Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

markusko
5. zář 2010

Holky tak plíny jsem raděj vyhodila, raděj nebudu riskovat... (Ehm, že by další důvod k návštěvě Ivuščina e-shopu 😅 😅 ) stejně bych měla strach je malé dát, i kdyby byly nevím kolikrát vyprané na 90 😝 Nemocnice se nám tedy prodražila, tam jsme vyplázli pěknou sumu (nevěděla jsem, že se platí i za dítě 😕) a doma ještě takové překvápko 😝 😀

@kvakulka Nezbývá mi než souhlasit, také jsem přestala používat sliz a začala prát plíny v ulrichu a batoleti (tekutý jsem tedy nesehnala, tak máme práškový...) a ty plíny, hlavně anavy, fakt sají líp.

Jo a také jsou o poznání měkčí, z toho slizu mi fakt dost hrubly.

izabelkak
5. zář 2010

@sussanah hmm a to máte kolko kg keď máte L-ko? ja strašne lutujem že som nekúpila radšej one size s tou kočky nemajú problém, no nemali ten vzor čo som chcela 😖 M-ko je od 6,5 kg a Iz má 8,2 kg, ale mne príde že je tá plenka veľká, nesedí nám tak ako napr. kapsa BG, aj keď fest utiahnem nožky tak to medzi nožkami jej vysí, prosto akoby jej bol sed ešte veľký... tak neviem či to može byť tým....
ja už by som plienku s fleesom nekúpila, keď tak ten polyester čo je v BG kapsách alebo v BBH, aj keď ten v BBH nie je ani zďaleka tak kvalitný ako v BG ten vobec nežmolkuje ani neprevlhá na rozdiel od magic plienky...

@ivuska.h ja tú fuzzi bunz skúsim ešte raz tak vypchať ako si Ty písala origoš vkladka je o niečo užšia a dám pod ňu bamboo hour, už mi síce takto vypchatá pretiekla, no malá čúrala akurát vtedy keď mi sedela na kolenách 😀 tak to nebol asi objektívny pokus...

každopádne za tie prachy je to fakt o ničom, nemala som vymýšlať s blbými vzormi a zobrať radšej za tie peniaze BG kapsu...

zfidorka
5. zář 2010

ahojte, pouzivate tento uteracik: http://www.ikea.com/cz/cs/catalog/products/2007... ?
mozem ho pouzit na dovypchatie plienok, alebo ho radsej pouzit len na utieranie? ta cena je nejaka podozrivo nizka 😅

chaarleene
5. zář 2010

@zfidorka já ho do plenek používám běžně (vlastně nepoužívám skoro nic jiného) 😀 a naprosto v pohodě, malá hodně čůrá do nočníku, takže nepotřebuju, aby plenka pobrala nějaké extra nálože, stejně přebaluju min. 2x za hodinu... takže půlka toho ručníčku složená na 3x a čč na draka to poberou 🙂

zfidorka
5. zář 2010

@chaarleene diky pekne, ja tiez ked je hore prebalujem kazdu pol hodku 🙂
uteracik si aj obsila, ked ho mas rozstrihnuty?

chaarleene
5. zář 2010

@zfidorka já jsem ho rozstřihla napůl a začistila jsem jen tu 1 stranu 😉 a taky jsem si ze 3 vrstev sešila vkládačky a fungujou dobře 🙂

sussanah
5. zář 2010

@zfidorka taky pouzivame, je to dokonala plinka, vlastne na denni noseni moje nej. U nas vydrzi jednu naloz (coz je cca 100-150ml), pak stejne prebaluju. Ano cena je to nizka, musis zase pocitat s tim, ze to nema atesty pro deti do 3let, je to proste obyc rucnik.

barica
5. zář 2010

prosim o radu, daji se v CR nekde sehnat vlnene kalhotky Swaddlebees nebo loveybums crepe ve velikosti M ci L? Ja at hledam, jak hledam, tak je nikde nemaji, ani na branekdetem?

Nemate nektera zkusenosti s vlnackami od Babybeehinds? Jak padnou velikostne? Jake jsou ty suchace, neskrabou do nozicek? Ja mam na suchac swaddlebees a pokud nedam pres ne bodycko, tak ma poskrabane nozicky i brisko...

ladida.l
5. zář 2010

@barica SWB nedávno měli na ecomamma, ale jen sucháčkovou verzi...
Mám jedny L SWB na patentky na prodej, kdybys chtěla, zelené... Jsou v dobrém stavu, případně nafotím 😉

barica
5. zář 2010

ahoj, nafotit urcite muzes, sice bych chtela nove, ale podivat se muzu a treba se mi zalibi🙂

helulela
5. zář 2010

@barica taky sháním SWB L na patentky a ani já jsem nikde nenašla, jen S na ecomamma. A pak na jednom slovenském e-shopu, ale tam neposílají do ČR. Na Bránu jsem dávala dotaz, ale ještě se neozvali. Takže ty od @ladida.l by mě taky zajímaly 😉

kesurka
5. zář 2010

Ahoj, máte někdo zkušenost s tím, že byste si přinesli na porodní svoje látkové pleny namísto doporučovaných jednorázovek? A jak jste pochodily?

sussanah
5. zář 2010

@kesurka tyjo, ty si chces vzit do porodky latkovky? Mas muj obdiv u prvniho 🙂 Zkusenosti bohuzel nemam vubec, ale uprimne, nechtela bych prat tu smolku z latkovek, i kdyz tipuju ze Ivuska pri porodu doma mela mimco v latce hnedka 😉

kubinkov
5. zář 2010

@kesurka Asi záleží na porodnici. Někde mají erární čč, které ti nechají používat, a stačilo by mít vlastní svrchní kalhotky. Zkus se zeptat. Jinak si asi budeš muset zajistit odnos špinavých plen na vyprání a dodávky plen čistých, protože novorozenci kakají stále, tak asi nebude stačit plenky přepírat. Taky těch plen asi budeš muset mít trochu větší zásobu. Jinak já jsem byla pohodlná a používala jednorázovky.

ladida.l
5. zář 2010

@barica
@helulela
teď jsem je blejskla, je tu tma. Patetky mají v pořádku, jen na vnitřní světlé látce je flek od kakoše, který je velmi světle hnědý a skoro není vidět. Jinak jsou fakt v pořádku.

ladida.l
5. zář 2010

a foto zde

blka
5. zář 2010

HOlky, prosím, jde čč narovno do natahovacích vlňáků a jde to natáhnout ve stoje a drží tam ta plína? Pomalu uvažuju o nočníku 😅, a protože budu kupovat ty svrchňáky (samo, že jsem je ještě nekoupila 😝 ), tak přemýšlím o nějaké rychle variantě šup dolů.
A nevíte, co s tím šedým flekem na vlňákách, jak jsem se tu ptala?

marcelkad
5. zář 2010

@blka nám to tedy moc dobře takto nefungovalo, v natahovacích vlňácích (měla jsem Disany) to nedrželo a pleny ujížděla.

marcelkad
5. zář 2010

@barica měla jsem od BBH PULky a ty na lezoucí mimčo tedy nebyly, právě proto, že měl odřené nožičky. Ty sucháče byly děsně tvrdý na krajích

chaarleene
5. zář 2010

@kesurka u nás v porodce proti tomu nic neměli, normálně jsem tam měla látkovky k dispozici v libovolném množství, jen jsem je tam hodila do koše, špinavé odnesli, čisté přinesli... ale předem jsem o tom nevěděla, takže jsem s sebou neměla PULky a než bych nainstruovala manžela, kde najde PULky, kde snapku a kde separačky, tak jsem se na to vykašlala 😀

helulela
6. zář 2010

@kesurka To jsi odvaha, já bych to nezkoušela už kvůli té publicitě, kterou tam tím zaručeně získáš 😉

mehlo
6. zář 2010

@kesurka ahoj tak v jihlavě by to nepřicházelo v úvahu. A kvůli té publicitě by mi to asi za to nestálo. Ale zkus se zeptat, tam kde budeš rodit, třeba to půjde.

barica
6. zář 2010

@ladida.l @marcelkad holky, diky za info, koukam, ze nove jsou nesehnatelne a zadna jina doporuceni, ach jo🙂... ladida, za kolik vlnacky prodavas?

sussanah
6. zář 2010

@izabelkak ted mame tak kolem 11kg, zapinam mu to na to nejuzsi, ale teda nezda se mi, ze by ta plinka nejak jezdila na zadku, ma sice vyssi sed, ale rozhodne mu nebimba mezi nohama. Asi ma vetsi zadek po tatinkovi 😀 Kazdopadne jsem taky nastvana, kvuli parady a takove problemy 😠 Sice ji pouzivame, ale vim, ze pokud by v ni spal a nepodarilo se mu udrzet, tak je to proste durch 😝
@ivuska.h ja prave ze zacatku dala to uzsi a to se mi stalo, ze se proste netrefil a slo to primo fleece a pul a kalhoty 😒 Tak ja nevim. Kazdopadne pozoruju, ze je to porad ta sama strana, ktera proteka.

blka
6. zář 2010

@marcelkad Díky. Já jsem se dívala na ty kalhotky Bundles.

kesurka
6. zář 2010

@chaarleene tak to je bomba, kéž by to tak šlo i u nás!! za týden budu vědět víc..jestli mě vysvátkujou, tak se nedá nic dělat a budem pár dní v jednorázovkách.. 😒

duzame
6. zář 2010

@kesurka : no, když jsem viděla, jak se tam snaží s jednorázovkama šetřit, tak možná by proti nebyli(prý to se nemusí hned měnit, když je to jen počůraný 😖 . To jsem odkývala a hned jak sestřička odešla, tak jsem přebalila)

betelgeuzz
6. zář 2010

@duzame a vy jste měli erární jednorázovky 😲

duzame
6. zář 2010

@betelgeuzz aha tak to jsem nevěděla, že to není všude 🙂 . Rodila jsem v Motole(jinak byli všichni skvělí).

mehlo
6. zář 2010

@duzame jé tak to je dobrý. v jihlavě a myslím, že i skoro v celý republice jednorázovky nedávají. JO teda abych nekecala, první plínku od nich dostal, ale potom už jsem musela přebalovat do svýho.