Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

petkula
31. črc 2012

@ameliejulliette na délku, když ji vlastně rozložíš. Takže 23 cm, to je polovina té plenky? Celková je 46 cm?

janakkk
31. črc 2012

@rebelie a co vlňáky Popoliny?vyzkoušené je nemam, ale líbí se mi, že mají patentky na bocích a není jich moc 🙂

ameliejulliette
31. črc 2012

@petkula Jo, tak nějak 🙂 Ještě změřím rozložené, já se omlouvám, ale jsem už hrozně blbá a levá k tomu 😀

ameliejulliette
31. črc 2012

@petkula Jo, tak nějakých 47cm mi to vyšlo 😉

petkula
31. črc 2012

@ameliejulliette super, díky moc za ochotu 🙂 Asi je koupím.

dandelion
31. črc 2012

Děfčata.. máte někdo POP-IN? mě teda docela uchvátily :D 🙂 jen, když se odepnou sací vrstvy, tak co je na těch svrchňácích? je tam taky flees nebo nějaká vrstva, nebo čistě jen PUL? 🙂

jasekd
31. črc 2012

@dandelion jamam a nedoporucuju. Mam nastesti jen jednu... Delaji takovy hrb na zadech, moc neudrzi. Jako plinku jsem je moc nepouzivala, spis ty svrchnaky, jsou uzsiho strihu nez HD, tak jsem je mela na rucnicky na rovno... Je to PUL, ale takovy potazeny latkou nebo jak bych to rekla, urcite to ma nejaky nazev. Flis to neni. Proti HD, ktere jsou vic "igelitove", jsou asi na omak prijemnejsi, ale dyl schnou a driv zasmradnou. Ja bych je znova nekoupila, ale z jinych AIO mam jen IV a ty taky nevydrzi moc...

lenka5731
31. črc 2012

@dandelion ještě jsem nezkoušela, mám jednu a moc se mi nelíbí, napsané to vypadá líp než provedení v praxi... jak píše jasekd dělají hrb na zádíčkách. ostatní nemůžu posoudit. moc dobré recenze ale nemají, bohužel jsem si to přečetla až po koupi 😒 nechceš růžovou? 🙂

lenka5731
31. črc 2012

omylem vloženo 2x

dandelion
31. črc 2012

@jasekd @lenka5731 ach jo :-/ ale je krasna! Ta sovickova... 🙂

lenka5731
31. črc 2012

@dandelion je hezká, to máš pravdu 🙂 já mám tu obyč bez vzoru, když byly v akci. je to růžová do fialova. za těch cca 480 nebo kolik stojí ty s obrázky podle mě seženeš mnohem lepší aio... 🙂

betysek
1. srp 2012

Večer jsem dala do lanolinové lazně vlňáčky. Nechala přes noc. Jen teď nevím, jestli se mají jen vytáhnout, trochu vymačkat vodu, nebo trochu přemáchnout v čisté vodě. Našla jsem různé návody na netu a každý to dělá trochu jinak. Jak o děláte vy? Přemáchnout nebo ne? Díky. Mám jedny vlňáčky Anavy a druhé IV. A ještě - pokud ždímat tak jen pomačkat, nebo v ručníku, nebo můžu dát do pračky na nízké otáčky? Ale to bude asi pračka samý lanolín, že?

svanhild
1. srp 2012

@dandelion já jí mam tyrkysovou se želvičkama a jsem s ní spokojená🙂 je fakt krásná🙂

janistr
1. srp 2012

@betysek Já je jen vytáhnu a v ruce vyždímám.

janistr
1. srp 2012

@dandelion Mně se taky moc líbila, ale někdo tu právě psal, že moc nesedí, tak jsem ji radši nekoupila. Teď očekávám tu TB prasátkovou 🙂.

terezka312
1. srp 2012

@dandelion Já mám taky jako @svanhild tyrkysovou s želvičkama, a pak ještě zelenou a šedobílou bez vzoru a jsem s nima zatim spokojená. 🙂

janakkk
1. srp 2012

@betysek já jen vytáhnu z lanolinu a do ručníku vyždímám a dám schnout 🙂

dandelion
1. srp 2012

@lenka5731 no tak se na ní budu chodit koukat :D
@svanhild @terezka312 co člověk to zkušenost, ale asi zůstanu u osvědčených plínek, i když odolávám těžko :/

helulela
1. srp 2012

@betysek taky už pak nemáchám, zlehka vyždímu v ruce a pak ještě v ručníku. Na nízké otáčky v pračce by to neměl být problém.

martinka.pida
1. srp 2012

Ahoj 🙂, potřebovala bych malou radu. Látková výbavička už se mi pere 🙂. Ale úplně mi vypadlo, že jsem v Ikee nekoupila koš na pleny. Jaký to má být? Je to FILUR nebo tak nějak? Jak veliký 🙂?

aligator
1. srp 2012

Prosím o radu. Potřebujume na noc pořádně vycpat🙂, a z diskuze jsem pochopila, že na to je nejlepší "bamboo prefold". Tak jsem šla najisto, ale teď jsem zmatená, jestli je tim super prefoldem myšleno cokoli skládacího bambusovýho, nebo konkrétní značka... babyidea, baby lucy (nebo to je stejný?), vícevrstvá anavy...?

mmiirrkkaa
1. srp 2012

@aligator Pokud se mi suší noční Anavy, tak vycpávám TB bambusovou vv Anavy

dandelion
1. srp 2012

@martinka.pida já mám ten střední ;)

lenka5731
1. srp 2012

@martinka.pida Filur 28 litrů

janinek
1. srp 2012

Nejen @lenka5731

prisle mi ted ten trial pack od tots bots - 1 teeny, 1 EF V3, 1 bamboozle 1, Wrap 0 a vyhazovaci separacky.

Jako ta teenyfit ma neskutecne rozkosnou malickou separacku! Uplne jako ty z LL, obsita fleecova. EF maji takov enic moc ty separacky, jen nastrihane, ale tohle je teda neskutecne rozkosna plinecka. Skoda, ze jsem ted rano prala

lenka5731
1. srp 2012

@janinek závidím, miluju ten pocit, když mi přicházejí balíčky s novými plínkami 😀 tak to vyper zvlášť 🙂

Ať si tu Teenyfit a další malé užijete ... T už vyrůstá z novorozeneckých anavy, má je jak bokovky ... je to fakt sranda na pár týdnů. LL 1 a SWB newborn zdá se ještě chvilku vydrží, ale taky je to skoro akorát 😒

jinak separačku z LL nepoužívám, je krásná, ale já jsem líná na to abych ji čistila .. vyhovuje mi pokaděné vyhazovat.

janinek
1. srp 2012

@lenka5731 Ja ji ted davam, pere se moc pekne, ja ji jen vyperu ve studene vode, vyzdimu, maznu zlucakem, promnu a dam do kyble. S plinami saskuji vic a ne vzdy s emi to plne vypere, ale zatim to na slunci vybledlo.

Ja take miluji plinove balicky. jeste mam na ceste jednu plinecku malou, tak snad v patek ci pondeli. TB me dnes prekvapili, cekala jsem je spis pristi tyden, trva jim to sto let. Kdyz jsem se dneska venku v pul 12 zdravila s nasim dorucovatelem, netusila jsem, ze mi pak priveze plinecky.

Take jsem zvedava, jak dlouho ta teeny vydrzi, i ty bumgenius mi prijdou skoro male nebo co najednou. I kdyz asi male nejsou, protekly mi vcera, nejak je blbe davame. Dostala ji na kontrole pri prebaleni a podle me jsme spechali a nezkontrolovali poradne zapnuti. A ja ji drzela svisle doma pak a slyseli jsme hrozne rany, jsme se smali oba, ja ji nesla nahrou zrovna prebalit. A pak nahore vidim, ze je cela prokakana a ja to mam i na tricku.

janinek
1. srp 2012

@lenka5731 A jinak teda k nadseni z balicku,. kdyz hodku predtim prisly psovi granule, projevovala jsem nadseni rozhodne mene 🙂

dandelion
1. srp 2012

Dneska malá zase kaká jako šílená :/ střídá se pěna, žlutý vajíčka, zelená páchnoucí stolice a teď večer i dost hlenu :( stíhám bkmovat, ale i tak skoro každá plínka už je připrdlá.. :/ DOUFÁM, že je to jenom alergie na mlíko.. měla jsem chvíli tendenci dneska už jet na pohotovost, ale SNAD to vydrží do rána.. :/ je mi na nic, jsem otrávená a sevřená.. :( tak na nás myslete holky..

luciesofi
1. srp 2012

Dneska jsem zkusila Magdí dát jednovelikostní Anavy a sedí perfektně - odhaduju, že má teď 4kg..jsem nadšená, strašně jí to sluší! 😵

@dandelion To mě mrzí, snad bude malá brzy v pořádku a není to nic vážného!