Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

blka
28. srp 2010

@silente 😀 . A stačí 1 litr nebo víc? A nesmrdí pak ta pračka jako je to třeba u varné konvice? To pak vždycky ještě 2x uvařím vodu a vyliju.

silente
28. srp 2010

@blka - já vylila vždy celý ocet a nazdar. Nic cítit není, ocet se přidává - tedy někdo - třeba i do posledního máchání prádla.

ladida.l
28. srp 2010

@blka BI vlňáky jsem měla a jsou takový prkenný - horko těžko jsem je prodávala.

maly_prcek
28. srp 2010

@blka Já jsem dala do té vody s octem (a dala jsem tam i kyselinu citr....mně by to teda ani bez prádla nepralo, ta automatika, co si bere vody co potřebuje apod., mimochodem do rychlovarky dávám kyselinu citr., nesmrdí...) prát i čč, aby změkly, jakože změkčovací kůra (ale nějak nevidím rozdíl)... Ale využiješ cyklus 🙂

maly_prcek
28. srp 2010

@ivuska.h Na ty BI to chce dát dvě až tři lanolinové kůry, pak to jsou držáky... Mám teda natahovací...

blka
28. srp 2010

@silente Díky. Vím, že se dává i do máchání, někdy jsem ho dala, jen ho je troška a ne celý litr.

@ladida.l Díky, tak je nekoupím 😀 . Já totiž nechci jednobarevné. Na merinostar jsou ty s ježkama, tak asi vezmu ty.

@maly_prcek Kolik dáváš té kys. citronové? To se taky uvaří, jak s tím octem? To by mi vyhovovalo víc, protože jak ten ocet vyvářím, tak to je šílenej smrad 😝

ivuska.h
28. srp 2010

@maly_prcek To jsou Bundles... A lanolínované byly už xkrát, pochybuju, že bych z nich tím svým Ulrichem nějak extra lanolinu vyprala.

Jdu šít 😉

ali13ali
28. srp 2010

Ahoj holky,
🙂
dnes jsem se vážně pobavila, tak i vás trošku rozveselím. Byla jsem s manželem na rodinné sešlosti a jelikož máme v rodině čerstvě tři přírůstky, tak tam bylo opravdu živo. Ne kvůli dětem ale díky jejich užásným matkám 🙂 , které měli snahu se předhánět a dávat mi chytré rady do života a samozřejmě jen ta jedna jejich rada, byla ta správná (témata: krmení, péče, výchova a kupování hnusek.). Vytasila jsem se s novýma látkovkama co mám (vezla jsem AIO, bambusáčky, čč a vv na ukázku babičce, která si je vyžádala) a málem jsem byla ukamenována. Podle našich matek jsem blázen, který neví do čeho jde a budu podle všech třech padat "na hubu". Tak jak jsem to tak poslouchala, tak nevím jak to zvládala moje mamča, když jsme byli s bráchou malí (jsme od sebe rok a vyrůstali jsme v tropech a 3/4 roku jsme tam neměli pračku ale jen valchu), no asi taky nebyla normální. 🙂)))
Jenom moje mamča a babička berou látkování za super nápad a moje argumenty jim připadají rozumné. Taky narážíte okolo sebe na blbce a ignoranty ? Já poslední dobou pořád, ale jak říká můj muž každý dobrý úmysl musí být po zásluze potrestán. 😀

silente
29. srp 2010

@ali13ali - na mě taky koukali jak na cvoka, co si přidělává práci a ještě se divili, "že musím tak šetřit, že si ani papírovky nemůžu dovolit ...." 😅 Ale dobří přátelé byli v pohodě. Kamarádka mi na férovku řekla, že je to hezké, ale že si myslí, že to nezvládnu. Manžel mi říkal, no jen si to kup, ale pak to bude stejně na ho..., znáš se ... A teď mi ta kamarádka řekla, že je fakt ráda, že jsem to zvládla, a že se jí látkovky líbí, ale že je fakt líná a řešit to nechce (je to super holka, vždy mi vše říká fér). Manžel se našima plínama rád chlubí 😀 A v mém okolí jsem nakazila asi pět holčin, které až budou mít mimi, tak nutně potřebují taky spoustu těch látkových krásných pleneček. Takže tak 😀 Vydrrrrrž 🙂

helulela
29. srp 2010

@ali13ali já se setkala většinou s tím, že holky se nejdřív strašně diví, proč se s tím dělám, pak si plínky se zájmem prohlídnout, líbí se jim, ale od jednorázovek "konvertovat" nehodlají... a jejich partnerové začnou vypočítávat, jak to vůbec ekologické není, protože spotřebuju prací prášek, elektriku atd. atd. a ještě doma schovávám pokakaný plíny, jednorázovka se vyhodí a je to...určitě ty argumenty znáte 😉
pár těhotných kamarádek látkovky plánuje, protože se jim na Vítkovi zalíbily 🙂
a příbuzenstvo se s nima nejen smířilo, ale pomalu začíná být za nadšence 😀

helulela
29. srp 2010

Taky pro pobavení musím říct, že ty začátky u mě byly krušné. Kdybych ještě jako těhotná všem nadšeně neukazovala látkovky a neříkala, jak jsou strašně super, tak jsem to bývala po pár týdnech s malým vzdala. Ale tu potupu bych nesla těžce, takže jsem vydržela, nějak se to všechno poddalo a teď bych je nedala ani náhodou, už jsou něco jako parádní oblečky 😀

helulela
29. srp 2010

Ještě jsem se chtěla zeptat na vlňáčky SWB na patentky, co na ně říkáte? Akorát jsem koukala, že na bráně mají jen na sucháč a ještě jen S 😒

silente
29. srp 2010

@helulela - hm SWB jsem z brány chtěla PUL a po 3 měsících mi pak napsali, že už je nikdy mít nebudou, jsi mi to teď připomněla 😒 Ale vlňáčky nevím 🙂

ladida.l
29. srp 2010

@helulela SWB vlňáky mám několikery 😀 na suchý zip i na patentky - oboje jsou fajn

@silente SWB pulky mají na latkovky.cz

hanulamarkova
29. srp 2010

@ali13ali taky mám v okolí takové kamarádky, které se mi pořád snaží říct, že dělám ooobrovskou chybu, když budu látkovat...rozhodně že si přidělávám práci a i finančně že si nemyslí, že se mi to "vrátí" nebo alespoň si udržím stejnou úroveň, že s hnuskama (jednorázovkama) je to jednoduchší. Přitom jedna má malé dítě, při kterém když jde ven tak si ani náhradní plínu nevezme a prostě nechá 3-4 hodiny v té jedné ("vždyť je v suchu" :-O ) a i např. v pokaděné ( "ono mu to přece nevadí" !!!)
naštěstí mám úžasnou švagrovou, která mi ukázala látkovky a ráda a s láskou je propaguje na sk 😀 ta mě podporuje a rodiče už jen s úsměvem když se bavíme o plínkách ohmatávají kalhotovky hlavně Anavy jaké jsou už dneska vymoženosti... prostě látku mám ráda, a budu ji propagovat i přes negativní ohlasy 😉

ivuska.h
29. srp 2010

@helulela Nejlepší je, že ty hovínka by se správně měly vyklepat do WC i z hnusek, protože do komunálního odpadu tady toto nepatří... Jenže na to každý kašle.

ivuska.h
29. srp 2010

@ali13ali Tady ty kecy nesnáším, takové to "jen počkej, až *cokoliv*", takové machrování těch zkušenějších, jaké je to vlastně s dítětem všechno příšerné a tak. Nejlepší jsou historky ohledně porodu. Na mě se pak dívají jak na magora, že si nestěžuju na nevyspání a porody se mi líbily 😀

jasekd
29. srp 2010

Jeee, tohle znam taky, ty kecy, jeste ted, kdyz vidi, ze to zvladam v pohode, tak si myslej, ze stejne kecam... Moji mame se doted zda latka zbytecna, ze v papiru by se mel lip... Porod se mi teda nelibil nijak zvlast, ale nestrasim s nim nikoho (ono se rika, chlapi maji vojnu, zenske porod...). A jedna moje znama, driv jsem s ni delala, kdyz potka jakoukoli kamosku s brichem, rika, te teda lituju, to je hruza, ja uz bych nikdy do toho nesla, porod a mimino, ted je holce asi 7 a vpodstate porad je to hruza, tak nevim, proc ji ma 😅 No a ted vrchol jsou ty kecy na to druhe, co bude mit Martinek k rocnim narozeninam snad jako darek, to uz jsme se zblaznili uplne a jedna mi rekla, ze pri dvou uz se snad na latkovani vykaslu, ne?! Pritom pliny je to nejmensi kolem miminka a spis me to bavi nez obtezuje...
@ivuska.h hm, to jsem nevedela s tim vyklepavanim, ale to jsem teda taky nedelala, kdyz ji driv jednou za cas mel... To mas jako vlozky, to je taky normalne v odpadu a ve zdravotnictvi kazdej ctverecek trochu od krve musi do nebezpecnyho odpadu, je fakt, jak by to ty normalni obcani skladovali a odvazeli...

blka
29. srp 2010

Dívání se na látkařky jako na blázna je myslím normální 🙄 . Když viděla kamarádka a sestřenka, že mám látku, tak se jen zeptali proč a jestli to je levnější, ale dál se v tom nepitvali. Jo, druhá kamarádka mě teda zpovídala, jak dlouho je používám atd. Byla z toho docela v šoku 😀

Chci se zeptat, dáváte někdo na noc BBH bambus? Musí se vycpat? Mně teď docvaklo, že kdybych ji nemusela vycpávat, tak bych ji na noc mohla dávat, je štíhlá, takže by se v ní Marečkovi na bříšku spinkalo dobře. Ale nevím, jestli vydrží celou noc a kojení cca po 2 hodinách 😅 .

helulela
29. srp 2010

@blka já ji dávám s origoš vkládačkama a vydrží i 12 hod, v noci kojím dvakrát, většinou... Mám ji na noc nejradši, protože to není balík a střihově Víťovi super sedí.

helulela
29. srp 2010

mně někdy připadá, že si lidi myslí, že látkařka = holka, která by se nejradši odstěhovala na samotu mimo civilizaci a založila si tam kozí farmu

ivuska.h
29. srp 2010

@blka Pak poreferuj, jestli se ti podařilo 14 měs. dítě do té BBH nacpat 😀 Mě totiž přijde děsně malá, na Klárku už bych ji teda nezapla ani omylem (má 13 kg). Natož dovycpanou.

ivuska.h
29. srp 2010

@helulela No a co teprv obecný názor na ženy rodící doma? To jsou zase batikované objímačky stromů hazardující se životy svých dětí. Lepší socka než vražedkyně 😀

jasekd
29. srp 2010

@helulela ja jsem za exota i proto, ze tridime odpad 😅 a taky ze chodime do kramu (cca 500 metru) i na velky nakup pesky s krosnou (auto mame).
@ivuska.h k te batice si jeste pridej mastne dlouhe vlasy a na nohy kristusky 😀 Ale je pravda (zadnou doma rodici neznam osobne, vim jen tady o tobe), ze typy, ktere tu popisujes, me dost odsoudily, ze uz nekojim, aniz by znaly souvislosti, takze pro me tenhle typ je zase ztelesneni laktacni fanaticky 😀

silente
29. srp 2010

@ladida.l - oooo boooože, fakt tam jsou 😵 😵 😵 😵
http://www.latkovky.cz/nepropustne-PUL/swaddleb...
a sakra .... 😨 😨 😨
@helulela - dobrý popis látkařky 😀

blka
29. srp 2010

@ivuska.h Já ji dávám na dopo spaní a v pohodě. Ještě máme fůru místa 😀 . Ale nás neber v potaz, Mareček má 7kg 😉

@helulela a vydrží v pohodě, jo? Tak to asi prubnu. Max. bude všechno mokrý 😅

helulela
29. srp 2010

@ivuska.h ono to bude asi dost tím, že kritizují něco, čemu si myslí, že rozumí, ale ve skutečnosti o tom moc nevědí
a abych si sáhla do svědomí, tak o ženách rodících doma, jsem taky neměla moc extra mínění. Ty jsi vlastně první, o kom to vím, a protože mi přijdeš jako rozumná holka, už jsem ochotná se o tom bavit jako o alternativě...a to je u mě velký pokrok 😉

@blka někdy je durch, ale svrchňáky to vždycky podržely, dávám přes ni BI shorties...a Víťa má taky 7 kg, takže rezerva tu je.

helulela
29. srp 2010

já mám srandu z toho, jak se určitě půlka sídliště dohaduje, co to u nás visí na balkoně za divný hadry 😝

ladida.l
29. srp 2010

holky, moje máma a všichni její sourozenci se narodili doma a babička není alternativní ani náhodou 😀 Spíše naopak 😀

sussanah
29. srp 2010

tak to me nektere kamaradky (spise starsi rocniky) desili, ze si s latkovkama na sebe siju bic a to vyvarovani atd a ze u toho urcite nezustanu. No a ted uz to ani nekomentujou, asi jim to hlava nebere, ze to zvladam s usmevem a dokonce na tom vidim jen a jen pozitiva 😀 Dokonce jsem i jednu moji dobrou kamaradku, ktera byla zasadne proti latce ukazala, ze jsou to jen plane obavy. Dneska akceptuje latku jako jinou moznost, ale jeste porad neni presvedcena ze by to zkusila. Rikala, ze pokud tak maximalne u maleho mimca tak do 6m, ale i to je pokrok 😵 A jedna sestrenka uz je dnes presvedcena, ze az ona bude mit mimco, tak jedine latku, jak to vidi u me. Ale obecne ja nejsem dobry propagator latkovek, protoze s nasi BKM mame z 90% cc, vv a rucniky ikea, ktere musim menit po kazdem pocurani, coz se na me lidi divaji doooost divne 😅