Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

lusinta
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
evlyn
29. led 2011

@zihu jo tak to by mě taky zajímalo 🙂

andelka
29. led 2011

@zihu já myslím, že se kamarádka
@evlyn pěkně poděkuje 😅 doufám že nebude problém na letišti, tolika plín, bude vypadat jakože vykradla prodejnu 😀 nicméně pokud bude cena tak bezva, budeme jí dlouho neskonale vděčné 😵

evlyn
29. led 2011

No držte pěsti, abych přesvědčila manžela, že do Anglie nutně taky potřebuje - to by pak jel autem a tam by se to snad ztratilo 😀

sussanah
29. led 2011

Ahoj holky, vim, ze je to mimo diskuzi, ale nekdo tu nedavno psal, jak zpracovat bambucke maslo s olejem a v jakem pomeru, aby to byla roztiratelna mast. Ja to smichala snad 1:4-5 (olej a maslo) ve vodni lazni, ale nejak mi to netuhne 😅 Nevite nahodou co s tim?

ivuska.h
29. led 2011

@sussanah To jsem byla asi já. Nemíchala jsem přímo olej, ale kokosák, ten má přecejen trošku vyšší teplotu tuhnutí. Nicméně zamíchat podle mě nestačí, já jsem to šlehala, rychleji to bylo když jsem t měla ve studené vodní lázni. A ten poměr jsem měla tak nějak, jak píšeš.

sussanah
29. led 2011

@ivuska.h diky. Kokosak chci kupovat, ale kamaradka se zatim jeste nedostala k objednavce, tak jsem experimentovala 🙂 A slehas jakoze normalne slehacem/mixerem? Kazdopadne uz to trochu zatuhlo, kdyz jsem to dala do lednicky, ale s tim kokosakem to asi bude lepsi, je to trochu mekci mast 😅

hadeline
29. led 2011

@ivuska.h ahoj Ivuško, prosim tě, mohla bys mi poradit ohledně sušení plen anavy v sušičce? Díky H.

ivuska.h
29. led 2011

@hadeline Můžou se sušit v sušičce, nekteré potisky se ale můžou malinko srazit. Jen pozor na to, abys zahorka nenatahovala gumičky, jsou oslabené a mohlo by jim to ublížit.

@hadeline Jo, normálně šlehačem, jak bílky 😀

andelka
29. led 2011

@evlyn doufám že máte velký kufr v autě 😀
@ivuska.h a na co je ta kombinace dobrá? Přijde mi snad brzo bambucké máslo i kokosový olej tak bych to prubla. Jak přesně ten postup je? Polopaticky prosím 🙂 a šlehačem jakým? Mám ponorný mixér s vyměnitelným šlehacím nástavcem, bílky dělám tím 😕

hadeline
29. led 2011

@ivuska.h aha díky. A jinak dáváš je sušit na program pro bavlnu, nebo na nějaký jiný?

sussanah
29. led 2011

@ivuska.h dik, vyzkousim (predpokladam, ze to bylo pro me) 😀

ivuska.h
29. led 2011

@sussanah Jo, promiň 😉

@andelka Je to dobré k tomu, že samotné bambucké je i při pokojové teplotě hodně tuhé, blbě se nabírá z kelímku a trvá, než se podaří rozmazat. Tou kombinací s kokosákem a ušleháním se vytvoří taková lehká pěna, která se krásně nabírá i maže. Postup -- bambucké i kokosák rozpustit (ve vodní lázni nebo v mikrovlnce na nízký výkon), začala bych s poměrem 1:3 (kokos:bamb.), pak pro příští pokus upravila dle výsledku. Nejlépe v nějaké jiné, než plastové misce. Potom postavit do studené vodní lázně, začít šlehat (ano, šlehací nástavec na ponorňáku, prostě mětlička jako na bílek nebo na šlehačku), postupně do vodní lázně přisypávat led, což umožní směsi tuhnout v té pěnové konzistenci. Led se nesmí přidat moc brzo, teprve až to začne trošku pěnit. A dobře objíždět stěny misky, jinak to tam bude tuhnout v nenašlehané formě. Šlehání trvá cca 10 minut, v závislosti na množství a na tom, jak studená je vodní/ledová lázeň.

V průběhu šlehání možno přikápnout éterický olejíček (pozor na ty, co nesmí na kůži!), množství dle vkusu. Na mazání dětských pozadí se mi osvědčila kombinace levandule a čajovníku, které oba působí antibakteriálně. Pro sebe na pusu mám s mandarinkou.

A hlavně se toho nebát, když se to nepovede, dá se to znova rozpustit, upravit poměr kokosáku a bambuckého a začít šlehat znova.

ivuska.h
29. led 2011

@hadeline Ano, na bavlnu.

andelka
29. led 2011

@ivuska.h díky, hned jsem si to překopírovala a uložila. to snad zvládnu 🙂 kdyžtak budu zkoušet - obojeho budu mít půl kila 😀 Já si pořád musím něčím mazat ruce a pusu 🙂 A hotové to je teda až je to tuhá pěna? A pak se to přendá do kelímku, že? A uchovává v ledničce?

suik
29. led 2011

@ivuska.h
@andelka
@sussanah koukám že tu vyrábíte mast 😀 , to mě taky zajímá. Ivuško, tím kokosákem myslíš co? Kde seženu surový bambucký máslo? který olej nemůže na kůži, já myslela, že můžou všechny, většina ale řádně zředěná.

suik
29. led 2011

já jsem zatím vyráběla mast z lanolinu (toho na vlňák), oleje a včelího vosku, ale ještě to chce dopilovat 😀

andelka
29. led 2011

@suik no až mi přijdou ingredience tak budu vyrábět 🙂 přidávala jsem se tuhle k hromádce co se objednávala na babycafé 😉
@ivuska.h dávala tuším odkaz tak jsem toho využila.

sussanah
29. led 2011

@suik kokosak = kokosovy olej. Ja mam bambucke maslo od kamaradky co dela hromadnou objednavku pres eBay a nedavno tu prave Iva davala odkaz na na nekoho, kdo taky tvori hromadnou objednavku. Me to vyslo na cca 35Kc na 10dk.

markusko
30. led 2011

@ivuska.h @andelka Také díky za návod, ukládám. Já ještě přiobjednala olej, Ivuško nemáš zkušenosti i s mícháním bambuckého másla a oleje? Já si od každého objednala kilo 😅 a nikdy jsem to ještě nemíchala, tak můžu experimentovat 😀

ivuska.h
30. led 2011

@andelka Ve výsledku to má vypadat jak šlehačka, ale konzistence záleží na poměru surovin. A mělo by to mít hodně světlou barvu a nabýt na objemu. Já to pak mám v různě velkých krabičkách a část skladuju v koupelně, větší zásoby v ledničce.

@suik Kokosák je kokosový olej, prostě tuk z kokosu. Kde to bereme, viz http://www.baby-cafe.cz/modules.php?name=Forums.... Jinak se surové bambucké u nás sehnat nedá, pokud vím, ale u vás v Němcích je ten eshop, ze kterého se to bere na tu hromadku. Který es. olej by se neměl na kůži -- hlavně ty ne úplně přírodní a pak ty dráždivé. Mělo by to být u každého oleje uvedeno.

@markusko Vím, že celkem úspěch je ještě s bambuckým a jojobovým olejem, ale měl by fungovat v zásadě libovolný olej, jen je potřeba vychytat ten poměr. Čím tekutější olej, tím se ho musí dát míň.

suik
30. led 2011

@ivuska.h aha 😅 dík... adresu toho eshopu náhodou nevíš? já to tam nemůžu najít....zatím jsem krom primavery neobjevila a bahnhofapotheky neobjevila žádnej, kde by měly oleje.

ty ne úplně přírodně to je jasný, ale nenapadá mě žádnej přírodní...i ty dráždivý se ve směsi objevujou, samo, záleží na dávkování.

ivuska.h
30. led 2011

@suik Já mám přesně tady toto -- http://afrikahandel.de/en/Shea-butter/Sheabutte.... Ale tentokrát se to bere myslím odjinud, nejsem si jistá, jestli někde padl odkaz...

markusko
30. led 2011

@suik Já myslím, že se dokonce o e-shop nejedná, bavily se o tom holky na diskuzi a ta, co to objednává, tam psala, že se jedná o kamenný velkoobchod, na který nějak náhodou narazila...
Odkaz myslím proto ani nikde uveden nebyl.

slunicko76
30. led 2011

@markusko jj, taky myslim, ze je to velkoobchod. psaly to tam na BC.

zuzanecka81
30. led 2011

@slunicko76 sluní a ty se té hromadné objednávky častníš? já chtěla taky, ale mám problém s přihlášením na bc - zapomněla jsem svoje jméno a nemůžu se zaregistrovat podruhé... 😅

markusko
30. led 2011

@zuzanecka81 Já tam taky nejsem registrovaná, ale hned na první stránce byla uvedena e-mailová adresa speciálně vytvořená pro tuto hromadnou objednávku, tak stačilo napsat tam 😉

blka
30. led 2011

A co ten kokosák, co prodávají v DMce? To je mast nebo taky olej? A můžou ho exematici?

erinka83
30. led 2011

@blka kokosák je podle mě vždy kokosák 😅 jao že jestli je to tekutý nebo hustý zíleží na okolní teplotě....

blka
30. led 2011

@erinka83 Aha, díky. Já se v tom vůbec nevyznám, ale láká mě ta kokosová vůně 😀 . A dneska chci koupit něco Marečkovi na mazání, tak mě to trochu zlákalo.