Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

silente
17. led 2012

@baronek - já žádné plenky žlučákem ani jiným mýdlem před praním nepotírala, tak nevím 😕
Bummis jsem používala - fleecové.

elaaa
17. led 2012

@rebelie, @ivuska.h Já ěla na těch jednovel. ještě flísáky Anavy. Jenom s PULkama to nestačilo.
Jinak jsem byla poctivka první měsíc. Pak jsem to přes den flákala a dávala jen na noc. A naštěstí se to upravilo. 😉

helulela
17. led 2012

K širokému balení - asi vás to moc neuklidní, ale myslím si, že cílem ani není, aby napevno udrželo rozcáplé nožičky, to už by pak bylo rovnou jak Frejkova peřinka.

ivuska.h
17. led 2012

@helulela No to potvrzuje mou domněnku... nicméně je tedy někde definováno, jak moc do šířky ty nohy mají být, jaké postavení té stehenní kosti je potřeba?

helulela
17. led 2012

@ivuska.h U širokého balení se většinou píše jen to, že zajišťuje abdukční postavení. To v podstatě máš, i když dítě ty nohy natáhne, přes ty plíny kolena k sobě prostě nedá. Přesně definované to asi nikde nebude, pořád je to jen prevence a ne léčba. Třeba u Pavlíkových třmenů jsem našla, že "zajišťují permanentní flexi (pokrčení) v kyčelních kloubech 90-110° a abdukci (roznožení) do 70°". Je to blbý, chápu, že nikdo nechce dávat málo ani zbytečně moc.

ivuska.h
17. led 2012

@helulela Mě hlavně pije krev, jak se doktoři tváří, jak je to děsně důležité, dávat široké balení, ale aby přesně řekli, co to je, to ne. Mě tam tehdy řekli 1 čč přes jednorázovku, tak to je jakobych nedala nic, že...

jasekd
17. led 2012

@ivuska.h podle me by to meli , kdyz to doporuci, taky hned v ordinaci matku naucit vazat, jenze treba u nas to jede jak na bezicim pasu, jedno mimino za druhym, reknou siroky baleni a nazdar, sama jsem taky tapala a asi to ani nedelala dobre 😝

rebelie
17. led 2012

@silente Zítra by mi snad měly přijít poštou, až vyzkouším, napíšu dojmy...
@helulela Tak mě to celkem uklidňuje, protože pak by asi nebyly potřeba ty čč...
@jasekd Nám to tedy ukazovali jak v porodnici, tak u ortopeda - vyloženě nám to předvědli, ale bohužel vše plánují přes jednorázovku a úplně není jasné, jak definovat široké balení, když je mímo látkované...
@ivuska.h Tuhle v noci jsem měla úplné prohlédnutí - někdy po nočním kojení mi v koupelně padl zrak na Anavy vv bambusovky a toho medvídka na nich a pochopila jsem, že to je jeden z těch medvdků, co jsi šila... Je to blbost, ale v té noční poblouzněnosti mi to udělalo hroznou radost 😀 😀 😀 Jo a chtěla jsem se zeptat, z jakých důvodů dáváš na noc hnusky (jsem jen zvědavá).

jasekd
17. led 2012

@rebelie hm, u nas neukazoval nikdo... Ale my meli siroky jen zkraje a preventivne, takze ja davala jen latku, mozna kdyby byla patologie, predvedli by...

sussanah
17. led 2012

@rebelie jo takhle pri jednom vecernim prebalovani me osvitilo a ja pochopila, proc se anavy jmenuji anavy 😀

rebelie
17. led 2012

@sussanah Tak nad tím jsem přemýšlela zrovna dneska v noci a tentokrát k žádnému osvícení nedošlo...

ivuska.h
17. led 2012

@rebelie To logo s medvědem mi kreslil manželův brácha právě kvůli medvědům... a když už jsem ho měla (a Anavy je ještě starší, to je už někdy z roku 2005, kdy jsem tak pojmenovala svou chovatelskou stanici psů), tak jsem ho použila i na plíny, k dětem se ten motiv hodí. Takže gratuluji k odhalení 😀

V noci dávám hnusky proto, že hrozně moc čůrá a nevím, do čeho bych ji měla nabalit, byla by jak koule (široké balení? 😀 )...

U nás je to na ortopedii taky jak na běžícím páse a doktorka mimina obracela jak kusy hovězího, na mě se jen hnusně podívala, když jsem Julču uklidňovala...

ivuska.h
17. led 2012

@sussanah @rebelie Neblbněte, myslete v noci na hezčí věci, než na Anavy 😀

rebelie
17. led 2012

@ivuska.h Ty myslíš, že se to dá ovlivnit, co mi rozespalé ve 4 ráno přichází na mysl 😀 😀 😀 Malej teda naštěstí asi nečůrá zas tolik, takže vv bambuska, nebo novosklad s nějakou lepší vkládačkou stačí - ráno je sice durch, ale přes jedno kojení, kdy nepřebaluju, to stačí... a zítra mi snad přijdou ty ortopedický kalhotky s vložkou, tak bych je asi dávala na noc, že by to nemusel bejt takovej balík... Na ortopedii to u nás taky bylo masové, ale pak v ordinaci se chovali pěkně a malej byl docela klidnej... P.S.: Chovná stanice psů??? Ty máš tedy širokou škálu aktivit...

sussanah
17. led 2012

@ivuska.h to bylo kdysi, kdyz mi prisly prvni anavy s fakturou no a v noci, jak jsem prebalovala mladeho se mi ty veci nejak v hlave spojily a prislo odhaleni 😀 Ted v noci pri 150tem kojeni, to uz ani nepremyslim, to jen konam..

Jinak nas maly v noci silene cura (to bude asi tim kojenim po 2h..), takze ten ma na noc nejakou kalhotovku, do toho bmb vv + kratkou vkladacku anavy a vydrzi to celou pulky noci, potom musim prebalit do stejneho baleni a to uz potom vydrzi do rana 😅 Zkousela jsem i jednorazovku, ale stejne nevydrzela celou noc, vsechno bylo mokre, takze prebalovat aspon jednou stejne musim, tak to uz mi prijde lepsi prebalovat do latky nez do hnusky..

zvalentova
17. led 2012

@rebelie děkuji za tip, tento týden mám dost fofr, ale určitě bych se s tebou spojila. Prozatím díky 🙂

silente
17. led 2012

@rebelie - tak to jsem na dojmy zvědavá 🙂

rebelie
17. led 2012

@sussanah Fíha, tak to čůrá fakt dost... a čemu přesně říkáš půlka noci? Báš se obvykle kojí o půlnoci, ve 3-4 ráno, někdy kolem 6, nebo až 8-9... a když to vyjde, nemusím v ty 4 ráno přebalovat... a zatím stačí vycpanej novosklad nebo samotná balbusová vv...

helulela
17. led 2012

@ivuska.h 1 čč přes jednorázovku je teda fakt široký balení jak hrom 😀 Nám to ukázala sestra v porodnici, navrch na oblečení dala fakt 3 čč na třetiny a 4. plínou poskládanou na pruh to přichytila v pase. Vypadalo to exkluzivně 😉

silente
17. led 2012

Nám tehdy v porodce taky říkali, že široké balení je 1 hnuska + 1 čč. Že prý hnuska = 2 čč 😅

jasekd
17. led 2012

@silente Nam zas ortoped ze bud jednorazovka a dve cc, nebo latkovka a 1 cc, latkovkou asi myslel kalhotkovku (ma v cekarne nejakej clanek o latkovkach s obrazky, nazev neco jako "Znate nove moderni latkove pliny?" a u toho vyfoceny nejaky kalhotkovky a AIO). Taky jsem videla porad o peci o deti a tam bylo, jak jednorazovka dela vlastne abdukcni postaveni, no radne nacucana asi jo 😀 )
@helulela tak to to dite muze udelat rovnou stojku ne, jak ma zadek nahore? 😀

mmiirrkkaa
17. led 2012

@silente 1hnuska = 2čč jo? Tak to leda v tom, co nasákne, ale když mám malého v hnusce, tak si říkám, že to je divný, že ho nemám za co chytit. Nějak jsem si na ty balíky zvykla. No my teď vyfasovatli tu dečku, tak máme doma "Foresta". Pan doktor je poseroutka a dává to šmahem, ale včera jsme to s manžou přeměřovali a není to o moc širší než když ho dávám do látky.... Takže tak-

silente
17. led 2012

@mmiirrkkaa - my pak dostaly taky peřinku ... vel.20 .... no byla jsem z toho špatná, nosily jsme/nenosily ... bylo léto, vedro .... kalhotovky byly široké až až ... po měsíci na kontrole se mě TA SAMÁ dr. ptala, kdo nám ji předepsal, že ji nepotřebujeme 😠 😠 😠
@jasekd - aspoň se dr. snaží proniknout do látky 🙂 Vidíš, nacucaná hnuska asi jo, su blbá! 😀 😀 😀 😀

mmiirrkkaa
17. led 2012

@silente My máme taky 20... Po návštěvě dr.jsem koukla na znamylekar.cz a presne to na nej sedi. Po prvni navsteve rekne davejte plenku navic, pak dá peřinku a odebere ji až v těch 6měsících 😠

maly_prcek
17. led 2012

@drahuskat Taky jsme jeli hodně obyč čč nadoma, co jsem ale poznala kouzlo balmbusových vv, tak obyč čč jsou jen záloha. Nedá se to srovnat. Jinak taky dávám čč/vv nadoma a kalhotkovku na noc a na dýl (do šátku, ...)

maly_prcek
17. led 2012

@ivuska.h Tak já už hnusku na noc nedávám, po půlce noci mi opakovaně protekla na zádech, tak jsme najeli na Anavy s shorties a celou noc spinkáme ok 😀

maly_prcek
17. led 2012

@janakkk suede jsem kupovala na fleru...

sussanah
17. led 2012

@rebelie nas maly usina v 7 a vstava vetsinou taky v 7 (teda dneska uz o pul 5, trapi ho prujem z atb :-/ ) Nakoji se pred tou 19h, potom po 30min znovu dokojeni, pak spi tak do 22h kojo, potom kojo mezi pulnoci a 1 (to vetsinou prebalim), pokracuje kojo kolem 3 a pak mezi 5-6. A kolem 7 vstava a ma plinu opet total durch. Jednorazovku jsem zkusila jednou s tim, ze bych nemusela prebalit no a pro jistotu jsem ve 4 rano prevlikala celou postylku 😖

rebelie
17. led 2012

@sussanah Takže v praxi Ti vydrží plína na cca 6h a je totál durch... tak to je u nás +- podobný... jen ještě nemusím vycpávat tolik...

baronek
18. led 2012

@silente když ale nepotířáš žlučákem, tak máš fleky od stoličky nebo čím to pak pereš???