Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

peko
30. čer 2010

Ahojky, mám zase dotázek začátečníka 🙂
Vyprala jsem naše nové plínky (bambusky. AIO, Haipa Daipa Pastelka apod.) - stačí je před začátkem používání vyprat jen jednou nebo pro větší nasákavost je mám pračkou prohnat víckrát?
A ještě jeden - na novoška chci zezačátku používat novosklad, doporučíte nějakou vhodnou vkládačku nebo se používá jen složená čč? Ve vícevrstvých plenkách se zatím vůbec nevyznám .....

nika
30. čer 2010

@peko osobně si myslím že ne, novošci (větišnou) nečůraj tak velké dávky, ikdyž jsou vyjímky. bambus je savější po více vyprání, ale z počátku stejně budeš přebalovat hodně často a i hodně často prát 🙂
my do novoskladu dávali buď druhou čč složenou na 12tiny či 16 tiny nebo malé ručníčky 30x30 cm co byly doma, později různé vkládačky z ostatních plínek, co bylo doma.

permonik7
30. čer 2010

@peko my dávali novosklad jen tak, "holej". Skládali jsme ho z bambusek Kikko a v pohodě🙂

ivuska.h
30. čer 2010

@kackaj Navíc ona si plínky ráda dává sama, takže to je pak těžké... S tou jednorázovkou, co dostává na noc, to celkem jde, ale patentkovou látkovku fakt nezvládá 😀 I když na tyto věci je šikovná, umí zapínat knoflíky i druky na bodýčkách.

permonik7
30. čer 2010

@peko Mám na mysli na novoška, když pak byl větší a víc čůral, dávali jsme tam druhou bambusku na noc a na den vkládačky z ručníků, babusové vkádačky a vícevrstvé popolini😉

duzame
30. čer 2010

@peko U nás na učůránka jsme jeli novosklad s kiko bambuskama 30 x 30, nebo popolini bio bavlněnýma vkládačkama(jsou super štíhlé)

markusko
30. čer 2010

@ivuska.h Ivuško, my máme 8 měs. a 9 kg, anav máme pět, zatím maximální spokojenost. Proč se ptáš, co konkrétního potřebuješ otestovat? Jen jestli to dobře sedí? A přeju brzké uzdravení!

@kackaj To Vás možná do 10 měsíců doženem 😀

My jsme včera poprvé použili látkovku na noc (nedobrovolně - prostě nám došly papírovky 😅). Bála jsem se, že ji to mokro bude budit, ale spala jako vždy cca 11 hodin, ale ráno měla navlhlý overálek. Měla anavy se všema vkládačkama a na tom pulky imse vimse organic. Holt u těch papírovek na noc asi zůstanem, protože těch jejích 350-400 ml v noci asi žádná látkovka nepobere 😅 I když teď už to možná bude menší objem, protože každé ráno chodí na nočník a je vidět, že už to k ránu "drží".

markusko
30. čer 2010

@peko my jsme také dávali zezačátku novosklad bez vkládaček, časem jsme pořídili bambusové tots bots (ale ty už se myslím nedělají, dlouho jsem je nikde neviděla) a baby lucy. S oběma spokojenost.

peko
30. čer 2010

Holky díky za rady 😉

erinka83
1. črc 2010

Já kdybych dala hnedka ráno malou na nočník, tak to taky pustí až do nočníčku, ale já to prostě nezvládnu 😒 Dost, že se přinutím jít přebalit v noci, asi dva týdny jsme na základě téhle diskuze 😀 nepřebalovali, ale měla jsem z toho blbý pocit 😅 a plínka vždycky hoooodně nacucaná... Kojím totiž v noci minimálně 3x, takže to děláme tak, že po druhém kojení se jde přebalit, to je zhruba ve 2-4h, a to většinou čůráme i do nočníčku a ráno po probuzení v tom je prostě i hodinu..Než se vzpamatuju a trochu umyju, pak se jde "umýt" ona 🙂 Kde jsou ty časy, co jsem ráno z postele vyskočila jak křepelka 😅 😒

angetha
1. črc 2010

@nika Niko a když máte doma dlažbu, není to studené na zemi? proto se radši při přebalování taky peru a nasadím svrchňáky i tepláčkys, nejlepší je to ale stejně venku na trávě a na dece..

angetha
1. črc 2010

@markusko Markusko nebo to provlhnutí spíš těmi Imse? že to prosáklo..

markusko
1. črc 2010

@angetha Já nevím, pulky používáme jen v nouzi, když dojdou vlňáčky, takže nikdy jsem je nedala na tak dlouho, aby stihly provlhnout... Já jsem zrovna nebyla doma a uspával manžel (takže on vlastně poprvé látkoval na noc 😀), asi usoudil, že to vypadá jako nejméně provlhající materiál 🙂 Ta vlna asi vypadala nedůvěryhodně 😀

zmuzle
1. črc 2010

Ahoj holky, mam dotaz. Ted jsem par tydnu musela pouzivat papirovky. Nejdriv dovca a pak mel syn strevni potize. Druhy den davam latku a najednou sjem si vsimla, ze am na zadku cervene pupinky. Tak nevim cim to muze byt. Nidky driv problemy s latkovkama nemel a hlavne opruzeniny spsi vypadaji jinak, ne? Tohle je krupicka po celem zadku.

reruna
1. črc 2010

@zmuzle podle popisu bych řekla, že by to mohly být potničky, takže větrat prdelku a mazat např. sudocremem. my jsme měli potničky na zádech a ramínkách a týden trvalo, než jsme se jich zbavili ☹

reruna
1. črc 2010

@erinka83 tak ráno z postele nevyskakuju jako křepelka už hoooodně dlouho a vzpamatuju se tak kolem 10té 😀 vždycky mi připadá, že ráno jsem více unavenější než večer...

reruna
1. črc 2010

@peko vyprala bych tak 3X

zmuzle
1. črc 2010

@reruna, asi se mu zaparila prdka, co? sudocream mame, tak budu mazat a vetrat. Diky

nika
1. črc 2010

@angetha je to studené, snažím se aby byla co nejvíce na puzzle či dřevěné podlaze ale ji se ta dlažba líbí. je hodně horkokrevná a bydlíme v posledním patře takže teď teploty okolo 30 stupňů odpoledne v bytě nějsou problém.
zase si říkám při plazení se nejvíce dotýká podlahy právě plínkou a ta látková je alespoň vrstva 😀 jinak má jen body a návleky na nožkách.

ivuska.h
1. črc 2010

@markusko Jojo, potřebuju vyzkoumat příčinu toho, proč to některým dětem určité váhy sedí a některým ne. Pořád totiž přemýšlím, nakolik jednovelikostní ta plenka je... Střih už bych jako univerzální zvyšovat nechtěla, to už by pak bylo hrozně mega na ty malá miminka... Ta XL verze by to asi řešila, ale to už pak zas nebude jednovelikostní plínka... Tak nevím, co s tím. Názory uvítám.

markusko
1. črc 2010

@nika V tom také vidím výhodu látkovek, že má dítě na zadečku vrstvu látek plus vlnu, takže ji taky občas nechávám na plovoučce, protože prostě to přenášení tisíckrát denně na koberec nemá cenu 😉

@ivuska.h Ivuško nám anavy sedí, malá je teda dost oplácaná, má samý faldík, teď plínku zapínáme na druhý druk z těch tří. Zatím nedokážu říct, jestli nám vydrží do konce plenkovacího období, to poreferuji tak za rok 😉 Souhlasím s tebou, že zvyšovat už asi ne.
XL verze: možná se někomu bude hodit, ale já doufám, že vydržíme s klasickou velikostí, už takhle jsi nám těma tvýma krásnýma vzorama dost nabourala rodinný rozpočet 😀 😀 Já se domnívám, že odbyt těch XL velikostí by byl pravěpodobně malý (menší), ale určitě by svoje zákazníky našel. Ale opravdu nedokážu posoudit 😉

senja
1. črc 2010

Cau holky, prodavam NOVOU kapsovku BumGenius v zelenkave barvicce a 8x asi mesic pouzivanych bambusovych prefoldu - jedna strana bambusove frote, druha bambusovy samet (stejna latka jako vnitrni strana plenek Anavy)vyrobene na zakazku. Koho by zajimalo, napiste 😉

senja
1. črc 2010

ivusko: Jeste jednou napisu, ze nas prcek uz v 9ti mesicich by do tvoji plenky bohuzel nenalezl ani bez vkladacek do nepranych ☹ To mel necelych 10kilo. Ted ma rok a 12kg, coz porad je v prumeru. Psalas, ze je to bokovy strih, ale je tam jeden hacek - i kdyby to mely byt bokovky, nemelo by to tlacit na stehynkach, kdyz zvedne nozicky 😒 Skoda, jinak jsem fakt uvazovala o koupi, jsou vazne moc hezke a promakane. Jo, aby to nevypadalo jen jako kritika tvych plenek - zadne jednovelikostni nam ted nesedi - BabyBeeHinds bambusove mame na posledni patentek a za chvili uz ani to nebude mozne, protoze se kazdym pranim srazi a prcek stale roste ☹
Napada me, co takhle zvysit plenku na vysku Loviku Crepe velikosti L a udelat i stejne dlouhe ty bokove pruhy (vic moznosti do sirky)? To by bylo super. A aby nebyly tak mega valke, mohly by se na vysku redukovat jednak pospojovanim na patentky jak to mas ted a navic i ohybat jako to maji bambusky BabyBeeHinds 🙂 Sice nevim jak by to v praxi vypadalo, ale mohlo by to fungovat 😉 Anebo udelat 2 velikosti - NB-M a L-XL, to je asi nejschudnejsi.

ivuska.h
1. črc 2010

@senja No BBH jsou s těma mýma velikostně dost nastejno, já mám teda jen jednu a už používanou, tudíž sraženou, nevím, jak velké jsou jako nové. Mají jen trochu volněji našité gumičky.

Kolík mají výšku sedu ty Lovíky L? Prodloužit ty zapínací křidýlka by šlo, jenže tam se pak zas bojím toho, aby nenastal opačný problém -- aby to pak zas těm prťavcům a hubeňourům těsnilo kolem stehýnek a nebylo moc volné v pase... No, dělala jsem teď střih na ty flísáčky, aby byly o něco větší, než plenka, tak podle toho střihu by se dal udělat ten XL střih... tož zkusíme pár kousků a pak tady požádám o případné testery.

Jinak bambusový velur už je v ČR, v úterý bude u nás, jsme zachráněni 😅

senja
1. črc 2010

ivusko: Loviky L maji na delku 50cm (kdyby se to tak silo, na nejakych 45cm se nejspis srazi pranim), na sirku kridylka maji 55cm, ale kridla bych klidne i zredukovala na 45cm, to uz by fakt bohate stacilo az do uplneho odplenkovani. Ale asi je to moc, ze? Hlavne spotreby latky, tim by stouply i naklady, s tim i cena, do cehoz by se ti take asi nechtelo ☹

ivuska.h
1. črc 2010

Jo a pro čekatelky na prefoldy -- dnes mi přišly od švadleny vzorky z různých materiálů, mimo jiné z bamb. froté a to vypadá opravdu nadějně. Snapka na něm drží výbroně, tak ještě aby se nevytrhávalo... Zkusím na Ondrovi a pak bych dala na testování po 2 kusech od každé velikosti (asi krom novoroz.). I biobavlna je dobrá, to bude taková ekonomočtější varianta, je to krásně pružné, tak se to dá ještě hezky dovycpat čímkoliv.

ivuska.h
1. črc 2010

@senja My máme všechny materiály před šitím vyprané na 60 a projeté sušičkou, takže srážet už by se to po praní nemělo. Aktuálně mají plenky sed 46 cm. Křidýlka mají bez natažení té zadní gumičky 37 cm, s nataženou 50. Tak nevím, kde jen problém 😖

Při mírném prodloužení by ještě náklady nestouply, máme mírný prostřih (=odpad po stříhání), do kterého by se ještě pár centimetrů vešlo.

mehlo
1. črc 2010

@ivuska.h čauky tak s tím taky bojuju. Chtěla jsem taky vymyslet jednovelikostní, jenže když vidím jak je Petulovi ta plínka velikosti 80-86- je mu strašně velká- má totiž právě hubenější zadeček a bříško taky nemá moc vystouplý, stehýnka teda má silnější, ale ne tak moc jak některý děti třeba o půl roku mladší. Takže já budu šít prostě vícevelikostní- od narození, potom velikost zhruba od 2 měsíců do 7-8 měsíců a další velikost od těch osmi měsíců po nočník.

erinka83
1. črc 2010

@ivuska.h Supr supr, prefoldy chciii a ta ekonomická varianta zní taky supr 😀 To spadne síť, až to narveš do obchodu 😀

gazel
1. črc 2010

ahoj 🙂 chystám se látkovat a zaujaly mě plenky Sketch, máte s nima někdo zkušenosti? Děkuji za názory 🙂