Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

slunicko76
4. říj 2010

@meleri my teda mame kakani taky dost agresivni, vzdycky ji poradne umeju a casto vetram, nekdy ji necham bez plinky, treba 15min a je to lepsi!

ty latkove vlozky mi prijdou fajn. Az prijde MS, tak jsem si take objednala latkove! Je praveda, ze tobude chtit casto menit! Ja bych je teda taky prala zvlast a prala na 90. delam to i s plinkama, teda u kterejch to jde! Mozna uchylka zdravotni sestry, ale je to tak! 🙂

andelka
4. říj 2010

@veselazu nestraš se zoubky 😅 jdu teď ven, tak se podívám po tom Sudocremu.

@slunicko76 no jo, dřív jsem si netroufla, dost brečíval, a pak zas nemohli příbuzní, tak to vyšlo až teď. Bylo docela dobře, sluníčko 🙂

veselazu
4. říj 2010

@andelka kup si jen ten malý asi 60g ten ti vydrží dlooouuhhoo. my máme 125g a ten už používáme denně půl roku, a ještě tak na 4 měsíce tam je.Dává se tenká vrstvička.

slunicko76
4. říj 2010

jj, se sudokremem jsem spokojena, stridam to s niveou, ta mne taky prijde OK

slunicko76
4. říj 2010

@andelka my meli krtiny v polovicce prazdnin a byla docela kosa, na leto!🙂 ale Esterka je v kostela hodna, tak to bylo v poho. Obcas brekla,ale to je normalni!🙂jinak ji mam v kostele v satku a vydrzi celou dobu!

ivuska.h
4. říj 2010

@xovicka Látkové ubrousky a Medvídek nebo libovolný koupelový olej s vodou... Moje plínky v Bráně nebo taky můžeš u mě osobně vyzvednout obj. z eshopu.

@crawler Pomnožení bakterií mimo tělo už je ale stejné nezávisle na druhu vložky, manipulace s ní stejná, čili tohle není specifikum látkových vložek (to umytí rukou po výměně atd.). A vyvářka je opravdu zbytečná, většina bakteriá nepřežije 60, když dáš perkarbonát, má to stejný efekt, jako když se desinfikuje poranení peroxidem vodíku. A pak při sušení na vzduchu se těm bakteriím taky moc dobře nežije 😀

suik
4. říj 2010

@sussanah ja uz je mam, dostala jsem je....zatim u me vedou celouozovy vkladacky, tyj sem tu i v nemecku objevila kde koupit. Irmu tu mam, ale pouzila jsem ji jen jednou, spis ji vyuziju jako podloku na prebalovani, aby kdyz se pocura byla relativne na suchu, nez ji zabalim, predtim tam mam jeste papirovy ubrousky nebo ikea rucnicky, a ty pak davam pryc....

@xovicka ja mam z ikei takovy kos a soucasti toho byla i takova nadobka na vodu, takze ji mam vzdycky prichystanou a pak myju bud papirovym ubrouskem nebo Ikea rucnickem. Po ruce mam i vlhceny, ted jsem koupila nejaky bio s mandlovym olejickem a ruzovym vonnym olejickem, jsou super, ale taky pekne drahy. Ty komercni mi desne agresivne voni. takze jen treba v noci, nebo svatecne. Do koupelny to mam taky daleko.

@andelka my mame ted taky paradni opruzeninu 🙄 a to papirovky pouzivam jen vyjimecne, vetsinou na druhou cast noci. Chjo.....mazu sudocremem, ale vraci se to.

meleri
4. říj 2010

andelko,
jej to je mi líto! fakt mě nenapadá čím to může být...my to máme taky tak, zčistajasna červený zadek, a marně se ptám co jsem udělala špatně. asi je to hovínkem. přeju ti at se to brzo spraví!

sauvinex,
já jsem si našila z takové savé látky asi 18 čtverců a utírám tím, pak to vyperu a pohoda....ted už ale delší dobu myju pokakanou dupku pod sprchou protože už je fakt velký a kadí moc....ale jestli nechceš šít tak tyto čtverečky se dají nakoupit na všech různých ek. stránkách...

meleri
4. říj 2010

slunicko,
já mám dost strach pořád prát na 90 z důvodu co jak to dodrbe pračku....jako nevím nejsem technický typ ale vždycky když mi to na 90 ždímá tak je to síla....tak se snažím conejmíň prát na devadesát...normální menstruaci když jsem měla tak vklidu da padesát max šedesát tak si říkám že to snad taky půjde... 😕 🙂

jitavl
4. říj 2010

Ahoj holky, tak 23.9. se mi narodila Emička (3,250g a 49 cm). Má pořád hlad a taky chce být jen u mě, a tak na plno využíváme šátek a tam je nejspokojenější. Taky jsme po příchodu z porodnice začali látkovat a zatím se stím peru 😵 Jak dloho vám trvalo než jste se do toho dostali?

meleri
4. říj 2010

jitavl,

já jsem s tím začla až ve 3 4 měsících života protože předtím látkovky malý nesnesl, byl z nich pořád opruzen..:( pak se to spravilo, no a musím říct že dost rychle jsem se pak do toho dostala, ale jak dlouho to už si nevzpomenu! 🙂

andelka
4. říj 2010

@veselazu tak Sudocrem neměli, tak mám Imazol, ať to má brzo pryč.

@slunicko76 já budu mít od zítřka Manducu, tak doufám, se do kostela dostanu častěji.

@jitavl já začala asi v 6 týdnech, dřív jsem měla dost starostí sama se sebou. Dostala jsem se do toho tak za týden. Baví mě to čím dál víc 😅

Na utírání používám nastříhané čtverce látky - staré tričko - namočím do vody, otřu, vyperu 🙂

jasekd
4. říj 2010

@jitavl Gratulace 😵 A vydrz, ja nadavala tak 14 dni urcite, na co jsem se to dala, jenze jsem v tom mela uz strasne penez, tak jsem musela vydrzet a jsem dneska moc rada 🙂 Me do toho i hodne manzel tlacil (teda puvodni rozhodnuti bylo hlavne moje, ale pak jsem zejmena v noci ztracela elan, a on samozrejme chrapal 😀 ), furt mlel o tech tunach odpadu a ja i pro klid doma latkovala hned od zacatku.
@suik Ono je to u tak maleho decka normalni, Martin mel zadek ukazkovej a jak jsme meli jit k Dr, den predtim zadek jak pavian. Rvala jsem, ze vypada jak zanedbane spinave cikane, byla na sebe nastvana a nekteri mi hned rikali, ze je to tou latkovkou atd, ale sama doktorka mi rekla, at neplasim, ze je to normalni 😉 Nemam zadny tip, ze by nejaky krem pomahal vic, pouzivali jsme Sudocrem a Rybilku a proste jak to prislo, tak to zmizlo. Pomahalo vetrat (ted je to horsi, uz je nekdy celkem kosa 😖 ) a umejvat ubrouskama namocenejma v mesickovym odvaru (koupila jsem v lekarne mesickovy kvet od Megafytu) a nechat poradne uschnout, a mazat v tenke vrstve.

meleri
4. říj 2010

holky
nám strašně moc pomáhá obyčejná mastná Indulona. takové ty polosuché krémy nebo krémy se zinkem nám vůbec nepomáhají. ale je to asi individuální.

andelka
4. říj 2010

@jasekd no, my jdem k doktorce přesně za týden, tak doufám, že už to bude dobré. Mu to tak zčervenalo za skoro 5 měsíců co je na světě poprvé 😕 A to už měl na zadku všechno možné. Uvyžuju koupit Pampers Premium care, ty si holky chválí, no a nebude to velká investice, mám na to kuponek DM a nespotřebuju toho moc, tak si můžu dovolit koupit dražší papírovky.

maly_prcek
4. říj 2010

Čau ženštiny,
co je nového, nějak Vás nestíhám pořádně dočítat...

Četla jsem, že ste se bavily o látkových vložkách... Už je druhou MS používám a super... Mně to teda fakt vyhovuje. S hygienou mi to neva, jsem takový doktorský typ - krev mi nevadí. 🙂 Ty bakterie - to snad funguje podobně jak normální vložka, ne? Vložka taky bakterie nazahubí. Často měnit se to musí měnit dycky... Akorát kalíšek mě teda štve - furt se mi někde ztrácí 😀 Dycky ho půlku MS hledám, kam jsem ho dala... Měli by ho dělat s nějakým pípákem...

Ad otlačeniny na stehýnkách, jak jsou gumky - taky se nám dělávaly... Hodně promazávat, střídat svrchňáčky, aby ty gumky byly pokaždé jinde... Za pár dní to bylo fuč...

A asi budu prodávat Anavy snapkové ☹ Dáváme teď hodně čč, snapkovat ročního Davídka je teda už o nervy, takže radši sáhnem po patentkových... Komínek tam furt leží naskládaný, úplně mi to trhá srdce 🙂

maly_prcek
4. říj 2010

@andelka Tak zrovna Pampers mě tada vůůůbec nelákaly... Měla jsem nějaké vzorečky a smradlavější plínu jsem v životě neviděla. Tam nalívají snad lahvičku parfému do balení... 😒 Brrr...
My teda hnusky kupováváme Huggiesky (taky jsem si říkala, že můžem mít drahé, když jich spotřebujem tak málo 😀 😀 )

meleri
4. říj 2010

já mám s pamperskama dost blbé zkušenosti, nevím proč, ale měl z nich hrozné opruzeniny, najeli jsme teda hned na huggies, to bylo v šestinedělí a za pár dní měl zadek super...po látkovkách taky nic moc...jenže když jsem si je pořídila tak jsem to nemohla vzdát...no a ted je to v pohodě, jen na noc bych je nedala...
ale pro druhé dítě už rozhodně do látkovek neinvestuju, mám cca 20 látkovek k tomu nějaké čtverce tak to snad bude pro oba stačit.. 🙂

andelka
4. říj 2010

@maly_prcek no já jsem zatím moc pozitiv na huggies nečetla, Pampersky jsme měli active baby a byly dobré doteď - sleep a play byly hrozně navoněné, ty premium by snad měly být nejlepší i na pokožku. Tak uvidím.

maly_prcek
4. říj 2010

@andelka Mně přijdou fajné, nikdy s nima nebyl problém... Pampersky třeba střihem vypadaly docela fejn, ale ta parfemace je teda příšerná... Ještě teď si pamatuju ten smrad, co jsem rozbalila jakýsi ten jejich vzorový balíček 🙄 😀 Vidiš to, já zas znám spoustu lidí, co se po Pamperskách osypalo a přešli na Huggies a dobré... 🙂 Nedá se věřit int. diskuzím... 😀

veselazu
4. říj 2010

@suik mně se malý opruzoval po těch celulózových nebo jakých prostě papírových separačkách. Museli jsme jet bez nich. No Irmu jsem pořídila až po několika měsících - nevěděla jsem o ní - a opruzeniny se nám už několik měsíců vyhýbají naštěstí.

@maly_prcek s těma Anavkama - taky je to čím dál zajímavější ho přebalovat, chce to hledat stále nové neohleděné zajímavosti. No asi je nechám pro další nebo jak říkáš - půjdou dál.
My nakoupili Pampersky v akci - používáme na noc - ale smrdí mi teda dost. Taková umělotina fuj. No ale byly jen za 3kč tak babička vzala 2 megapacky 😠 podle mých výpočtů to máme na dalšího půl roku.

andelka
4. říj 2010

@maly_prcek ale kdo má tolik papírovek zkoušet 😅

Už jsem poprvé použila Anavy na snapku a supéééér 🙂

ivuska.h
4. říj 2010

@maly_prcek To trochu vyznívá, jakoby se ti ten kalíšek ztrácel vevnitř 😀 😀

Jinak k Pampers -- včera jsem měla tu čest si je na návštěvě očuchat a voňavé jsou teda fest. Naštěstí jsem nepřišla do styku s použitým kouskem 😀 Já jediné hnusky, co jsem kdy vyzkoušela, byly Moltexky, Alany a Babylove.

mmmk
4. říj 2010

Tak pampers davam na noc, takove ty spesl nocni. Dostali jsme na otestovani 10 activ fit (fialove) a pry se daji pouzit i na noc. No, kdyz ma plinka rano vahovy prirustek 400g, nemuzu dat cokoli 😀 Activ fit nestacily. Jinak na cestovani nebo mimo domov mam babylove, protoze moltex i alany jsou ty nejhorsi plinky, co jsem zazila. Jsou jako fosna a blbe drzi.
Mam to asi jako @meleri - na druhe uz nic dalsiho porizovat nebudu 🙂

katka82
4. říj 2010

Ahojky 🙂
tak Sudocrem taky můžu doporučit 😉 a máme vyzkoušené i Robátko s konopným olejem(a to hlavně na těch opruzeninách)Honzíno se nedavno parádně oprudil po Nurofen sirupu 😕
jinak veškěrou látkovou výbavu mam taky z netu 😉 u nás ve městě se daj sehnat snad jen obyč čč a ty jsou tak průhledný že se přes ně daj číst noviny 😀 😀
na mytí zadečku jsme používali misku s vodou a ikeácké froté žínky(ty jsem dávala i jako vkládačku) 🙂 a super je Medvídek 😉 pžesně jak tu píše Ivuška
@maly_prcek jj taky jsem se lekla kde se ti ten kalíšek ztrácí 😀 😀
na látkové vložky se taky chystám 😉 jen teda nevím kdy se ms uráčí dorazit bo posledně tu byla před 2 lety 😅 😀 ale nechybí mi 😉

chita
4. říj 2010

Ahoj, tak jsem Vás tady pročetla a mám jednu otázku. Zdědila jsem po sestře cca 60 čč. Některá má rozměr 70x70 jiná 80x80. Na začátek bych chtěla zkusit látkovat na čč, ale nevím jak skládat na novouška- kluka. A z jaké velikosti plínky skládat a hlavně jak skládat. Děkuji

jasekd
4. říj 2010

@chita Najdi si na netu "novosklad", tam bude presny navod krok za krokem. A urcite staci ty 70x70, my je mame dited 😉
@mmmk Alany nejsou tak strasne, kdyz je mas obcas 🙂 Kdyz jsem je davala poprvy, taky jsem si rikala, jak to blbe susti, ale davam je. Moltex neznam, Babylove prumer, stejne jako Pampers, ale ja je davala jen kratce. Nejlepsi do porodnice (zas koupim) byly pro nas Bella Happy newborn.

chita
4. říj 2010

@jasekd Děkuji, ten novosklad jsem našla, jen by mě jěště zajímalo, to dávám jen 1ks? Nebo víc kusú na novosklad , nebo jen 1 novosklad a pak na střed další plínku/y SLOŽENOU NA 1/4?

sussanah
4. říj 2010

my jsme sem tam pouzivali z papirovek Huggies, ty docela sly, ale hrozne mi smrdely. Pak jsem najela na babylove a to mi vyhovuje, nezdaji se mi tak navonene a sedi dobre. Sice uz mam asi pul roku jeden balik normos a jeden kalhotkovych babylove, ale co, alespon za ne neutracim 🙂 Jednou jsem dala v maleho 10m pampers (nejaky vzorek jeste z porodnice) a chudak se mi do rana oprudil, jak jeste nikdy ne. Zbavovali jsme se toho asi 3 dny, o to byl pres den uz vetsinou ve slipech 😒 Ale obavam se ze papirovky, to je dite od ditete a zarucena znacka neni.
Jo a za sebe taky sudocrem doporucuju, nam pomahal, v krizi prisel na radu pythiol, to se hojilo pred ocima.

katka82
4. říj 2010

@chita na novosklad dáš buď další složenou čč(ale né na novosklad) nebo nějakou vkládačku 🙂 my ze začátku dávali nej jednu čč na novosklad a až pak jak byl starší tak jsem dovycpávala