Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

suik
30. led 2011

@ivuska.h aha díky, tak to zkusím objednat..... to zas bude alchymie 😀

slunicko76
30. led 2011

@zuzanecka81 ne, neucastnim, jen jsem si to cetla! ja mam na bamb.maslo asialergii!

andelka
30. led 2011

Ehm, pamatujete jak jsem řešila jestli za neotáčení Danečka nemůžou látkovky? Kaju se. Otáčí se na bříško rychlostí blesku a už je i na čtyřech a péruje stejně ať je v papírovce nebo látkovce 🙂

deniskakubicek
30. led 2011

@andelka To je parada, ja si taky vzdy myslela, ze mu latkovky brani vyvoji, ted nam bylo 8 mesicu a leze jak dabel, stoji a chce chodit za ruce, zatim jen kolem nabytku obchazi, ale kdyz e pusti, tak vydrzi stat, ale je fakt, ze kdyz mu latkovku sundam, tak zacne vejskat a je o dost rychlejsi 😀

ivuska.h
30. led 2011

Holky, pamatuju si dobře, že tu máme jednu členku, co žije v Káhiře? Nějak si teď nemůžu vybavit přezdívku, ale doufám, že jsou v pohodě, při těch problémech, co tam teď jsou... 😒

ivuska.h
30. led 2011

Už jsem si vzpomněla, je to @zihu

erinka83
31. led 2011

@ivuska.h jojo Zihu, ty jo, to mě ani nenapadlo ☹

markusko
31. led 2011

@zihu Snad je všechno v pořádku 😕

dagmarkaaa
31. led 2011

@evlyn jé tak jsem prošvihla ty bum genius škodáááá 😉
@andelka no vidíš jak je šikovný 😉
pak až bude chodit a padat na prdelku tak to má navíc výhodu že padá do měkkého což u papírovky není pravda a musí to bolet když to občas sleduju 😀

no jo zihu je v Káhiře snad je v pořádku! 😕

andelka
31. led 2011

@dagmarkaaa děkuju 🙂 no, na jaře a v létě nás čeká padací období 😀 Už se těším až bude běhat jen v plínce a tričku 🙂

Ráno říkali v TV že se v Káhiře střílelo, nějaké rabování - ach jo, taky doufám, že je u Zihu vše OK.

erinka83
31. led 2011

a prý tam nejde net, tak nám ani nemá jak dát vědět 😒

ivuska.h
31. led 2011

@erinka83 No jo, to máš vlastně pravdu 🙄

sussanah
31. led 2011

no me to taky vcera napadlo, jak jsem koukala na zpravy 😒 Ale nepsala nahodou, ze bydli v takove te casti, kde zijou spis cizinci, ze s Egyptany se moc nesetkava? Mam pocit ze to rikala, kdyz jsme se bavily, co se pouziva za pliny v Egypte. No snad je ok

zihu
31. led 2011

ahoj holky, diky ze mate starost.. ja su s malou v cechach, (jinak bych na net samozrejme v kahire nedosahla), shodou okolnosti to tak vyslo, protoze jdu zitra na uzv ve 13tt, v patek jsme mely s Bajou letet za tatkou, ale rusila sem letenky... je to tam divocina co s etyce zasobovani a tak, i bezpecnost bude asi dost jina, nez su zvykla (nikdo nam tam ted nehlida, takze si hlidkujou sami z balkona, aby jim tam nikdo neraboval, mazec), snad se to tam co nejdriv nejak vyvrbi, idealni by bylo poslat nam tatku domu... aspon nachvilu, uz sjme bez sebe mesic a Baji se styska, ani skypovat nemuzeme☹(( no hlavne ze jsou tam zatim v poradku.....

sussanah
31. led 2011

@zihu tak to jsou alespon dobre zpravy, dobre to vyslo, ze jste akorat tady. Jinak gratulace k tehu, nejak jsem to propasla, kdyz jsem tu nebyla 🙂

joohana
31. led 2011

@sussanah No počkat, tobě jsem snad taky ještě nepogratulovala?! Tady je to jak nějaký "těhotenský mor" 😀 , straaaašně nakažlivý!

@zihu To je dobře že jste v bezpečí, ještě muž aby byl v pohodě, držím palce ať se to brzo uklidní

markusko
31. led 2011

@zihu Hlavně že jste v pořádku, snad vám brzo taťku pošlou 🙂

Holky - těhulky, mohu se zeptat, kdo z vás ještě kojí? Naší malé je 15 měs., tento rok plánujeme druhé a zatím to vůbec nevypadá, že by se chtěla odstavit 😎 (já jsem tedy za to také ráda). Jen by mě zajímalo, jak se to dá zvládat... 🙂

jasekd
31. led 2011

@markusko Ja nekojim, otehot. jsem hodne brzo, kdyz bylo malymu cca 3,5 mesice a uz pred tim musela dokrmovat, mela jsem malo mlika a pak o nej prisla definitivne. Coz me sice mrzelo, ale uprimne jsem dost hotova i tak a asi by me to dost vycerpavalo a takhle to priroda vyresila sama. Ale muj problem je, ze to druhe tehot. je strasne brzo po prvnim, takze mam hafo ruznych problemu, co jsem poprvy nemela 😝

sussanah
31. led 2011

@joohana jj tehu bacily uplne skacou z monitoru 😀 Ale teda ja byla nejak moc imunni, nez jsem to taky chytla 🙂 dik 😉
@markusko ahoj, ja kojim a zatim ani neplanuju prestat. Zatim mi kojeni problemy nedela (krome trochu citlivejsich prsou) a teda je mi trochu vic soufl, kdyz kojim. Ted kojim tak 2-4xdenne (vetsinou 3x), unavena jsem stejne jako minule tehu, zvracim vic, ale nemam pocit, ze by to souviselo s kojenim. Mam to i posvecene od gyndare a to jsem mezi 5-7tt docela spinila. Podle dr to nemam resit, klidne mam kojit jak nam to vyhovuje, ze se to casto vyresi kolem 5-6m samo. Ja chci kolem toho 5-6m prestat nabizet a uvidim, jestli se odstavi, pokud ne, tak bude mozna tandem. Nejak to ted neresim 🙂 Kazdopadne v tematu https://www.modrykonik.cz/diskuse/tema/dojcenie... je povic holek co jsou tehotne a koji, nektere kojily i tandem.

markusko
31. led 2011

@jasekd @sussanah Díky holky za reakce, já jsem nad tím nikdy dřív neuvažovala, ale fyzioterapeutka mi říkala, že by bylo dobré před dalším těhotenstvím pomalu odstavit a dostat vitamíny do těla... Prý se to nezdá, ale kojení tělo dost vyčerpává (je pravda, že já se někdy cítím opravdu "vyšťavená" 😅 - malá je někdy fakt jak novorozenec, teď zrovna má období, kdy jí rostou spodní stoličky a leží mi u prsu prakticky pořád 😅 ...). No uvidíme... pokud nebudu mít nějaké problémy, tak bych ráda kojila dál a příroda to asi nějak zařídí... Nechci to řešit dopředu, otěhotnět mi možná ani nepůjde, dle dr. je stále ještě vzhledem k častému kojení snížená pravděpodobnost, takže možná v té době už ani kojit nebudu ... no uvidíme 🙂 Jinak malá má od 11 měsíců jednu dávku UM denně (na noc - místo kaše, po rotavirech měla velké problémy s jídlem a kaše se naučila jíst v podstatě až teď nedávno...) ale jinak kojím stále tak 4-5x denně, vyjma tedy posledního týdne, kdy je to tak 10x denně 😅

suik
31. led 2011

@zihu to jsou teda radosti ☹ , no hlavně že jste v bezpečí...

trochu redukuju plenkovou výbavu, abych měla na anavy, ty jsou prostě stále numero uno 😀 , tak jsem do bazárku něco naházela, ale jsou hlavně malý velikosti.

dneska jsem měla chuť vyhodit plínku a nedrbat se s vaječinou 😀 , byl to novosklad, zase jsem jim přišla na chuť a malé seděj líp než dřív a tolik nečůrá. Už jsem myslela že kakat nebude, tak jsem nedala ani separačku 😀

slunicko76
1. únor 2011

@zihu tak to je dobre, ze jste tady! Vypada to, ze se to tam docela solidne mele! Tak jeste tatka at brzo prijede!

erinka83
1. únor 2011

@zihu jéé, tak to je fajn, že jste tu, věřím, že taťka vám chybí 😔 jestli to není tajný, jak jste se tam dostali? Práce nebo manžel cizinec? 🙂

@markusko Já jsem otěhotněla v roce malé aniž bych měla MS 🙂 Kojila jsem tehdy asi 4x denně, od začátku ledna kojím 2x a zatím to tak nechám... Měla jsme tendence pod vlivem okolí 😒 to utnout, ale prostě se mi nechce 😅 Takže kojím před odp spaním a večer a uvidíme, jak se to vyvrbí 🙂 jinak na mě se kojení podepsalo drastickým úbytkem váhy, te´d nejsem ani na váze před prvním těhu 😅 ale cítím se OK, co mě teda opravdu sejří jsou ječný zrna, mám je v kuse půl roku a nemůžu s ejich zbavit 🙄 nikdy jsem to předtím neměla, takže evidentně kojení 😒 cpu do sebe vitamíny, tak jinak snad nestrádám....

baca
1. únor 2011

@markusko Já jsem otehotněla při kojení, bylo to teda v době, kdy jsem kojila už jen cca 3x denně (nepamatuju se přesně). V té době měla Bára 10 měsíců. Kojila jsem do 14. tt, to se Bára tak nějak sama postupně odstavila. Měla 13 měsíců a přestávala mít zájem, tak jsem jí to nijak nevnucovala, když jsem sama chtěla odstavit časem. Moje kamarádka natvrdo odstavila taky tak nějak v této době, ale ona měla přísavku. Prostě ho nechala pár dnů vyřvat. Nezvládala to, jak jí bylo na začátku špatně.

reruna
1. únor 2011

@markusko já taky ještě kojím, v průměru 4X za 24 h, ms mám už dlouho, po prvním těhu jsem kojila do roka, pak se malej odstavil a já brzo otěhotněla, je pravda, že po druhém těhu mám různé zdravotní problémy, co jsem dříve neměla, ekzém, mrtvění dolních končetin(absolvovala jsem různá vyšetření a nakonec prý jen nedostatek hořčíku vit. B a vápníku, tak se dopuju vitaminama a je to lepší), neustále nějaký nachlazení, střevní chřiky atd. kojení, nevyspání, nemožnost si vzít léky.... ze začátku kojení jednostranná strava, kvůli nadýmání, předcházení alergiím atd. na jednu stranu se už těším, až kojit přestanu, ale zase na druhou stranu si to ještě chci užít, protože další mimi už neplánujem.... tak tomu nechávám volný průběh...

sarunatko
1. únor 2011

Ahoj holky, čekáme miminko v květnu a taky bych chtěla zkusit látkové plínky. Protože z toho, co jsem se dočetla na netu, nejsem zatím vůbec moudrá, vůbec se v tom neorientuju a tato diskuze je docela obsáhlá - můžete mi někdo poradit, jak začít, čeho se vyvarovat atd.? Klidně i do IP. Děkuji.

betelgeuzz
1. únor 2011

@zihu @sussanah gratuluji k těhotenství.

@zihu To je dobře, že jste teď tady. Mě taky zajímá, jak to tam vlastně máte, že jsi přijela na UZV sem. Je tam horší zdravotnictví, nebo jste tam jenom dočasně?

betelgeuzz
1. únor 2011

@sarunatko pročti si třeba tyhle stránky, to jsou obecné informace http://www.latkovepleny.info/. Možná někdo přihodí ještě nějaké podobné stránky. a pak nakoukni do této diskuze, není tak dlouhá a najdeš tam, kdo plánuje jakou výbavičku a okomentované od ostatních. https://www.modrykonik.cz/diskuse/tema/nase-kon... a klidně se přijď ptát. 🙂

jasekd
1. únor 2011

@markusko Tady vidis, ze vetsina holek otehotnela pri kojeni 🙂 Ja treba v dobe, kdy jsem mela male, "plne" kojene miminko, myslim to tak, ze jsem kazde krmeni prikladala, kojila z obou prsou a pak dokrmila Nutrilonem, vetsi pauza akorat v noci. Ale je fakt, ze toho mlika uz moc nebylo, tudiz asi i ty hormony uz na tom byly jinak nez pri opravdu plnem kojeni. S prvnim otehot. jsem mela celkem problemy (cysta, hormony atd) a druhe se povedlo na jeden omyl, pri kojeni, chteli jsme o neco pozdeji, ale nevadi, priroda si to takhle vymyslela 😀

sussanah
1. únor 2011

@sarunatko jj jak psala bete, to je dobra stranka na zakladni info, stejne tak uvodni prispevek tehle diskuze neni k zahozeni. Jen jednu vec muzu rict obecne, vyvaruj se plenkam Sketch, s temi nejsou dobre zkusenosti. Ostatni se uz hodne lisi nazor od nazoru. Nekdo preferuje rovne a cc nebo vv plinky (treba ja), nekdo radeji kalhotkove a od narozeni. Obecne, na cem se shodneme asi vsechny jsou taky kalhotkove plinky Anavy, ty jsou opravdu hooodne save a vyuzijou se uzasne cele plenkovani. Co se tyce ostatnich veci, tak je to fakt hodne individualni, nejlepsi na zacatku neco malo pripravit, vyzkouset a potom dokoupit. Takhle obecne je tezko rict, ale s konkretnim dotazem radi pomuzeme, pripadnou vybranou vybavicku rady zkritizujeme 😉 😀