Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

ciernavila
25. srp 2011

@kachorka joj tie mam ja navyse co su nam uz male...

ciernavila
25. srp 2011

@rebelie aj ja ked som tam bola tak pred pol rokom tiez ju zastupovala tato pani....to iste hovorila o snapke ale to je somarina, ja mam jednu drzi dobre na vsetkom. Jedna mi uplne staci, nikdy som ju nestratila, ale kto zvykne zapatrosit je dobre mat dve do rezervy. A velmi dobre je vzat si aj tie predlzovaky na bodycka s patentkami, tie sa mi 2 ks osvedcili.

maly_prcek
25. srp 2011

@rebelie Já jsem taky dělala novosklad bez snapky - zastříš to za pas, svrchňáčky to pak taky podrží... ale se snapkou je to jednodušší, rychlejší a spolehlivější...
Ad. vlňáčky - třeba ty natahovací taky mám i v malých velikostech (máme hlavně BI)... takové longies na zimu do šátku jsou geniální (nebo shorties na léto, kukni i na bazárku), ale dovnitř raději kalhotkovku než novosklad. Ono do šátku je stejně potřeba dávat savější kousky... A kamoška má HD pastelky a jede taky od začátku jenom vlňáčky, takže určitě se dá...

@lichtakova Uvidíš pak na miminku, zezačátku ta nejmenší velikost bude dobře, neboj 🙂 Přeci jen u těch nožek ta gumička musí těsnit, aby to nešlo na oblečení... Chce to vyzkoušet, tu savost... Zezačátku bude nejspíš stačit jen velká vkládačka (kor jestli budeš často přebalovat), uvidíš, každé dítko čůrá jinačí dávky... ale zas je potřeba myslet na to, že třeba oproti jednovelikostním anavy ta plínka tolik sama o sobě nenasaje, že u AIO sajou vpodstatě hlavně ty vkládačky.

jasekd
25. srp 2011

@rebelie Snapka drzi v pohode, bez ni bych byla studena, bez snapky neumim... Vlnacky mam doma pletene, pres kamosku nejaka stara pani, kamoska ji nasla na netu navod. Fak t si nadavam, ze jsem nemela odvahu pri M. je pouzivat, jsou super, v tech vedrech nema V. nic jineho, dala jsem je i na noc.
Ad lanolinovani, ted to tu probehlo nedavno, tak ja mam bvlnaky z docela tenke vlny, nejaky stary zbytky, co mela ta pani doma, lanolinovala jsem impregnaci od Ulrichu presne dle navodu a super. Ja jsem byla lina se dvema detma obihat lekarny, kor kdyz mi kamoska rikala, ze jedina, kde ho meli, nebo spis kde prodali, ma asi 10 schodu... Tak jsem holt koupila draz, tak sjem rada, ze to funguje 🙂
@sussanah
@silente Moje prvni snapka byla bila, druha svetle zluta, ted treti je nechutne modra, a stejne je potvory nemuzu najit 😀 😀 😀
@kachorka Vyber PUL HD naprosto schvaluju, dobre se prizpusobi, jednoduchy strih, mekke, nikde neskrabou... Osobne preferuju patentky pred suchacem, takze za me dobra volba 🙂

lichtakova
25. srp 2011

@maly_prcek díky moc, já jsem snažila najít na jejich stránkách nějaký obrázek, co je na malé mimčo, co pro kluka a co pro holku, ale nenašla jsem, jen ta mají zmínku, že teda součástí plenky je delší vkládačka-tu lze právně různě přizpůsobovat a pak menší-a tu že můžu dát většímu dítku na noc nebo použít pro novorozence 😕 , tak jsme opět zmatená...nevím, jestli se teda spíš dává ta větší nebo ta menší, ono už jak se to zapne na tu nejmenší velikost, tak to udělá takovej ranec vpředu, tak si neumím představit, jak to ještě budu třeba pro kluka dopředu přehýbat...

sussanah
25. srp 2011

@lichtakova myslim, ze to ted zbytecne resis 😉 Stejne nevis, jak velke mimco budes mit a jak uz holky rikaly, kazde mimco cura jine davky. Nektera jsou prutokace, takze budes davat seskladanou velkou a nektere jen cvrnkaji, takze bude stacit ta mala. Taky bude zalezet na denni dobe atd. Anavy easy je urco dobra volba (ja mam teda jen klasicke anavy) a tyhle detaily doresis, az bude mimco na svete 🙂

kackabk
25. srp 2011

@rebelie Tak to já jsem zkusila dát snapku na novosklad jednou, nezadařilo se a vlastně ani pořádně nevím, kam ji dát 😀 Ty cípy jsou tak nějak všude, tak je omotám kolem mimča a drží to pod těma svrchňáčkama krásně 😉 A snapka se mi jen válí na přebalováku, takže s tímhle by u mě paní z brány našla pochopení 😅 Zas je ale pravda, že mám mimčo ještě stáhlé frejkovou peřinkou, takže možná kdyby mělo víc prostoru k pohybu, tak mluvím jinak a se snapkou se rychle učím 😀 Ale zatím zkrátka takto.
@silente Tak pan doktor po pohledu na váhu vyřešil naši příliš tekutou záhadu tak, že se nám náš otesánek přejídá, takže posílá přebytky tekutin i tím druhým otvůrkem 😅 Tak jsem ráda, že vlastně všecko v pořádku u mě i u něj...

rebelie
25. srp 2011

@ciernavila Jo, přednáška byla slabší, ale tak zas to chápu, když musela zaskakovat, je to těžké.... a třeba pro mého manžela byl ten základní přehled dostačující... Prodlužováky na body budou, ale asi je zkusí spíchnout manžel - nechce se mi za takovou maličkost vyhazovat asi 150Kč, nebo kolik za to chtějí... Mimochodem jsem včera v Bráně viděla body, do šlo zapnout na 2 různé délky, a pak se ještě dal ten spodek celý odepnout a udělat z toho triko - to mi přišlo celkem geniální... Ale ceny bodíček strašný i čepičky - před týdnem jsme se vrátili z Holandska a tam bylo body tak do 5E, čepička 2,50-3,50E, tady klidně 230Kč... Je to pakárna, obzvlášť když člověk srovná naše a jejich platy... A navíc tam měly krásný jednobarevný body bez nápisů, což tady tolik není... Ale co, většinu oblečení stejnak asi podědíme, tak to naštěstí tolik neřeším...

rebelie
25. srp 2011

@kackabk Tak pro mě je fajn vědět, že aspoň u menšího míma to jde i bez snapky, takže asi pořídím jen jednu (ve výrazné barvě) a když se zašantročí, nebo náhodou prdne, tak holt budu pár dnů balit bez ní...

maly_prcek
25. srp 2011

@lichtakova No osobně bych řekla, že jen malá do AIO je málo, takže asi budeš dávat spíš tu větší. Ano, vetředu jak se to zmenšuje je ta plenka trochu nahrnutá, je to daň za to, že jsou jednovelikostní. Ale neřekla bych, že to něčemu vadí nebo to vypadá blbě a dělá hrb vepředu... I když seskládáš dlouhou vkládačku "na kluka". A fakt neboj, pár přebalení a budeš odborník. 😉

betelgeuzz
25. srp 2011

@rebelie zas buď ráda, že vůbec nějaká přednáška byla. Jsme se před 2 roky vydali do Brna na přednášku, ještě v 8 nám tvrdili, že bude, tak jsme si zašli na kafe, a když jsme přešli v 9, tak jsme se dozvěděli, že nebude 😠

rebelie
25. srp 2011

@betelgeuzz Aha, tak to je teda síla... Já jsem z Prahy a kdyby to zrušili, tak to pochopím, ale jet z dálky a dozvědět se, že nic nebude, to by mě asi pořádně nakrklo... Jak říkám - pro mě to po studiju Netu už bylo jen opáčko a možnost si některé kousky osahat a na živo prohlédnout, ale pro manžela to bylo fajn, taky jsme aspoň už něco málo koupili a tak...

ivuska.h
25. srp 2011

@lichtakova Pro novorozence stačí jen ta kratší (když je plínka úplně zmenšená), pak na zmenšení o jeden patentek už se dají dát i obě, ale obvykle stačí naopak zas jen dlouhá. No a když už se sed nezmenšuje, tak se vlezou obě, případně pro zvýšení savosti se dá ještě dokoupit druhá dlouhá a dát ji místo krátké. To je zmatek, co? 😀

Jinak složení dlouhé vkládačky pro kluka a pro holku -- to pochopíš záhy poté, co dítě párkrát přebalíš 🙂) Uvidíš, kde bude plínka nejvíc mokrá a tam pak prostě budeš směřovat to vrstvení. Kluci mívají obvykle mokro vpředu, holky zas tak nějak uprostřed, ale jsou i výjimky. Pak samozřejmě když tráví hodně času na bříšku, je načůráno hlavně vpředu a když už pak zas chodí nebo sedí, tak hlavně uprostřed.

ciernavila
25. srp 2011

jednofarebne body maju v kazdom tescu dlhy a kratky rukav, jednofarebne body robia firmy F and F, George. Ci uz biele, bledomodre, tmavomodre, balene aj po troch.
Ja si neviem rpedstavit ze sa da zapatrosit Snapka. Ked balim maleho tak je vzdy na nom a ked dam na noc jednorazovku, Snapku mam v miske na prebalovaku. Vzdy je na jednom mieste. Jedine ze by som mala este jedno dieta co by mi ju prenasalo kade tade.

erinka83
25. srp 2011

@ivuska.h nechápu to, ale chodící Barča má načůráno hlavně vpředu 😀

sussanah
25. srp 2011

@ciernavila jakmile budes mit trosku vetsi ditko tak to pochopis 😉 Po case uz jsme prestali pouzivat prebalovat, ale prebalovalo se, kde zrovna bylo poteba a snapka slouzila jako dobra hracka na zabaveni mladeho, nez jsem mu nandala plinku. No a behem chvilky uz byla nekde v posteli, mezi hrackama a apod 😀

betelgeuzz
25. srp 2011

@sussanah tak já starší dítko mám a taky to s tou snapkou nechápu 😀 Ale já přebaluji pořád na přebalováku, příjde mi to nejpohodlnější.

ciernavila
25. srp 2011

No ale nasmu ten prebalovak je uz teraz len-len a to ma 4 mesiace, jedine ze mu potom z neho budu nohy trcat.

sussanah
25. srp 2011

@betelgeuzz ja teda od 6m prebalovala v podstate vsude, prebalovak uz byl nepohodlny. Anebo je to tim, ze jsem proste bordelar a mlady to asi pochytil ode me 😀
Jak je jinak? Jak zvladas vedra?

verczu
25. srp 2011

@lichtakova Já dávám jednu, tu větší přeloženou na půl. Zatím nám to stačí, možná později budu dávat obě. Prcka mám malýho, 4kg, zmenšuji jen na první patentek a je to akorát.
@rebelie Vlňáčky jsou supr věc, já látkuju hlavně z důvodu, aby se mi malej nezapařoval v igelitu. Teď v létě jsou k nezaplacení, i když tchýně je na mrtvici když malýho vidí ve svetru, jak jim říká! Nevěří, že vlna v létě chladí a v zimě hřeje a myslí si, že se paří. Ale víc by se asi pařil v igelitu. Jinak nechávám třeba na zahradě jen v plence, bez svchňáků.

slunicko76
25. srp 2011

tak snapku hledam kazdou chvili! treba kdyz ma E. zrovna kalhotovku, tak snapka slouzi treba pro zabaveni a hooop, nekam ji hodi a najdu ji tak za tyden!🙂 Jeste, ze jich mam vic!🙂
nam je uz vic jak rok a taky mi prijde nejpraktictejsi prebalovani na prebalovaku!

Jo a doma pleteny vlnacky mni porad protekaly, tak jsem je rozparala a zkusila hackovani! tak uvidim, jeste do nich soupnu gumu a vrhnu se na zkouseni!🙂

betelgeuzz
26. srp 2011

Já jsem musela dneska v noci jít malou přebalit a z toho přebalování na posteli mě bolely záda i břicho 😒 A druhopočaté se to taky nelíbilo, vzbudila se a začala kopat. U přebalováku stojím, přizvednu si ji, jak potřebuji, nemusím se ohýbat. Jako nohy jí trčí taky ven, ale to ničemu nevadí.
a proč jsem ji musela v noci přebalit? Noční plena podle m - 1 čč + fleecáky + vlňáky 😀 Ale byla to moje chyba, zapomněla jsem mu nachystat, co jí má dát, ale ležely tam fleecáky s 1 čč, protože zůstaly suché, když jsem jí dávala plenku na ven. A kupodivu si pamatoval, že na noc dává vlňáky, tak je na to ještě natáh. 😅 KDyž jsem si v noci uvědomila, že jsem nenachystala plenku a ptala jsem se, co jí dal, tak jsem se pak smála a on na to: Dal jsem toho moc? No něčeho moc, něčeho málo 😀

@sussanah no je to hnus, ale dá se. Nejlépe radši vůbec nechodit ven.

silente
26. srp 2011

@kackabk - super, že to nic nebylo 😵

lichtakova
26. srp 2011
ivuska.h
26. srp 2011

@betelgeuzz Já taky, na zemi mi zdrhá mnohem víc, na přebalováku ví, že je kus nad zemí a že by se úplně nevyplatilo do tam skákat 😀

madlisek
26. srp 2011

@rebelie stejně jako @verczu motám novosklad bez snapky a drží to bez problémů. Jak je miminko malý, tak prostě jen přeložím cípy a je to, snapka mi tam přijde zbytečná. Dávám ji ale na vícevrstvé na kalhotkový sklad, ten by bez snapky nedržel, nebo na pastelku.

kachorka
26. srp 2011

Holky a používäli jste na novorozeně i AIO někdy? Kdy? Třeba k doktorovi na parádu? A jaká je nejlepší? 😅

kachorka
26. srp 2011

Sketch je blbá značka jen na svrchňáky nebo i na AIO? Mají jich hodně na Aukru...

ivuska.h
26. srp 2011

@kachorka Na všechno 😀

kachorka
26. srp 2011

@ivuska.h Tak teď nevím, jestli používáš AIO na všechno nebo Sketch je blbá značka na všechno... 🙂