednout.

filipatereza
26. lis 2012

@bamboolik Souhlasím🙂!

mahafi
26. lis 2012

@kikimaruska já jsem měla vcelkui malé miminko (2660g při narození, domů jsme šly kolem 2400) a s novoskladem jsme vystačily hoooodně dlouho (skoro do 9 měsíců jsem dávala na doma novosklad, na ven a na noc kalhotovky). Svrchňáčky doporučuju buď ty Imse Vimse nb nebo Thirsties xs, haipa daipa nám nesedla, je do nich moc hubená a odstávaly jí ☹, ale většině holek sednou v pohodě. Ty sketch bych nekupovala a pak bych vzala jednovelikostní anavy (jsou český a s nima nešlápneš vedle 🙂 ). Pokud chceš i na malý miminko kalhotovky, tak jsem měla imse vimse flanelové v nb velikosti, jsou opravdu malinký, ale pak už zase málo nasajou (ale jsou opravdu hodně malinký).

mahafi
26. lis 2012

@veronila já měla 3 pulky (IV soft a organic), 1 vlňáčkošáličku S a 1 pletené z fleru.. stačilo to 🙂, většinou jsem ani pulky nestíhala točit všechny troje (ale funguje zákon schválnosti.. když se pokadí jedny, hned za nimi letí druhý.. někdy i třetí 😀 )

veronila
26. lis 2012

@filipatereza
@bamboolik
@mahafi

Diky moc, holky! 🙂

kikimaruska
26. lis 2012

@mahafi
@bamboolik Moc díky, všechno si to poznamenám a něco vyberu a seženu. Ještě otázka. Po synkovi mám doma asi 3 velikosti obyč.bílých čtvercovek, ale zdají se mi docela malá gramáž...kolika gramážní látkovky bych asi měla pořídit, když chci plenky na ten novosklad a na látkování? Ty Libštátské? A jakou gramáž?

madlisek
26. lis 2012

@kikimaruska Moje kamarádka používá už 8 měsíců ty froté plínky sketch se svrchňákama a je spokojená velmi, přitom má ve výbavě i všelijaké jiné (a tady mnohem více vychvalované) plíny, ale její dcerku jsem teda viděla vždycky jen v těch sketchkách. Jinak ale nevím vůbec o nikom, kdo by s nimi měl nějakou pozitivní zkušenost.

helulela
26. lis 2012

@kikimaruska na Látkovkách píšou, že jedna Kikko Lux 70*70 váží 71 g, tak můžeš porovnat s těmi, co máš doma. Nejvíc se doporučují právě Kikko Lux a prý jsou dobré i Libštátské extra kvalita.

helulela
26. lis 2012

@kikimaruska štíhlé kalhotovky bys mohla vybírat mezi novorozeneckými velikostmi (už zmiňované Imse Vimse, Baby Lucy XS/S, Tots Bots, Anavy), malé balení je taky Anavy vv vel. S na kalhotkový sklad. A hezky sedí Anavy na snapku. Jednovelikostní plenky sednou bez problémů tak od těch 6 kg, to už ti nebudou vůbec připadat velké, zmenšené se dají samozřejmě použít i dřív.

kikimaruska
26. lis 2012

@helulela Píšu si... ještě jedna otázka...separační plenky, koukala sem že se dají tahat z krabičky anebo trhat z role a některé dokonce něklikrát prát...je jedno jaké pořídím, anebo jsou také nějaké méně kvalitní?

helulela
26. lis 2012

@kikimaruska separačky to chce ozkoušet, které vám budou nejvíc vyhovovat. Obecně se na novorozence doporučují celulozové (to jsou třeba ty v roli od Popolini) a na starší děti viskozové. Já měla na začátek celulozové Popolini, teď používáme Canpol z lékárny, ty jsou za bezkonkurenční cenu 32 Kč/100 ks, stejné by měly být i Baby Ono. Ze separaček, co jsem vyzkoušela, mě moc nenadchly Tots Bots - vydržely max. jedno praní a Imse Vimse - ty byly dost tuhé, musela jsem je před použitím vyprat, jinak se syn po nich opruzoval.

zaneta2
26. lis 2012

ahojky holky, jsem tu nová a vůbec tomu nerozumím. chtěla po Vás zkušených poradit. čekáme dvojčátka a z důvodu času i úspory peněz přemýšlím o pořízení nějakých látkovek, jako na prostřídání atd. dívala jsem se na AIO a moc se mi líbí, jenom nevím značku, která je dobrá. můžete mi poradit jestli to má cenu nebo mám používat klasiku papírovky. jinak se mi líbí http://www.t-tomi.cz/index.php?route=product/ca.... díky moc za tipy, rady a zkušenosti 🙂

mamina19844
Odpověď byla odstraněná
Zobraz