Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

ivuska.h
6. zář 2010

@broucek2 No to se právě musí otestovat 😀 Ten materiál je jiný, je míň pružný, vlas je trošku kratší. Ale zase po několika praních by se to mohlo chovat líp, težko říct, to se právě musí vyzkoušet.

beruskaveruska
6. zář 2010

ahojky musím na vás po dlouhé době juknout 🙂
tak já jsem látkování nerozjela tak jak jsem si představovala až ted skoro od 3m nám to jde jak má, ale vyhovují mi jednovelikostní plenky 😲 vím, že vy je tady nijak moc rády nemáte 😝, ale chci se zeptat na hlavní stránce anyy jsou ve vrchní řadě 3 druhy oranžových plenek dají se objednat??? na ně je třeba svrchnáky to je mi jasné, ale jsou krásné a chtěla bych je vyzkoušet 🙂
a pak taky na MK má petradom nějaké pleny nemáte s nima zkušenost??

ivuska.h
7. zář 2010

@beruskaveruska Oranžové plenky zase časem budou, řekla bych tak za 14 dní už by mohly být.

silente
7. zář 2010

Tak je to tady! Soutěžíme s Aninkou o plenku, prosíme pomozte nám Vaším hlasem 🙂 Předem děkujeme za sdílení dál 🙂
http://www.latkove-pleny.cz/foto-soutez/

broucek2
7. zář 2010

s látkováním taky trochu bojuji, ale pouze s ČČ, protože mě vždycky naštve, když mi protečou až na svrchňáčky a případně i přes ně, to mě pak bere děs a uvažuji, že zase dám jednorázovky. Hlavně malá teď kadí nějak divně často a ani bezplenkovka se nám teď nedaří. Když pak ale dám Popolinky, Anavy nebo jiné plenky, zase ráda u látkovek zůstanu

ladida.l
7. zář 2010

@silente, koukám, že už máš drtivý náskok 🙂 Asi Vás s Marekm nedoženeme 😀 Ale kdyby se Vám líbila i naše fotka, prosím také o hlas 😀

beruskaveruska
7. zář 2010

@ivuska.h děkuji budu si to hlídat 🙂

silente
7. zář 2010

@ladida.l - rádi zahlasujeme 😉

terezita
7. zář 2010

@blka tak tady mas ty vlnaky s jednou vv uvnitr. 😅 jen modelka nechtela postat..
kdyz bude dite behavec tak to ty natahovaci moc neudrzi, jak jsem psala ja pres to zapnu body a drzi to pak krasne

betelgeuzz
7. zář 2010

@terezita a jak dlouho ti ta vv vydrží? já dávám teď malé jednu čč a někdy je i po hodině durch ☹

Máme teď nějaké protíkací období. Včera pročůrala nový anavy vlňáčky. Kolikrát jste je lanolinovaly, než dobře držely? Já jednou a úplně protekly. Jsem si všimla mokrých fleků na linu a nejdřív jsem si myslela, že jsem si namočila papuče, když jsem vytírala. Pak jsem zjistila, že jak malá lozila a občas si sedla, tak dělala ty mokrý fleky zadkem 😀

veselazu
7. zář 2010

@ivuska.h prosím brousím si zuby na nějaké nové plíny, můžeš nám prozradit, kdy půjdou do prodeje tvoje bambusové vv, PUL AI2, atak dál? už se nemůžu dočkat, až zase něco nového koupím 😀

Jinak jsem si objednala nové BB Weehuggers tak jsem zvědavá a už se těším. Akorát je měli už jen v zelené a žádné obrázky béééé.

ivuska.h
7. zář 2010

@veselazu VV už jsou našité, dnes jsem je fotila, na eshopu budou možná ještě dnes. AI2 ještě čekají na našití vkládaček, taky ještě počkám, než budu mít konečné zprávy od prvních testerů. Nové potisky budou během příštího týdne (k odeslání ale až ten další týden, budu mít konečně opravdu dovolenou, nejen trochu dovolenou 😀 ).

ivuska.h
7. zář 2010

@betelgeuzz Určitě je potřeba víc než jednou, ta vlna je z výroby úplně zbavená lanolínu. No, nicméně já jsem teď v poslední době na vlňáky obecně nějak zanevřela, málokdy se mi podaří je dobře nalanolinovat. Koupila jsem už používané Bundles (takové ty vyšší s nohavičkou), byl od paní naimpregnované, krásně držely. Pak jsem je po nějaké době prala a znovu impregnovala a od té doby protíkají. Ty moje mi naopak zase drží. Takže já už fakt nevím 😢

ivuska.h
7. zář 2010

Jo a ještě k vlňákům -- ono je to s nima asi fakt dost alchymie, protože třeba vlňáky od Baby Idea, longies i shorties si někdo nemůže vynachválit a někdo zas říká, že furt protékají...

erinka83
7. zář 2010

@ivuska.h A co natahovací vlňáky nebo flísáčky? Mám teďka od tebe oboje na patentky a nějak nám to moc nesedí :-/ Teda ty vlńáky jsou pěkně pružné, ale stejně, Baru je asi nějakej divnej hubeňour 😅 A ty flísáčky nemůžu pořádně napasovat ani na tvou kalhotovku.... Chtěla jsem je už na dalšího novoška (až někdy bude 😀 (, ale to by vaječina tekla všude ☹

ivuska.h
7. zář 2010

@erinka83 Přikládám foto vlňáků na -ondrovi, má 8 kg a myslím, že je celkem hubenej... Pod vlňákama má moji plínku s oběma vkládačkama. Flísáky sedí podobně, je to stejný střih, ale jak je materiál míň pružný, je to malinko jiné. Kdyžtak pošli fotku, abych viděla, jak přesně to nesedí a co je za problém, ať se to kdyžtak může řešit.

ivuska.h
7. zář 2010

@erinka83 Jo a k vaječině -- ony ty svrchňáky úmyslně nejsou extra utažené kolem noh (i když to záleží taky na proporcích pas-stehno, je to prostě plenka zapínaná jednou řadou patentků...). Já osobně teda myslím, že vaječinu by měla zadržet už samotná plenka, protože kdyby ne, tak třeba s vlňákama to bude dost nepříjemné...

erinka83
7. zář 2010

@ivuska.h no já totiž pořád vážu novosklad 😀 a ten tu vaječinu vždycky neudrží 😒 zkusím nafotit, až bud mít Baru náladu 🙂 Díky

ivuska.h
7. zář 2010

@erinka83 Aha 😀 A to se teda nebojíš na to dávat vlňáky? Jak tohle vlastně řeší všechny novoskladářky?

blka
7. zář 2010

@terezita Moc děkuju 🙂 . Ale teď zase nevím 😀 . Jsou takové širší a hlavně jakoby "plandavé", že je má skoro až u kolínek 😕 . Co to má na té první fotce? Kačenku? Tváří se, jak kdyby jedla citron 😀

terezita
7. zář 2010

@betelgeuzz vydrzi nekdy i cely den.. 😀 em. vetsinou uz hlasi nocnik, takze my nehody ani nemivame. jinak driv byla na jedno, max. 2 pocurani.

@blka na te prvni fotce byla naprdla, bo kacence nemohla ukousnout hlavu.. 😅 😀
plandave neni to spravne slovo, ale volnejsi jsou. treba ty vlnaky od storcha jsou pevnejsi a lip na ni sedi, ale zase ty bundles jak jsou takove jakoby volnejsi tak se z nich prave lip a rychlej dite vybali. a to u nas je priorita 1 😅 a kdyz pres ty vlnaky ma zaple to body, tak to drzi hezky.

meleri
7. zář 2010

ahojte holky,
poradily byste mi, látkuju už delší dobu ale nikdy jsem nezačínala s novorozencem. ted čekáme miminko, a zajímalo by mě, kolik těch látkových plín jste za den spotřebovali? a za noc? já dávala nazačátku papírovky a vyšlo to tak na osm za den ale na noc si už nepamatuju.
plánuju dávat zezačátku spíš čtvercové a k tomu flísové kalhotky, a později mám popolini "panda". k tomu mám i BG jenže to potřebuju ještě pro syna.

blka
7. zář 2010

@terezita Moc díky. Tak já do nich teda půjdu 😀 . taky už myslím trochu do budoucna, až bude chodit na nočník, tak aby to bylo hnedka dole.

terezita
7. zář 2010

@blka doufam, ze me pak neukamenujes, ale ja ac nesnasim natahovaci disany tak ty bundles a storchy mam fakt radsi nez patentkove. a hlavne kdyz jsem pak sundavala narychlo z em. patentkove vlnaky, tak jsem se vzdycky desila, abych ty patentky nevyrvala.. a jak psala vcera baca, vsechny ty me vlnaky jsem tu osmatlala a jsou doopravdy nejprijemnejsi na omak. takove krasne mekkoucke 😅

blka
7. zář 2010

@terezita Určitě neukamenuju,neboj 😉

veselazu
7. zář 2010

@ivuska.h díky, budu zatím šetřit 😀

zlatouch
7. zář 2010

@meleri u nás to bylo ze začátku v noci co kojení to přebalení, takže tak 2krát, řekla bych, ale velmi rychle jsem se snažila to omezit 😉 Myslím, že tak 10 přebalení na 24h můžeš počítat 😉 A do března se třeba starší stihne odplenit, ne?

zlatouch
7. zář 2010

@beruskaveruska ahoj, teď jsem si všimla Tvého dotazu na plenky od Petra.dom (nebo tak ňák, pokud nás čtěš, omlouvám se 😉 ), v nějaké diskuzi mimo MK jsem četla, že za tu cenu to není úplně nej kvalita (srovnání např. s cuddle), ale osobní zkušenost nemám 😒 Ale třeba se někdo najde?

meleri
7. zář 2010

zlatouch

kéž by se oplenil...ale moc v to nedoufám, nočník odmítá, baví ho vybírat si barvu plenky, kterou zrovna bude mít, atd, mazlí se s nima, prostě se jich nechce vzdát. ale máš pravdu do března je ještě daleko.
tak asi budu muset možná dokoupit jen ty fleecové svrchŇáky na novorozence, myslím že tak dvoje budou stačit.

beruskaveruska
7. zář 2010

@zlatouch děkuju já jsem právě nenašla žádnou maminku co by je měla a chválila - já bych prostě chtěla tu beruškovou víš 😀 😀

@erinka83 novosklad?? tak ten nám nějak nejde už jsem vzteky prodala i snapky 😀
fotka je, když malé bylo 16 dní, ale ale no se mi to nějak nezdálo jestli jsem to měla dobře 😝