Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

ivuska.h
8. kvě 2010

Hm, tak mi to tu fotku zmenšilo... Na větší verzi je vidět, že jsou na plence nachytaná vklákénka čehosi, povrch je jakoby hrubší, kdežto nová látka je hladká a bez smetí.

hanulamarkova
8. kvě 2010

ahoj holky chodím k vám nakukovat, protože jsem i já rozhodnutá látkovat, jen mě u novoskladu zarazili ty zádíčka, když poskládám plínku dle návodu na bráně na novosklad obruba zústane na zádech a bojím se jestli to nebude miminko tlačit
máte s tím zkušenosti? nemají děti otlačená zádíčka?

dagmarkaaa
8. kvě 2010

ivus aha 😉 ; jinak presne jak na te tve fotce to vypada jak se sepere latka po vyprani. Nemyslim ze jsou to chloupky nachytane, ale asi to budou vlastnosti te latky.... Ono to nevadi, hlavneze funkcnosti to neubira, jen uz to nevypada tak hezky jak predtim 😎

kvakulka
8. kvě 2010

Ivus- nevadí na tmavý látky, když použiju perkarbonát? Na plíny ho občas dávám a myslím, že mi kvůli tomu šíleně vybledly BI zavazovačky (původně fialový 😅 ).

kvakulka
8. kvě 2010

Hanula- malej má otlačený zádíčka z kdejakýho úvazu i plíny, ale myslím, že jak jsou mimina lehký, že jim to nevadí- například pod kalhotovkama má při přebalování řádný vytlačený obrazce, ale to prostě tak musí být, když je plena pořádně zapnutá (mimochodem i v jednorázce má otlačeniny- to zase na stehýnkách)

ivuska.h
8. kvě 2010

Kvakulko, vidíš, to je možný, to mě nenapadlo... Taky dávám perkarbonát, tak zhruba do každého 2. praní... Tak asi ho zkusím chvíli nedávat a uvidím, co udělá nová plínka... Je fakt, že jsem měla HHS vínové a taky celkem zbledly.

Dagmarko -- mě trochu vybledlá plínka taky nevadí, ale chápu, že některým maminkám to vadit může...

zmuzle
8. kvě 2010

Ivusko, tak me zatim plinky nevybledly, ale nemam asi uplne tmave. Mam modry auticka, zeleny a pak hnedy prouzek.

ivuska.h
8. kvě 2010

Zmuz, jestli autíčka, kde jsou i nápisy, tak to je jiný výrobce, i u proužků.

raady
8. kvě 2010

Ivusko, opravdu pěkný popis k nasazování plenky 😉

ivuska.h
8. kvě 2010

Raady, to myslíš vážně nebo ironicky? 😀 Mě se totiž tady ty věci popisují hrozně špatně, před pár dny po mě někdo chtěl popis skládání a nasazování prefoldu do kalhotkového skladu na mimino a obávám se, že jsem dotyčnou ještě víc zmátla...

permonik7
8. kvě 2010

ivusko, máš to v mailu 😉

raady
8. kvě 2010

Ivushko, myslím to opravdu vážně 🙂 Taky jsem měla patentkovou plenku od tebe (ještě ten nižší střih). A přiznám se, že mi pružné materiály dělají trošku problém 😀 Třeba Loviky jersey, natahuju, natahuju a pak mi to nevyjde na patentek, trochu se do toho vždycky zamotám. Proto myslím, že popis je akorát pro mě 😉

ivuska.h
8. kvě 2010

Jojo, ono je to opravdu hodně pružné a měkké... Snad se měkkost nakonec neukáže jako nevýhoda 😀

raady
8. kvě 2010

To určitě ne. 😵 Pro miminka je to supeeeer. Jenom se s nimi méně šikovné maminky jako já, budou muset naučit lépe manipulovat. 😀

ladida.l
8. kvě 2010

ivusko, mě trochu vybledl i světlý monstertrack - ale nijak mi to neva. Co ale vybledává hodně je lísteček s logem Anavy - ten už je skoro nečitelný...

jajkaz
8. kvě 2010

Ahojky holky, chtěla bych se taky dát na látkové pleny, ale nějak se v tom nemůžu vyznat a když vás tady čtu, mám pocit, že mluvíte jinou řečí. 😅
Když byli bráši malí, tak jsme jednorázovky dávali jen když se někam jelo,nebo tak... Doma měli textil. Co jsem se jich nažehlila.... Ale ty dnešní, moderní.... Můžete mi trochu napovědět v druzích a rozdílech? Díky 😉

angetha
8. kvě 2010

Ahojky holky..
Já mám novou Anavy - růžovou, medvídka Knuta, taky "vybledla"...ale měnit jí nebudu to ne.. 😎
a na neurologii jsme slavili úspěch s růžovou IB, paní dr. jí osahávala a moc se jí líbila 😎

ivuska.h
8. kvě 2010

Ladido, jojo, to byla várka saténových tištěných cedulek, výrobce tvrdil, že to v pohodě snese i praní na 90 😖 O tomto problému vím, naštěstí to nemá žádný vliv na funkci plenky. Nicméně teď už máme jen vyšívané cedulky a ty by měly přežít všechno.

S těmi potisky je to holt složité v tom, že když by z toho bylo oblečení, bude se to prát jednou týdně, kdežto plína se (v závislosti na míře fanatismu látkařky 😀 ) pere tak 3x týdně a ještě k tomu na 60... No, asi to udělám tak, že budu na tento problém u plen upozorňovat a komu by to vadilo, koupí si variantu s barevným bambusovým velurem zvenku, který se opravdu ani nehne.

Jajko -- doporučuji http://www.latkovky.info/, tam je vše vysvětleno.

erinka83
8. kvě 2010

Blka, my jsme brali železo asi 3 měsíce, kakoše se praly normálně bych řekla, ale měla jsem fleky ny plínkách na pusinu, občas na bodýčku 😒 Až jsem na jiné diskuzi vyčetla, že pomáhá kyselina citronová, tak jsem plíny naložila do vody s tou citronkou a super 😵

blka
8. kvě 2010

Erinko, díky. A na to bodýčko se ti dostalo, když jsi kapala nebo blinkáním?

mataharyy
8. kvě 2010

Ahoj holky, pomóct jak dostanu z plen přetrávenou mrkev 🙄 mi na BG zůstal flek jak hrom a já nemám ráda flek 😅

erinka83
8. kvě 2010

blka, kapáním 😖 Chce to tam nechat dlouho a potom hnedka šupnout do pračky, a´t to zase nesaschne, občas jsem ty plínky přerovnala, ať se to dostane všude, měli jsme je teda flekatý dost...

reruna
8. kvě 2010

matahary a zkoušela jsi žlučové mýdlo?

mataharyy
8. kvě 2010

Zkoušela, hned jak jsem plínu sundala a nic, tak jsem jí hodila do pračky přemáchat a nic, tak jsem jí vyprala a flek zůstal 🙄 Nemohla to odnést čtvercovka, to néé on si počkal na tuhle 😠 😀

mataharyy
8. kvě 2010

Ivuško, mám dotaz se tak prohrabávám tím webem a chci se zeptat kdy asi budou ty vložky (a co jejic údržba) a ty s tou nepropustnou, to jsou pul? Jiné nebudou? 😕 Musím počkat a pak objednat vše dohromady 😉

beruskaaa111
8. kvě 2010

Ahoj holky, nemáte někdo náhodou zkušenost s těmihle plenušema - http://moderni-latkove-pleny.cz/cz-detail-22351... ? Chci jít do bambusek a tyhle se mi hodně líbí... Děkuji za odpověď! B.

ivuska.h
8. kvě 2010

Mataharyy, dělám s PULem nebo s fleecem, PUL je spolehlivější, ale trochu klouže při chůzi, takže doporučuji výběr přizpůsobit tomu, co hodláš při nošení vložek dělat. PUL je jistota při sezení, fleece zase při chůzi. Pak můžou být i úplně bez nepropustné vrstvy.

Budou počítám tak do 3 týdnů až měsíce, uvidím, jak to švadlenám půjde, teprve s tím začínají, tak nevím, jak brzo se začnou dařit prodejné kousky 😀

Údržba -- návod vždy přikládám, ale ve zkratce -- po použití propláchnout studenou vodou, pak nezůstávají fleky, případně napatlat žlučákem a hodit k plínám, prát normálně jako plíny, sušit jakkoliv, pokud někdo chce žehlit, tak jen z lícu a vyhnout se patentkům. Při sušení na šňůře nebo topení ještě zavlhka protáhnout do všech směrů a srovnat tvar.

kvakulka
9. kvě 2010

Ivusko- mně by blednutí látky vůbec nevadilo- tvoje plínky jsou super střihem a funkčností, krásné potisky jsou takový bonus- stejně nakonec dám svrchňáky 😉

blka
9. kvě 2010

Eri, Mareček už to krásně zvládá ze lžičky, takže v tom snad problém nebude 🙂

reruna
9. kvě 2010

matahary, tak to už nevím, třeba se to časem vypere, já teda raději používám separačky z nastříhané irmy a když se stane nehoda, tak to vyhodím, irma stála 29,- Kč a separaček z toho vyjde hrozně moc, až dojdou, koupím další, jsou perfektní, fakt jsou naomak suché i při hodně počurané plínce, alergii žádnou lukimu nedělají, už hodně dlouho neměl ani červený zadeček, což míval ze separaček celulozových disan.... a kakanec nepropustí až na plinku, takže fleky nejsou
ivusko já zatím látkové vložky nepoužívám, tak se v tom nevyznám, ale chtěla bych asi je vyzkoušet jako slipové vložky, na běžné denní nošení mimo menstruaci... co bys doporučila, asi s tím fleesem, že... a nějaké asi rozměrově menší, budou takové nějaké?