Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

ivuska.h
17. srp 2010

@jasekd Já držkování snesu, tak klidně směle do toho :D Já prostě chápu, že se někdo bojí doma rodit, ale holt jsem háklivá na ty "pseudoargumenty".

Ještě jsem někde četla jeden způsob výroby extendoru -- na tu gumu se našily části ustřižené ze starých bodýček, co už byly na vyhození.

Jinak já jsem dnes ušila ring sling (z Didy Tagetes), po sto letech zas konečně něco pro vlastní potřebu!

nika
17. srp 2010

@ivuska.h, no jo dovolená, tak se vyrábí co je potřeba, že a to jsi Tagese stříhala? teda není to škoda. 🙂 já teď koukám na ten overlock co mi tu stojí za no´tasem a není síla, pořád je co dělat jiného 🙂 ale dneska jo, obšlehla jsem další střih tak musím 🙂

jasekd
17. srp 2010

@ivuska.h Jj taky me napadlo, tohle, ale zas jsem si rikala, ktere bodycko obetovat? Mame pekne vsechny 😅
No nekdo by zas tvuj nazor mohl nazvat "pseudoargumentem" je tu spousta holek, co mely komplikovany porod, aniz by nejaky "zly doktor" neco pos..l, a treba zkusenosti z prace, co ma Malyprcek, bych na lehkou vahu nebrala, ona asi i vi , proc to ktere dite ma to postizeni, co se mu stalo, no a ja sice nejsem porodnik, ale na medine jsem ve spitale videla a na prednaskach slysela leccos, co bych nikdy pseudoargumentem nenazvala. Pri mem porodu doslo na roztahovani branky, Kristellera, nastrih atd, mozna by nebyly treba, ale klesaly ozvy a dite muselo ven a venku byl a Apgar 10-10-10, takze ja byla stastna 😉 A dokud mi nedopichli vodu, kroutila jsem se dost hodin hnusnejma krizovejma bolestma, nezabiralo nic, sprcha, balon, dejchani a otevrena na 1 cm jako pri prijmu (prijem kontra po 3 min a odtekani vody), po pichnuti vody hned 4 cm a urychlilo se to, takze ja jsem i za prdnuti vody vdecna, i kdyz to boli jak prase. Taky jsem mohla skoncit sekci. A uz jsi me zas nachytala 😀
Co je to ring sling (znam slovo ring i sling, ale nevim dohromady, nejake nositko? 😅 )

mmmk
17. srp 2010

@nika To vubec neres. Jak uz tu kdosi napsal, ta prospana noc za ty papirovky stoji 🙂 Mne spi maly uz asi druhy mesic celou noc v kuse a navic tak jednou za tri dny kadi. To uz nevydrzela ani zadna bezna papirovka, takze ma takove ty nocni pampers a zatim neprotekly ani nevytekly 🙂 Bohuzel jsem zatim nenasla latkovku, co by takovy napor zvladla, navic s tim batohem latkovek se nevejde skoro do zadnyho pyzamka nebo pytle 😅

ivuska.h
17. srp 2010

@nika To byla vel. 2, kupovala jsem ho na německém Didy ve slevě jako druhou jakost (ale vadu jsem žádnou nenašla) se záměrem ušít RS. Ustřihla jsem asi jen půl metru.

@jasekd Však podle mě je jediným argumentem ta statistika, z jednotlivých případů nelze nic vyvodit...

Ringsling je šátek opatřený kroužky, takže se v něm dá nosit na boku, v kolíbce a docela i na zádech, hlavní předností je rychlé nandání. Viz http://didymos.cz/nabidka/ringsling/didysling.html.

@mmmk Já jsem teď konečně našla -- BBH Magic a Fuzzka nacaná bambusem.

suik
17. srp 2010

@ivuska.h no fakt, dej si to do sortimentu ...můžeš dělat i vzorovaný, do barvy k plínkám 😀 , jestli na tu gumu půjde dát i látka....

@jasekd no myslela jsem jen pasující nacvakávající, koukala jsem doma co mám, obyč patentky mám jedny, tváří se, že jsou stejně velký, ale nesedí na to....ty cvakací mám po mámě taky, růžový, modrý, ale včechny beznadějně velký a ani je nemůžu najít.

nika
17. srp 2010

@mmmk no i my máme s jednorázovkama nehody 🙂 zatím nejlíp vyšly nějáké tesco ale ne ty zelené, nějaké lepší 🙂 neřeším to, po tom co jsem na chatě chtě nechce musela dát papírovku (neb mládě si usmyslelo že si zrovna bude hrát na největší hysteku a já si 14 dní vyžírala i pak doma hysteráky, stojky na hlavě při přebalování atd, bojkot šílený. takže papírovka byla rychlejší akce než látka) ale bohůžel nás potkaly opruzeniny ☹, no uvidíme třeba se to ustálí něják jinak 🙂
nedivím se zalíbilo se ji pití jiných věcí než mlíčka - samo jsem ráda 🙂 jen plíny neberou 🙂

nika
17. srp 2010

@ivuska.h nojo v sonderpeise se najdu někdy skovosty .-) za rozumnou cenu 🙂

ivuska.h
17. srp 2010

@suik Dobrý nápad!

suik
17. srp 2010

@mmmk zatím jsem narazila jen na obchod se záclonama a závěsama, musím to prozkoumat, stejnak musím najít pořádnou galenterii nebo tak něco, docházejí mi i nějaký veledůležitý bavlnky a tak....ani žádný vlny na pletení.....
kouknu v těch našich domácích potřebách, tam jsem zatím sehnala všechno, něco na šití tam maj, ale je toho malinko....
obětovat body mě taky nanadlo, jen mi jaksi nedošlo, že z toho ten patent nedostanu, leda odstřihnout ty uši. Ale já mám všechny nový....

suik
17. srp 2010

@ivuska.h klíďo odskouším nějaký prototyp, až budeš šít tu čepičku 😉 jak to s ní vypadá....

jo pleny asi přišly, ale nevím to jistě, s tátou jsem volala a ten hlásil dva balíky, v jednom nevěděl co je a druhej byl z prahy, asi potah na sedačku.....když jsem mu dala za úkol to prověřit a rozbalit už se neozval, čekám totiž jeden balík, tak doufám, že není nezvěstnej.

jasekd
17. srp 2010

@suik hm, mne to sedelo. Ale jedno bodycko ma taky divny, na jedne strane to sedi a z druhe se vycvakava, je to bodycko nejake male ceske firmy, ty nejvic rozsireny C&A, H&M, Tesco...Tam to pasuje..

marecek4
17. srp 2010

jasekd-když se mi dručky otvírají,tak než je vyměním,tak je poklepnu kladívkem

mmmk
17. srp 2010

@ivuska.h Ivi, je ti ten sling ring pohodlny? Ja ho zkousela na veletrhu jeste v tehotenstvi a prislo mi to, ze mi to tahne na jednu stranu. Jakoze vaha neni rozlozena jako v manduce nebo normos satku 😕 Na noseni na boku mi prijde zatim nejlepsi manduca. I na to letni pocasi.

@nika Opruzeniny mi ani nevzpominej. Kamoska mi dala nejake jednorazovky snad z penny, protoze jsem s sebou nemela zadne dalsi latkovky. Chudak maly (asi) z toho dostal kvasinku a neslo se toho zbavit, i kdyz jsem latkovala jako vztekla a pouzila veskere dostupne masti. Az zasahla dula s masti na kvasinky a ono to za par dni uplne zmizelo. Od te doby nic 🙂

@jasekd Nebylo to Vejnar? Prcek ma od nich bodycka a jedno ma knofliky a druhy prave takovy nestandardni druky.

@suik Neboj se poptat v tech domacich potrebach, beztak jsou tam mistni a budou treba vedet 😉

jasekd
17. srp 2010

@marecek4 To bodycko samo o sobe se nerozepina, ale extendor na nem nedrzi, na jedne strane, a na ostatnich drzi jak pribitej 😅
@mmmk Nemuzu se mrknout, je v pracce, ale myslim, ze ne... Mrknu potom..

ivuska.h
17. srp 2010

@mmmk No táhne to na jednu stranu, to jaksi vyplývá ze způsobu nasazení toho RS, tudíž na těžší dítě asi nic moc na delší nošení. Zatím jsem v něm měla jen chvilinku Ondru a chvilku i Klárku a bylo to cca stejně pohodlné, jako smyčka na bok, ve které nosím celkem často na kratší vycházky a na nákupy (tak cca hodinu a půl). Chci to na krátké pohotovostní ponošení právě na ty nákupy a tak.

ivuska.h
17. srp 2010

Milovnice mých plenek na snapku, co si myslíte o tom, kdyby se začaly vyrábět z froté místo toho veluru? Froté s nízkou smyčkou, taky velmi jemné...

sussanah
17. srp 2010

@kathy.skal jen mala poznamka, VV velikost 2 bych nekupovala uz ted, budes je potrebovat az tak kolem 6m, takze nbych si dala cas, jeslti ti vubec sednou. Potom Bambinex one size jsou super, my je mame, jenm si pohlidej at mas tu novou verzi s bocnima nohavickama (my mame tu starsi bez nohavicek a na novose to nebylo ono 😉

sussanah
17. srp 2010

clovek se tu jeden den neukaze a uz jsou tu 4 stranky a porodech doma 😀 😀 Ja teda osobne JXD nekde potkat, tak bych teprve ukazala, co je to extremismus 😠
@ivuska.h Ja myslim, ze ve volne chvili si jeste prectu ty studie co jsi tu dala, ale mohla bych te poprosit o kontakt (do IP) na tu tvoji PA, ktera te doma rodila? Mozna bych nekdy v budoucnu vyuzila 😉 Diky 🙂

mmmk
17. srp 2010

@ivuska.h Mei tai jsi nezkousela? Chystam se ho usit. A kamoska si hodne chvalila nositko od haipy. Je to taky takove pohotoovstni.

jasekd
17. srp 2010

@mmmk hm, tak se nepodivam, melo to kousavou cedulku, tak jsem ji dala pryc, ale znelo to myslim jako Adler, Andrle a krestni bylo Milan, myslim...
@ivuska.h @mmmk na baby vak od Haipy jsem koukala, ale odradila me prave ta asymetricka zatez...navic ja neumim treba nosit kabelku na levym rameni, vsechno delam tak nejak jednostranne ☹ Hodina a pul je na me az dost.

ivuska.h
17. srp 2010

@mmmk Mám ušitý, ale použila jsem na popruhy blbou látku, jsou moc tenké a špatně se dotahují a nedrží moc tvar. Na Ondru to ještě jde, ale na dítě nad cca 10 kilo už ne.

ivuska.h
17. srp 2010

Ženy, právě jsem narazila při náhodné internetové prokrastinaci na stránky o používání "family cloth", neboli látkových ubrousků místo toaletního papíru. Co na to říkáte? Používá někdo? Si říkám, že používat je po "malé potřebě" nezní zas až tak děsivě, ne? 😀

jasekd
17. srp 2010

@ivuska.h a to se pak jako pere? No pak to nezni desive, dokud se stejne perou pliny, pozdeji nevim, co stim... Ja to teda nikdy neslysela.

terezita
17. srp 2010

@mmmk mei-tai mam site doma, delala jsem ho z ikeacke latky, je takova hezky pevnejsi. nosi se v nem paradne, prijde mi to pohodlnejsi nez v satku, ale ja mam elastika. nad tim ringslingem taky uvazuju, bo to mai tai je diky te pevne latce tezsi a min skladne, takze kdyz ho hazeme do batohu ssebou, tak zabere docela dost mista.
@ivuska.h jaaj, a hazet rovnou do popelnice k plinkam.. no zustanu ale radsi u naseho recyclovaneho toaletaku.. 😉

ivuska.h
17. srp 2010

@jasekd Jo, pere 😀

@terezita No právě, mě to přijde, že pokud člověk zrovna látkuje mimino, tak už to není žádný rozdíl.

mmmk
17. srp 2010

@ivuska.h Mne to nejake maminy doporucovaly z kanafasu a zada z lehatkoviny nebo aspon podlozit lehatkovinou a nahoru nejakou dekoracku. Co za latku pouzilas?

@terezita Taky mame elasticky satek (tusim moby wrap) a neprijde mi, ze by zabral moc mista. Manduca zabere vic, ale i tak ji s sebou furt taham 😀

terezita
17. srp 2010

@mmmk a proc chces mai tai, kdyz mas manducu?
pro sebe mam tuto http://www.ikea.com/cz/cs/catalog/products/3015... a popruhy zelene. je to dekoracka, hezky pevna. delala jsem ho ze tri vrstev a myslim, ze dve by bohate stacily.

ivuska.h
18. srp 2010

@mmmk Ten panel je pevný dost, ale popruh v pase, i když je polstrovaný, prostě nevydrží plochý ale sruluje se, tudíž nejde ani pořádně dotáhnout. To samé ramenní popruhy. Šila jsem z lněno-bavlněného plátna.

hanulamarkova
18. srp 2010

holky dneska jsem našla tento článek je to ostuda a už jen kvůli tomu to jsem rozhodnuta látkovat jak jen to půjde 😉
http://zpravy.idnes.cz/brazilci-objevili-kontej...