Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

ivuska.h
27. led 2012

@romcovaklarka To je zvláštní, platbu předem normálně nabízíme...

ivuska.h
27. led 2012

@herminka Flexitot a nové Bamboozle jsou vpodstatě jediné "cizí" plenky, které mi vyhovují, měla jsem půjčené od kamarádky na zkoušku. Savostí mi přijdou srovnatelné, jako Anavy s dlouhou vkládačkou, seděly podobně hezky a materiál a šití mi přišlo kvalitní. Schly mi teda dýl, hlavně kolem gumiček, je tam víc vrstev materiálu.

katyxq
27. led 2012

Tak jsme byly dneska u doktorky za "alternativní". Nemažeme Bepanthenem ani Sudocremem a používáme látkovky 😀. Minule měla Šárka čtvercovku (svrchňáky s ní byly zakryté a asi si myslela, že jsem ještě nenandala plínu = hnusku) a doktorka se při balení nedívala, tak to postřehla až dneska, měly jsme zrovna vv Anavy a elefantí HD PULky. Prý to uvnitř se jako normálně vypere ? 😉

romcovaklarka
27. led 2012

@ivuska.h Já právě vím.. Prostě tchýně, no 😀 Takže ty Kisy plenky jsou nějaká tvoje kopie? 😔

innes
27. led 2012

@ivuska.h díky moc, tak to bych ještě mohla počkat 🙂 Nám easy tekly jen při špatném založení lemu u nožiček, jinak bych ty nové klidně taky otestovala 🙂

maja.xx
28. led 2012

ahoj, máte někdo zkušenost se značkou batolini? Čekáme mimi v létě a já už pomalu kupuju výbavu, koupila jsem 4 ks batolini, připadají mi super, ale přece jenom jsem v tomto nováček a zatím je nemám na kom vyzkoušet. 🙂 Nejspíš je to novinka, proto jsem nenašla nikde žádnou recenzi. Budu vděčná za jakýkoli názor.

mapavca
28. led 2012

@katyxq to už si prostě budeme muset zvyknout, že jsme tak trošku jiné. 🙂 Já mám aspoň jako jedna z mála trošku lepší zkušenost. Když jsem malýho rozbalovala u Dr. tak sestřička povídá: "jé, ty máš ale hezký pletený gaťky" Měli jsme obyč čč a doma pletené vlňáky.

andelka
28. led 2012

@katyxq nám paní doktorka vždycky plínku pochválí 🙂 nosím kapsovky, většinou BG. Poprvé říkala "jé, no ty máš krásnou plínečku...a jak se to pere?" Normálně v pračce. 😀 a jak ho prohlídla tak mu je pak sama zapla 🙂

romcovaklarka
28. led 2012

@katyxq Moje doktorka plínky nijak nekomentuje. Nevím, jestli si nikdy nevšimla, nebo je nato zvyklá, nebo ji to tak zmátlo, že ztratila řeč 😀

Holky, nevíte někdo, co to jsou plínky megerky? 😅

qitecek
28. led 2012

Ahojky holky, zase jsem zde po delší době.. chtěla bych se vás zeptat na jeden detail. Nepřijde vám, že látkové plínky, navíc v kombinaci se svrchními kalhotkami omezují miminko v pohybu a kopání nožičkami? Mám Anavy + svrchní Thirsties (nikterak utažené) a malý se v nich snaží kopat nožičkami, ale oproti tomu když je nahý nebo (sporadicky) v jednorázové plence, tak je to nebe a dudy. V těch látkových je jeho nožička dost zafixovaná.. ano cvičím s ním, když je nahý, ale nahý nemůže být celý den, a přesto by si rád hýbal nožičkami a tím posiloval i břišní svaly.. a tam už to s těmi plenkami zas tak volně nejde, je to jakoby byl pořád sepnutý v džínách.. O cvičení v plence na bříšku nemluvě, plenku vynechávám úplně, jelikož s ní cvičit nemůže vůbec, protože je nepřirozeně prohnutý.

Jen pro obhajobu látkových plen, konkr. Anavy.. jsou naprosto úžasné jako plenka, je savá, krásná, přizpůsobivá miminku, ... ale nikdy dřív jsem mezi těmi tisíci pozitivními komentáři nenarazila na podobnou zmínku, že by oproti jednorázovým tak omezovala v pohybu. Tak se ptám, jak jste na tom vy a jak to řešíte... 😉

aemmi
28. led 2012

Naše Dr., když viděla látkovku, tak se ptala, jestli to je ta ekologická plenka, ale prohlížely si to docela se zájmem, ptaly se na značku a tak, ted jsme byly na kyčlích, K. měla IB SIO a přes to punčocháče, doktor jak ji viděl, tak hned "Á tady je široký balení" to jsem na něj koukala jak z jara (pravda, bylo to po ránu a já ještě rozespalá), ale vůbec jsem nejdříve nepochopila, proč se na to ptá, protože spojit si IB se širokým balením mě fakt nenapadlo, vždyt je to taková malá tenká plenka 😅 😀

innes
28. led 2012

@qitecek já bych řekla, že na pohyblivost vliv mají - u bolavého bříška to může být problém, na rychlost motorického vývoje to ale vliv určo nemá.

qitecek
28. led 2012

@innes Myslíš? To by mě potěšilo...Tak bříško nás naštěstí netrápí.. ale právě jsem se bála ohledně toho vývoje.. Naštěstí s malým dost cvičím, když je nahý a začala jsem tak dělat proto, že v plenkách ho to dost svazovalo a ani na bříšku s nimi moc neuměl držet hlavičku, jak měl záda víc prohnutý u kyčlí a nemohl si najít pořádně těžiště.. sundám plenku a jde mu to krásně. A když je na zádíčkách, tak taky kope nožičkami pomalu až k bříšku, když je v lehké jednorázové variantě.. a když je v heavy variantě, v látkové, tak je to 2cm sem, 2 zpátky 😅

romcovaklarka
28. led 2012

@qitecek Ahoj, a jak máš staré mimi? Já jsem tohle v 5. měsíci (začali jsme látkovat pozdě) stráááášně řešila... Že se netočí na bříško a že to je určitě těma tlustejma látkovkama 😅 No a na radu holek jsem ho začala často nechávat nahatýho (třeba v koupelně, kde máme podlahovku, nebo jsem zatopila v krbu a před ním se válel) a za tři dny se začal přetáčet a po dalších třech dnech už mu v tom nezabránilo ani sebeširší balení 🙂 Takže asi to trošinku ta látkovka zbrzdit může, ale řekla bych, že nepatrně.

A ještě k tomu vývoji - naše generace a starší měla jen látkovky 😉

innes
28. led 2012

@qitecek někdo to tu už dřív řešil, možná právě @romcovaklarka, jak píše, my jsme měli látku všichni a třeba já jsem obšlapovala postýlku už od 7 měsíců 😉 S malou jsme látkovali jen v 6ti nedělí a pak znovu od 10ti měsíců a i když byla v hnuskách, tak byla pomalejší ve vývoji. Určitě je fajn, je nechávat co nejvíc nahaté, na druhou stranu v látce zas musí vynaložit víc energie na pohyb, tak se ty svaly taky posilují, ne? 😕 😅

romcovaklarka
28. led 2012

@innes @qitecek Ano, ten řešič jsem byla já 😀

qitecek
28. led 2012

@romcovaklarka Díky..No právě to mi nejde do hlavy, jak to bylo za nás.. ale říkám si, že jsme možna lítali nahatý víc.. 🙂 No a jen tak mimo řeč. Mimča se vám začala točit nejdřív na bříško nebo na záda? A kdy jak? 😅
@innes

betelgeuzz
28. led 2012

@qitecek už jsme to tu řešily několikrát 🙂 Jak píše @romcovaklarka naše generace taky vyrostla na látkovkách a všichni chodíme 🙂 Vývoj se může o pár dní zpozdit, protože dítě musí vyvinout více síly, ale není to nic významného. Já jsem chodila se starší na rehabilitace, sestra látkovky viděla a žádné připomínky k tomu neměla. A k tomu cvičení, Kiedroňová (autorka Něžné náruče rodičů) doporučuje nechávat dítě trénovat i bez jednorázovky, protože i ta mu v pohybu zavazí.

betelgeuzz
28. led 2012

@qitecek správně se má dítě začít točit nejdříve ze zad na břicho, pak až z břicha na záda. Vím, že některé matky jásají, když se dvouměsíční dítě otočí z břicha na záda, ale v tomto případě jde o špatné pasení a přepadnutí, ne o rychlé dítě 🙂

qitecek
28. led 2012

@betelgeuzz No chápu, že se to tu určitě řešilo, ale má to 936 stránek! 😕 To bych si na to musela vzít ještě jednu mateřskou dovolenou, abych to dohledala 😀 No tak potřebuju zase trochu povzbudit no... Kiedroňovou jsem četla, jak Něžnou náruč, tak Rozvíjej se, děťátko - kde je to naprosto dokonale vysvětlené - a právě na jejich popud jsem zde. Například v té druhé píše, abychom dítě nechávali co nejvíce volné, nesvazovat do těsného oblečení, potažmo plenek, které mu neumožňují to kopání a posilování bříška - a to nejen na cvičení, kde by měl být nahý, ale celkově přes den.. jako nesvazovat v džínách, apod. Když jsem viděla ten rozdíl, co dokáže nahý/v jednorázovce x látkovce... byla jsem dost zaskočená 😨 😉

romcovaklarka
28. led 2012

@qitecek Ano, ve dvou měsících mi párkrát přepadl z bříška na záda, takyjsem se napřed radovala, než jsem se dočetla, že to je vlastně blbě 😅 jak píše @betelgeuzz Ale naštěstí s tím hned zas přestal. A ze zad na bříško se začal točit - teď koukám, že ve 4 měsících, takže zhruba 1-2 týdny potom, co jsem mu začala dávat látkovky 😀

S tím nahatým - no jo, ono teď v zimě je to trochu problém. V létě bude lítat nahatej, ale teď se mi akorát plazí po břiše a dole máme všude studenou dlažbu 😖

ivuska.h
28. led 2012

@romcovaklarka No tak vícevrstvá plína není můj vynález, ale asi se paní inspirovala, když viděla, že je o ně z tohoto materiálu zájem...

ivuska.h
28. led 2012

@romcovaklarka Megerky se šily na zakázku u Terky ze ŠD, je to hybridní střih ze dvou amerických plín, jednovelikostní s bamb. vkládačkama. Osobně jsem v ruce neměla.

ivuska.h
28. led 2012

@qitecek Mám na látkovkách 3. dítě a nikdy jsem nepozorovala negativní dopad té snížené pohyblivosti. Jasně, že je v tom dítě trošku pevnější, než v jednorázu nebo nahaté, ale motoricky se vyvíjeli normálně (Klárka chodila ve 13m, Ondra až v 18, to je dáno spíš temperamentem dítěte)... Taky je důležité si uvědomit, že na látkovkách jsme všichni vyrostli, navíc na objemnějším balení, než poskytují současné štíhlejší kalhotkovky a vyvíjeli jsme se normálně...

ivuska.h
28. led 2012

@qitecek K bříšku mi děcka nohama nikdy nekopaly, spíš si je tak prohlížely... Na bříško jsem je dávala/dávám na chvilku při každém přebalování a hodně jsem nosila v poloze "tygřík", jinak jsem s nima nijak necvičila, mám za to, že dítě by si mělo na věci přijít samo, pokud samozřejmě nemá nějaký objektivní problém.

andelka
28. led 2012

@qitecek taky jsem to řešila, protože malej byl poněkud pomalejší pohybově, ve 3m se teprve otočil na bok, ze zad na bříško v necelých 7m, plazit se začal až po 9m....ale časem jsem pochopila že každé dítě má své tempo a důležitější než kdy něco začne dělat je, aby to dělalo správně. Knížky od Kiedroňové taky mám, Rozvíjej se...bohužel vyšla až po Danyho půl roce, takže jsem ho motivivat a "trénovat" začala až potom, aby správně lezl, stavěl se...a dneska lítá jak drak. Obcházet začal před 1rokem, ale sám chodit po 15m. Ale hned stabilně, s dobrou orientací a málokdy padal.
V látce byl od 6týdnů, střídavě s papírovkama, ale v látce převážně.

ivuska.h
28. led 2012

@betelgeuzz Přesně tak, to mě taky vždycky bere, jak mamči jásají a přitom není moc nad čím 😒

ivuska.h
28. led 2012

@qitecek Ona Kiedroňová je v tomto dost extrém, bere to zas až moc dogmaticky, takže radím si to fakt tak moc nebrat. Však ono si to dítě nějak poradí, podněty mu dáváš, příležitosti má a zbytek musí zvládnout samo.

qitecek
28. led 2012

@ivuska.h No zajímaly mě zkušenosti ostatních... Když ta Kiedroňová má pro to vždy velmi rozumné vysvětlení 😀 A já ty chyby viděla až když se už něco muselo napravovat.. a už nám hrozila rehabilitace. Začala jsem se řídit jejími radami a ono to vážně funguje! A proto se k nim budu přiklánět i nadále, protože pořád mám za to, že prevence je lepší, než léčba... 🙂 Nedodržuju všechno do puntíku, ale tak z 80%.. a vypozorovala jsem velké zlepšení u malého (např. ony neprávem opěvované přepady alias přetáčení na záda v pár týdnech...) 😵

betelgeuzz
28. led 2012

@qitecek já to nemyslela tak, že by jsi to měla pročítat. Ale že to napadne někoho dost často, ale nakonec se vždycky dobereme toho, že každé dítě má svoje tempo a k chůzi se dostane, ať už v jednorázovce, nebo látkovce 🙂