Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

janinek
15. říj 2012

@svanhild tak je ma na sobe. Sedi pekne. Jsou stihle oproti LL ci TB.

svanhild
15. říj 2012

@janinek tak mi pak ještě povíš, jestli opravdu tak rychle schnou a sajou a jsou tak úžasný a když jo, tak si ty sloníkový budu muset taky asi pořídit🙂 tedy co já, Torstík😀

helulela
15. říj 2012

@littlemousecz nemáš zač

zlatelevizeedna
15. říj 2012

@svanhild no, nas junior rozhodne dostane plinky i pod stromecek 😀

jija
15. říj 2012

@bamboolik jojo separační vložku jsem dala, myslím, že se přece jen vztekal, že mu nešlo tak kopat nožičkama, zatím jsem to zkušela akorát asi 3x - celkem 4 plenky AIO, u těch se tak nečertil, i když taky se mu to moc nelíbilo. Jsem schcíplina a nakonec jsme se doma rozhodli, že počkáme až bude mít 5 kilo a pak to zkusíme znova, ale manžel říkal, že když budu na něho měkká, tak mu ty látkové pleny bude dávat on sám 😉

ivuska.h
15. říj 2012

@jija Kamarádka má teď 3měs. kluka a ten látku donedávna nemohl mít právě kvůli tomu objemu a prdíkům... Takže možné to určitě je.

lenka5731
15. říj 2012

@janinek a jak je velikostne oproti little lamb? Myslim na vysku k pupiku.

janakkk
15. říj 2012

@littlemousecz taky je mám, jsou dobrý, dávám je jen na plínky narovno, kalhotovky jdou pod ně blbě a jsou fakt docela velký, ale moc se mi líbí to zapínání na stranách, to je pro dítě na břiše, lezoucí nebo prostě v jakékoliv jiiné poloze než leh v klidu na zádech skvělá věc 🙂 🙂

eicul82
15. říj 2012

Jsem se ještě chtěla zeptat 😅 Nějaké skryté nevýhody používání vícevrstvých plenek narovno? 🙂 Nepřipadá mi to špatné a že jsou takové levnější 😀

bamboolik
15. říj 2012

@jija malý nemá ani 2 týdny, on je ten začátek fakt všelijaký 🙂 Nic zbytečně nehroť počkej pár týdnu a zkus znovu, třeba i on bude reagovat jinak. Nehledě na to, že jak mimčo odroste těm 3-4kg, tak se to hnedka lépe přebaluje 😉

bamboolik
15. říj 2012

@eicul82 no asi hlavně to, že když kaká tekutou stolici, tak je to potom všude na svrchňácích 😀 Ale třeba starší syn měl stolici zhruba 1x za týden, takže jsme jeli jen v VV na rovno.

betysek
15. říj 2012

@eicul82 Když porovnám vv s čč na rovno, tak mi vadilo dlouhé schnutí vv. Dávám teď doma jen čč na rovno s vkládačkou. Kalhotovku jen na ven a na noc. VV jsme už dlouho nepoužili.

betysek
15. říj 2012

@bamboolik Plínky už dorazly, vypadají suprově. Ty růžové myšky nejsou až tak moc růžové, tak že super. Zítra se budou prát. Už se těším, až je Julče dám.

luciesofi
15. říj 2012

Prosím o radu (trochu OT 🙂) - kde koupit outlastové oblečení, na stránkách little angel nemají to, co chci... 😒

katyxq
15. říj 2012
luciesofi
15. říj 2012

@katyxq kouknu, díky 🙂

janinek
15. říj 2012

@lenka5731 To ti pomerim priste, jsem ted nejak ze cviku vysla. Jestli nas mala ted necha najist a pak me pusti k PC jeste, tak bych hodila fotku. Ale prijd emi oproti LL stihlejsi.

@svanhild Mela ji na sobe pres tri hodiny s malou LL vkladackou, byla dost mokra, ale rezerva tam jeste byla. Prala jsem ji jen jednou.

janinek
15. říj 2012

@lenka5731 Jinak by te mohlo zajimat, ze baby blooms latku maji i jine firmy, ted jsem ji videla na pytliku od monkey foot a jeste nekde. Jo, podlozka leslie's boutique.

bamboolik
15. říj 2012

@betysek a kolik má Julča kg? Ať mám přehled, jak plínka sedí 🙂

svanhild
15. říj 2012

@janinek dík 🙂 budu o ní vážně uvažovat. praním určitě ještě zvýší savost🙂

janinek
15. říj 2012

@svanhild No ja jsem ti ted nejaka zpitomela, jak nelatkuji plne, jak jsem zvykla, takze me treba vubec nenapadlo ji uz vypranou strcit do dalsiho prani znovu 🙂 Takze na prvni vyprani mi ty tri a pul hodky prisly ok.

dastik33
15. říj 2012

Ahoj holky, chci se zeptat, zda některá máte zkušenost s plenkou Bambino mio all in one. Díky

janinek
15. říj 2012

@svanhild
@luciesofi
@lenka5731 Slonici dneska 🙂

@dastik33 Ja mam bambino mio miosolo.

luciesofi
15. říj 2012

@janinek Teeeeda, to jsou kejtičky! 😀 Krásný! 🙂

ptjj
15. říj 2012

@janinek ti sloni jsou boží 😀

janinek
15. říj 2012

@luciesofi No, jak na zacatku moc nepribirala, tak ted je spekounek nas 🙂

luciesofi
15. říj 2012

@janinek Pak dej vědět, jestli stojí za ty prachy 😉 že bych taky neodolala 🙂

ptjj
15. říj 2012

dotázek, chystám se na první lanolinování vlňáčků, mám Disany a lanolinovou kúru taky od Disany, máte s ní někdo zkušenost? děláte to přesně podle návodu? četla jsem tady něco o přidávání šamponu, ale nevím, jestli se to netýkalo jen čistého lanolinu kdežto u téhle kúry už to není nutné, je to tak?.......je nutné je napoprvé nalanolinovat víckrát nebo stačí jednou? a jak dlouho je necháváte v té lázni? na lahvičce píšou jen chvíli, ale někde jsem četla, že se nechává i přes noc???.......jo a poslední dotaz, je nutné vyprat předtím vlňáčky ve speciálním prostředku na vlnu nebo stačí jakýkoli běžný prací prostředek? a nalanolinovat vlhké nebo suché?

luciesofi
15. říj 2012

@janinek kolik váží?? 🙂 Magdi má 6 kilo, ale je spíš dlouhá než baculatá 🙂

luciesofi
15. říj 2012

@ptjj Já jsem lanolinovala Purelanem (je teda drahej jak pes, ale já ho stejně nepoužívala, tak jsem ho využila aspoň takhle 🙂), přidala jsem trochu šamponu a nechala přes noc, pak jsem je vyždímala a dala na sušák...mám taky disany a schnuly 3 dny... Měla jsem bazarové, takže nevím, jestli je nutné lanolinovat vícekrát..