Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

baca
20. črc 2010

Několik dní teď Bára v noci nečurala. Tak jsem ji včera natáhla Anavy jen s tou dlouhou vkladkou a natahovací BI vlňáky. No samozřejmě ve 4 byla durch. 😠

Já nějak přestávám mít chuť na AIO, které mám doma. Od všech má Bára na stehnách vyřezané gumičky a to není žádný cvalda, má 9 kg. Máme MMT a jednu BBH. Nebylo by něco volnějšího?

kvakulka
20. črc 2010

@ivuska.h A kolik malá v noci pije? Já si s nočním látkováním pořád nevím rady- uvažuju, že do BBH Magic nacpu tvůj prefold- je už předepraný? Tedy optimálně sosavý?
Na dnešek spal místo v pampersce v alaně, ale tu prodojil nikoli bokem přes gumičky, ale celý povrch byl mokrý- prostě třeba jak kalhotovka bez svrchňáků 😕 😕 No je toto možný? Přitom plína ráno vážila "jen" 250 gr...
Jinak se taky moc těším na tvé AIO- možná by šlo prcka v noci přebalit, ale právě jen nějak rychle, bez přílišného natřásání- na to by AIO byla ideální ( a vysoký sed jen vítáme!)

baca
20. črc 2010

A nevíte, kdo by mi mohl nacvaknout ztracený cvok do lovíků? Mamka včera přebalovala a cvok tam nenacvakla zpět a už je někde fuč 😖
Asi Ivuška, že?

ivuska.h
20. črc 2010

@kvakulka Ona v noci nepije nic. Před usnutím má 250 ml kakaa a pak už nic.

Prefold je předepraný jednou (před stříháním a šitím), takže plnou savost ještě určitě nemá.

@baca Napiš IP, domluvíme se.

izabelkak
20. črc 2010

@ivuskah dík za odpoveď, ako mne sa páčia aj tie biele, len neviem ako z nich budem zapierať tie kakoše, ide to dobre vyprať?

holky tak ja som z nočného prebalovania totál na prášky, moja malá čúra asi vždy keď leží na boku, už asi 3 x mi prečúrala bokom BBH bambus, včera som jej do nej dala twoofold a imse vimse stay dray separačku, o pol tretej pod malou kaluž, keď som plienku vyzliekla tak twofold bom mokrý dostť ale origoš vkladačky suché, skúšala som ich aj dávať pot slabunký prúd vody a dajako sa na nich tá voda kotúla, čím to može byť šak je to bambus? može to byť z krémov alebo teraz ma napadlo z tej liečivej vlny popoliny? šak tam je lanolín no a keď sa dostane na povrch tak dobre nesaje... ale nemalo by sa to vyprať? možu sa takto zničiť plienky nafurt?

ma to pekne štve, už BBH bambus nedám min. kým nám nebudú sedieť okolo nožičiek a malá nebude priškrtená v páse alebo ich strelím a radšej si potom kúpim nočné od Ivušky, no aj v BE mala ciku stečenú len na boku a to som tam nemala tú origoš vkladačku s fleesom, tak sa jej chudere z toho urobila zaprenina z gumičky ktorá asi velmi tlačila a zároveň bola nacucaná, našťastie za 2 dni to bolo o.k., ale aj tak je nafigu mať skoro celú plienku suchá a cikanicu na plachte a posteli... je to fakt sila....

sussanah
20. črc 2010

@markusko ja ji kupovala tady http://www.latkovky.cz/kapsove-AIO-pleny/fuzzib...

@terezita tak bud mam ucurane dite nebo leve ruce, protoze mi protekla prave s tou jejich vkladackou uz po 2 vycuranich (po 1,5h) 😕

Mimochodem jsem si vsimla, ze uz je na svete BG 4.0 😀 Pokrok jde kupredu http://www.bumgenius.com./one-size.php 😎

sussanah
20. črc 2010

@kvakulka ja jsem vcera poprve v noci prebalila maleho a podarilo se bez vzbuzeni, uplne jsem koukala 😕 U nas uz ty nase nocni nestihaji, takze jsem to zkusila rozdelit a vyslo to. Treba se vam taky podari 😉

kvakulka
20. črc 2010

@ivuska.h Díky za info 😉

Uvažuju nad tím, že by synkovi možná na noc nejlíp sedly ohledně nacpávatelnosti kapsovky- řeším totiž i to, že praním ve slizu možná přeci jen nějak omezuju funkci flísu- přes den to sice nepociťuju, ale noční plína by měla funkčně "nenarušená"- takže hledám kapsovku bez flísové vrstvy. Našla jsem Econappi a BG One size- je to opravdu vše? Snad ještě Swadlebees- ale ta má jakési mikrovlákno- al až pod biobavl. vrstvou- vadí i na tohle sliz?

kvakulka
20. črc 2010

@sussanah JJ, budu experimentovat, pampersky mi leží v žaludku 😠 😠 .

majdula
20. črc 2010

Holky ahoj, kdyz jste u tech BG AIO, mate nekdo tu ne na suchac, ale na patentky? Jak dlouho vam vydrzela? R. ji nosi od 2 mesicu a furt mu je, jeste jsem ani nemusela rozepnout ty nastavovaci patentky 😅

reruna
20. črc 2010

@izabelkak jsou ty plínky nové? mě tohle dělala Bl bambus i Bl organic, když byly nové, praním se to spravilo, ale musela jsem to oprat tak minimálně 6X, než se ta voda přestala po té plínce jakoby kutálet

izabelkak
20. črc 2010

@reruna práveže nie sú máme ich už 6 mesiacov, myslela som že je to tým že nám momentálne nesedia, no čím ďalej tým viac mám dojem že to bude možno tou liečivou vlnou, ona je fest cítiť lanolínom, je super účinná no asi som ju mala používať so separačkou.... ešte skúsim vymeniť origoš vkladku za prefold...
ale nám napr. nikdy nefungovali ani flees.separačky vždy stiekla ciku na jedno miesto - to ešte ked malá spala na chrbátiku, a to som ich ani neprala v mydle...
takže mi zrejme nostáva nič iné len v noci prebalovať, keďže žiadne separajdy nemožeme mať... ale to pretekanie to je veru sila, malá mala mokré pyžamo na boku, plachta, postel 😠

mehlo
20. črc 2010

@baca čau já taky můžu, ale mám jen pastelově zelenej, smetanovej, matně fialovej.

mehlo
20. črc 2010

čau tak to já nemám v noci problém, spíš přes den. Dneska jsem mu dala to svoje nový SIO s originál vkládačkama- dohromady 11 vrstev a jeli jsme ke kámošce odevzdat hotový vlnáčky jen tak na otočku a když jsme přijeli tak byl úplně durch- asi po 2 hodinách, tak jsem úplně všechno oblečení musela hodit do špíny

blka
20. črc 2010

Jsem dneska prala plínky a na většině mám jakési rezavé fleky 😠 . Su pěkně nas.aná 😠 . Nevím, jestli to je tím, že jsem k nim přihodila béžovou flanelovou plínku...

ivuska.h
20. črc 2010

@mehlo Ty máš ale jen kleště, ne? Na vlnu je lepší lis, o dost líp to drží...

jasekd
20. črc 2010

Ahoj holky, rozhodla jsem se, ze bych sla do nejake AIO pliny, abysme i k doktorum mohli v latce (budem tam ted dost casto ☹ ) Prosim o rady, jake kdo mate, co je lepsi, patentky nebo suchac, jaky material, nemam treba vubec zkusenost s bambusem, jestli to neni choulostive na prani apod. No a taky uz by za ty prachy mohla bejt nejaka pekna 😉 Ja mam jen HD pastelky a jejich kalhotky, jsou dobre, ale takove "obycejne". Mozna na snadnou manipulaci k Dr (hlavne UZ vysetreni) je lepsi ten suchac, ale zas vetsi dite si to mozna rozepne snadneji nez patentky? Zatim to teda neumi, ale myslim do budoucna. Diky

jasekd
20. črc 2010

docela me zaujala IV biofrote, frote mam zkusenost s HD, nebo Pop in Bamboo... Potrebuju, aby se s tim snadno manipulovalo, rychle rozeplo a zaplo, nepotrebuju az tak, aby to rychle schlo, mam to opravdu na vyjimecne prilezitosti, staci mi jedna, po vysetreni uz mu muzu dat Haipu, a do nemocnice bych stejne brala papiraky, tam bych to asi nesusila 😀

mehlo
20. črc 2010

@blka čau tím to asi nebude- mám s tím problém taky, čas od času se mi tam objeví- ještě jsem nepřišla na to proč

mehlo
20. črc 2010

@ivuska.h aha tak to jsem vůbec netušila dík za zprávu- a to jsem chtěla vlnáčky taky šít, tak to bych s těma kleštěma moc nepochodila

erinka83
20. črc 2010

@mehlo @blka Jé, tak podivný rezavý fleky mám taky, takový světlý, myslela jsem, že je to tím, že jsem plínky jednou vyprala v Sonetu místo ve slizu 😒 Schytala to i snapková Anavy 🙄

mehlo
20. črc 2010

@jasekd čauky tak já mám akorát svoje AIO a SIO- pro malinké dítě jsem pro sucháč- líp se s ním manipuluje, pro starší určitě patentky- všechny AIO co mám tak jsou na patentky. Jinak bambusový velur mám zespodu svých kapsovek a nemůžu si ho vynachválit ovšem co se týče pocitu sucha tak ten bambus ne- na to je microflís nebo polyesterový flís. Ale já sama ze sebe bych už neměnila a šla do toho bambusu.

mehlo
20. črc 2010

@erinka83 čau tak já plínky peru ve slizu pořád takže tím to asi nebude. Jednou mi jedna mamča říkala, že to může být tím, že je suším na topení- jenže ted na topení nesušíme a jsou tam zas.

blka
20. črc 2010

@mehlo A pak se to vypere? Nesnáším flekatý plínky ☹

@erinka83 Anavy tam taky byla, ale naštěstí se ji nic nestalo.

@jasekd Nevím, kolik do toho chceš dát 😉 . Já jsem spokojená s AIO blueberry. Je dražší a pokud koupíš tu s tím minky povrchem, tak budete fakt machrovat 🙂

blka
20. črc 2010

Sušením to určitě nebude, protože ty fleky tam byly už jak jsem plínky tahala s pračky. A na jedné vkládačce jsou ty fleky dokonce vyražený podle bubnu 🙄

mehlo
20. črc 2010

@jasekd čau tak já jsem jednou dokonce i do nemocnice brala látku- byla to teda katastrofa, koukali na mě jak na debila a musela jsem to sušit aby to nikdo neviděl, protože se jim nelíbilo, že tam mám rozvěšenou látku říkali cosi o hygieně nebo co. Tak se to sušilo úplně šíleně- každá plínka asi 2 dny

mehlo
20. črc 2010

@blka no ani ne- zůstane to tam akorát to praním trošku jakoby vybledne, tak se to malinko ztratí a za pár týdnů je to tam zas. napadlo mě, že to může být pračkou- jako že ji mám rezavou, jenže to je nesmysl, protože ji máme 2 roky a má nerezovej buben

mehlo
20. črc 2010

@blka no čoveče tak že by tam byla fakt nějaká rez? tak zkusíme koupit nějaký ten čistič pračky- jednou to prohnat s tím čističem a uvidíme co to udělá

erinka83
20. črc 2010

@blka a taky pereš ve slizu?

blka
20. črc 2010

@mehlo Tak jsem si už říkala, jestli nemám rezavou pračku 😅 . Hm, tos mě nepotěšila, že se to nevypere ☹

@erinka83 Ne, peru v komerci.