Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

schnek
19. lis 2010

@slunicko76 admin ti poví, kdy se dotyčná naposledy přihlásila. Podle toho poznáš, jestli se schovává nebo se tu fakt neobejvila 😉

margotg
19. lis 2010

@andelka já nechápu, proč si někdo něco objedná, když to pak nechce.

andelka
19. lis 2010

@margotg kdyby aspoň napsal 😒

suik
19. lis 2010

díky za rady s tím lanolinem....do zdejší lékárny se fakt neodvážím 😀 , občas se pro něco vypravím, ale když chci fakt něco nestandartního a oni to nemaj, tak to je pak na dlouho....juknu do dmka možná to budou mít i jinde. Já mám lanolin na prsa, ale nemůžu najít co to přesně je,už jsem vyhodila krabičku, ale stálo to dost, abych to vyplácala na kalhoty....

už jsem napsala i domů, ať mi to někde opatřej, to bezvodý z lékárny...

jo a @ivuska.h dostane zákaz používat nové a hlavně čím dál krásnější vzory plínek 😝 😀 mám shady oranžovou, ale ta zelená a fialová je teda bezkonkurenční 😵

suik
19. lis 2010

jo a dneska jsem dala vlňákyn a noc... cca od devíti do půl šestý ráno...plínka celkem mokrá, ale dalo se, vlňáčky naomak suchý, ale pyžámko bylo trochu vlhčí, hladně na zadečku....jako to mi neva, stejně má skoro každou noc nový, ale nevím, jestli to nalanolínování bylo správně.

margotg
19. lis 2010

@andelka no, snad slušně se dá i odmítnout, rozmyslet se můžem každý a mě tohle prostě nejde do hlavy 😒
Mě se tohle taky jednou stalo, paní projevila zájem o plenky a pak čtyři dny nic, tak jsem je slíbila kamarádce. Napsala jsem jí teda omluvu a připadlo mi, že je spíš ráda, že jsem jí přestala bombardovat otázkama, jestli je teda chce. To odpověděla hned.
Nepřijde mi takový problém napsat třeba každý den jeden dva řádky co a jak 🙂

maly_prcek
19. lis 2010

@ivuska.h @margotg Spíš si mně dycky prohlížely, jestli tím lanolínem nejsem celá napatlaná 🙂 Když ho mám takovou spotřebu 🙂 A ony to zatím troje vlňáky, které někdo rád pokakával 😉 Tak u nás jsem s lanolínem byla průkopnice, ale aspoň mi ho nikdo nevykoupil 🙂

maly_prcek
19. lis 2010

@suik A co jsi měla v těch vlňácích za plínu? A co to je za vlňáky?
Já na noc dávám/dávala jen Disany nebo BI shorties nebo bych dala ty nové Ivuščiny tahahovací vlňáky, jiné ne, nevěřím by, že to daly...

ivuska.h
19. lis 2010

@suik Takové navlhnutí je u vlňáků normální, ta vlhkost s plínky se prostě vypařuje a jde ven... Mělo by to být jen takové zapařené na omak, ne mokré.

zlatouch
19. lis 2010

@suik ja tu masticku na prsa z DM pouzivam na vlnaky s uspechem 😉 A nedobrala jsem ani jednu tubu, vzdycky jsem dala kapicku a vlnaky jsme meli jen na noc a ne celou dobu. Stoji to asi 20Kc, mela jsem naky kuponky na slevu. Sice neziju v cizine, ale zda se mi to i tak jednodussi, nez se pidit po lekarnach 😉

suik
19. lis 2010

@maly_prcek disany a bavlněnou BL s bambusovou vkládačkou, ale dávám většinou anavy, ty byly ale mokrý

@ivuska.h jj, bylo to jen takový zapařený.... na pyžamku má teda ještě merinozavinku, ta byla malinko taky...tu ale musím chránit, bez ní jsme studený, ale i z ní se mi už vymotává ☹

@zlatouch no to určitě, snad něco najdu, tady lanolin docela používaj....hlavně na ty bradavky.

slunicko76
19. lis 2010

tak jsem si to privolala a dnes odpoledne ty plinky dorazily,ale i tak dekuji vsem za rady! ale byla jsem docela nasr...🙂

slunicko76
19. lis 2010

devcata, muzu se zeptat, vna vkladackach do tech BG kapsovek jsou tri patentky maji jeste nejakou jinou funkci nez zeji zmensi? jo a ta vkladacka se proste jen strci do te kapsy? ja totiz jeste zadnou kapsovku doma nemam, tak proto se tak blbe ptam!





betelgeuzz
19. lis 2010

lanolin na vlňáčky se dá objednat i na www.tulenik.cz. Objednávala jsem si tam čistý perkarbonát, tak jsem přibrala i lanolin. U nás jsem ho v jedné lékárně objevila, ale mají tam schody, takže s kočárkem se tam nedostanu. 😒

veselazu
19. lis 2010

@slunicko76 jj ty patentky jsou na zmenšení. A vkladačky se jen tak vloží do kapsy 😉 no vidíš jak jsi přirozeně inteligentí 😀 😀 .

veselazu
19. lis 2010

@slunicko76 těšíme se na fotku malé modelky v nové kapsovce 😉

duzame
19. lis 2010

Když se to tu nakouslo, jak často přebalujete? My doma co hodinu a skoro vždycky je to durch, i 6 vrstev bmb froté.....Když dám vyjímečné Alanu, tak se snažim tak max. po 2,5 h přebalovat, jinak má ta plenka snad kilo 🙂 . Prostě průtokáček 😀

ivuska.h
19. lis 2010

@duzame Ondra teď míň pije, takže tak po 3 hodinách a plínka bývá mokrá jen od půlky dopředu, vzadu suchá skoro vždy, krom noci. Dávám svoje kalhotkovky jen s dlouhou vkládačkou.

blka
20. lis 2010

@duzame Já co 1,5 hodiny až 2 a s jednorázovkou tak co 3 hodiny.

slunicko76
20. lis 2010

@duzame ja prebaluji cca jednou za 2-3 hodiny, mame dve cc narovno a myslim, ze je mokra tak akorat, nekdy vydrzi i vic nez ty tri hodiny! Prebaluji pred kazdym jidlem a ted preda ,po a nekdy i behem svacin i obeda, to ma ted Esterka kakaci manii!🙂 si myslim, ze max ty tri hodiny by mela byt i ta papirovka, ale co mam zkusenost, tak nekterejm maminkam "vydrzi" i 6 hodin ( pres den) ☹

mehlo
20. lis 2010

@duzame tak já přebaluju po 2 hodinách a velmi často jsme úplně durch až na punčocháčky

reruna
20. lis 2010

@duzame přebaluju jako blka

slunicko76
20. lis 2010

@ivuska.h Ivo, chtela jsem se zeptat, nekde u vas na anavy.cz jsem cetla, ze by ted nekdy mely byt u vas v prodeji i AIO,plati to? ja bych si totiz urcite nejake objednala. A ted bych jeste chtela ta oranzova auticka, slo by to dohromady a nebo nemam cekat?

blka
20. lis 2010

@slunicko76 Takhle přebalovana manželova teta. Koupila na den ty noční plínky a prostě je v tom nechala hodně dlouho. Doku nebyla plínka ke kolenům 😔 .
Jak jsi tu myslím včera psala, že se ti v jednorázovce zdá studená prcinka, tak mě nikdy. Tam ji má vždycky hodně teplou a z látkovek ne - ve vlňáčcích. Teď nevím, jak z PULek.

schnek
20. lis 2010

@duzame já přebaluju obvykle po kojení, ale když se kroutí, tak nejdřív nočník nebo kojo nad nočníkem, jinak když je vzhůru, tak se ji snažím nechat nahatou. A plínky máme durch, Matouš je tak mokrý nemíval 😅 dávám kikko čč bmb na novosklad nebo barevný vv 1 na snappku, jenom ikea čč pobírají líp, nejsou tak durch, na noc do kikko čč bmb jednu vv na čtvrtiny a je to tak akorát ve 4 ráno přebalit... hroznej průtokáč 😀 a to si kolikrát to hlavní šetří až do nočníku 😀 celkem se nemůžu dočkat, až vytáhnu PUL vel. S, do těch už by se mohly vejít IV 100g 😉

schnek
20. lis 2010

@slunicko76 sousedku jsem navedla na BKM, ale jinak jedou v Pamperskách, na látku se nechytila... a aby ušetřili, holka dostává plínky nazpátek, dokud nejsou durch... takže za den (celých 24h) "vypotřebujou" 3 plínky... humus 😝 😝 😝

slunicko76
20. lis 2010

@schnek je to hnus,ae neprekvapuje lmne to! takovejch zenskejch je hodne!A pak se hrozne divej, jak casto deti v nemocnici prebalujeme. jednou mi jedna rekla, ze se nedivi, ze mame malo vpenez, kdyz takhle plejtvame!🙂 v prvni chvili jsem ji chtela dat pres cumek, ale profik pak ve mne zvitezil!🙂

E. se ted vratila z prochaky dedeckem a za tri hodky plinka tak standard. pocurana.

margotg
20. lis 2010

@schnek se nedivím, že nejde do látkovek, to by asi tolik neušetřila 😀 😀 😀

slunicko76
20. lis 2010

@margotg to asi ne! 😀
ted ale nevime, jestli je tak uspesna v BKM a nebo takove cune!🙂 😀

schnek
20. lis 2010

@slunicko76 no, tak naše zkušenost z nemocnice, kde Matouš ležel 2 dny s průduškama v polovině září - nejdřív zuřivý přesvědčování, jak by to bez nás určitě skvěle zvládnul... strašně se divili, že tam chceme být s ním (ještě mě primář seřval, ať tam nebulím, že zbytečně týrám dítě v břiše). Musel tam být mm, mě tam nechali jenom chvíli přes oběd na vystřídání (kvůli pupku,abych něco nechytila), sestry totální nezájem, o všechno jsme jim chodili říkat, ještě druhej den večer měl nalepený na hrudníku takový cvočky na monitor (týden mu zůstala po tom vyrážka), který mu dali při příjmu, sestry celej den zalezlý v kuchyňce, holčička, co tam byla bez mámy - totální odloženech, vyndali ji jenom na jídlo = odnesla si ji sestra do kuchyňky, aby mohla dál krafat, no a za celej den ji sestry ani jednou jedinkrát nepřebalily!!! a to jsme tam byli já nebo mm od 9h ráno cca do 8 večer... ani to dítě nikdo nevykoupal, nikdo si s ní nehrál, když vyhodila hračku, aby si ji laskavě někdo všimnul, tak ještě dostala vynadáno...... hrůza ☹ úplně se mi dělalo zle, jak by na tom byl Matouš, kdyby jsme ho tam museli nechat a nemohl tam nikdo být...

a ještě k šetření pampersek - taky se dělává, že když díťátko často kadí, dá se pampersky separačka typu canpol (aničky z lékárny atp.) a pak, pokud je nakaděno jenom na separačce, se vyhodí jenom ta a v plíně se jede dál... to jsou úspory, co? 😅