Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

ivuska.h
8. srp 2010

@kvakulka Já to vždycky jen vysuším co nejvíc a konec... Nikdy mi nic nesmrdělo a to to pohovka koupila fakt hodněkrát, moje matrace, Klárčina matrace...

ivuska.h
8. srp 2010

A ten Qalt nebo Batole, to je nějaké ekologické? A pere to účiněji něž sliz a podobné?

ivuska.h
8. srp 2010

@markusko Taky nesnáším vůně prášků, aviváží atd. Moje máti má hrozně navoněné prádlo a mě to úplně štípe do nosu. A tchyně, když doveze Klárce nějaké oblečení, které předtím vyprala, tak je to z něj cítit ještě tak po 3 mých praních 🤐 Ovšem nedávno mi moje babička, která mi pomáhá s žehlením prádla (dobrovolně!), řekla, že je to hrozný, že mi to prádlo vůbec nevoní 😀 No co čekat v době, kdy člověku reklama v TV vnucuje, že všechno musí vonět, hlavně v bytě musí být neustále vůně mořského vánku a podobně.

betelgeuzz
8. srp 2010

Dle těchto stránek ten certifikát svědčí o tom, že je to ekologičtější, než jiné výrobky. Ale těžko říct, zda je to opravdu ekologické. http://www.ekoznacka.cz/

markusko
8. srp 2010

@ivuska.h Jojo, v mém okolí také vyprané prádlo = navoněné (převoněné) prádlo 😅 Dřív mi to ani zas tak nevadilo, ale v těhotenství se to začalo projevovat a paradoxně se to porodem nezlepšilo, ale o dost zhoršilo 😅 Manžel se musel začít vonět v práci, doma nesmí používat ani vodu po holení 😅, já jsem musela místo deodorantu začít používat deokrystal bez vůně a když mi přijde nějaká navoněná návštěva, tak mám co dělat, aby udržela žaludek na svém místě 😅

Dneska jsem po dvou deštivých dnech a marného sušení plen na půdě musela všechny posbírat, protože zatuchly 😠 , přeprat a hodit je ven, snad to sluníčko vydrží...

mehlo
8. srp 2010

@markusko s tím sušením je to katastrofa. Já včera ráno vytáhla plínky z pračky a dnes ráno, když jsem na ně koukala tak jsem neměla suchý ani čtverce- jsem z toho pořádně v šöku. Tak jsem to taky hodila ven, ale tipovala bych to na ty suchý čtverce a to bude tak všechno- no nechám se překvapit

kvakulka
8. srp 2010

@ivuska.h Asi jsem ten koberec definitivně vyrasila tím, že jsem se ho pokoušela čistit- vím to o čištění kočičích chcánek- raději jen vysušit a nechat být- maximálně jen ocet, který neutralituje smrad- ale mokré čištění to jen zhorší- takže u dětských nadílek postupovat stejně- Dík za info!

mehlo
8. srp 2010

@kvakulka a jé tak to taky končím

duzame
8. srp 2010

Taky používám Batole, mám tekuté i prášek a je super. Peru v něm i naše věci, MM přišel s tím, že se mu líbí, když nám voní věci jako mimču 🙂 . Jo a od Qaltu mám i prostředek na nádobí, ten eko a je dobrý.

maly_prcek
8. srp 2010

@markusko Já jsem na novoška měla tyhle: http://www.ikea.com/cz/cs/catalog/products/4005..., na novoška stačil, ten větší by byl balík...

Taky peru v Batoleti, i naše věci... Už jenom to, že objednám a donesou mi to až dom jr božské 😵 😵 😵 Není přeysmraděný a vypere určo víc jak Lovela.

maly_prcek
8. srp 2010

To je zas překlepů... Tak to dopadá, když člověk píše po tmě... Jinak zdravím z dovolené 😉 Máme mezipřistání u našich... 🙂

marcelkad
8. srp 2010

@maly_prcek ta donáška až domů je na tom fakt super 😀 navíc tady v obchodech bylo balení Batolete max 2,4kg a to jsem měla pryč za chvilku. Teď to 15kg balení mám na dlouho 😉

blka
8. srp 2010

Budu muset koupit prášek a chystala jsem se už delší dobu na ten qualt excel, ale teď píšete o batoleti, tak možná zkusím to.

blka
8. srp 2010

@marcelkad A v čem skladuješ tak velké balení?

marcelkad
8. srp 2010

@blka já používám batole i excel (ten excel spíš na modráky a takový ty manželovo věci z dílny). Oba perou dobře a jsou ekologické.
Skladuju ve velkém kýblu, ale dám tam jen 1/2 a ten zbytek pěkně uzavřu, aby mi to nenavlhlo. Když jsme byli zcela v plenách, prala jsem denně pleny a obden naše a malýho věci, spotřeba byla velká. Teď už nám to balení vydrží dlouho.
http://www.qalt.cz/praci-prostredky-pro-deti/ba...
no a 1kg v tom velkém balení vyjde na 33Kč 😉

blka
8. srp 2010

@marcelkad No, já taky musím prát montérky, tak to asi batole brát nebudu. Nebo batole a na montérky jsem u nás v obchodě viděla prášek Montéráček 😅

markusko
9. srp 2010

@mehlo Mně včera uschlo překvapivě za pár hodin na sluníčku všechno, tak jsem ráda, protože včera večer už jsme museli papírovat 🙄
@maly_prcek Díky za odkaz, já už jsem sice objednala u kamarádky ty ručníčky, ale neva... my se tam snad dostanem na konci srpna, tak mrknu i na ty žínky. Kdyžtak se budou hodit na druhé 🙂 Naposledy jsme byli v ikee pár týdnů před porodem, a to jsem ještě neměla o látkování ani potuchy 😅 , takže jsem na takové věci ani nekoukala 😅

mehlo
9. srp 2010

@markusko čau tak mě uschly akorát vv žádná kalhotkovka a teda taky kapsovky. Zbytek jsem nechala na sušáku venku a ted je to mokrý úplně to jsem si pomohla

helulela
9. srp 2010

Mám problém s novou AIO Itti bitti - asi 3x jsem ji prala normálně na 60 st. s ostatníma plínama a teď mám ten chlupatý vnějšek jakoby přilepený na ten "igelit" vevnitř, celé to je takové zkrabacené 😠 stalo se vám to někomu? Prala jsem ji blbě nebo je to na reklamaci?

marcelkad
9. srp 2010

@helulela zkusila bych reklamovat

animal
9. srp 2010

@helulela někde se to řešilo, že IT hlavně zelená barva dělá neplechu, asi špatná várka. Ten igelit zkrabatí a šustí. Měli by uznat reklamaci.

helulela
9. srp 2010

@animal dík, tahle byla peprmintová. Napsala jsem jim mail, tak uvidíme 😒

ivuska.h
9. srp 2010

@helulela Přesně tato barva odešla mé kamarádce... Vykuchala jsem z ní ten chuchvalec PULu a teď se dá používat jako kalhotkovka... Kdyby někdo chtěl, mám ji tu k dispozici.

Jinak místo testovacích tréningovek jsem ušila testovací kapsovku 😀

Jinak já jsem s kapsovkama a AIO zatím moc štěstí neměla, SW kapsovka mi protéká kolem švu u jedné nohy a to fest, netuším proč. BI kapsovka protéká v ploše na zadku, takže asi špatný ten PUL. Teď máme BBH Magic, ta je dobrá, jen mi přijde děsně široká mezi nohama, na chodící dítě nepoužitelná (máme ji na noc) a dnes mi přišla Fuzzka červené kopretiny, Klárce je perfektně a teď ji má Ondra, abych otestovala kapacitu, než ji dám Klárce na noc 😀 IB SIO máme dvě, M a L, L je Klárce dobře na chození, na spaní je nízká a Ondrovi teď momentálně není dobře ani jedna, M je divně malé a L je velké kolem nožek.

ivuska.h
9. srp 2010

No nic, konec kecání, jdu na tu tréningovku, dokud děcka spí.

reruna
9. srp 2010

@helulela taky myslím, že je to na reklamaci
@ivuska.h my jsme spokojení s BB, to jsou taky AIO kapsovky, neprotíkají a sedí. IB Lko taky momentálně sedí pěkně, ale na spaní jsem ho nedávala, mě se líbí, že je takové menší a úzké, takže super na den a na akci 🙂 BBH magic máme Lko, ale nesedí, mezi nohama velké a kolem pasu moc silná gumka, zatím neproteklo, dávám jen občas na spaní.

sussanah
9. srp 2010

ja jsem teda s nasi Fuzzi kapsovkou maximalne spokojena. Mam jeste jednu variantu "levnou" sweet doll baby z US a ta je traky v pohode. Je trochu mensi ale drzi a ucel plni. Takze jeste par priobednam. Za cenu 7$ to stoji 😀
Nemate nahodou nejaky tip na deku, ktera by byla z jedne strany nepromokava/omyvatelna? Jakoze kdyz jsme s malym na vylete a chci ho posadit a je treba vlhka zem, tak at neni deka spinava,mokra tak pod ni davam jednorazovou podlozku, ale to se mi moc nelibi. Nemate na neco tip?

mehlo
9. srp 2010

čauky děvčata potřebuju poradit co s tím mým svištěm a odplenkováním. Trénujeme od pátku a on už na nočníku nechce sedět, jak ho tam zkusím dát, tak se začne kroutit, že tam skoro ani nejde posadit a knourá u toho. Dávám ho i na záchod, ale tam už se taky začíná kroutit a chvilku po tom co ho sundám tak se vyčůrá nebo vykaká někde v koutě. Myslím, že je to jen obyčejnej vzdor a chtěla bych v trénování vydržet, jenže mám strach aby to nebylo ještě horší a já mu ten nočník nezhnusila úplně a nechtěl si tam třeba sednout znovu až bůhví kdy.

sussanah
9. srp 2010

@mehlo zkus se kouknout tady, tam by ti holky mohly neco poradit https://www.modrykonik.cz/diskuse/tema/ucenie-n... 😉
Ja s tou nasi BKM ti bohuzel moc neporadim, u nas neni problem v sezeni, ale spis v casovani a volani, ale proste to je uplne o necem jinem 😒

zmuzle
9. srp 2010

@reruna No, jestli se chces BBH L zbavit, tak mi pisni IP. Nam vyhovuji 🙂

@mehlo Ja teda zatim zkusenost nemam, ale K. jsem davala na cinak a do 8 mes. bez problemu do nej kakal, cural. Pak to prestalo a ted nechce a sotva ho na nej dam, tak se zpina a na nocnik uz vubec. Tak to nelamu, at mu to prave nezosklivim a nema blok.