Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

erinka83
3. led 2012

kde nejlíp koupit perkarbonát, přpadně neválí se někomu přebytky doma? 🙂

betelgeuzz
3. led 2012

@erinka83 já kupuju tady http://tulenik.cz/index.php?main_page=product_i... někdo psal, že kupuje u nějakýho výrobce, cenově to vycházelo skoro stejně.

helulela
3. led 2012

@talina kde je prosím tě v Pardubicích ten druhý obchod? Já znám jen ten ve dvoře kousek od křižovatky u Afi. Nakupuju přes net - branakdetem, latkovky, ecoobchudek, anavy, babako
@ofelieee u staršího dávám Canpol, materiál nevím, celuloza to stopro není. Levné a úplně nám stačí.

talina
3. led 2012

@helulela já jsem ten ve dvoře na 17. listopadu nenašla, zato mají pobočku i ve Smilovce kousíček od Karloviny vedle foťáka. Pak je jeden ve Sladkovského BioMiminka, když jdeš od Třídy Míru k plzeňce po pravé straně. Stránky mají opravdoveplinky.cz. Ale lepší výběr (se mi zdá) mají obchudekzprirody.cz (Smilovka).

elaaa
3. led 2012

@erinka83 Já kupuji u Fichemy: http://www.fichema.cz/ekologicke-prani-cisteni-... Beru rovnou 5 kg a vyjde mi tak kilo na 47Kč.

helulela
3. led 2012

@talina dík moc 🙂

boudova
3. led 2012

jsem v šoku 😀 byla jsem v porodce na přednášce (kurzu) a nedopatřením jsem se tam zmínila o látkovkách. PA na mě koukla, jako že to svoje dítě zabiju. proč se prej k tomu vracím. vždyť bude pořád opruzený. vždyť to nepropouští. že nechápe. tak tu ještě hodinu potom kroutím hlavou já a nechápu taky.... 🤐 koukala na mě jak na vraha malejch dětí 😨

helulela
3. led 2012

@boudova tragédie 😀

kkomtesa
3. led 2012

@ofelieee mám bambusové - jen ustřižené kousky obdélníkové z látky (firma ani nechci jmenovat - Medley, ale na těch není co zkazit), první dva měsíce hlavně zpočátku skvělá věc, často jsem měnila jen separačku. A používám je i na mytí zadečku, obličeje.., v šestinedělí i na mojí hygienu - vozila jsem dřív s sebou namočené v nepromokavém pytlíku, teď je namáčím až na místě, nejsou tak často potřeba, a nebo na ně nastříkám Medvídka a umeju mrnouse po jídle🙂.

kkomtesa
3. led 2012

@erinka83 Já kupuju u Fichemy, nad 2 kg je perkarbonát asi za 50Kč/kg a TAED asi 130Kč/0,5kg - míchám si to - 3 odměrky (pol. lžíce) TAED do kila perkarbonátu. Zjistila jsem, že TAED je potřeba i při praní na 60stC - plínky začaly po samotném perkarbonátu šednout, takže dám odměrku míchanou a k tomu podle množství pokakaných ještě 1-3 další odměrky perkarbonátu.

kkomtesa
3. led 2012

@boudova Tak to je síla.. Náš kurs v Krumlově taky za nic nestál, tohle jsme neprobírali, ale alespon jsem se tam seznámila se dvěma kamarádkama. Jinak nám tam občas říkali pěkné hlouposti - např. že máme souložit s kondomem (aby nedošlo k předčasnému porodu, a to už od začátku těhotenství) nebo když se kamarádka zeptala, že četla, že je babská pověra nesmět dávat ruce nad hlavu, tak řekli, že se to opravdu nemá, že se může uskřinout krátký pupečník🙂

jasekd
3. led 2012

@boudova to uz tak byva, ze lidi odsuzuji, co neznaji 😔
@kkomtesa prosim?! taky dobry... 😅

betelgeuzz
4. led 2012

@boudova na to se připrav, že budeš za podivínku 😀

ladida.l
4. led 2012

@helulela pár látkovek mívali i v "Naturálku", je to skoro naproti Biomiminek. Měli tam popoliny a Imse vimse.

baca
4. led 2012

@boudova nám se v kurzu o látkovkách paní zmínila, celkem se nad nima rozplývala, jak jsou krásné a kdyby si pořídila třetí dítě, že by do nich možná šla. Tak jsme se tehdá osmělila a řekla do tiché místnosti, že já je používat budu 🙂 , sice od holek odezvá žádná nebyla, ale aspoň mě nikdo nekritizoval 😀

elvis12
4. led 2012

Holky díky moc za rady! Pulky nechám na nákup jako poslední a uvidím, jak velky mimi budu čekat a tak 🙂 Tak hurá, nákup plenkové výbavy může pomalu, ale jistě začít... 😎

silente
4. led 2012

@boudova - já koupila Popo, ale vypotřebovala asi max. 1/4 role ..... nelíbily se mi, přišlo mi to jako moc drhnoucí ... Koupila jsem deku Irma v Ikee a nastříhala ji na obdélníky 15*30 a bylo. Prala jsem je spolu s plínami a mám je ještě teď na druhoče 🙂
http://www.ikea.com/cz/cs/catalog/products/0007...

silente
4. led 2012

@boudova - šmarjá ty divá ženo, takhle středověce chceš robě své přebalovati? Jak můůůůžeš! 😀 😀 😀 😀 😀
@ofelieee - mrkni na můj příspěvek dnes v 08:46, používám tyto separačky 😉

aemmi
4. led 2012

Holky, jdu na poradu, po měsíci pauzy zase začínáme látkovat a malá tak nějak vyrostla z novorozeneckých kalhotkových plenek, mám tu troje jednovelikostní Anavy na patentky, najěké ještě určitě pořídím, ale zase nechci kupovat jen ty, přece jen jsou dost drahý a na doma zbytečně "luxusní", ale novosklad už mě omrzel, navíc malá kolikrát nepředvídaně usne třeba na 2-3 hodiny a pak je novosklad totálně durch, nechci, aby byla takhle moc v mokru, takže chci koupit nějaký obyčejnější a levnější kalhotkovky na doma, co byste doporučily? Koukala jsme třeba na Baby Lucy, nebo nějaký jiný tip?

romcovaklarka
4. led 2012

@aemmi Tak asi ty baby lucy, i když já je teda měla z druhé ruky a moc spokojená s měkkostí ani savostí jsem nebyla (ale to jsem zmlsaná z anavy, no 😅) anebo co třeba vv bmb anavy na kalhotkový sklad? 🙂

ameliejulliette
4. led 2012

@aemmi Já jsem byla spokojená s BabyLucy Velour, flanelová vůbec nesála a bambusová děsně dlouho schla. A nebo jak radi @romcovaklarka vv na kalhotkový sklad (my ani nemáme bmb a okolo těch 3 měsíců nám normální vv od Popolini ještě stačily 😉 )

silente
4. led 2012

@aemmi - já byla s BL spokojená (možná díky tomu, že jsem je proháněla sušičkou jsou stále měkounké). Na doma jsem novosklad vycpávala vv ....

cervena_vila
4. led 2012

Jaké byste doporučily bambusové čtvercovky? Díky.

aemmi
4. led 2012

@romcovaklarka
@ameliejulliette @silente vv Anavy chci taky koupit, já mám ted vv jen Kikko, ale v esku a ty jsou na kalhotkový sklad dávno malý 😒 aha, no tak ta tvrdost asi bude problém, sušičku nemáme, ale asi přece jen nějakou z nich vyberu, nejsou zase tak drahý 🙂 mně se zase tak moc nechce ten novosklad vycpávat, nechci, aby měla tak velikej balík, ted za ten měsíc na papíru jsem tomu nějak odvykla 😕

helulela
4. led 2012

@aemmi z levnějších kalhotovek taky hlasuju pro BL, mám bmb. Ale jakou jinou variantu vřele doporučuju Anavy bmb vv vel. M, teď na kalhotkový sklad, později narovno.
@cervena_vila mám barevné Kikko a nic moc, obdélníkovatí a při praní na 60 st. vypadají dost jetě, znova bych je nekoupila

janakkk
4. led 2012

Ahoj,
možná už vím, proč mi provlhaji ty vlnacky....dala jsem na ne malymu hrejivej pytlik na bricho....ted jen nevim, jestli nefungujou jen pritom zahrati nebo se poskodily tim teplem uplne...
A muzu se zeptat na neco ohledne prani? Perkarbonat se pouziva samosttne na prani nebo jen jako belici pridavek? 🙂 🙂

romcovaklarka
4. led 2012

@janakkk Perkarbonát se přidává jako bělidlo. To zahřátí je zajímavá myšlenka, to b mě nenapadlo, že by byl problém 😕 ale rozhodně by je podle mě nemělo zničit úplně, tedy ne co se týče provlhání, maximálně by mohlo přispěkt k plstnatění.

janakkk
4. led 2012

@romcovaklarka a kolik se toho perkarbonatu pridava na 1 pracku? vlnaky jeste otestuju a dam vedet, co jsem vyzkoumala 🙂

romcovaklarka
4. led 2012

@janakkk Asi tak lžíci.

janakkk
4. led 2012

@romcovaklarka diky moc, jdu objednavat 🙂