Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

ivuska.h
3. črc 2012

@bamboolik 😀 😀

janakkk
3. črc 2012

@bamboolik kdybys chtěla testera, mám jednoho evidentně nadpůměrnýho doma 😀 😀

janakkk
3. črc 2012

@jara já se právě s takovou negativní reakcí prakticky skoro nesetkala 🙂

maly_prcek
3. črc 2012

@jara Vítej, jsi tu správně 😉 Látkování byl jeden z mých nejlepších nápadů, fakt 🙂

Naše výbavička stála cca k 10tis. - nejvíc to naskákalo na AIO a prodeji skoro nových plínek, které nám nesedly, hlavně těch levnějších... Dneska už bych x značek nezkoušela...

Ad. látkování na táboře - my dávali na takovýchto akcích na den látku, na noc/dlouhé výlety papír a nejlíp je, když vyjde neprat. Použitou plenku jsem usušila, pokakanou jsem přemáchla a dávala do pytle a pak doma vyprala... Brala jsem hlavně čč + vkládačka a vv. Když vezmu, že mám na přes den cca 6 plín/den, tak krát 7 dní je 42 plínek, to se docela dá...

My tu máme jednu testovací malou hubeno-nohou holčičku 😀

bamboolik
3. črc 2012

momentálně hledám testera cca 3,5 až 4,5kg 😀

katyxq
4. črc 2012

@jara Mně látkování naopak přijde pohodlnější než používání jednorázovek (žádné tahání mega balíků plen, nahánění akcí, řešení pokaděného oblečení).
Momentálně látkujem na dovolené u USA - plenky jsou zrovna v sušičce, za hodinu dám vědět, jak dopadly Anavy kalhotkovky a taky čtvercovky, jestli fakt změkly, jak slibovala @ivuska.h 😉.
Jinak k opruzeninám - malá se mi děsně oprudila a opotničkovala v autosedačce, když jsme jeli na letiště a měla jednorázovku (Attitude), takže jsme se po příletu snažili co nejvíc větrat a dávám flísáčky, už je to skoro Ok, levandulový krém a zásyp Leontánka zabraly 🙂. Je ti děsný vedro, ale flísáčky se osvědčily. Anavy PULky jsme poprvé nasadili v Londýně, ale v New Yorku byly hned po příletu počůrány, takže jsme je moc nestihli otestovat 😅, ale zdají se být suprové.

katyxq
4. črc 2012

@ptjj Mi ta velká prdýlka v látkovkách vyhovuje, je aspoň za co chytit, ty dva dny v papíru jsem měla problém, jak tu malou hubenou žížalu lapnout (ale teď se nějak začla oplácávat, asi jí svědčí americký vzduch a strava 😀).

dandelion
4. črc 2012

@jara tak se přidávám se svou do mlýna ;) mě počáteční výbava na látkování vyšla "jen" na 3500,- (a to jsem si mohla pro začátek odpustit ty Haipa Daipa Pastelky.. takže by to bylo ještě o dost míň.. dávám novosklad ze starých čtverců (mám i Kikko Eco Lux, ale na doma mi bohatě stačí čč ;))a až teď postupně dokupuju další a další.. kalhotovky, atd.. ;) pokud člověk chce ušetřit, tak ušetří, pokud si chce látkování užít tak je to o něco dražší, ale víc tě to baví.. 🙂 prostě zleží na tom s čím do toho jdeš 🙂 já mám všecko z druhé ruky.. a zatím nějak nestrádám :D 🙂

dandelion
4. črc 2012

@katyxq ty jo ste dobrý holky! 🙂)
jinak já včera poprvé koupila Babylove Nature a teda super že nesmrdí, ani když jsou počůraný.. (pemprsky kůli tomu hnusnu gelu nesnáším) ale zase nic moc nevydrží a neb naše časté bkm sundavání a nandavání plenky.. :D takže byla plenka jaksi na jedné straně roztrhlá.. no neva.. jinak jsou fakt super 🙂 fakt u nich nemám pocit chemie.. 🙂
prosím radu.. malý se začala loupat hlavička.. máte nějaký osvědčený olejíček?

betysek
4. črc 2012

@dandelion Na lupy na hlavě jsem u prvního prcka používala meruňkový olej od Tilia Nobilis. Namazala jsem a pak asi po 1 hod jsem jemně vyčesavala. Měla jsem ten olej i na mazaní mimča po koupání.

petkula
4. črc 2012

@ivuska.h ,
@bamboolik holky, tak my jsme bohužel jeden z těch případů, které jsou asi mimo průměr. Staršímu synovi jsem koupila Anavy tréninkovky vel. L (budou mu tři a váží 18 kg) a kdybych mu to v pase chtěla zapnout, tak mu chybí tak 20 cm.
Přirovnala bych to asi jako když bych já měla velikost L a soukala bych se do S 🙂
Snažím se je udat někomu, kdo má drobnější dítko, abych je nemusela vracet.

janistr
4. črc 2012

@dandelion Taky mám teď jako nouzovou zásobu koupené Baby love natur a přijdou mi fajn. Akorát s naší spotřebou cca 1 plenky na týden nám tu budou asi dost dlouho ležet :D. Ještě, že jsou až do 9 kilo 🙂.

janistr
4. črc 2012

@bamboolik Jaj, tak to jsme těsně za limitem (malá má asi 4,8), škoda :D.

boudova
4. črc 2012

@dandelion bára dostala na suchou hlavičku na předpis excipial u lipolotio, měla to fakt hodně ošklivý, ale už ok, jen jí to občas ještě máznu do obočí.

boudova
4. črc 2012

@katyxq já když mám báru v jednorázovce, tak taky nevím, kde za co chytit 😀 😀 😀 😀 když má látkovku, tak to má pořádnou prdku a nemám pocit že mi spadne z ruky 😉 takže pro mě velkej zadek výhoda 😀

ivuska.h
4. črc 2012

@katyxq Prosímtě, mám dotaz, jak se taková mimina v tom letadle převáží? Dalo se to nějak zvládnout?

ivuska.h
4. črc 2012

@petkula To teda fakt koukám, kolik má syn v pase?

bamboolik
4. črc 2012

@petkula jé, taky mám přerostlé dítě 🙂 Starší měl v 2 letech 16kg, naštěstí se teď drží. V říjnu mu bude 3 a má 17kg.

petkula
4. črc 2012

@ivuska.h zatím jsem ho neměřila, spíš kolik má přes zadek 🙂 Mě to vůbec nenapadlo, že by se do té kategorie 3-5 let nevlezl, tak jsem ho ani nepřeměřovala. Kupuji mu oblečení vždy tak o rok navíc, a bývá to to v pohodě, tak jsem si říkala, že do těch pěti se určo vlezu ale bohužel ne. Ani ta noční plena Anavy bohužel pro něho není, tak to bude mít aspoň mladší.
@bamboolik 🙂

misula.g
4. črc 2012

Holky, dá se sehnat lanolinová kůra na vlňáčky v drogerii Schlecker nebo Rossmann? Potřebuji jít najisto, protože malý teď vydrží v kočárku jen půl hodiny :-/

dandelion
4. črc 2012

@janistr jj taky si říkám, že je fajn, že jsou až do 9 kil 🙂) my jsme teď u našich na 10 dní, máme tu látkovky, ale mám tu radši i pro mamku a tak papírovky a jsem z těch BL fakt docela překvapená 🙂)
@boudova malá to nemá moc.. žádný stroupky.. jen suchou kůži.. ale má to poslední týden všude.. i na prdelce, stehnech, na loktu.. tak to budu asi promašťovat..

betysek
4. črc 2012

@bamboolik Moje dcera měla v 18 měsících 15 kg. Teď ve 4 letech má 22 kg, už moc nenabírá. 😉

boudova
4. črc 2012

@dandelion bára měla celou jakoby pupínkatou hlavu, ale byla to suchá kůže, novorozenecký ekzém říkala mudr. a protože mm má atopák, tak radši mažu poctivě...stroupky teda taky žádný neměla

aemmi
4. črc 2012

Tak já jsem pěkně rozladěná, včera malé protekla IB plenka a dneska kapsovka Bum genius. U tech IB to je asi tím, že už jsou docela malé a BG protekly stranou a to je neměla nijak dlouho. Sice jsou z druhý ruky, ale i tak mě to štve, jsem myslela, že to vydrží déle. Koukám, že kapsovky a AIO už nošené kupovat nebudu.

betelgeuzz
4. črc 2012

@misula.g vždycky se tu psalo, že se dá použít mast na bradavky z DM, nevím, jestli něco takovýho nemají i tyhle obchody. A v lékárně ho nekoupíš?
@aemmi a jak dlouho je měla na sobě? Ty IB jsou hlavně úzké mezi nohama, zas tak moc toho nepoberou. A jestli BG protekly stranou, tak bych spíš tipla, že třeba dobře netěsnily. NEbo to chce víc vycpat.

ptjj
4. črc 2012

ahoj, zase jdu pro radu........dneska jsme byli na kyčlích a údajně všechno ok, jen máme balit naširoko.......asi to říkají každému a doktor ani sestřička evidentně o látkovkách nic netuší, zmínila jsem se, že balím do látkovek a doktor to přešel větou "no, sestřička vám to ukáže" a sestřička koukala na novorozeneckou Anavku, co měl malej na sobě a zahlásila "jo aha, to jsou nějaký ty pratelný, z internetu, co?"......dávaly jste nějakou plenu navíc, aby to bylo víc naširoko? já osobně si myslím, že jedna čč na novosklad by mohla pro tyhle účely bohatě stačit, ale nechci nic zanedbat

janinek
4. črc 2012

Hrozne me svrbi prsty a chci koupit plinecku.

Je tu nekdo, kdo ma zkusenosti se vsemi tremi svrchnaky Blueberry Coverall, Swaddlebees Capri a Weehuggers? Nejsem schopna nejak presne vykoukat rozdily totiz.

Zatim teda chapu, ze do Capri + WH se daji zasunovat na rovno pliny a ty vkladacky, kdezto do BB ne.

madlisek
4. črc 2012

@ptjj Chvíli jsem přes novosklad dávala ještě jednu narovno 🙂

ivuska.h
4. črc 2012

@petkula Tak to je teda fakt zajímavé, no holt není asi žádná plenka pro všechny 😀

ivuska.h
4. črc 2012

@ptjj Široké balení jako prevence je už přežitek, sice to pořád dost ortopedů doporučuje, ale fakt to nemá oporu v nějakých reálných výsledcích. Naopak kloub musí mít co největší volnost, aby dítě mohlo nohama hýbat, posilovat svaly a tím je dobrý vývoj kyčle zaručený. Mimino by mělo být schopno nohy volně zvedat, přitahovat k tělíčku atd., někdy tomu zavazí i příliš těsné bodýčko nebo moc sešněrovaná plena.