Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

aemmi
23. srp 2013

@tynkat ahoj, já jsem řešila to samé, plenky už jsem znovu nepoužila, jak jendou byly malé a ani nepoužiju, přes den jen dcerka odpleněná a na noc má jednorázovku právě proto, že jí už byla veškerá výbava malá 😝 přemýšlím, zda je neprodám, protože mladší je ještě větší cvalouš, než první, vlastně jsem jí nočního Bamboolika ještě nezkoušela, zítra to na ni zkusím napasovat, asi jí mnoho do 9kg nechybí, tak to jsem zvědavá, jak to na ni bude vypadat

bamboolik
23. srp 2013

@tynkat ahoj, náš prcek byl ve 3 měsících hodně baculatý a pak pohubl, taky jsem se tenkrát bála, že mu za chvíli plínky nebudou. Ale teď v 7 měsících zapínáme vše v pohodě.

flowerie
25. srp 2013

@marses vv anavy jsou super,jen ty S se daj pouzivat fakt jen chvilku,a pak zas az o dost pozdeji jako vkladacky. Mala ma cca 6 kg,za tyden 3 mesice a pouzivam M 🙂 jinak mi moc vyhovuji Haipa daipa frote plinky s "chobotem",napr. Pastelka,ale je lepsi to susit v susicce,aby netvrdly (a to mame dost mekkou vodu).

flowerie
25. srp 2013

@bamboolik zitra mi od vas prijdou jednovel. Svrchnaky,tak jsem zvedava 🙂

betysek
25. srp 2013

@tynkat Já jsem patentkové Bambooliky prodala minulý týden. Dcera má asi 11kg ve 14 měsících a už je taky skoro nedopla. Na SZ jsou zatím v pohodě. Koupila jsem teď jednu noční od Petit Lulu a tu má teď nejraději.🙂

aprilatko
26. srp 2013

Ahoj holky, chtěla jsem se zeptat, koupila jsem z druhé ruky haipa daipa pastelky a chtěla jsem se zeptat, jestli je můžu vyprat na 90 stupňů? Výrobce uvádí prát na 60, tak bych nerada, aby se s nima něco stalo. 🙂

jasekd
26. srp 2013

@aprilatko ja je parkrat na 90 projela, jen vyjimecne kvuli gumickam, ale prezily to.

flowerie
26. srp 2013

@aprilatko no pravdepodobne to prezijou,mozna se tim snizuje zivotnost..

xvitk101
27. srp 2013

Ahoj holky, mám dotaz, jak skládat čč 70x70 po novoskladu. Zatím se mi do něj prcek krásně vejde, ale brzy mu budou 4 měsíce. Na větší mimčo mám ještě pastelky, ale jen asi 12 ks a to mi nebude stačit na praní.

darrez
28. srp 2013

Holky jdu si pro radu,mam krasne AIO newborn (simplex) se kterými jsem byla spokojena a chtěla si je nechat pro dalsi mimco,ale momentálne nam zakázali otěhotnět jeste dva roky,takze dalsi mimco by bylo nejdriv za 3 roky (kdyz by se všechno podařilo hned). A ted nevím,jestli radši ty plenky neprodat (četla jsem ze pul časem jak zestárne přestane fungovat) a pak kdyztak koupit nové-proste myslite ze by vydrzeli cekat v šuplíku 3roky? Kalhotkovky by snad meli byt v poho,ne? Nechce se mi zbavovat cele me vysněné výbavy..poraďte prosim dik

hankaah
30. srp 2013

Ahoj, mam taky dotaz 🙂 zatim jen premyslim, jestli do latkovani jit nebo ne. Rada bych si to proste vyzkousela - jestli na to mam. Bude mi na zacatek pro novorozene stacit koupit ctvercove plinky, sponku a jedny pulky?

nnell
30. srp 2013

@hankaah PULky by to chtělo aspoň dvoje, abys je mohla střídat a určitě bych investovala i do separaček, malá mimča kadí fakt často, tak se separačky hodí 😉 jinak by to do začátku stačit mělo.

monasek84
30. srp 2013

holky, jen si chci ujasnit pouziti zluc.mydla. Kdyz cc properu v ruce, pak potru mydlem.. hodim to do kose takto potrene a pak dam takto oprat, nebo to mydlo musim jeste pred hozenim do kose vymyt?? 😕 diky 🙂

hankaah
30. srp 2013

@nnell dekuju za radu 🙂

rozzaarka
31. srp 2013

Ahoj maminky, jako ctvercovky jste pouzivali? narazila jsem na Libstatske pleny gramaz 116/m nebo kikko lux 145j/m. vyssi gramaz je asi lepsi, ze? moc dekuji🙂

bamboolik
1. zář 2013

@monasek84 ano potřes mýdlem a necháš působit, pak už dáš do pračky vyprat 😀

monasek84
1. zář 2013

@bamboolik diky 🙂

orchidie
1. zář 2013

zdravim, omlouvam se za spam, ale rozprodavam velkou latkovaci vybavu... vetsinu jsem si kupovala nove, mam tu inzerat, neco i detailneji nafoceno, ale jeste si dovolim vam fotky dat i sem... nevadilo by vam to? 😅

orchidie
1. zář 2013

mrknete a kdyztak piste pres bazarek 🙂

luciesofi
1. zář 2013

@rozzaarka Libstatske extra kvalita nebo Kikko Lux 😉

rozzaarka
2. zář 2013

@luciesofi dekuju🙂

jajinax
2. zář 2013

Holky, vážně uvažuji o látkování, malý má tedy už téměř 10 měsíců a cca 9 kg. Byla jsem přesvědčená, že půjdu do systému Bamboolik, ale te´d jsem si tu přečetla, že už jsou mpodobným mimčům malé :( Můžete mi tedy prosím poradit jaké pleny nakoupit?

bamboolik
2. zář 2013

@jajinax a kde jsi to přesně četla? Náš prcek má 10kg v 7 měsících a určitě mu narozdíl od některých jiných plenek Bamboolik sedí dobře. Chtěla jsi používat "základní plenu" (tedy svrchní kalhotky a připínací pleny), AIO nebo kalhotkovky? Máš přehled o tom co je co nebo potřebuješ vysvětlit?

jajinax
2. zář 2013

@bamboolik četla jsem to o několik příspěvků výše...chtěla jsem od bambooliku SIO a jeětě nějaké kalhotovky, ale ty klidně i od jiné firmy...🙂

cajomilka
2. zář 2013

@flowerie Jsem přesvědčená, že látkovky na pohyb nemají vliv, důležitý je nechávat mimi přes den často bez plínky. Naše malá se začala otáčet na bříško přesně v 5 měsících.

bamboolik
2. zář 2013

@jajinax tak při využití jako SIO se bát nemusíš. O těch pár příspěvků výše šlo o noční pleny. Takže kalhotkovky spíše na suchý zip aby byla větší rezerva. U SIO by to problém být neměl právě dítky tomu, že tam je jen ta tvarovaná plena a vkládačka a není sací vrstva pod celými svrchňáky. V porovnání s jinými SIO co mám doma jsou Bambooliky mnohem větší.

evelp
3. zář 2013

maminy.,

stala se mi taková věc...z ničeho nic mi přestali sát plíny. bamboolik se ještě drží, ale všechny ostatní po 1-2 čurání totál skrz i s kalhotama.
je pravda, že jsem ted změnila prášek a to na tekutý persil, ale v tom jsem prala i dřív a problém nebyl. nejhorší to je s čč, ale ani svrchnáky to ani náhodou neudrží a to mam i anavy a ani ty. a ještě mam aio od ekomamy, dřív žádný problem, ted to taky neudrží. čím to? myslíte, že opravdu prášek, ale že tak najednou...

tynkat
3. zář 2013

@jajinax Ahoj, to jsem psala já, že nám jsou noční kalhotovky v 7mi měsících skoro malé.. Týká se to ale jen nočních na patentky. Ty na suché zipy jsou a ještě dlouho budou ok. Za sebe můžu Bamboolik jen doporučit. Svrchní jsou naše nejoblíbenější /máme dvoje/ a vnitřní připínací pleny jsou super savé a velmi praktické.. Takže se toho určitě neboj.. I noční jsou skvělé, ale po zkušenostech bych doporučila spíš ty na SZ.. 🙂

bamboolik
3. zář 2013

@evelp ahoj, v tekutém prostředku jsou přídavné látky jako v aviváži takže je možné, že pokud si dala velkou dávku tak se vlákna na plínkách obalila jako tou aviváží a nesají. Zkus vyprat jen ve vodě a uvidíš jestli je to tím. Já jsem takhle testovala přidávání Permonu M - když jsem dala předepsané množství tak některé plíny vůbec nesály takže dávám mnohem méně.

kajalka
4. zář 2013

@bamboolik Dobrý den, jak dlouho tak vydrží suchý zip na kalhotkách a nočních plenkách? Moc po nich toužím, ale trochu mě odradily názory tady, že jsou bambooliky některým mimčům malé a je fakt, že náš kluk nemá ani 3 měsíce (má skoro 7kg) a svrchňáčky (bamboolik) mu zapínám na 2. patentek od kraje. Děkuji.