Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

jasekd
29. črc 2010

@peko podle me holky davaj druhou cc narovno asi. Ja davam vkladacku HD (je to frote, material jako pastelka), tak tu soupnu pod tu vrstvu cc a navrch dam i separacku flisovou, aby byl "v suchu".

kvakulka
29. črc 2010

@zmuzle Přesně tak- příkrmové hovňousy jsou jednak dost často jak vaječina a navíc tak blbě mazlavé, že to skoro nejde sprchou odsprchovat- až teď jsem kvůli tomu najela na separačky- Popolini mimochodem.
@jasekd Právě jsem poprvé dekalcifikovala plíny- hodně zhrublé vícevrstvé od Popolini- dala jsem 100 gramů na asi 3 litry vroucí vody a nechala v tom plíny přes noc- před tím jsem je neprala, hodila jsem je tam suché. Koupila jsem kyselinu citrónovou za asi 8 Kč/100gr v Penny 😉 .Ale šiklo by se nějaké větší balení, protože v těch 3 litrech moc plen neodvápníš 😒 .

ivuska.h
29. črc 2010

@kackaj Neví, ale určitě tuší 🙂)

janula28
29. črc 2010

ahoj holky, jdu k vám pro radu, chystám se koupit svrchňáčky Weehuggers, ale nevím, jakou velikost, malej má 6,60kg, myslíte, že už mu bude ta vel.2, když ji zmenším
http://www.babykind.co.uk/weehuggers.htm
moc díky

kackaj
29. črc 2010

@janula28 já myslím, že jo🙂 A kdybys náhodou chtěla modré peppermint a na suchý zip, tak ti je můžu prodat o něco levněji, než se prodávají. Mám je 2dny, jsou super, ale jsou to jediné sucháčové co máme a náš koumák nedělá nic jiného, než že si je rozlepuje...asi to není pro nás. Objednám si kdyžtak další patentkové 😉

jasekd
29. črc 2010

@kvakulka Diky, zitra se v Penaci stavim a provedu pokus 😉

janula28
29. črc 2010

@kackaj díky za odpověď, teď jsi mě nahlodala, nevím, jestli si nemám radši objednat jen na ty patentky a přemýšlím o tom objednání z UK, poštovné by mě mělo vyjít jen na £2.00 😀 ,

kackaj
29. črc 2010

@janula28 myslíš, že to z UK vyjde levněji, než tady u nás na tuly-tuly.cz? Jaké mají ceny?

janula28
29. črc 2010

asi ne, http://www.babykind.co.uk/weehuggersorder.htm
právě jsem se na ně dívala také na tom tuly-tuly, ale nějak nerozumím tomu, jak si tam zadám tu barvu, kterou chci
já spoustu věcí objednávám z UK, protože to poštovné je fakt sranda

kackaj
29. črc 2010

@janula28 na tom tuly musíš zadat požadovanou variantu do poznámky v objednávce...mají tam teď nějaký problém s vkládáním obrázků...prý🙂 Napiš když tak víc variant, kdyby ta nej... už nebyla 😉

janula28
29. črc 2010

@kackaj díky, jsem si říkala, že bych to tak provedla

veveruska0504
30. črc 2010

@betelgeuzz to vůbec není blbý nápad 😀

andelka
30. črc 2010

@peko malému miminku jsem to nedovycpávala ničím, ale teď mi občas trošku už provlhnou svrchňáky, když je ta plína celá mokrá, takže mu tam sem tam něco šupnu, někdy druhou plínku poskládanou na nudli a někdy něco z jiných plínek, nebo starší malý ručník.

betelgeuzz
30. črc 2010

@kvakulka já si říkala, proč někdo pužívá přo příkrmech separačky. 🙂 Ják jsem začala dávát příkrmy, tak malá má úplně tuhé bobky a tlačí tak vehementně, že to většinou poznám a dám ji na nočník.

kyselina citronová ve větším je tady http://tulenik.cz/index.php?main_page=product_i... mají tam i perkarbonát na váhu http://tulenik.cz/index.php?main_page=product_i...

betelgeuzz
30. črc 2010

@peko já jsem novosklad vycpávala, buĎ vv, nebo půlkou ikea ručníku, nebo další čč.

katarina82
30. črc 2010

@peko Já teda mám doma učůránka, takže dovycpám od začátku. Dovycpávám Ikea žínkama, bambusovýma vkládačkama z kalhotkovek a pak jsem si dokoupila malinké Kikko bambusové ručníčky nebo žínky nebo jak je to pojmenované, prostě bambusové froté 30x30cm a na tom jedeme furt 😎

veveruska0504
30. črc 2010

Dámy, přeji vám hezké páteční ráno, na té diskuzi co jste mi poradily jsem vložila moji předběžnou látkovou výbavičku pro Bellinku. Prosím vás o vaše názory a já si jí podle toho popravím 🙂 .

Děkuji vám zkušené látkařky 😀 😀 😀

ivuska.h
30. črc 2010

@betelgeuzz Pro Brněnské mám tip na perkarbonát -- http://www.fima-brno.cz/cz/eshop/perkarbonat-so..., ale posílají i poštou.

blka
30. črc 2010

@betelgeuzz NOvosklad dovycpaný vv? To musel být mega balík, ne? Dost velký balík to byl, i když to bylo vycpané jen čč.

mehlo
30. črc 2010

@blka čau taky jsem vycpávala vv a jako velkej balík mi to nepřipadalo.

blka
30. črc 2010

@mehlo Mně to přijde celkem velké i teď 😅 . Hlavně na bříšku, jak je tam ten sklad na kluka.

peko
30. črc 2010

Díky všem za tipy 😉 , mě se právě do vycpávání novoskladu další čč moc nechce, přijde mi, že to nemůže dost sát, takže uvažuju, jestli jdou použít třeba bambusové vkládačky od Ivushky nebo BI Bamboo Hour - akorát se mi zdají dost dlouhé 😀. Docela se mi pozdávají ty vkládačky od HD, tak asi nějak dokoupím.

katarina82
30. črc 2010

@peko fakt doporučuji ty bambusové kikko, za pár šupek, o polovinu levnější než to samé od Baby lucy, saje to hodně.
http://www.mamaja.cz/scripts/dispatcher.php?url...

mehlo
30. črc 2010

@blka tak to já nedělám, já jsem je skládala vždycky jen podélně v místě prošití, ze začátku teda na kalhotkový sklad jenže to mu bylo tak 3 týdny maximálně. S tím novorozeneckým skladem jsem to skládala vždycky na tu nudli. A používám je do ted poskládané na tu nudli jen tak do PULek- ale jen občas hodně jedu v AIO a kapsovkách co jsem si našila

mehlo
30. črc 2010

@peko čauky ta bambusová vkládačka do novoskladu super

tygrous
30. črc 2010

Tak my jsme tak do 2 mesicu davali novosklad s dalsi plenou na sestinu, pak do nedavna novosklad + plina na osminu a ted, co konecne kadi 1x denne a huste😉, tak davam jen cc na rovno na osminu + vkladacku (bambus kikko, jak doporucuje katarina, nebo z anavy nebo jine, mam jich vic ruznych) a konecne jsem zacala pouzivat vlnacky😉

tygrous
30. črc 2010

Holky, jak moc se vam srazil prefold (BI)? Ja si ted doobjednala dalsi 2 a uplne jsem koukala, jak je ten novy velky a tenky a ty moje stare jak jsou tluste a male😅 Srazilo se mi to po delce asi o7cm a na sirku o 3cm. A to jsem zacla pouzivat az nedavno, tak doufam, ze vic se to zmensovat uz nebude.

tygrous
30. črc 2010

@sussanah Tak mi prisly kopretinkove fuzzi, meli teda uz jen L a uz jen modre a cervene, tak mame obe😉 Ale chci se te zeptat, jestli ti ty cervene poustely barvu ze zacatku?

katarina82
30. črc 2010

@tygrous Ono to je myslím napsáno na obalu, že se to tak moc srazí na začátku, ale pak už ne. Taky jsem kdysi koukala, jak je ten nový obrovský 😀

blka
30. črc 2010

@mehlo Tak když to nezahnu, tak je to strašně dlouhé 😒 . Kalhotkový sklad jsem používala dlouho.