Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

ptjj
5. črc 2012

@janinek ja prebasluju vzdycky pred kazdym krmenim, i v noci.........kdyz se posrandí po něm a slyším to, tak holt jdu znova, ale to pak většinou ještě zvrací, když mu zvednu nohy

ptjj
5. črc 2012

uklidnujete me 🙂 netusila jsem, ze nastanou casy, kdy nebude v noci kadit 🙂 tesim se 😀

mmiirrkkaa
5. črc 2012

@ptjj Neboooj, to přijde. Já ze začátku přebalovala stejně jako ty. Postupně měl stolic méně (např. 2 denně)

mmiirrkkaa
5. črc 2012

@kikulka1 Jelikož jste je nijak neutahaly a jde o "nové" pleny, tak záleží na tobě. Zkus nahodit vyšší cenu a pak případně slevovat.

andelka
5. črc 2012

@ptjj můj v noci nekaká tak od 4 týdnů 🙂

Na noc je nejlepší vycpaná kapsovka něčím savým, nebo kalhotovka se svrchňáčky. Do toho flísová vložka, aby nebylo mokro..pokud ji teda toleruje. U nás Irma v pohodě.
Domča není zas tak učuraný, v noci se kojí jen 1x, takže to jde. Přes den dávám buď novosklad, nebo HA pastelky nebo klasiky..a v tomhle počasí je hodně i s holou dupkou. 🙂

betysek
5. črc 2012

@ptjj Měla kadila první 2 týdny do každé plínky, teď ve 3týdnu už kadí jen před každým druhým kojením a v noci minimálně. Jen počkej až přijde doba, kdy bude kadit 1-2x za týden. 😉

lenka5731
5. črc 2012

@kikulka1 dala bych cca o 10 procent min, nez je nejnizsi cena na trhu za novou a kazdych cca 10 dni malicko slevit , dokud se nenajde kupec 🙂

misula.g
5. črc 2012

@betelgeuzz já právě potřebuji namočit vlňáky do té lanolinové kůry 🙂

veselazu
5. črc 2012

holky, za měsíc mám termínek - další kluk 🙂 najedu postupně zase na látkování, jen nevím, jaké používat na novoška separačky? Fleesové z Irmy můžu? Začali jsme je používat až u staršího tak nevím, jestli jsou OK i pro novoška. dííky

ptjj
5. črc 2012

@mmiirrkkaa tak to je super, já jsem si, nevím proč, myslela, že dokud jsou kojení, tak kakají pořád takhle často, ale fakt mě to potěšilo, že ne 🙂

helulela
5. črc 2012

@cervena_vila já měla stay dry separačky od Imse Vimse http://www.baby-eshop.cz/separacni-vlozky-ubrou... Je to taky polyester, ale v úplně jiné úpravě než flís, žádná chlupatice, tak nevím, jestli by to šlo
@kikulka1 a nechceš si je ještě chvíli nechat, než malá poporoste? Proporce se hodně mění, třeba jí pak sednou pěkně. Na bazar bych je dala cca za 430 Kč.

helulela
5. črc 2012

@veselazu ahoj Zuzko, gratuluju k nastávajícímu přírůstku... dva kluci jsou fajn sestava 😉 🙂 Já dávala na začátku Popolini celulozové. Irmu můžeš ozkoušet, jestli ji bude snášet.

ptjj
5. črc 2012

@veselazu já je u novoška používám a v pohodě

cervena_vila
5. črc 2012

@helulela Díky, zkusím je.

kikulka1
5. črc 2012

@helulela ahojky, ani nechci, přijde mi, jak jsou tam ty vkládačky a ještě přehyb látky, že to dělá velkej hrb a prohýbá ji to v bedrech, což se mi vůbec nelíbí a musí ji to tlačit ☹ Ale designové jsou krásné 😀 )

janakkk
5. črc 2012

@janinek u nas je noc od 21-22 hod do asi 7 hodin

@cervena_vila ja dávala taky na noc papírovky (bílé Pampers Perium care) a skoro vždycky vydržely, teď uz dávám látkovku (noční anavy nebo obyč kalhotkovku anavy a do ní 2 dlouhé vlkádačky) a přes to disana vlňáky)
@janinek já v noci přebalovala při každem vzbuzeni asi do 4 měsíců, nechtěla jsem ho nechávat v mokré plínce, ale malej se vždycky u toho hrozne probral a pak i hodinu a pul nemohl usnout, tak jsem toho nechala, kadí stejně vetsinou az rano

janinek
5. črc 2012

@janakkk Diky.

A vsem diky za odpovedi. Ja znam jen prebalovani vetsich deti a jako teta, takze proste odpoledne, kdyz u toho zrovna jsem, co se deje v noci moc nevim 🙂

maly_prcek
5. črc 2012

@aemmi Jestli ti protekla BG kapsovka, tak to bylo nejspíš tím flísem vevnitř - když se pustí velká dávka naráz a dítko třeba leží naboku, tak to pak jde bokem durch... Taky se mi to párkrát stalo... Můžeš dávat savou vrstu až na kapsu (pak zas ale nemáš ten pocit sucha)... Prostě se to občas stane ☹

@ptjj Taky jsme měli balit naširoko při dobrém nálezu ( Ia - jedno jadárko bylo mělčí)... Dodržovala jsem to na noc, přes den byla nespokojenější v tom balíku, tak jsem se na to vykašlala...
Na noc jsem dávala novosklad, ale ten vnitřek jsem neskládala na třikrát, ale jen napůl a na to jsem dala druhou čč poskládanou napůl, ještě napůl (jak když skládáš na osminy), ale pak jsem to složila natřikrát místo jenom napůl (takže jak na osminy, ale nakonec místo napůl složíš na třetiny). Je to dobré, že toho není moc na zádech a dítko není z kopce, ale je to tlusté jenom mezi těma nožkama. Jinak jsou fajn i flísáčky, jsou takové hutnější a drží ty nožky líp od sebe... Taková anavy vv s flísáčkama splňovala u nás široké balení prakticky taky.

@janinek Znám BB coverall a Weehugers - Coverall jsou takové širší, celkově větší, bez problémů i na větší dítko, novosklad a kalhotkovku, na vv a plíny narovno jdou nicméně taky, ale vyloženě na ně bych si je nekoupila... Střih je povedený, pokud nepočítám Anavy pulky, které neznám, tak říkám, že to jsou jediné jednovelikostní pulky, které za to stojí. Nemají to zasouvání vevnitř na plínu, ale zas takové terno to není, možná na zdrhající batole...
Weehugers - nejsou jednovelikostní, ale dvojvelikostní (do 8m, od 8m cca). Za nás nejlepší střih, jaký jsme kdy měli, na plíny narovno super. Bohužel kvůli té bavlně byly značně nespolehlivé... Maj kapsičku... Střihově jsou hubenší a menší než BB coverall...

maly_prcek
5. črc 2012

@cervena_vila Mně se to v tomto věku stávalo s jednorázovkou taky... I když jsem v půlce noci přebalila...Pokud chceš papír, zkusila bych nějakou super značku jako Huggies nebo Pampers, co deklarujou fakt těch 12h... Oproti třeba Babylove já u Huggies rozdíl v savosti vidím (i v ceně 🙂 )
Mně teda stačily dvě noci po sobě durch a už jsem plně najela na látku - Anavy s dlouhou vkládačkou + BI vlňáčky... Dovnitř dávám separačku, i když ji normálně nepoužívám.

Jako separačku používám nastříhaný suedecloth (tu: http://www.fler.cz/zbozi?ucat=106073 a tu totéž na fléru http://www.fler.cz/zbozi?ucat=106073) - je to prací, tenké (Irma je hrozně tlustá na můj vklus, ale ta cena, že), funguje to pěkně 😉

Od cca 2m kdy už nekala nepřebaluju v noci (8h večer - 9h ráno), do té doby jednou v noci.

Já sice v noci kojím, ale vzhůru teda rozhodně nejsem 🙂 Nechci se probrat a ani si probrat dítko, tak nepřebaluju...

janinek
5. črc 2012

@maly_prcek On nejak pri mem dotazu vznikl mylny dojem, ze hledam svrchnaky na vkladani na rovno, tak ne.

Ja mam BB mini a one size. A mala bude asi spis mensi, tak si rikam, ze bych mela jeste nejake ty male svrchnaky.

Weehuggers uz tu bavlnenou vrstvu odstranili, jeslti chapu dobre?

A k tem nocim, oni pak teda necuraji tolik nebo tou separackou jsou fakt v suchu, tak jim to neva?

maly_prcek
5. črc 2012

@janinek Já vim, žes psala, že novosklad a kalhotkovky, ale jeden nikdy neví - koupíš anavku vv a budeš bezplenkovat a už se vezeš 😀
Na malé mimi BB onesize asi nebudou hned zezačátku, nějaké to kilečko dvě to bude chít (ale to je hned, že), ty gumky kolem nožek mi přijdou, že by těsnit mohly dobře...

Separačka je jen kvůli pocitu sucha, čůrání to buhužel nezahání 🙂 A taky to chrání plínku před kakošem.

janakkk
5. črc 2012

@janinek ne, dítě když spí, tak nečůrá, vyčůrá se většinou, až když se probudí,toho se využívá při bezplenkovce 🙂

rebelie
5. črc 2012

@janinek Add noc - jde hlavně o to, že novorozenci v noci ještě kadí (a v tom fakt mimi nenecháš), pak už jen čůrají, takže to savá plenka udrží a flees zajistí +- pocit sucha (ale citlivé děti na to reagují i tak).

janinek
5. črc 2012

@maly_prcek Jo jo, to souhlas. Mne jen prislo, ze se vsichni soustredili na to narovno 🙂 Ja to zminila, ze jsem to vypozorovala jako ten rozdil, krome velikosti. Ja fakt do porodu nechtela nic kupovat. A nemela bych. Asi bych fakt mela pockat, treba si vystacim s temi malymi svrchnaky, co mam.

A to stejne ted behem par dni koupim nejake teenyfit, ja se znam.

Anavku mam trochu z ruky 🙂 ALe ty vzory me lakaji velice. A bezplenkovku nevim, jestli na to jsem typ. Musela bych to jeste poradne nastudovat, mam takove neucelene informace.

janinek
5. črc 2012

@janakkk @rebelie Me jen zarazilo, ze ta 'cela noc' je tak dlouha, cekala jsem ji i pozdeji kratsi. Ale tim lepe 🙂 Aspon se mam na co tesit.

rebelie
5. črc 2012

@cervena_vila Na noc nám stačila kalhotovka Anavy - když byl malej ještě malej, tak stačila i s krátkou vkládačkou. Teď už plíny na celou noc nedávám - nechci ho nechávat v mokru. Z nefleesových separaček se mi zdálo, že sucho docela zajišťují BambinoMio (tuším, že z kukuřičného škrobu) . je to taková tenounká pavučinka, ale měla jsem dojem, že zajistí pocit sucha. Jen se nedá moc prát, protože se v pračce hrozně pomačká a jde blbě narovnat (leda žehličkou, ale na to jsem líná).

rebelie
5. črc 2012

@janinek Bezplenkovku studovat nemusíš, je to dost intuitivní. A já jsem byla taky přesvědčená, že na to nejsem typ (dost citlivá, vnímavá, ochotná tomu věnovat čas atd.), ale první chycené kadění (= nemusíš prát plenku a zadek jen lehce omyješ, protože to není ve všech záhybech, ale jen kolem řitního otvoru) mě přesvědčilo, že to chci zkoušet... Co se "celé noci" týče, soudím, že je to značně individuální a s postupujícím věkem proměnlivé (tu k lepšímu, tu k horšímu), nicméně nějaká plenka, která by to vydržela, se většinou vymyslet dá.

ptjj
6. črc 2012

@maly_prcek to bych mohla zkusit, díky

aemmi
6. črc 2012

@maly_prcek ona seděla v kočárku, takže na boku nebyla, ale taky mě napadlo, že prostě najednou vyčůrala velkou dávku a nestihlo se to absorbovat dovnitř, no co se dá dělat, plenky prostě občas protečou.
@janinek my třeba používáme separačky Popoliny, Irmu malá nesnesla (možná ji zase zkusím, třeba se to změnilo), měla červený zadek a ty celulozové sep. Pop. teda podle mě pocit sucha moc nezajistí, když se dítě vícekrát počůrá tak určitě ne, takže prostě jsou v mokru, ale naší káje to třeba nevadí, takže přebaluju fakt až ráno, když v noci jedla po 2-3 hodinách jeden čas, tak to bylo solidně nacucaný, jenže kdybych ji přebalovala, tak se probere, tak jsem ji v tom nechávala, ted v noci nepije, max. jednou, takže plena je jen navlhlá, ne vyloženě mokrá.

janinek
6. črc 2012

Holky diky za rady vsem.

Dneska mi psala mamka, ze nasli po mne 26 plinek 🙂 tak uvidim, zda jsou teda fakt lepsi. Ale jednu ci dve tu mam a fakt vypadaji bytelneji.