Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

animal
13. srp 2010

@ivuska.h jsi prostě úžasná 🙂 moc ti fandím, jsi šikula

erinka83
13. srp 2010

Tak nám stávkuje pračka, jsem zvědavá, jestli s enám podaří na to o víkendu někoho sehnat 😖

suik
13. srp 2010

@ivuska.h díky, o něm jsem taky uvažovala, no uvidíme...

@evlyn já se odsud už nehnu 😉

haipy smirglují? no to mám radost, mám tři a ten snapkovej systém se mi moc líbí, i ten chobot.

permonik7
13. srp 2010

@suik já mám haipy z druhé ruky, jen jednu mám kupovanou novou...ta nová je teda nejměkčí, ale ty z druhé ruky byly jak šmirgl a postupně mi změkly...ještě je chci prohnat tou lázní s kys.citronovou co to udělá😉 pak dám vědět

ivuska.h
14. srp 2010

Budu mít na prodej BL Organic staršího typu nevykuchanou, BE S/M a Popolini bambus Two size. Nechce někdo? Za stmbolické ceny...

ivasad.
14. srp 2010

Ahoj holky, tak jsem na vaše rady (zda je lepší pastelka nebo anavy) koupila na bráně dvě anavy a ten materiál - to je fakt o něčem jiném 😵 bájo... - Na pastelky ale nezanevřu, ještě poslouží.... 🙂

@permonik7 jak jsi to udělala že ti pastelky změkly? Tou kyselinou citronovou? Já je po usušení trochu vždycky rozemnu v rukách a ony změknou, není to tak hrozné, navíc dávám separačku, takže malé to nijak prdelku nedře.... 🙂

Kdybyste se holky některá pastelek zbavovala, hlásím se 🙂 (protože předpokládám že anavy na snapku nikdo prodávat nebudete 😅 😀 ) ty nové Anavy jsou měkčí, nehrubnou, to je pravda, ale finanční situace už tak růžová není 😀 😀 😀

animal
14. srp 2010

@ivuska.h já bych asi vzala tu Baby Lucy a BE - je co za značku? 🙂

kvakulka
14. srp 2010

@ivasad. @permonik7 Lázeň z kys. citronové je fakt bezva, na bavlnu určitě zabere 😉 Zkuste

kvakulka
14. srp 2010

JInak poznatek k praní bambusek ve slizu- možná na tom něco bude, že obecně bambusky prané ve slizu časem míň sají- začala jsem prát ve Froschi a všechno z bambus. materiálu saje o poznání líp.
Anavy vystačí na půl noci s přehledem, což dřív nehrozilo.
@ivuska.h Myslíš, že má smysl pořizovat pro novoše vlňáčky? Nebo je lepší počkat, až mu budou sedět jednovelikostní? Mám zálusk na tvoje vlňáky (mimochodem, ty se na e-shopu moc neohřály 😀 😀 😀 ), ale ty budou až tak od 5 kg, co? Na Jáchyma jsem měla jen PULky a flísáče...

suik
14. srp 2010

@ivasad. v bráně měli anany? no teda, já když tam byla, tak neměli....chtěla jsem si ji taky osahat a koupit....

@permonik7 takže to je jiným stylem praní? Kyselinu tu budu muset ještě objevit....já dávám zatím do praní ocet. Taky žehlením by to mohlo změknout, tak je kdyžtak přetáhnu, jestli bude čas.

ivuska.h
14. srp 2010

@animal Bamboo Extra od BabyIdea. Ondrovi už je malá a ani přestím ji moc neunosil, nějak mu moc neseděla.

ivuska.h
14. srp 2010

@kvakulka Moje vlňáky určitě sesí už od narození, nad ty 3 kg rozhodně, zvlášť třeba přes novosklad. Dám na eshop ještě míry, to jsem nějak nestihla... Napíšu ti je pak i sem, až změřím. Mám tu Lovíky NB/S, co jsem spravovala jisté zdejší mamince 😉, tak můžu vyfotit spolu a poměřit, ať je nějaké porovnání.

@suik No jo, já holt někdy úplně nestíhám pokrýt jejich požadavky na zásobování, tak občas nejsou ☹

ivuska.h
14. srp 2010

@suik Na změknutí dost pomáhá promnutí po usušení. Nebo sušička (jo, je to návykové, dnes jsem zas sušila 🤐 ).

suik
14. srp 2010

@ivuska.h paní se ale tvářila, že anavy ani nezná.....

sušička, můj sen!!!! Nejen kvůli plenám, ale hlavně kvůli kočičím chlupům, který jsou všude. Do bytu se nám ale asi nevejde a ani na ní zatím nejsou penízky. Ale ji chci určitě koupit dřív než myčku.

s promnutím to zkusím, díky, za tip

permonik7
14. srp 2010

@ivuska.h jj, sušička je návyková, nejdřív jsem si říkala, že ji v létě používat nebudu a budu sušit na balkoně. Zlatý voči 😀 Suším všechno celý rok v sušičce a všechno je krásně měkoučké a bez chlupů a nitek, žmolků🙂

suik
14. srp 2010

@permonik7 bez chlupů a žmolků 😵 😵 😵 uá.....já taky nesnáším věšení prádla, víc než žehlení....

ivuska.h
14. srp 2010

@suik My ji máme kombinovanou s pračkou, ale je celkem otravné, že usuší naráz jen půlku prádla, než kolik se vejde do pračky...

Tak míry vlňáků:

pas 26-54+
stehno 14-40+
sed 34-54+

ivuska.h
14. srp 2010

A fotky v mém fotoblogu.

permonik7
14. srp 2010

@ivuska.h já mám zvlášť pračku a sušičku a přesně proto jsem si pořídila velkou 8kg sušičku, abych mohla sušit najednou celou plnou pračku, takže než se mi vypere další várka, ta předchozí už je suchá, poskládaná ve skříních. Takovéto praní mi fakt vyhovuje, když se mi neválí nikde prádlo čekající na žehlení a jiné prádlo na sušáku 3 dny, když je venku hnusně a neschne. Nedám na ni dopustit😉
@suik žehlení taky bytostně nesnáším, hlavně tady v těch tropech, kdy je i v noci přes 20˚C
Můžu potvrdit, že jsem dala přednost sušičce před myčkou nádobí. To nádobí mě tak neštvalo tak prádlo. Nádobí umyju, utřu a je to. Ale prádlo když neschne, nebo přeschne... 😀 😀 hotová věda

ivuska.h
14. srp 2010

@permonik7 Jenom kdyby potvora nežrala tolik proudu 🙄

helulela
15. srp 2010

já jsem nikdy moc nechápala, k čemu je sušička dobrá kromě toho, že ušetří čas, ale když to tu tak čtu 🙂 ... analfabetický dotaz - když sušíte v sušičce, to už pak nemusíte žehlit?

suik
15. srp 2010

@permonik7 ne já myslela že víc nesnáším věšení prádla, žehlení mě nevadí, někdy mě i baví 😀 obzvlášť když je to něco rovnýho a jde to hezky žehlit. Nádobí nechám oschnout a pak uklízím.... 😀

@ivuska.h to je taky řešení, ale já se těch kombinovanejch trochu bojím, páč to jedna funkce bývá na úkor druhé, radši bych časem zvlášť, navíc teď jsme investovali do opravy starší pračky, celkem dost, a nesmím doma žádný podobný návrh ani přednést 😀 Byl by to velmi neuvážený čin 😀

suik
15. srp 2010

@helulela pro mě je zásadní věc v tom, že odfouká a odstředí chlupy, máme kočku a chlupy jsou všude, někdy musím žehlit s lepícím válečkem v ruce, což zabere 2x tolik času.

helulela
15. srp 2010

@suik to úplně chápu, že toužíš po sušičce, mě by nenapadlo, že tohle taky umí

ivasad.
15. srp 2010

@suik jj, fakt anavy minulý týden na bráně byly... Myslím že to bylo v pondělí, ulovila jsem dvě na snapku 😀 už je mám doma

suik
15. srp 2010

@helulela já to taky nevěděla, ale pak jsem o tom někde četla nebo to někdo zmínil .... do tý doby mi to přišlo jako zbytečná věc. 😀 ,nebo takovábez který se obejdeš.

@ivasad. já ti věřím 😉

michelle1
15. srp 2010

ahoj holky, kdo máte separačky Popolini, nežmolkovatí vám v pračce? Teda spíš se to chytá na plínky a já už fakt nevím, čím to může být 😒

kvakulka
15. srp 2010

@suik Taky všude kočičí chlupy- ach ouvej, to znám- dítě lozí po bytě a má pak úplně chlupatý dlaně- docela nechutný 😝 Snažím se samozřejmě velmi často luxovat, ale kočky jsou rychlejší 😅
@ivuska.h Dík za míry- to je na novoše OK- bezva, bude se nakupovat 😉

andelka
15. srp 2010

@michelle1 já mám celulozové Popolini a nedělá mi to nic. 😕

permonik7
15. srp 2010

@helulela přesně tak, od té doby, co mám sušičku, žehlím jen košile, jinak vůbec nic😉 A ty chlupy, jak to odfuní z oblečení, to je úplnej luxus🙂