Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

elaaa
23. čer 2012

@luciesofi Přesně tak. 🙂
Taky jsem dávala na noc jednorázovky a to až do doby, kdy v noci kadila, tedy do cca 6-8 týdnů.

luciesofi
23. čer 2012

@elaaa Taky to tak nějak s těmi jednorázovkami vidím 🙂 Snad nebudou potřeba dlouho...🙂

janakkk
23. čer 2012

@luciesofi já teda měla čč podstatně víc, určitě přes 50, ale já spotřebovala kolem 20 plinek za den a prala denně

janinek
23. čer 2012

@janakkk Jako dvacet plin denne na latkovani?

madlisek
23. čer 2012

Holky, můžete prosím doporučit vlňáky na sucháč na 8kg dítě? Zatím mám tip na baby beehinds.

janakkk
23. čer 2012

@janinek jo, malej totiž PORAD kadil 🙂 přebalovala jsem prakticky neustale, někdy jsem spotřebovala i 3 plinky, než se mi povedlo ho přebalit, proste ji pokakal jakmile jsem pod nej tu plinku dala, driv nez jsem stihla zabalit novosklad....upravilo se to tak po 2 mesicich 🙂

mahafi
23. čer 2012

@madlisek Ty baby beehinds máme a jsem s nima moc spokojená 🙂

janinek
23. čer 2012

@janakkk No tak tohle by mi asi trosku narusilo propocty 🙂

kikulka1
23. čer 2012

Ahoj holky, můžete mi prosím zhodnotit výbavičku? Malé jsou dva měsíce a má něco málo přes pět kilo. Toto už mám objednané, tak jestli to bude dostačující, nebo co event. ještě dokoupit. Moc děkuji za rady 🙂
7x AIO nebo SIO (Pop-in new gen bamboo, Grovia, IV 2v1, IB sio M, Anavy easy, BG freetime)
17x kalhotková jednovelikostní (Anavy, Merinostar, Tots bamboozle)
7x svrchňáčky (2x fleece Anavy, 4xPUL - Anavy, thiersties duowrap, IV organic M, Tots wrap, 1x vlňáčky Merinostar)
3x bambus vícevrst. Anavy
5x bambus vkládací Merinostar
2x bamboo prefold
4x bambus vkládací dlouhá Anavy
separačky
Díky, ležím v tom už tři týdny a o plenkách se mi i zdá, tak snad to brzo přejde 🙂

helulela
23. čer 2012

@kikulka1 ahoj🙂 tak s polovinou vybraných věcí nemám osobní zkušenost, tak ti napíšu spíš jen něco k počtům. Celkově toho máš určitě dost, pokud plánuješ běžně používat i AIO a nešetřit si je jen na lepší příležitost, tak by ti to mělo vyjít i na praní á 3 dny. Svrchňáčků máš až, až... Moc mi není jasné, kam chceš dávat ty vkládačky, vybrané plenky jsou vesměs slušně savé... leda jako dovycpání na noc. Určitě bych přidala třeba 10 ks čč, hodí se, když potřebuješ plínu třeba jen na půl hodiny.
Jakou velikost máš Thirsties Duowrap? Jestli 1, tak už malé asi moc dlouho nevydrží. To samé s IB, ale tam si nejsem úplně jistá, protože já měla AIO, třeba jsou SIO větší.

Kdy jsi se rozhodla pro látkování? Ještě v těhotenství nebo až teď "za běhu"? 🙂

helulela
23. čer 2012

@kikulka1 ještě podle toho, jakou máš velikost vv Anavy, přidala bych snapku, abys mohla dělat kalhotkový sklad

luciesofi
23. čer 2012

@janakkk Wow, no snad to u nás nebude tak horké...kdyžtak nakoupím pleny ve velkém... 🙂

elaaa
23. čer 2012

@kikulka1 Ahoj. Souhlasím, že by to chtělo nějaké čč, já je mám ráda pořád. Svrchňáků máš celkem dost, možná až zbytečně moc. Jinak ty plíny - každému détěti vyhovuje něco jiného, ale určitě tam máš samé spolehlivé značky. Mně třeba moc nevyhovují Grovia, ty jádra nesajou Elčinu dávku, takže jí protečou. Ale když tam dám jinou vkládačku, taky vydrží. Vkládačky určitě využiješ. Např teď mívám malou jen v plíně (bez svrchňáků) a když se počůrá, rychle vyměním jen vkládačku a kalhotky jsou suché, jako dalo by se mít vkládačky z jiné plíny, ale mně to takto vyhovuje. A navíc v kočáru netahám moc plín. 🙂

@helulela Itti Bitti SIO Mko nosí malá stále a to má už přes 8 kg.

elaaa
23. čer 2012

@madlisek Používám na dítko cca 8,2 kg Baby BeeHinds Mka a sedí na kalhotovky dobře, ještě je tam velká rezerva. 🙂

helulela
23. čer 2012

@elaaa tak to jo, já právě ty AIO kolem 8 kg už určitě nenandala

kikulka1
23. čer 2012

@helulela díky za rady 🙂 Látkovat jsem se rozhodla až "za běhu" 🙂 Uplně náhodou jsem narazila na látkové plínky když jsem hledala plavání pro miminka a uplně jsem tomu propadla 🙂
Vkladačky na dovycpávání, malá hodně čůrá, přebaluju po dvou hodkách, v noci po třech a vždycky slušnej gelík, tak kdyby i ty slušně savé plenky nestačili.
čč mám dost, snapku jsem koupila, ale popravdě nevím, jak to motání umotat, tak budu muse nastudovat na netu 🙂
IB sio Mka jsou opravdu menší, než uvádí výrobce, jsou jí ted skoro akorát ☹ a Thirstiesky mám dvojky.

elaaa
23. čer 2012

@kikulka1 Já jsem dávala novosklad do Thirsties i Imse Vimse bez snapky. Drželo to v pohodě. 😉 A kolik váží malá? Naší Elči všichni říkají, jak je buclatá, a ještě máme v patentkách na IB SIO Mkách rezervu. Ale je pravda, že na stejné zapínání jí je dávám už několik měsíců, prostě ty proporce se jí už tak nemění. Akorát je má nižší.

kikulka1
23. čer 2012

@elaaa To je super nápad, asi také vyzkouším nechat malou jen v plence, sice častěji přebalíš, ale je to rychlovka a prdka pěkně větrá, díky za tip 🙂

elaaa
23. čer 2012

@kikulka1 Tak tak. A taky aspoň všichni vidí ty nádherné plíny. 😀

kikulka1
23. čer 2012

@elaaa na dvouměsíční kontrole měla 4970g 🙂 A to šla domů z porodky s 2700g 🙂 Určitě tam nějaká rezerva je, jen na to, že to jsou Mka, jsem myslela, že jí budou větší. Těch svrchních gatěk mám asi víc, ale malá kadí fakt mega nálože, právě jí papírovka skoro vždy projede až na záda, tak pro jistotu 🙂

modra_slunecnice
23. čer 2012

@kikulka1 Ahojky, napíši ti svou zkušenost. Většinu tvé vybavičky neznám. Já začala s pop in měla jsem 16 kalhotek - použivala jsem aktivně max 10. Měla jsem 24 set tvarovka a vkládačka a ty jsem teda vždycky využila všechny, ale taky jsem mohla prát 1 max 2 x za týden. Pak jsem měla 4 ks nočních a ty jsem nepoužila nikdy. Při frekvenci kojení a přebalování po 3 hod jsem stejně v noci přebalovala a jak prcek povyrostl v noci už tak nečurdil, kromě krátkého období kdy dal za den skoro 1l vody. Mě kombinace s noční plenou přišla jako obrovský balík a nechtěla jsem aby se malej cítil nepohodlně. Teď mám Bamboolik a jsou komfortnější pro mě i pro malého. Mám 2x kalhotky a 10 ks tvarovek, 10 ks vkládačky a protože mám i tréninkovky tak 5 ks takové té krátké plínky. A stačí mě to s přehledem na 2 dny. Syn má 12 kg a ještě je máme stále zkrácené a to synek není žádný věchýtek. Takže tak moje osobní zkušenost. A ještě doplnění, kombinuju s látkovkama na cesty a nebo u babiček ( prarodiče nějak látkovky odmítají akceptovat), někdy i na noc, ale to hlavně pro rozdíl ve velikosti. Syn se líp vyspí v papírovce, která je nepoměrně menší.

kikulka1
23. čer 2012

@elaaa plínky jsou fakt krásné, člověk neví, kterou dřív 🙂 Říkala jsem si, že když přejdu na látku, jak ušetřím, nooo, tak teď ten pocit už rozhodně nemám 🙂 I když, plánuji tři děti, tak snad přece jen něco ano...

elaaa
23. čer 2012

@kikulka1 Uvidíš, že ti ta Mka ještě vydrží. 😉 Taky plánuji šetřit až s druhým dítětem. 😀

modra_slunecnice
23. čer 2012

@modra_slunecnice samozřejmě jsem chtěla napsat, že kombinuji s papírovkama 😅 🙂 .

janinek
23. čer 2012

@kikulka1 Jak teprve tehotny teoretik ti k vybavicce moc nereknu, ale chci ti rict, ze se mi o plinach take jednu dobu zdalo kazdou noc, halvne kdyz jsem vybirala. Ted jsem si dala zakaz kupovat, dokud se nenarodi, ale stejne lezu po mych strankach skoro denne a koukam. A takze se mi o nich take parkrat do tyden zda.

Jeste prozkoumej latkove ubrousky, mohlo by se ti to take libit.

A na skladani cc si najdi kdyztak videa a navodu, z obrazku mi to trvalo snad patnact minut pochopit jeden mezikrok, ale nejak jsem se zabejcila a rekla jsem si, ze nebudu mekkon a zvladnu bez videa 🙂

Jinak jen tak do plena, jak jsem psala, ze moje mamka je nadsena, ze budu latkovat, tak mi ted hlasila, ze mi koupila haipa daipa prsni vlozky a latkove ubrousky nejake 🙂

madlisek
24. čer 2012

@elaaa @mahafi Děkuju 🙂 Já je chci na čtvercovky na rovno, což je trochu menší balík, než kalhotovka, nebude tím pádem M moc velké?

kristyn.g
24. čer 2012

ahoj, mám dotaz ze zvědavosti, vím že jednou budu taky látkovat a ráda bych se zeptala jestli se kobinuje AIO + SIO + kalhotkové (svrchňáky se dají použít ty sio) třeba pro novorozence a pak jen jednovelikostí AIO, nebo je lepší koupit třeba pouze AIO + SIO, nebo SIO + Kalhotovky? Nebo jen jedny? Nějak mi přijde že pro skladování, rozhodování co použít je nejlepší nepřekobinovat. Co se týče čtvercovek tak to vůbec, na to bych neměla nervy... Berme to tak, že na penězích nezáleží.

reruna
24. čer 2012

@kristyn.g to ti poradí asi každý něco jiného, co si oblíbil. Za mě kalhotkové jednovelikostní plenky, k tomu minimálně 2 jednovelikostní pulky, možná jedny vlňáčky nebo flísáčky a pak několik AIO nebo SIO na parádu. Na novorozence ti většina doporučí čč nebo vv a pulky.

reruna
24. čer 2012

@kristyn.g jo a ty svrchní kalhotky z plenek SIO se dají taky použít pak opakovaně - koupit do nich náhradní ty vkládačky nebo se do nich dá dát i vv, ale pozor na to, aby neměly spodní vrstvu z bavlny - to pak navlhne a stejně to musíš po jednom použití oprat celé a také na velikosti - například IB SIO jsem vždy prala celé, protože na jiné plenky se ty svrchní kalhotky nedaly použít, jsou moc úzké mezi nožkama a nízké.

janakkk
24. čer 2012

@elaaa ty jo, tu metodu, ze vymenis jen vkladacku praktiktujes i v 8 mesicich? a to pouzivas jake kalhotovky?nas malej kdyz to pusti,t ak jsou mokry vsechny vkladacky i kalhotovka na 100%...ale mozna je to i tim, ze je to kluk...